Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Burun kısmında piller için bir kutu tasarlamış Ziroli amca, bu kutuyu da 1/8” yani 3.2mm lik sert kayın kontraplak ile yap demiş. Olayı sadece bir pil kutusu olarak düşünürsek gereksiz sağlam bir yapı, ama bu kutu aynı zamanda modelin burun kısmının sağlamlığına da önemli bir katkı sağlıyor. Özellikle de burulmaya karşı ciddi bir dayanım vereceği için gövdenin kaplanmasından önce bu kutunun yerine yapışmış olmasının faydalı olacağı kesin.

Kutu 4 parça kontranın birbirine yapıştırılması ile oluşturuluyor. Bu yapıştırma sırasında tam kare olmasını sağlamak için hızlıca şöyle birşey çiziktirip 3D yazıcıdan iki tane bastım:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra bu meretleri kutunun içine koyup 4 kenarı hizalayıp alifatik tutkalla yapıştırdım ve işlenceler ile presleyip kurumaya bıraktım, sabaha kutumuz hazır olur...

Bu kutu gövdedeki yerine yapıştırıldıktan sonra ön iniş takımı blokları da yapıştırılacak ve kalan son stringer çıtaları da tamamlanınce gövde kaplanmaya hazır olacak. Tam o aşamada 4. videoyu da çekip yayınlamayı planlıyorum...

....diye uçağa kısmi denizaltı özelliği de vermişler. Böylece pilot oksijen maskesini takıp, uçakla birlikte sınırlı derinlikte de olsa suyun altına inerek dost kuvvetler ona ulaşana kadar düşman gemilerinden saklanabilme şansına sahip olmuş...

Ben demiştim bu bir denizaltı diye. :lollol::lol: Evren hocam bence bu durumda bu uçağı su geçirmez yapmak gerekir diye düşünüyorum. :laugh:

Ben bu bilgiye haiz bir modelci olsam ilk soracağım soru olur sahada. ;D Şimdi biri gelip sorsa " Benim uçağım scale ama o kadar da değil :cry: " mi diyeceksiniz. :p

Şaka bir tarafa uçağın mühendisliği gerçekten etkileyici. :heartxf:

Son düzenleme:
Yahu olur mu hiç öyle şey ne diye inanıyorsunuz her dediğime :evil::evil: Sen denizaltı dedin diye uyduruverdim hikayeyi :lol: ama benziyor mu benziyor, zepline, denizaltıya, gemiye hepsine benziyor. Sonuçta hepsi de benzer tasarım esaslarına dayalı şeyler...

Sabah kutuyu işkenceden alıp içindeki geçici gönyeleri söktüm. Sonra uçaktaki yerine yerleştirmeye niyetlendiğimde “hay bin kunduz” dedim...

F-5 bölmesinin tabanı öndeki bölmelerdeki kutu tabanından daha yüksekte, haliyle kutuyu yerine sokmam imkansız... Ziroli yapım klavuzunda “kutuyu yerine yapıştır” şeklinde çok genel bir talimat yazmış, muhtemelen kutunun parçalarının ayrı ayrı yuvaya sokulup orada yapıştırılmasını öngörmüş. Neyse, çözüm olarak F-5 bölmesinde ufak bir parçayı kesmeye karar verdim. İşaretlemeleri yapıp testereyle giriştim.
Gövde kaplamasının henüz yapılmamış olması bir miktar çalışma esnekliği sağladı...

Az biraz da zımpara sonucunda kutu yerine oturdu, ama bihayli fiziksel güç de gerektirdiğini eklemem gerek... zira bölmelere tam sıkı sıkıya geçen bir yapı. Ama bu sayede de uçağın burun kısmı hayli sağlam ve rijit bir hal aldı!

Gövdenin orta kısmında da yakıt tankı tabanı olarak adlandırılmış, yine 3.2mm kayın kontraplaktan olan bir parça var. Bu da gövdenin rijitliğine katkı sağlayacağı için bu aşamada epoksi ile yerine yapıştırdım ve işkenceler ile sıkıştırarak kurumaya bıraktım.

Tabi asistanımın yardımlarını da unutmamak gerek, ben bunlarla uğraşırken o da tek tek stringer çıtalarının sağlamlığını kontrol ediyordu :coolxf:

Yahu olur mu hiç öyle şey ne diye inanıyorsunuz her dediğime :evil::evil: Sen denizaltı dedin diye uyduruverdim hikayeyi :lol: ama benziyor mu benziyor, zepline, denizaltıya, gemiye hepsine benziyor. Sonuçta hepsi de benzer tasarım esaslarına dayalı şeyler...
Nasıl kafalandık ama aşk olsun Evren hocam ;D:lollol::lol:

Asistanın olmasa o çıtalar hala kutusunda küfleniyor olurdu! :p:D

Doğru söze ne denir abim :) Hatta bir bakış açısıyla asistanım olmasa o çıtalar elime hiç geçmezdi bile :D

Nasıl kafalandık ama aşk olsun Evren hocam ;D:lollol::lol:

Valla inanın kafalamak gibi bir niyetim yoktu, ciddiye alacağınızı bile beklemiyordum. NAsılsa deli olduğumu artık biliyorlar her dediğime inanmazlar diye düşünmüştüm :evil::evil::evil:

Ben o tombul şekli çok sevdim. Takipteyim uçan kediyi.

Teşekkür ederim :) Ben de her geçen gün bu uçağın hatlarını daha çok seviyorum itiraf edeyim :coolxf:

Normal çakmakla mi ateşleme yaptı yoksa bana mi öyle geldi ;D:lollol:

Evet abi. Sanırım önden çakmak gazı ile bir ön ısıtma yapıyorlar, motoru biraz devirlendirdikten sonra da asıl yakıta geçiyor gibi bir durum söz konusu sanıyorum. Baya cahilim ben türbin motorlar konusunda :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İlk video süper, adamın uçuş serisini çok beğendim... benim modelin renk şemasına hala karar vermedim ama bunun gibi lacivert ağırlıklı yapabilirim, bizim buranın arka planıyla her daim kontrast halinde olacaktır :)

İkinci video rezalet hiç beğenmedim, uçak çirkinlik abidesi, uçağı korumak için yere plastik sermeyi akıl etmişler de çimleri korumak için üç dört beton karo koymaya üşenmişler... çakmak gazıyla çalıştırılan, don lastiğiyle fırlatılan, hilkat garibesi bir uçak hızlı gitse ne yazar, ayrıca o kadar tantanaya rağman DS planörlerin hızına yaklaşamamış :)