Gerçek lövye ile model uçurmak

Elevatöre potansiyometre yerine kendi uydurmam Hall sensörlü sistem taktım. Süper oldu. Bir de lövyenin tepesine trim butonu geldi.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nihayet eve gelebildim. Biraz daha detay paylaşayım.
Tam olarak sebebini bilemediğim bir şekilde elevatörde tam bir merkezlememe gibi bir sorun yaşıyorduk. Yani normal trim edilmiş uçak lövyeye geçildiğinde hafifçe tırmanma eğilimi gösteriyordu. Benzer bir sorun diğer kanallarda ya olmuyordu ya da farkedilebilecek boyutta değildi. Bu nedenle sisteme bir elevatör trim imkanı eklemeyi planlamıştım. İdeali merkezde duran iki yönlü yaylı bir buton olacaktı. Butonu bulunca lövyenin tepesinde Dremel ile yuva açıp butonu epoksiledim. Kodu zaten hazırdı. Fakat bir ufak sorun vardı. Farkında olmadan butonu ön arka ekseninde değil sağ sol ekseninde monte etmiştim! :D Neyse ki lövye çubuğunu söküp 90 derece çevirmek çok uzun sürmedi. :D
Şu anda trim gayet ergonomik bir hızda çalışıyor ve son konumu kalıcı hafızada saklıyor. Çok işlevsel bir eklenti oldu. Ben yaptım diye söylemiyorum. :D
Gelelim Hall sensör konusuna.
Bu iş çok uzun zamandır aklımdaydı. Geçenlerde nihayet istediğim sensörü bulup alabildim. Piyasadaki sensörlerin çoğu switch yani ON/OFF şeklinde çalışıyor. Bana lineer analog sensör gerekiyordu. Evde biraz test ettikten sonra bugün sahada lövyenin elevatör kanalına montajını yaptım. İlk andan itibaren ipeksi bir yumuşaklıkta çalıştı elevatör :D :D :D
Şimdi sırada diğer eksenler var. Onları da Hall sensöre çevireceğim.
Yazılımda da bazı değişikliklere gittim. Öncelikle aileron ve elevatör eksenlerinin etkinlik alanlarını artırdım. Rudderi ise iyice kıstım çünkü kalkış koşusunda aşırı hassas yanıt veriyordu. Bu hali ile birkaç touch and go yaptım ve sorun yaşamadım. Azaltılan etkinliğe rağmen yerde gayet iyi taksi yapılabiliyor. Ama henüz kalkış denemedik (touch and go kalkışlarını saymıyorum).
Bugün çok sayıda arkadaş lövye ile uçtu ve ayarların artık iyice oturduğuna kanaat getirdi.

Eline sağlık abi, trim butonunun yönünü görünce direk "aileron trimi" diye algıladım, sonra düşündüm, Sümer abi aileron trimi eklediyse mutlaka elevatör trimi de vardır dedim, baktım baktım göremeyince "kesin o buton aynı anda ileri geri de oynuyor, sen göremiyorsun!" diyerekten konuyu kapattım ;D:lollol::lol:

Hall sensörünün detaylarını paylaşman da iyi oldu. ilk hezarfen ziyaretimde özel yapım bol mıknatıslı ayakkabı ile geleceğim senin lövye ile uçuşlarını izlemeye :coolxf:

Eline sağlık abi, trim butonunun yönünü görünce direk "aileron trimi" diye algıladım, sonra düşündüm, Sümer abi aileron trimi eklediyse mutlaka elevatör trimi de vardır dedim, baktım baktım göremeyince "kesin o buton aynı anda ileri geri de oynuyor, sen göremiyorsun!" diyerekten konuyu kapattım ;D:lollol::lol:

Hall sensörünün detaylarını paylaşman da iyi oldu. ilk hezarfen ziyaretimde özel yapım bol mıknatıslı ayakkabı ile geleceğim senin lövye ile uçuşlarını izlemeye :coolxf:
Olm harika fikir. Rudder işini öyle çözelim. :lol: