Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Misafir nereli acaba ? :D

Aslen Türkiye doğumlu ama bebeklikten beri burada yaşıyor :) sahibi arkadaşımız acilen Türkiyeye gitmek zorunda kaldı iki haftalığına biz de misafir ettik :) dışardaki yerel kediyle anlaşamıyorlar ama neyse ki aralarında camdan bariyerler var zarar vermiyorlar birbirlerine :) ben de atolyede çıtalarımı kemiren bir hayvan olmasını özlemişim ne yalan diyeyim :)

Dün akşam itibariyle gövde “sarılmaya” başlandı.

Önce tüm cesaretimi toparlayıp akşamüstü serinliğinde (36 derece!) balkona çıkıp iskelete sarma hazırlığı olarak son zımparayı yaptım. Sonra meraktan iskeleti bir tartayım dedim,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1354 gr çekti, kemikleri iri bu kedinin :)

Sonra da başladım sarmaya, gövde yanlarında kapakların hizasının hemen altından başlayarak üç sıra önceden şablona göre kesilmiş çıtalardan yapıştırdım. Gövdenin alt tarafına da iki tane şekilli çıtadan yapıştırınca gövde iyice rijit bir hal aldı.

Sonra kapak seviyesinden yukarı doğru orta ve arka kısımları düz çıtalarla kapladım. Buralardaki gövde şekli düz çıta kullanımına izin veriyor...

Gövde ön üstünün kaplamasını tamamlayabilmek için de ön kapağı ayırdım. Ek yerindeki çıtalar ince testereler ile kesildiler...

Ve ön kapak ayrıldı...

Burun kısmındaki üst kaplama da şablonla kesilmis kısa çıtalar kullanılarak kaplandı:

Ön kapak açıkken gövdedeki açıklık:

Bugün de gövde altıyla sarma işlemi devam edecek...

Şablon tahminimden daha güzel işe yaradı gerçekten. Açıkçası pek özenmeden çalıştım, sınırlı sürede (mutfak tezgahı kullanım sôzleşmesi gereğince :) ) işi bitirmem gerekliydi, hızlıca çalıştım, birleşim yerlerine de çok özenmedim, haliyle estetik olarak çok güzel olmadı ama teknik olarak önemsiz :) tesviye ve cam elyafı kaplama sonrasında hiçbirşey görünmeyecek :)

Tekrar benzer bir şablon fikri uygularsam eğer şablonun tasarımına biraz daha fazla kafa yorup, sandviç tarzı çift şablon arasına 5-6 tane çıta koyup hepsini tek seferde kesmenin ve şekillendirmenin bir yolunu bulmaya çalışırdım...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Evren abi, uçacak mı :)

Uçar herhalde :) kerosenle uçmazsa basarız hidrojeni zeplin olarak uçar :)

Birkaç foto ekleyeyim, kaplama tam hız devam ediyor. Ama taktik değiştirdim, şablonu bırakıp eski usule döndüm nedenini sonra açıklarım :)

Buarada dün gece misafir kedimiz “umduğunu değil bulduğumu yerim” diyerek tezgahın üzerine çıkıp pantheri “yemiş!” :)

Neyse ki eşim sesleri duyup gidip kurtarmış büyük kediyi :)

Şu fotoları RCkolik serverına yüklemiştim, asılı kalmasınlar şuraya koyayım:

Dün postaneden telefon geldi paketiniz var diye, zaten soba borusunu bekliyordumiş dönüşü postaneden geçip paketi teslim aldım. Amcam paketin her tarafına üzerinde uçak resmleri olan koli bantı çekmiş :) posta memuresi de teslim ederken uzun uzun inceledi o resimleri, dedim aha sonunda baltayı vurduk taşa, ama ses etmeden verdi paketi...

Sabırsız modelci örneği olarak daha arabadayken açtım paketi ve soba borusunu çıkardım:

Eve gidince de daha detaylı inceleme şansım oldu:

tamam alet gayet güzel, kaliteli, ama adama bu turuncu kısmın vidalı olmasını söylemiştim, perçinli olarak göndermiş! bu halde ben bunu nasıl sokacağım modelin içine! bir şekilde o perçinleri kesip koniyle boruyu ayırıp gövde içinde yeniden birleştirmenin yolunu bulmam gerek. Neyse adamla yazışılıp halledilecek, en kötü perçin yapmayı da biliyorum zamanında yapmışlığım var hallederim...

Esas keyif kaçıran şey, pakete elektromanyetik fren ve o frenlere uygun olarak listelenmiş aluminyum jantlı "scale" tekerlekler eklemiştim.

PAketi açınca gördüm ki o scale tekerlek dedikleri şey ESM nin tekerleklerinden başka birşey değil. Ulan! ürün tanıtımına yazmamışlar, fotoğrafları özellikle net koymamışlar, bildiğin kandırmaca bu... dahası yolladıkları frenlerle de hiçbir uyumlu yanları yok... Adama yazıcam bakalım nasıl bir reaksiyon alacağız hepsi için...

Öte yandan Robart da beni sırtımdan bıçakladı, iniş takımlarının ancak haziran ortasında yollanabileceğini bildirdiler :mad::mad::mad:

Şurda jet hızıyla jet yapmaya çalışıyoruz ama beni çekemeyen almanlar ve amerikalılar yavaşlatmaya çalışıyorlar beni!

Bir süreliğine kendimi plastik modellere veriyorum, terapi niyetine :)

sevgiler saygılar :)

Şurda jet hızıyla jet yapmaya çalışıyoruz ama beni çekemeyen almanlar ve amerikalılar yavaşlatmaya çalışıyorlar beni!
Aynen Evren hocam, kimse hız olarak senden bu şekilde hızlı olmanı beklemiyorlardı :laugh::laugh: Şimdi de hızını düşürmek için "Dış mihraklar" yine iş başında :lollol::lol::lol: