Goblin 570 Setup Oluşturma

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Abilerim öncelikle önceki konulara vakıfım. Ama sorun şu o ürünleri neredeyse bulamadım bile. Bende bir setup konusu oluşturmaya aklımdaki düşünceleri danışmaya bir fırsat arıyorum. Şayet MSH Protos bir 550 sınıfı heli çıkarma niyetleri olursa ki yakın zamanda gözükmüyor aklımdaki diğer model 550'lerin babası Goblin 570.

Şimdi durumlar şu, 12S-7S-6S olarak toplanabilecek bir helikopterden bahsediyoruz.

Şimdi incelemeye başlayalım, fiyat avantaj olarak karşılaştırmaya girersek pil fiyatlarının bana farkı;

6S 5000mAh x 3 Takım pil 412.26$
7S 5000mAh x 3 Takım pil 350.28$
12S için 6S 3300mAh x 6 Takım pil 452.52$

Kar zarar olarak düşünürsek 7S makul geliyor. En yakın rakibine fiyat farkı 61,98$

7S olmasının bazı sıkıntıları ise şu, şarj aleti, HV ESC ihtiyacı. Şimdi bu farklarıda egale edelim. Şarj aletim zaten 7S destekliyor. ESC olarak tercihim HW 130A V4 ESC zaten oda HV bir ESC olduğu için o konuda da sıkıntım yok. Motorların zaten geneli 6-8S destekliyor gibi. Kullanmayı düşündüğüm motor markası da XNOVA. Açıkçası pilden doğan o farkıda cebime atma derdim yok. O fark ile G570'in carbon combosunu almayı düşünüyorum. Servo olarak LV Standart servolardan yana tercihimi kullanacağım. Şimdiye kadar beni üzmeyen Savox servoları tercih edeceğimi düşünüyorum.

12S zaten ağır olacaktır. Ağırlık bir dezavantaj olarak görülebilir. Getirisi götürüsü tartışmaya açıktır. Sizlerinde önerinizi bekliyorum. Piyasaların durumuna göre artık ufaktan toplamaya başlasam bile 1 yılımı alır gibi. O nedenle güzel bir araştırma. Bu dönemde motor kV farkları, servoların detayları, ESC özellikleri gibi nihai bilgilere erişmeye çalışacağım. O nedenle ütopikte görülse her öneriye açığım. Şimdiden teşekkür ederim. :RCKolik:

Doğuş G570 benim de en beğendiğim 550 modeli, zaten o yüzden ben de aldım bi tane ;D Standart servo tercihin de bana göre yerinde bir tercih 550 sınıfı için. 700 olsa idi HV tavsiye ederdim, hız-tork için değil, daha ziyade 2s pili direk bağlayabilmek için, bu konudaki fikrimi daha önce değişik konular altında anlatmıştım.

Gelelim 7s mevzuuna... Önceden araştırmanı yapmışsın, sana söyleyecek bişey yok :)

Bir yıldır 7s-14s kullanıcısıyım, benimki biraz o günün şartlarına göre gelişti, yoksa özellikle 14s'e geçmek için yapmamıştım. Bir dönem 7s piller 6s'lerden ucuza satıldı evet, ancak o dönem bitti, pil fiyatlarını hangi piller için hesapladın merak ettim. Ucuz 7s varsa hemen kapalım :D

7s-14s kullanmanın en büyük avantajı, gereken amperi düşürmesi, dolayısıyla esc üzerinde daha az baskı oluşturması. Motorların voltaj toleransları oldukça geniş, 12s için üretilen bir motoru 14s ile kullanmakta bir sakınca yok, en azından ben görmedim şimdiye kadar. Kv ayarlaması yapmak lazım, ona göre pinyon seçmek lazım.

Ama esc tarafı öyle değil ne yazık ki... 700 için konuşursak, artık üretilen yeni nesil esc'ler 14s destekli geliyor, ancak 550 sınıfında halen 6s sınırı mevcut çoğu esc için. Sen de bunun farkındasın zaten. Ben G570'i toplarken Scorpion'un yeni 120A tribunus'unu veya Hobbywing'in 120A v4 esc'sini kullanamadığım için oldukça gıcık olmuştum. Seçenekler arasında en mantıklısı yine Hobbywing'di, ya 130A v4 yada 100A v3 alacaktım, aradaki büyük fiyat farkından dolayı 100A v3 tercih ettim ve bir de ayrıca bec kullanmak zorunda kaldım ki, o da ayrı bir gıcıklık unsuru oldu, zira 100A V3 opto bir esc.

İkinci bir şarj cihazı alırken de aslında PL6 istesem de, mecburen GT500 almak zorunda kaldım. Her neyse, senin için şarj cihazı da sorun yaratmıyor zaten. :)

Pil açısından da, G570'de pil yatağı oldukça geniş olsa da, sonuçta 550'lik bir heli. Üstelik genleri G500'den geliyor, dolayısıyla 5000 mAh 7s'ler biraz sıkıntı oluyor. Ben elimdeki tp ve opti 5000 7s'leri batt tray ile kullanamayacağım ne yazık ki. Tray olmadan bir şekilde sığdırmayı başardım. Demek istediğim şu ki, pil alırken boyutlara dikkat et. Sab 4800 7s'leri Mehmet abi sorunsuz kullanabiliyor. Sanırım opti 4400'ler de uygun oluyor. Zaten 5000 7s'ler 5800 6s civarına denk geldiği için uçuş süresi olarak bir zararın olmayacak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

Ha bir de 3 değil 4 pil almanı tavsiye ederim. Olur da 700 alırsan diye... Öyle görünüyor ki, çok da uzun sürmeyecek 700 alman ;D

Güzel model, güzel tercih Doğuş :thumbup:

Emre sağolsun zaten hemen hemen her şeyi açıklamış. Ben de kısaca özetlersem :

-- Bu sınıf için 12S, özellikle bizim pilotaj seviyemize göre tamamen gereksiz ve lüks. Pil parasını bir tarafa bırak, model tek pil olma özelliğini ve avantajını kaybediyor.

-- 7S mi 6S mi ?
Emrenin de dediği gibi 7S olacaksa 5000 mAh değil de 4400 ya da SAB 4800 mAh pili alman gerekiyor. Bu piller şu an için 6S 5000 mAh 1 tık daha pahalı. Senin bulduğun daha ucuz 7S pili ben de merak ettim doğrusu :D
Ben de geçen sene Goblin'de 6S'den 7S'e geçiş yaptım. Fakat bunun bir sebebi vardı. O da diğer modelim olan Logo 800'un 14S kullanıyor olmasıydı. Ben de çift model ortak pil olsun (hazır ESC destekliyordu) Goblin 7S geçişi yaptım.

Özel bir sebep yoksa ben olsam Goblin 6S 5000 mAh olarak toplardım. Böylece gereksiz ESC farkı da ödememiş olurdum.

-- ESC.
Ben zamanında almışken HV alayım demiştim. İyi ki de almışım. Zira sonradan ortaya çıkan 6S'den 7S'ye geçişte ilave maliyet çıkmamış oldu. Fakat şu an yeniden topluyor olsam, bu modelin ihtiyacı olan ESC alırdım.

-- Servo.
Kesinlikle standard ve fiyat/performansı uygun bir servo. Align olur, Savox olur...
Benim Goblin ilk aldığım servolar şu an LOGO'da, kendisinde ise Savox var.

Bu tavsiyeler "Ben fiyat/performans bakıyorum" dediğin için Doğuş. Yoksa gönül neyi isterse, az çok demez, güzel odur ;)

Abiler o zaman yavaş yavaş işi biraz daha özelleştirmeye başlayalım;

Motor olarak Xnova 4025-1120kV 196.32$
ESC olarak HW 120A V4 ESC 154,99$

HW tercihimin altında Brain ile olan uyumu ve daha öncede kullanmış olmanın ayar konusunda ve update konusundaki avantajlarını sıralayabilirim. Ama neden Xnova dersem bir cevabı yok. Daha çok tercih edilebilir bir motor öneriniz var ise alabilirim. Ayrıca ESC - Motor uyumuda sanıyorum ki incelenmesi gereken bir parametre imiş.

HW Esc son dönenim en hızlı Firması. Bildigin bir esc tercih etmek gayet doğal. Ama farklılık olsun dersen Castle bir alternatif olabilir.

Helifreak bir bakmak lazım son zamanlarda genel olarak ne tercih ediyor diye.

Bir de Ender da olsa firma iyi ama o modele özel çıkardığı motor pek tutulmamış olabilir, bundan da emin olmak lazım.

Esc-motor uyumu da önemli dediğin gibi. Burada motor markası netlesince üreticiye almayı düşündüğün esc uyumu ve tavsiye ettikleri esc ayarlarını sorabilirsin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

HW beğendiğim bir firma benim de. Ama Scorpion daha bi beğendiğim bir firma :D Ben olsam yeni Tribunus 120A'yı denerdim mutlaka. Ama tabi HW de her zaman tercihlerden biridir, zaten bir tane HW var, aynı kartla, aynı programla işimi halledeyim demeni de anlıyorum, o da doğru bir karar.

Motor açısından Xnova çok iyi bir marka. Zaten karşılaştırmaları da araştırırsan, Scorpion ve Xnova bir tarafa, diğer bütün motorlar bir tarafa denir :) Kontronik de tabi başımızın tacı, ama Alman olmadığımız için o kadar parayı vermiyoruz kendisine :D Xnovaya gelirsek, ben daha önce müşteri ilişkileri ile ilgili sorun yaşadım ve kendi çapımda boykot ediyorum ve her fırsatta bunu dile getiriyorum. Ben olsam Scorpion alırdım, ki hem kaliteli, hem de müşteri ilişkileri açısından dünyada benzeri yok.

Motor esc uyumu şöyle bişey, her markanın kendine göre bir yoğurt yiyişi var. Örneğin Scorpion daha düşük timing değerleri severken, HW daha yüksek seviyor. Scorpion'nun 22xx-25xx motorları YEP (YGE değil) escler ile sorun yaşıyordu, X3'de bir kırıma da sebebiyet vermişti bana. Yine aynı şekilde v4 HW escler de bazı 14n Kontroniklerle sorun yaşamıştı. BU tarz durumlara dikkat etmek, düşünülen esc ve motorun ismini yanyana google'a yazmak lazım. Kesinlikle daha önce biri o kombinasonu denemiş ve sorun var mı yok mu söylemiş, hatta timing değeri, pwm değeri gibi öneriler bile gelmiştir. :)

Şimdiden hayırlı olsun Doğuş, gelişmeleri merakla takip ediyoruz. :thumbup: :RCKolik:

Hangi setup tercih edilirse edilsin goblin mis gibi uçar, keyif verir [emoji7]

Emre Kaman' Alıntı:
HW beğendiğim bir firma benim de. Ama Scorpion daha bi beğendiğim bir firma :D Ben olsam yeni Tribunus 120A'yı denerdim mutlaka. Ama tabi HW de her zaman tercihlerden biridir, zaten bir tane HW var, aynı kartla, aynı programla işimi halledeyim demeni de anlıyorum, o da doğru bir karar.

Motor açısından Xnova çok iyi bir marka. Zaten karşılaştırmaları da araştırırsan, Scorpion ve Xnova bir tarafa, diğer bütün motorlar bir tarafa denir :) Kontronik de tabi başımızın tacı, ama Alman olmadığımız için o kadar parayı vermiyoruz kendisine :D Xnovaya gelirsek, ben daha önce müşteri ilişkileri ile ilgili sorun yaşadım ve kendi çapımda boykot ediyorum ve her fırsatta bunu dile getiriyorum. Ben olsam Scorpion alırdım, ki hem kaliteli, hem de müşteri ilişkileri açısından dünyada benzeri yok.

Motor esc uyumu şöyle bişey, her markanın kendine göre bir yoğurt yiyişi var. Örneğin Scorpion daha düşük timing değerleri severken, HW daha yüksek seviyor. Scorpion'nun 22xx-25xx motorları YEP (YGE değil) escler ile sorun yaşıyordu, X3'de bir kırıma da sebebiyet vermişti bana. Yine aynı şekilde v4 HW escler de bazı 14n Kontroniklerle sorun yaşamıştı. BU tarz durumlara dikkat etmek, düşünülen esc ve motorun ismini yanyana google'a yazmak lazım. Kesinlikle daha önce biri o kombinasonu denemiş ve sorun var mı yok mu söylemiş, hatta timing değeri, pwm değeri gibi öneriler bile gelmiştir. :)

Abi önerilerinde çok haklısın. Fiyat olarak pek dişe dokunur bir fark yok, hem 570 topluyoruz kolay mı? "Aslan besleyen etin hesabını yapmaz." Sarısı da insanı kendinden alıyor gerçekten markanın. Kendine has bir karakteri var. Ama bir sorunda şu, Fast-Lad haricinde temin etmem gerekecek. Ki şu anda alacağım ürünler Fast-Lad'de mevcut değil ama kit ve elektroniklerle yine bir %10 gelirse içimi çok rahatlatır. Zaten adım adım gitme gibi bir düşüncem var. O nedenle tek tek listeme yazdım yakında araştırmalarla geri dönerim. :saygilar:

Bazı şeyler belirmeye başladı, ama ne yazık ki stok yok. Ben şimdiye kadar hep fast-lad bildim başka da yaptığım alışveriş mağazası olmadı, acaba önerebileceğiniz düşük gösterebilen, UPS ile gönderim isteyebileceğimiz bir yerler daha var mı? Şimdiden teşekkürler. :)

Midland helicopters'e bakabilirsin doğuş.

Yav bende acilmiyor midland'in sayfasi aylardir. Ben de site gumledi falan diyordum. Acaba girebilen var mi modelhelicopters.com'a?

Emre Kaman' Alıntı:
Yav bende acilmiyor midland'in sayfasi aylardir. Ben de site gumledi falan diyordum. Acaba girebilen var mi modelhelicopters.com'a?

Safari kaynaklı olabilir, bende de safaride açılmıyor, chrome ile açılıyor. Bir de öyle deneyin isterseniz.

Emre Kaman' Alıntı:

Emre kullandığın web tarayıcısının cerez ayarlarını sıfırla yani geçmiş hareketleri sıfırla açılacaktır :saygilar:

yok bazen öyle de açılmıyor, bu sefer bütün çerezler yok yere temizlenmiş oluyor. Bir siteye girmek için (sık kullandıklarıma) şimdi bir harf yazıp enterlamak yeterken öyle uzun uzun yazmak gerekebiliyor.

Midlandle ilgili aylardır bir sıkıntı var, fastlad böyle olmuyor.