Great Planes P51 D Mustang

Evet arkadaşlar, Mesut'un hatırlatmasıyla bir aydan fazla bir süre sonra ne durumdayız bir bakalım!

Kanadın bitmesi ile gövde inşaatına devam etmeye başladım. Kanadı gövdeye bağlamak için kullanacağımız vidalar için, gövdedeki kalın kontraplağa diş açmamız gerekiyor. Ancak kutudan çıkan vidalar imperyal olduğundan ve buna göre klavuz yok. Yerine 6 mm'lik plastik vida kullanacağım. Önce 5.5mm'lik matkapla kanadı yerinde sabit tutarak kanatla birlikte deliyoruz. Sonra gövdedeki deliklere 6mm klavuz ile diş açıyoruz. Sonra da ince CA ile ıslatıp dişlerin sertleşmesini sağlıyoruz. Sonra aynı kılavuz ile tekrar geçiyoruz. Bu sistem son derece güvenilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra da gövde üst bölmelerini tamamladım.

Gövde üst çıtalarının yapıştırılması.

Gövde üst kaplamaların yapıştırılması. Yapıştırılacak balsa levhanın dış yüzeyi ıslatılarak kırılmadan bükülmesini sağlıyoruz.

Depo üstü ve kokpit yanları şekilliolduğu için, plandaki şablondan balsa levhaya aktarmak gerekti. Bunun için önce şeffaf plastik üzerine tükenmez ile çizdim, sonra da plastiğin altına balsa levhayı koyup çizgilerin üstünden geçip, balsanın üzerinde iz yapmasını sağladım. Sonra tekrar izin üzerinden tükenmez kalem ile geçip çizgileri belirginleştirdim ve bıçakla kestim.

Gövde üstlerinin yuvarlaklığı ise kalın balsa levhalardan yontma ve zımpara ile veriliyor. Ancak burada önemli nokta, daha sonra zımpara işleminde kılavuz olacak orta çizgiyi levhalara çizmek. Aksi takdirde gövde üstündeki yuvarlaklığı düzgün yapmak mümkün değil.

Sonunda da gövdeye şekil vermek için önce kalın levhaların fazlalarını Hobbyking'ten aldığım minik rende ile alıyoruz. Sonra da zımpara ile şekillendiriyoruz. Ancak buradaki henüz son zımpara değil.

Bu aşamadan sonra, motor kaputunun üst kısmını yapabilmek için motoru geçici olarak baş aşağı monte etmemiz gerekiyor. Çünkü yalnızca alt kısmı plastik. Motoru monte ettikten sonra, burunluğun aynasına ince kontraplaktan kaput ön halkasını geçici olarak yapıştırmamız gerekiyor. Ancak, burada motor şaftına göre burunluğun deliği fazla geniş olduğu için bunu çözmem gerekti. Eldeki mevcut malzemelerden, dış çapı aynanın deliğinin iç çapı ile aynı, iç çapı da motorun şaftı ile aynı bir boru aradım. İç çapı aradığım ölçülerde ama dışı biraz geniş plastik bir boru bulunca, dış çapını şarjlı tornavidayı torna gibi kullanarak zımpara ile daralttım. Bu iş bir hayli uğraştırdı.

Ve şu anda son durum aşağıdaki şekilde. İnşaat işi olarak, bunun üzerine balsadan yapılacak motor kaputu ve kanat altına radyatör hava girişi yapımı kaldı. Sonra ince zımpara ve microfill ile macun. Bir dahaki hatırlatmanıza kadar, şimdilik bu kadar.

Yap yap bitmiyor ya :embarras: Bu kadar emek, caba ve bilgi.. Aaah modelcilik eskidenmis, simdi pastir parayi al, uc, kir ve at :-\

Omer abi eline saglik. 1 aylik beklememize deydi dogrusu :thumbup:

Ömer abi of ne çabuk bitti fotoğraflar ne güzel okuyup bakıyordum :D :D eline sağlık abi valla iyice sabırsızlandım modeli yakından görmek için :) bende bu aralar balsa kitlere bakıyorum yavaş yavaş toplarım vakit geçsin diye kışta geliyor çünkü :D ama istediğim gibi bişey bulamadım henüz

Ömer abi , ellerine sağlık , tam bir usta işi olmuş , yavaş yavaş ama çok tatlı bir şekilde ilerliyor.Uçağı uçurmasından ziyade , şu balsa işçiliğini seyretmek ve mümkün olsa , yapmaktan daha da çok zevk alırdım.Gerçekten harika...... :bravo: :bravo:

Ömer abi hemen bitmesin diye bende yavaş yavaş sindire sindire baktım fotoğraflara. :laugh: Biri yaparken izlemek ne de güzel oluyor, hele de seninki gibi marifetli elleri :saygilar:
Abi sen bunu uçurma konusunda kararlı mısın. :lollol: :lol:

Yapmaya meraklı dostlara duyurulur. Büyük keyifler alarak yapacağınız uçakları itina ile uçururuz! :) :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yapmaya meraklı dostlara duyurulur. Büyük keyifler alarak yapacağınız uçakları itina ile uçururuz! :) :D

Sümer abi bu balsa kitleri nerden alıcaz :D ben bulamıyorum :D :D

Mesut AKIN' Alıntı:
Sümer abi bu balsa kitleri nerden alıcaz :D ben bulamıyorum :D :D

THK da var görmüştüm.

https://thkmodelucak.com/store/category/11/list

Ömer abi her safhasında büyük emek yatıyor eline emeğine sağlık.

Ynt: Great Planes P51 D Mustang

Celalettin Yazkan' Alıntı:
THK da var görmüştüm.

https://thkmodelucak.com/store/category/11/list

Ömer abi her safhasında büyük emek yatıyor eline emeğine sağlık.

Celalettin abi bunlar ne ya :) kibrit kutusu bunlar ben model ariyorum 40 cm lik oyuncak degil

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, o kadar büyütecek bir şey yok. Sadece kılavuzunu dikkatle takip ediyorum. Yetersiz kaldığı yerde kendimden bir şeyler de katmadan olmuyor tabii. Aslında benimkisi oyalanmak.

Mesut AKIN' Alıntı:
bende bu aralar balsa kitlere bakıyorum yavaş yavaş toplarım vakit geçsin diye kışta geliyor çünkü :D ama istediğim gibi bişey bulamadım henüz

Mesut, maalesef artık parça kit bulmak iyice zorlaştı, hele Türkiyede! Olanlarda da çeşit çok sınırlı. (Hobbytime'a bir bak) Hemen hepsi ARF. Şansına kenarda köşede elinde olanlardan satan olursa yakalıyorsun. Ben de bunu geçen sene birisinden almıştım. Ya da daha zor olanı seçip, plandan yapmaya girişmek. Misal, Arslan Bey, Taner. :bravo:

Mehmet, Hakan, Türker, aslında mevcut resimleri evire çevire bakıp, tadına varasınız diye ağırdan alıyorum. Yoksa şimdiye kadar çoktan bitmişti. ;D (Kendime bahane çıkarayım! :embarras:)

Sümer Bey, teklifiniz için teşekkürler. Ama, bir şekilde uçacak, olmazsa tekrar kite dönüşür, ne yapalım. :lollol:

Omer abi plandan yapicam ama balsalari evde ne koyacak nede kesecek alet edevatim var o nedenle kis aylarida geldi karda disari cikmayip evde modelle ugrasayim diyordum

Mesut AKIN' Alıntı:
Omer abi plandan yapicam ama balsalari evde ne koyacak nede kesecek alet edevatim var o nedenle kis aylarida geldi karda disari cikmayip evde modelle ugrasayim diyordum

Kit mit ne ugrasiyorsun ustad, al bir micro bak keyfine :D Ister evin icinde salonda istersen de balkondan kalkis ile disarda :laugh: Cok yakinda bizlerle ;) (Saka bir yana Ben beceremedigimden camura yatiyorum, sen bosver beni ustad %p )

Ömer abi ellerine sağlık gerçekten bu kadar ince detaylı işçilik ile sabrınızı sınıyorsunuz bence :) gerçekten bu bir sınav ise geçtin abi :) ben olsam kesinlikle o kadar uydurma iş yapardımki ... :)

Mesut AKIN' Alıntı:

Valla Mesut, bence;

"Oyuncak" diyerek hor görme o garipleri,
Düşün altında yatan onca emeği!
Al bir tane o zaman, tat sen de inşaat keyfini!
Sal göklere, gör havada bir de kendi emeğini!

Yav bir anda, doğaçlama oldu, alkışlıyayım kendimi bari şimdi! :bravo:

Muharrem, sağol da biraz fazla yavaşlatıyor işte!