SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Söz verdiğimiz üzere,Goblin 570 toplama aşamalarımız kaplumbağa hızı ile devam ediyor :laugh: Sonunda tüm elektronik tercihlerimizi yaptık ve siparişlerimizi vermeye başladık.

Bu konuda benim yapmış olduğum tercihin yanı sıra, şu ana kadar paylaşılan diğer 12S ve 6S setup tercihlerini de paylaşmaya çalışacağız ;)

Öncelikle elektronik tercihlerimi yaparken tecrübelerini ve fikirlerini daha önce açtığımız aşağıdaki konularda bizlerle paylaşan başta Ilker hocam olmak üzere, Ediz, Erhan, Mehmet Karakaya, Deniz, Türker ve Mesut üstad (adını unuttuğum oldu ise lütfen kusura bakmasın) olmak üzere tüm üyelerimize bir kez daha teşekkür ederim :thumbup:

SAB Goblin 570 Kit Unboxing - Kutu Açma / Urün Inceleme

Goblin 570 6S Maiden Uçuşu - 30.08.14

Üst Seviye Heli Toplama Rehberi :
RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri
Heli Sınıflarına Göre Motor , ESC ve Pil Tavsiyeleri
Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri
Helilerde Kullandığımız LV ve HV ESC Unite Tercihlerimiz
Helilerde Doğru Batarya Konnektör Seçimi
Servo Çeşitleri : Micro, Mini, Standard , Coreless, Brushless, HV
Alıcılarımız için Yedek Güç Sistemleri : Scorpion Backup & Optipower ULTRA Guard

1- SAB Firmasının Tavsiye ettiği konfigurasyonlar
Daha önce de paylaştığımız üzere, Goblin 570 hem 6S hem de 12S olarak toplamak mümkün. Pil olayı nedeniyle ben şahsen 6S konfigurasyonu tercih ettim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Benim tercih ettiğim 6S Konfigurasyon

a- Motor : Zaten toplamda 3 çeşit motor seçimi yapılabiliyor. Bunlardan hangisi seçilirse seçilsin, yanlış yapılmış olmayacağını düşünüyorum.

- Scorpion'un HKIII HK4025-1100KV (Genelde sıcak çalışan bir motor olduğu için tercih etmedim)
- Quantum 4125-1100 (Yeni cıkan bir motor olduğu ve teknik veri ve kullanıcı yorumları henüz pek ortaya çıkmadıüı için tercih etmedim)
- KDE Direct 550FX -1200-G3 : Genelde tüm yorumlar güçlü bir motor olduğu yönünde ve olumsuz herhangi bir yoruma rastlamadım. Bu nedenle bu motoru tercih ettim.

b- ESC :
ESC seçiminde seçtiğim motor üreticisin tavsiyesine göre hareket ettim. KDE firması özellikle motorları için direkt olarak Castle ESC tavsiye etmiş.
Bu nedenle ben de tercihimi ileride 12S'de kullanabilmek için "PHOENIX EDGE 120 HV (50V 120 AMP) BRUSHLESS ESC" olarak belirledim.

Diğer alternatifler ise : PHOENIX EDGE 130 AMP (32V 130 AMP), YGE 120 LVK, YEP 120 HV idi

İlk Castle ESC olduğu için programlama için gerekli aşağıdaki elektronikleri de pakete dahil ettim.

- Castle Creation Link USB Programming Kit

- Castle Creations Link Quick Connect

c- SERVOLAR :
Her ne kadar pilotaj olarak kesinlikle HV servoya ihtimaçım olmasa da, burada kendimi biraz şımartayım dedim ve fuzuli olarak HV servo tercih ettim :laugh:

- TORQ - BL9280 High Voltage Brushless Digital Cyclic Servo

- TORQ - BL9288 High Voltage Brushless Digital Tail Servo

d- BEC :
BEC sistemi olarak, benim servoları HV seçmemden dolayı biraz kısıtlama getirmiş oldum kendi kendime :D
Tercihimi "Castle Creations Voltage Regulator 20A Pro" yana kullandım. Fakat üsteki BEC konusunda paylaştığımız üzere "Turnigy dlux 10A (10~60V) HV SBEC, Hercules Super BEC Pro 18s 16A/22A Peak, Hobbyking YEP 20A HV (2~12S) SBEC, Skyrc 2-3s 10a peak regulator" da tercih edilebilirdi.

e- BACKUP Sistemi :
Her ne kadar %100 zorunlu olmasa da, özellikle 6S kullandığım ve BEC sistemini ana pilden besleyeceğim için, olası aksi, istenmeyen durumlarda alıcımı elektriksiz bırakmamak adına "Optipower ULTRA Guard" da pakete ilave ettim.

f- PIL :
Her ne kadar yapısal olarak 5500 mAH destekliyor olsa da, ileri de başka modellerde de değerlendirme imkanı olması amacı ile tercihimi "5000 mAh" olarak kullandım. 65C stoklarda olmaması ve fiyatının azıcık daha pahalı olması nedeniyle, 45C de bana yeteceğini düşünerek şu pili almaya karar verdim.

PULSE LIPO 5000mAh 22.2V 45C

g- KONNEKTOR :
Şu ana kadar kullandığım sistem Dean idi. 6S ve bu akımlarda artık bunu değiştirmem zorunluluk haline gelmişti. Madem yeni bir sistem kuruyorum dedim biraz pahalı da olsa son paylaşılan "RCPROPLUS SUPRA-X REB6808 PRO D6 6mm Bullet Connectors (200A, 8 pairs)" serisini tercih ettim.

Montajı Tamamlanan Helimizin Konfigurasyon Videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçuş Videosu olan 12S ve 6S Konfigurasyonlar

- 4125 Series Quantum Motor - Bert Kammerer

Quantum 4125-1100
BK DS-7001HV servos on cyclic and
BK DS-7005HV servo on tail,
Kontronik HeliJive 120 ESC,
Western Robotics BEC,
Pulse 5500 mAh 45C battery (6s).

------------------------------------------------------------------------------------
- Kyle Stacy: 12s Setup & Chris Reibert: 6s Setup

Chris Reibert: 6s Setup
Flight Style: Big Air 3D
FBL System: iKON
Motor: Scorpion HKIII HK4025-1100KV
Pinion: 21T Pulley
Headspeeds: 1950/2200/2400
ESC: Castle Edge HV120 ESC
Governor: Castle Internal Gov
BEC: Castle BEC Pro
Cyclic Servos: MKS HBL950's
Tail Servo: MKS HBL980
Main Blades: SAB 570mm Blackline Blades
Tail Blades: SAB Tail Blades
LiPos: Pulse 5000/5500mAh 6s Lipos

Kyle Stacy: 12s Setup
Flight Style: Smack 3D
FBL System: Futaba CGY 750
Motor: Scorpion HKIII HK4025-550KV
Pinion: 23T Pulley
Headspeeds: 2200/2400/2800
ESC: Jive 120
Governor: Jive 120 at 47% / 83%
BEC: Western Robotics Hercules
Cyclic Servos: Futaba 272 HV's
Tail Servo: Futaba 276 HV
Main Blades: SAB 570mm Blades
Tail Blades: SAB Tail Blades
LiPos: (2) Pulse Ultra 6s 3300 45c Lipos

---------------------------------------------------

- Justin Cook testing goblin 570 6s setup

Quantum 4125-1100
Castle 120hv with castle pro bec

Şu ana kadar paylaşılan 6S Konfigurasyonlar

• Flight Style: Big air,Mild 3d
• FBL System: Ikon
• Motor: Scorpion 4025-11000kv
• Pinion: Stock 21t
• Target Headspeed(s): 2200/2300/2400
• ESC: Jive 100lv
• Governor: Jive gov
• BEC: Jive
• RX Pack: none
• Cyclic Servos: Bk full size
• Tail Servo: see above
• Main Blades: Rail 556s
• Tail Blades: Rail 96mm
• LiPos: Pulse 6s 5000mah 45c
• Anything Else: Optipower ultra-guard 430 back-up (hear nothing but good things about this)
-----------------------
• Stock main and tail blades (for now)
• KDE-550XF-1200
• HeliJive 120
• bavarianDEMON 3SX
• Futaba BLS-451's and a BLS-256 powered by the Jive BEC
• OptiPower Ultra Guard
• Pulse Ultra 7S 4500's - Revolectrix 6S 5000's - Spyder 6S 4000's
• JLog 2.6 for full telemetry to Jeti DS-16 radio

----------------------
• Flight Style: Mild 3d (learning Hard 3d)
• Tx: DX9 , Rx: AR8000 with dsmX sat
• FBL System: bavarianDEMON 3SX
• Motor: KDE-550XF-1200
• Pinion: 20T / 21T (havent decide)
• Tail Pinion: 21T (recommended by Bert for lower HS < 2400)
• Target Headspeed(s): 2000/2200/2300
• ESC: Heli Jive 120+ HV
• Governor: Jive Mode 4
• BEC: WR Hercules super BEC / internal Heli Jive 120+ HV (have not decide)
• RX Pack: None
• Cyclic Servos: Torq BL9180
• Tail Servo: Torq BL9188
• Main Blades: Stock & Rail R-556
• Tail Blades: Stock & Rail R-96
• LiPos: Pulse 6s 4500mah 45c / ZIPPY Flightmax 5000mAh 6S1P 45C
-------------------

• FBL System: ikon or vbar
• Motor: Scorp 4025-1100
• Pinion: 22T
• Tail Pinion: stock
• Target Headspeed(s): 2400-ish
• ESC: Heli Jive 120HV+
• Governor: Jive Mode 4
• RX Pack: 2S LiPo
• Cyclic Servos: BK 7001HV
• Tail Servo: BK 7005HV
• Main Blades: Stock
• Tail Blades: Stock
• LiPos: X-Treme Power 5000mah 35C
---------------------
• Flight Style: 3d and fast big air stuff
• FBL System: The 'Bar
• Pinion: 21T (stock)
• Tail Pulley: 21T
• Target Headspeed(s): whatever 80% throttle curve is
• ESC: Heli Jive 120
• Governor: Mode 4 w/bail out
• BEC: Heli Jive 120
• RX Pack: 2/3AAA 4 celll NiMH as a buffer pack
• Cyclic Servos: BLS451
• Tail Servo: BLS256HV
• Main Blades: Cyclone 555
• Tail Blades: Stockkers for now
• LiPos: 5000mAh 45-65C packs
• Timer: 3:40
• Weight: 93.5oz/2.65kg without flight pack

--------
• FBL System: Brain
• Pinion: stock
• Tail Pinion: stock
• Target Headspeed(s): whatever floats the boat
• ESC: Master Mezon 120 RPM
• BEC: Esc built-in
• RX Pack: Scorpion Safeguard
• Cyclic Servos: Futaba BLS 451
• Tail Servo: Futaba BLS276SV
• LiPos: Raiden 5300mah
----------------------
• Flight Style: big air/ mild 3d
• Motor: KDE 550XF 1200-G3 (Monster)
• FBL System: Vbar
• Pinion: Stock
• Tail Pinion: Stock
• Target Headspeed(s): 2200/2350/2450
• ESC: CC 130 Edge
• Governor: Vbar
• RX Pack: Pulse 2250
• Cyclic Servos: BK Full size
• Tail Servo: BK mini/full
• LiPos: 6S Thor 4400/5000/45c
• Radio: Futaba 14sg

-----------------
• Flight Style: 3D
• FBL System:Mini V-Bar
• Motor: Scorpion 4025-1100KV
• Pinion: 24T
• Target Headspeed(s): 2600
• ESC:YGE 120LV
• Governor: V-bar
• BEC: YGE
• RX Pack: none
• Cyclic Servos: Torq 9180
• Tail Servo: Torq 9188
• Main Blades: SAB 570mm
• Tail Blades: Rail 95mm
• LiPos: Pulse 6s 3l5000mah 65C
--------------
• Flight Style: Big Air, Light 3D
• FBL System: Skookum sk540
• Motor: Scorpion 4025-11000kv
• Pinion: 21t Tail: 21t
• Target Headspeeds: 2200/2300/2400
• ESC: CC120 HV
• Governor: CC internal
• BEC: CC BEC Pro
• RX Pack: n/a
• Cyclic Servos: Spektrum H6040
• Tail Servo: Spektrum H6080G
• LiPos: Pulse 5000 6s 35c

Şu ana kadar paylaşılan 12S Konfigurasyonlar

Postacı bana da uğradı bugün :halay: :yuppi:

Mehmet Abi kaplumbağa hızı falan diyorsun ama bence hiçte öyle gitmiyor, işin zor kısmı bitti bile. :laugh:

mehmet bey sizi geçerim demiştim ama bu ataktan sonra sözümü geri aldım tercihleriniz güzel ben belki motoru quantum düşünebilirim servolarda bk ya rjx olabilir ama sizin servolarda baya iyi gibi esc tam benim istediğim gibi 12s destekliyor geriye fbl sistemde kararsızım ama sizi takip ederek çokca seçenek ve bunların performanslarını gözlemleyeceğim . birde verdiğiniz bu siparişler tek seferde gelecek galiba bunlar için gümrük de ödeyeceksiniz ayriyeten türkiye içinde bu malzemeleri bulma şansımız ne derece var keşke şu yurt dışına bağımlı kalmadan türkiyeden taksitli olarak alabilsek. 34 gün oldu v977 siparişi vereli hala sadece kargolanma bilgisinden başka haber yok.

Seçimler çok güzel , hatta aşırı güzel. Burada elektronik seçimlerinde iki faktör önemli , maliyet ve kullanım süresi. Kaliteli malzemede kullanım süresi (ekonomik ömür) uzadığı için parça başına düşen maliyet esasen azalıyor. Bu süreyi problemsiz sıkıntısız ve kesintisiz geçirmekte cabası. Özellikle yurtiçinde ya çok pahalı olduğu için yada bulunamadığı için çoğu malzemeyi dışarıdan temin etmek gerekiyor. Dünya kadar kargo parası , gümrük parası veripte ulaştığımız malzemeleri uzun yıllar çeşitli modellerimizde kullanmak isteriz. Bu yüzden kalite önemli.

Malzemeleri gözden geçirmek gerekirse , outrage servolar bu model için biraz overkill (aşırı güçlü) oluyor. Bu modelin pal uzunluğunun oluşturacağı tork ihtiyacındn çok daha fazlasını üretebiliyor. Hız konusu tercih meselesidir ona gerekli gereksiz diyemem ama bunlar gerçekten hızlı servolardır. Dişlileri titanyum kaplı olduğu için kırımda kolay kolay sıyrılmazlar. Bu model için HV gerekliliği olmamasına rağmen ileriye dönük iyi bir yatırımdır. Kullandığım align , savox , futaba , rjx , servoking , gaui , outrage servolardan sadece outrage torque servolar modelden modele geçirilerek sabit kalmıştır. Adana ekibimizin bütün servoları bu mantıkla şu anda outrage torque servolardır. Son olarak ben 570 toplayacağım zaman 6.0V align yada savox servoları tercih edeceğimi söyleyeyim çünkü elimde zaten daha büyük modellerde kullanmak üzere outrage servolarım var.

Motor konusunda 6S setup bu makina için yeterli görünüyor , 12S setup biraz fantastik kaçıyor ve maliyetide cabası. 6S için motor seçiminde quantumun yeni 4125 serisi videolarda iyi görünüyor ancak iyi pilotlar naylon poşeti bile çok iyi uçuyor gibi gösterebildiğinden standart kullanıcı yorumlarını beklemek lazım. Scorpion 4025 ve Quantum 4125 serilerinin kullanıcıların büyük çoğunluğunu tatmin edebileceğini düşünüyorum. KDE motorları tabi bir tık yukarıda olan motorlar, bu seçimle yanlış yapmış olma ihtimalimiz yok. KDE aşırı akım çekebilen motorlar olduğu için ESC ve konnektör seçimi yerinde olmuş kanaatindeyim. Piller için pulse yada gens ace yapılabilecek en mantıklı seçimler. 5000 mah 45C piller 225 ampere kadar akım verebiliyorlar , o yüzden zorlanacaklarını sanmıyorum.

Kargo işine gelince , burada ne kadar ekmek o kadar köfte olayı işin içine giriyor. Biz malzemelerimi dünyanın her yerinden 3 iş gününde getirtebiliyoruz. Tabiki bedeli buna göre oluyor. Bu bedeli bölüştürmek için arkadaşlarla genelde ortak sipariş veriyoruz , ihtiyaçları biriktirip alıyoruz vs gibi çözümler üretiyoruz. Böylece normalin 2-3 katı olan kargo ücretini 3 kişiye bölüp normal kargo ücretine yada daha aşağısına 3 günde oyuncaklarımıza kavuşabiliyoruz. Camiada arkadaş edinmek faydalıdır . Her zaman yurtdışı malzeme alımlarında güvendiğimiz arkadaşlarla ortak kargo yaptırmak faydalıdır.

Mehmet abi İlker abi herşeyi yazmış cidden harika bir setup olmuş :)

Elinize sağlık,güzel paylaşım.Paylaşımın güncel kalması adına yazıyorum :)

Torq servolar bence aşırı pahalı :) , RJX servolar bunlardan daha hızlı ve daha torqlu , RJX lerde HV , fiyatlarıda çok daha uygun, tek avantajı BL olmaları bence (600 nitromda 1 yıl bunları kullandım defalarca sert kırımlar yaşadım hatta bir ara okadar çok kırım yaşadımki helikopter işini bırakmayı bile düşündüm pilotaj geliştiricez derken bunalmıştım kırımlardan, buan rağmen servolarda hiçbir sıkıntı çımmadı, aynı servoları 600 nitrodan söküp hali hazırda uçurduğum 600E PRO ya taktım ve kullanmaya devam ediyorum yani ömürleride yeterince uzun)

TORQ HV Servos : 8.4volt 0.10sn 18.9kg torq 145 dolar adet fiyatı x 3 = 435 dolar

RJX HV Servos : 8.4 Volt 0.05sn 21.3kg torq 88 dolar adet fiyatı x 3 = 264 dolar 171 dolar 2 adet 6S Gence pile parası :) kuyruk servosunuda eklersek bu fark 226 dolara fırlıyor :)

burdaki kazancımız

beckup guarda ne gerek var anlayamadım , zaten alınan ürün üzerinde 2S pil var , ha ayrıca bec ve 2s pil bağlanmış ! ha direk pilden bec'e güç alınıp yedek 2S pil takılmış ! fark nerde ? bu sistemde maliyet çok daha fazla, YEP20 (bu haftasonu uçağımda denedim 7 adet 14kg HV servo besledim ısınma sıfır) yeterde artar bile 600 700 sınıfınada yeter

haa Param var durumu varsa bende keyif olsun diye tercih ederim bunları ama bana göre değil yinede :)

Mehmet abi hayırlı olsun, burda seçimlerini irdelemedim aslında yanlış anlama aynı işleri yapabilen daha uygun fiyatlı başka ürünlerde var bunu diğer okuyucularımıza belirtmek istedim

Mesut AKIN' Alıntı:
Torq servolar bence aşırı pahalı :) , RJX servolar bunlardan daha hızlı ve daha torqlu , RJX lerde HV , fiyatlarıda çok daha uygun, tek avantajı BL olmaları bence (600 nitromda 1 yıl bunları kullandım defalarca sert kırımlar yaşadım hatta bir ara okadar çok kırım yaşadımki helikopter işini bırakmayı bile düşündüm pilotaj geliştiricez derken bunalmıştım kırımlardan, buan rağmen servolarda hiçbir sıkıntı çımmadı, aynı servoları 600 nitrodan söküp hali hazırda uçurduğum 600E PRO ya taktım ve kullanmaya devam ediyorum yani ömürleride yeterince uzun)

TORQ HV Servos : 8.4volt 0.10sn 18.9kg torq

RJX HV Servos : 8.4 Volt 0.05sn 21.3kg torq

beckup guarda ne gerek var anlayamadım , zaten alınan ürün üzerinde 2S pil var , ha ayrıca bec ve 2s pil bağlanmış ! ha direk pilden bec'e güç alınıp yedek 2S pil takılmış ! fark nerde ? bu sistemde maliyet çok daha fazla, YEP20 (bu haftasonu uçağımda denedim 7 adet 14kg HV servo besledim ısınma sıfır) yeterde artar bile 600 700 sınıfınada yeter

haa Param var durumu varsa bende keyif olsun diye tercih ederim bunları ama bana göre değil yinede :)

Mehmet abi hayırlı olsun, burda seçimlerini irdelemedim aslında yanlış anlama aynı işleri yapabilen daha uygun fiyatlı başka ürünlerde var bunu diğer okuyucularımıza belirtmek istedim

mesut abı valla rjx ler , torq servodan hem daha hızlı hemde daha fazla kg basıyor hatta , rjx yeni çıkardıgı high torq servoları , outrage torq servoların hızında 40 KG basıyor :D :D 3 tanesi beni cok rahatlıkla kaldırıcak :D :D

sıstemde egerki hv bec kullanıp , bu bec baglantısınıda dırek 12s lipodan alınıyorsa backup guard mantıklı gibi , ama zaten extra hem alıcı pili ,hem back up guard , dıdısının dıdısı gibi oluyor gibi tabi ımkan meselesi ben direk 12s setup dan bec besledıgım ıcın takıyordum gobline ....

ayrıca konuda sanırım burdaydı , scorpion hk3 serisi 4525 mıydı tam hatırlamadım 1100 kv olan motor yuksek sıcaklıkda çalışıyor denmiş ama şöyle bir durumdan bahsedıyım , ben motoru sıkıştırabildigim kadar sıkıştırdıgımda esc timing ve pwm ayarlarım yuksek ıken yazın gördüğüm max sıcaklık , 76 -82 arası idi , dünkü uçuşumda goblın 700 540kv olan motorumlar tıctoc un dıbıne yapıştırdım baya bi sıkıştırdım esc governorunu ve fbl yı denemek ıcın ındıgımde battal motora el degmıyor dedi gidip hemen ölçtum 67 derece idi , elektrık motorunu sıcaklıkdan dolayı yemek ya cidden fabrıkasyon yada ciddi anlamda bir kaza veya sistemi motoru zorlıyacak bişey olması lazım , scorpion sargıları zaten 180 dereceyi gectiginde tellerin uzerındeki madde erimeye başlıyor deniliyor ama ben güneşin ortasında sıkıştırdıgımda 82 dereceyi geciremedim ...

gel gelelim kde motorlara , kde motorlarda kullanılan mıknatıslar , scorpionda falan kullanılan mıknatıslardan farkli , kde tam anlamıyla pil canavari denilebilir , yıldırayın kde ile uçuşu cok net 1.dk veya 1.30 dk fark ettirmişti pilleri sömürüyor gereksiz ( aşırı demiyorum ) cidden gereksiz hayvansı bir güç var alette ...
scorpion güçsüz anlaşılmasın havada aplus 65c lipo patlamışlıgım var ;)

bu arada gurkan yep 20 amperlik beci goblin 630 da rjx servo ve scorpion motorlu sistemle kullanıyor ve cenevar gibi :D

ben kendim bu tarz bir heliye setup yapıcak olsaydım ;

- scorpion HK3( poles sayıları farklı hk2 den diye biliyorum ) 1100 kv motor
- Yep 120HV ( diger lv serilerinin governoru cok stabıl degil denizde 100lv vermiştim ve 120hv gibi randımanlı degildi )
- rjx servo lar kuyrukda dahil ..
- gryphon quaser hv bec( kırmızı olan ılerde 12 setupda deneyebilme ihtimaline karşın ) direk lıpodan beslerdim
- optifuelin bec i scorpionu 3 defa cebinden cıkartıcak extra özelliklere sahıp o yuzden bunu secebilirdim ..
- 200-250 $ bandında bir unıte de alıcak olsaydım ya msh ıkon veya braın yada sk540 alırdım ..

bunun dışında hem pulse hemde gens ın 2x12s ( 6s - 6s yani 4 adet gens 4 adet pulse )şer takım lipolarını kullanıyorum puls da 65c , gensde hem 60c hemde 45c bu tarz bir sistem için motorun cekebilecegi akım 120 amper denılıyor ve 45c 4500 Lıpo lar yeterli olabilece gibi gözüküyor ... kısa vadede gens ile pulse arasında gözle görülecek bir performans farki yok ben algılamadım ama uzun vadede fark ortaya cıkacakdır duzgun kullanılmış ve düzgün rodaj yapılmış düzgün saklanmış lipoların ... ama pulse ların fabrıkasyon olarak 0.3-0.5 ohm daha fazla idi iç dirençlerii ...

Öncelikle yorumlarınız ve siz olsanız neleri tercih ederdiniz şeklindeki ilaveleriniz için teşekkürler arkadaşlar. :bravo: :thumbup:

Konuyu açmaktaki amacımız zaten farklı alternatif / seçenekleri arkadaşlarımız ile paylaşmak değil mi ;) Müsade ederseniz, ben de kendi tercihlerimi biraz daha açayım

- TORQ Servo Tercihim: Dediğim gibi tamamen keyfe keder bir durum. Fiyat / Performans ilişkisi RJX göre daha iyidir diyemem. Sadece renği hoşuma gitti ve kendimi şımartmak istedim diyeyim :laugh:

- Backup Guard konusu: Üstad takdir edeceğin üzere ayrı bir alıcı pil kullanmak ile bunu kullanmak aynı gibi gözükse de %100 aynı değil. Ha bu kadar masrafa gerek var mı diyorsan, ya da abi pilotaj seviyemiz için gerekli mi gerçekten dersen, orasına bir şey diyemeyeceğim ;)

- Scorpion Motor: Edizim bu motor kötüdür falan demedim. Dizayn yapısı gereği sadece daha çok ısınıyor ki, zaten buna uygun yapıda imal edilmiş dedim. Bir yanlış anlama olmasın :embarras: Hatta son dakika kadar KDE--- Scorpion arasında gittim geldim :D

Geçen sene RJX servolar çıktığında çok sevindik , olumlu incelemeler ve güzel değerleri (hız , tork) sebebiyle servolarımızı rjx'e değiştirdik. Toplamda 12 adet , 3 set halinde malzemeyi bir kaç ay içinde aldık. 12 servodan 1 tanesi geldiğinde bozuktu , bir kuyruk servosu havada bozuldu , birtane cyclic servosu iki uçuş arasında hiç bir sebep yokken çalışmaz hale geldi yani Allah korudu.

Benim 4'lümde hiçbir problem oluşmadı ancak kıllandım bir kere , sağlamlığı test edilmiş olanların hepsini elden çıkardık ,kalanları çöpe attık çünkü garanti için gitti geldi kargo parası verip tamir edilmiş , gene hata verip vermeyeceği belli olmayan servo kullanmak istemedik.

Bir sürü paramız boşa gitti . Bir daha da bulaşmamaya karar verdik. 12'de 3 %25 hata oranı belki bizim bahtsızlığımızdı ama genede gözümüzü korkuttu. Ortalama 2500-3000 USD fiyatlara çıkan modelleri bir servo hatası yüzünden kaybetmek istemiyoruz. Cyclic servoların birinin bile sapıtması kesin kırım demek. 700 boyutunda bir modelin böyle bir kırımıda yaklaşık 300-400 dolar civarına çıkar. Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmamak lazım.

Bu yüzden HV servo denince outrage ve MKS'yi tek geçerim. Goblin 570 için HV servo gerekliliğini tartışmıyorum. Goblin 570 için Mehmet hocaya normal 6.0V servo yeterlidir tavsiyesinde bulundum. Genel olarak 700 lerde HV kullanmayı düşünenler için tecrübemizi paylaştım.

Optipower ultra guard meselesi tercih meselesi 40 dolarlık bir yatırımla modelde ağırlığı sadece 40 gram arttırarak 3S pil taşıma derdinden , şarj etmeyi unutma derdinden vs kurtulmayı tercih ederim.

KDE motorların gücü sömürmesi işine gelince , kural olarak motor devamlı bir istemcidir amacı karşısında duran yüke karşı sabit hızını sürdürmektir. Herhangi bir elektronik aksamı yoktur ve karar verme durumu yoktur. Gelen elektrik enerjisi iki halde başka bir enerjiye dönüşür (enerjiyi yok edemeyiz ancak formunu çeviririz) . Bu iki tür kinetik ve ısı enerjisidir. Isıya dönüşme motorun verimliliği ile alakalıdır , KDE verimliliği %91-92 arasındadır , genelde %90 verimliliği olan diğer motorlardan daha yüksektir. Diğeri ise kinetik enerjidir. Motora yük geliyorsa daha fazla enerji çeker , gelmiyorsa dur puştluk olsun pili bitsin fazladan enerji çekeyim yada zor günlerde kullanırım bir kenarda dursun diye bir huyu yoktur :) Diğer motorların daha az amper çekmesi ve daha az enerji kullanması daha fazla enerji çekebilecek yapıda olmamalarından kaynaklıdır.