Great Planes P51 D Mustang

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Yılbaşında indirimlerden birşey çıkmayınca ben de RC Panoda gördüğüm bu kiti almıştım. Stinger 10 (Layka) bitince yavaş yavaş tezgaha koyayım dedim. Bugün şöyle kutuyu açıp inceledim. Malzemede Great Planes kalitesi kendisini hemen gösteriyor. Malzemeler inşaat sırasına göre gruplandırılarak bir arada lastiklenmiş. Ama kit aldığım kimsenin elinde uzun zaman durduğu için lastikler çürümüş ve kopmuş. (Bu özelliği ile Naftair filosuna katılmayı hakediyor) Bu nedenle inşaat sırasında yanlış parçayı kullanmamaya dikkat etmek gerekecek. Ancak, Great Planes'in kitlerinden daha önce de yapmıştım, içinden çıkan ayrıntılı yapım klavuzu ile sorun olmayacaktır. Başlangıcı bugün desem, bitişi ne zamana kısmet olur bakalım?!!!

Genel özellikleri;

Kanat 145 cm (57")
Motor 40-46 2 zamanlı, 60-70 4 zamanlı
Ağırlık 2,700 Kg (6 Lbs)

Ve kutudan birkaç resim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ömer Abi hayırlı uğurlu olsun şimdiden. :bravo:
Sanırım Mustang'ten hoşlanmayan modelci yoktur. %p Merakla ortaya çıkmasını bekleyeceğiz. :thumbup:
Bu sezon epey bir renkli olacak anlaşılan uçuşlar. :saygilar:

Bizim Agusta SCALE yanina SCALE bir kardes geliyor, yasasin :thumbup:

Merakla ilk ucusunu bekliyoruz. Bir iki soruM olacakti abi.

Oncelikle motor olarak 2 zaman mi 4 zamanli kullanacaksin ? Bir de Flap olacak mi abi ?

Hayırlı olsun Ömer Abi , hakikaten çok güzelmiş...Zaten bu modellere herkes hastadır. Spitfire, Messershmitt Bf 109 en hastası olduğum modellerden.
Kırımsız ve güzel uçuşlarını görmek dileklerimle.... :saygilar:

Ömer abi siz yani bu işe yıllarını verenler bizden farklısınız :saygilar:
Hazır kit alıp uçurmak varken bir uçağı en başından inşaa etmek ona emek vermek ve her bir aşamasında sıkıntıları ve sorunları çözerek uçağın inşaatı olsun uçurması olsun keyifle yapmak bence daha güzel.
P 51 benim favori uçağım ve henüz uçan bir p 51 görmedim inşallah bu uçağın uçuşunu görmek nasip olur.

Türker Akgün' Alıntı:
Merakla ortaya çıkmasını bekleyeceğiz. :thumbup:

Türker, şimdilik planla karşılıklı kesişme halindeyiz. :-\ Solaklarda sezon açılışına yetiştirebilirmiyim bilmiyorum. :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bir iki soruM olacakti abi.

Oncelikle motor olarak 2 zaman mi 4 zamanli kullanacaksin ? Bir de Flap olacak mi abi ?

Bu modele aslında 70'lik 4 zamanlı yakışır diye düşünüyorum, ancak elimde yok. Mevcutlardan 2 zamanlı 46'lık Magnum var. Şimdilik aklımdan geçen bu. Flap konusunda ise, yapısal olarak ayrı flap yok. Ayrıca eleronlarda ortadan tek servolu. Belki çift eleron servosu koyup flaperon yaparım.

Aslında bu model yarı ölçekli. O yüzden kendimi de fazla zorlamıyacağım. Tam ölçekli yapmaya çalışmaktan çok sorunsuz uçuşa önem vereceğim.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hayırlı olsun Ömer Abi , hakikaten çok güzelmiş...Zaten bu modellere herkes hastadır. Spitfire, Messershmitt Bf 109 en hastası olduğum modellerden.
Kırımsız ve güzel uçuşlarını görmek dileklerimle.... :saygilar:

Teşekkür ederim Hakan kardeşim. Evet, çok haklısın. Belki böylece sen de uçağa geçersin. Yeni başlayanları da bu güzellikleri cezbediyor zaten.

Ragıp SARI' Alıntı:
Hazır kit alıp uçurmak varken bir uçağı en başından inşaa etmek ona emek vermek ve her bir aşamasında sıkıntıları ve sorunları çözerek uçağın inşaatı olsun uçurması olsun keyifle yapmak bence daha güzel.

Sağol Ragıp.Pilotaj bu işin yalnızca bir yönü. İnşaat ise apayrı bir yönü. Ben uçuş kadar inşaatından da çok büyük keyif alıyorum. Tamamlayıp karşısına oturunca ondan önce ben keyiften uçuyorum. :) Hazır kit alıp uçurmak o modelin değerini sadece verdiğin paraya indirgiyor. :(

Ah be Ömer abim , daha mini titanımı uçuramadım ki , de ki uçak uçuracağım :laugh:
Simde canım sıkılınca scale uçaklardan falan uçuruyorum da , öyle göründüğü gibi falan değil , çok hızlı oluyorlar ve çok hassas komut istiyorlar , yani anlayacağın 1.5 yıldır simde denemediğim heli , denemediğim uçak kalmadı... :lollol:
Ancak ; Semih kardeşimden elektroniksiz bir zagi almıştım , yedekte duruyor , sahada heliye doyabilirsek , tatlı niyetine onu uçururum zamanı gelince.... :)

hakan abi trainer modelleri dene uçurması çok çok kolaydır.zagi onlara göre oynaktır.

P51 inşaatında, en son koyduğum resimler, birkaç ay önce forumun bazı sorunlardan dolayı yedekten yüklenmesi nedeniyle kaybolunca bir daha uğraşmamıştım. Ama son ileti de Nisanda kalınca, hiçbir şey yapılmamış gibi görünüyor. Gerçi yaz geldi, tatiller, uçuşlardaki kırım onarımları, sorunlu modellerin düzeltilmesi ve biraz da rehavet falan derken, yavaş ilerliyor ama, hiç olmasza biten kanat inşaatından birkaç resim koyayım da bari konu güncellensin;

Yukarıdaki resimle sağ kanat tezgahtan kalktı.

Sol kanat inşaatı da ayrıntılı olarak resimlendi. Ancak aşamalar aynı olduğu için tekrar resim koymaya gerek görmüyorum. Yalnızca sağ kanat inşaatında, sol kanatta çektiğim aşağıdaki aşamayı çekmemişim.

Bu arada gövde de bayağı bir ortaya çıktı. Yapım aşamalarından bir kaç foto;

Şimdilik bu kadar. Bakalım bir dahaki ne zaman olur...

Evet abi ne yazik ki son resimler yedekten donus sirasinda silinmis idi. Usenmeyip yeniden yukledigin icin tesekkurler, eline saglik :thumbup:

Bu is gercekten sabir ve emek gerektiren bir is :embarras: Boyle ugrasmak yerine alacaksin hazir bir kit, 3 gun sonra RTF, ne bu boyle yok kalip cikar yok kes sonra yapistir falan :laugh:

KIŞ GELDİ UĞRAŞACAK YENİ OYUNCAĞINI BULMUŞSUN.KOLAY GELSİN USTA

Ömer abi eline, emeğine sağlık. :bravo:
Gerçekten çok temiz bir işçilik, gönye kullanımı, kılavuzlar, işkenceler tam bir ders niteliğinde. :saygilar:

Böylece ARF (hemen hemen uçuşa hazır), RTF (uçuşa hazır) kitlerini kaç param gider hesabıyla gönül rahatlığıyla kıran yeni modelci camiası, eskilerin bu işi neden bu kadar ağırdan aldıklarını anlayabilir belkide.

Böyle bir modeli kendin uğraşıp yaptıysan kırmak yürek ister çünkü. :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu is gercekten sabir ve emek gerektiren bir is :embarras: Boyle ugrasmak yerine alacaksin hazir bir kit, 3 gun sonra RTF, ne bu boyle yok kalip cikar yok kes sonra yapistir falan :laugh:

Ne yapacaksın, öyle ama bu yanı da çok keyifli benim için... :)

Hüseyin GENCER' Alıntı:
KIŞ GELDİ UĞRAŞACAK YENİ OYUNCAĞINI BULMUŞSUN.KOLAY GELSİN USTA

Hüseyin, aslında kışa girmeden bitirsem iyi olacak. Yoksa yılı bulacak... :embarras:

Türker Akgün' Alıntı:
Ömer abi eline, emeğine sağlık. :bravo:
Gerçekten çok temiz bir işçilik, gönye kullanımı, kılavuzlar, işkenceler tam bir ders niteliğinde. :saygilar:

Türker, teşekkür ederim. Biliyorsun, inşaatı düzgün yapmazsan, uçak düzgün uçmaz! Bittiği zaman da karşısına geçip izlemek bile bana yeter...

Ömer abi bu işi kurallarına göre yapıyor, bittiğinde keyifle uçacağından şüphem yok, kolay gelsin :saygilar: