Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

İlker Sönmez' Alıntı:
Mehmet Bey'in yaptığı tüm hesaplar problemsiz görünüyor.

Aktif governor denen şey içinde governor olan tüm FBL ünitelerini kapsıyor.
Teşekkürle Ilker Hocam :thumbup:

Bir de daha önce sorduk ama araya başka konular girdi. Rica etsek PWM, Timing parametrelerini biraz daha açıklayabilir miyiz ? Hani bu değerler fazla olursa, ESC ve motor reaksiyon olarak nasıl tepki verir. İdeal değer tespiti nasıl yapılır.....

hadi bakalım 2250RPM e ayarladık hafta sonu görücez nasıl olacak uçuşa etkisi :D esc nin logunda 1dk lık çalıştırma ve head stoperdan 2250rm dönerken elle yaptığım baskıya ramen logda sadece 30 50 rpm arası dalgalanma gözüküyor , paller işin içine girince bu biraz artar ama yinede iyi gibi :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ynt: Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

Mehmet manueli 2250 diyor

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
hadi bakalım 2250RPM e ayarladık hafta sonu görücez nasıl olacak uçuşa etkisi :D esc nin logunda 1dk lık çalıştırma ve head stoperdan 2250rm dönerken elle yaptığım baskıya ramen logda sadece 30 50 rpm arası dalgalanma gözüküyor , paller işin içine girince bu biraz artar ama yinede iyi gibi :) .....
Hadi bakalım üstad, şimdiden hayırlı olsun :D Bakalım uçuş olarak sana artı bir değer katacak mı :) Sonucu merakla bekliyoruz ;)

Mordo abi, senin aldığın TREX 700 E PRO DFC şuydu değil mi ?

Bu modelde motor ve ESC upgrade edilmiş ve şunlar dahil olmuş :

-800MX Brushless Motor(520KV) x 1
-Castle EDGE HV 120 Brushless ESC x 1

Nette araştırırken 13.04.11 tarihinde o zaman TREX 700 E kitlerde kullanılan Phoenix Ice2 HV 120 ESC ve 510kv stock motor ve 530kv upgrade motor ait ESC ve Governor ayarlarını buldum. Fikir vermesi amacı ile burada da paylaşayım dedim ;)

Mehmet bey teşekkürler
bu tabloya göre pinion değiştirmeme gerek kalmıyor gibi
doğrumu ?

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey teşekkürler
bu tabloya göre pinion değiştirmeme gerek kalmıyor gibi
doğrumu ?
Abi pinyon olayı Trex 550 ıcın gereklidi, 700 ıcın degil.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşekkürler.

Mesut AKIN' Alıntı:
hadi bakalım 2250RPM e ayarladık hafta sonu görücez nasıl olacak uçuşa etkisi :D esc nin logunda 1dk lık çalıştırma ve head stoperdan 2250rm dönerken elle yaptığım baskıya ramen logda sadece 30 50 rpm arası dalgalanma gözüküyor , paller işin içine girince bu biraz artar ama yinede iyi gibi :) .....
Bu hafta sonunki buluşmada test etme fırsatın oldu mu üstad :rolleyes:

eveeet loglar geldi :) ben performansı beyendim hiç bayılma hissetmedim , tail in alan turu , half piro , aileron tik tak , elevatör tik tak , nois in half piro vs vs denedim zorlamak amacı ile detaylar şöyle :) Mehmet abi ve İlker bey logları yorumlarsanız sevinirim

Governor kapalı Curve %100 Flat 1. foto eski sahibi 2 pole motor seçmiş :D devir 10 bin lerde gözüküyor :D

Governor Aktif , Castle tavsiye edilen ayarlar 2. foto align pil 3. fotoda Ebaydan test için aldığım ve baya beyendiğim Hunger piller :) hepsinde uçuş sürem aynı timer açık 3:50 sn

forum fotoları küçültüyor büyük boyda bakmak için direk linklere tıklayabilirisiniz

Zaten gov açık ve kapalı arasında dalgaların boyutunda gözle görülür bir fark var , ancak her iki pilde de rpm'in hedef kafaturundan sapması biraz fazla. Bunu azaltmak için governor gain ayarı biraz arttırılabilir. Ancak çok arttırılması ana dişlide sıyırma yapabilir o yüzden aniden çok arttırmamak gerekir. Ancak mevcut halinden memnunsanız hiç oynamadan böylede kullanılabilir. İnce ayarı biraz detaya giriyor , zaten çok farkedilmiyor. Yanlız ani pitch artı ve eksi hareketlerde devir değişikliğine bağlı kuyruk kaçıyorsa o zaman governor gaini arttırmak gerekiyor demektir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Zaten gov açık ve kapalı arasında dalgaların boyutunda gözle görülür bir fark var , ancak her iki pilde de rpm'in hedef kafaturundan sapması biraz fazla. Bunu azaltmak için governor gain ayarı biraz arttırılabilir. Ancak çok arttırılması ana dişlide sıyırma yapabilir o yüzden aniden çok arttırmamak gerekir. Ancak mevcut halinden memnunsanız hiç oynamadan böylede kullanılabilir. İnce ayarı biraz detaya giriyor , zaten çok farkedilmiyor. Yanlız ani pitch artı ve eksi hareketlerde devir değişikliğine bağlı kuyruk kaçıyorsa o zaman governor gaini arttırmak gerekiyor demektir.

İlker bey kuyrukta kaçma 1 kere oldu 45 derece kadar oda uçuş süresi dolmuşken yani piller bitmeye yakınken sert bir piro attım ozaman oldu , gaini açayım biraz ozaman , ama bu haliyle model çok sessiz ve hiç bayılmadan uçtu baya smooth akıcı bir uçuştu :)

bunlarda full değerler açık :) aynı setupu kullanan arkadaşım baktı ve herşeyin çok iyi olduğunu söyledi :)

Diğer değerlerde gayet muntazam ve güvenli görünüyor. İki pilin karşılaştırmasında yapılabilecek tek yorum Hunger pillerin ripple değeri biraz daah yüksek ve esc nin ısısını biraz daah yükseltmiş , ancak genede güvenli sınırlarda , rahatlıkla kullanılabilir. Ancak align piller bir tık daha kaliteli gibi duruyor. Uzun dönemde piller yaşlandıkça değerleride takip etmekte fayda var.

Align piller şişik İlker bey, Hunger pilleri deneme amaçlı aldım , ganse piller gibi dış katmanında aluminyum soğutucu var . 2 adet pili 180tl ye aldım free shipping :) bence bu fiyata çok iyiler :) daha rodajdan yeni çıktılar topu topu 6 7 uçuş yaptılar rodaj sonrası

bu arada hungerda 100watt daha fazla güç kullanmışım bu ısı farkı hem bundan hemde 35C den olabilir diye düşünüyorum