Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Şöyle bir haftalık güncelleme yapalım bakalım.

Geride bıraktığımız hafta içinde model üzerinde çalışma şansım neredeyse hiç olmadı, sadece salı günü o da toplam 1.5 saat kadar zımpara yapma şansım oldu.

Perşembe günü iş çıkışında otosanayide uzun zamandır uğramayı istediğim boya dükkanına uğradım. Bu adamlar RAL kodlarıyla adam gibi boya karıştırabilen nadir yerlerden. Hurricane için kamuflajın ana renklerini aldım, panther için de beyaz ve hücum kenarlarında kullanılacak gümüş boya aldım. Bir de güzel boya tabancası alma niyetim vardı ama ordakilerin hepsi fazlaca büyük ve elimdekinden de daha kaliteli değillerdi. Fiyatı da fazla gelince tabancadan vazgeçtim şimdilik. Ama tabancaların yanında güzel zımpara blokları olduğunu farkettim, özellikle bir tanesi çok hoşuma gitti, ele çok iyi oturan ergonomik bir yapıda ve tatlı sert bir sıkılıktaydı, panterin hem düz hem de kıvrımlı yüzeyleri için işe yarayabilir diye düşündüm, fiyatını sorduğumda satıcı (az önce boya tabancasına burun kıvırmış olmamdan doalyı diye tahmin ediyorum) abi o çok pahalı, dedi, ısrarla sorunca da fiyatını söyledi, hakikaten de tabancanın yarı fiyatıydı, ama uzun yıllar kullanılacak ve işin kalitesine de etki edebilecek birşey olduğunu gördüğüm için satıcının anlamsız bakışları altında onu da satın aldım.

Dün haftasonunun başlamasıyla birlikte yeniden yoğun bir şekilde model üzerinde çalışmaya başlayabildim. Sanırım dün net 8-9 saate yakın bir zımpara/macun çalışması yapmışımdır. Yeni zımpara takozunun da bu performansta etkisi büyük oldu ve kendini amorti etti bile diyebilirim. Toplamda 10-11 tabaka 320 numara zımpara tükettim! (Her bir tabakayı 4 e bölüp takoza takılacak boyuta getiriyordum). Islak zımpara yaptığım için de doğal olarak üstüm başım (be balkon :D ) battı, zımpara yaparken giydiğim kıyafetlerle eve girmem yasaklandı :D Gün boyu eşim bana "kaportacı" diye seslendi. Ama sonuç itibariyle, gece 11 sularında modelin ana tesviyesi büyük oranda bitmişti. Bugün sabah da kalan kısımların tesviyesini yaptım ve 3. tur macun çekmeye geçtim. Bunlar da bu gece zımparalanınca ana tesviye tamamlanmış olacak. Sonrasında ufak tefek lokal bölgelerle, detaylarla ilgileneceğim. Geçen haftaki gibi özel bir durum olmaz ise bu hafta içinde gövde boyanmış olur ve sistemlerin nihai yerleşimine geçerim.

Bu sabah itibariyle modelin görünümü şöyle idi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk tur zımparalama sonucunda gövdenin yuvarlaklığı konusunda durumun ilk başta göründüğü kadar kötü olmadığını farkettim. Kötü yerler var, yok değil ama oldukça sınırlı miktardaydı, az biraz muhasebe yapınca epoksi karışımı macun uygulamasından vazgeçtim, çünkü toplamda bana sağlayacağı ağırlık avantajının 20-30 gramı geçmeyeceğini farkettim. Epoksi-macunu zımparalanmadan önce 12 saat beklemek gerekirken yoklama macunu yarım saat sonra zımparalanabilecek hale geliyor, yani ciddi bir zaman kazandırması söz konusu olduğu için yoklama macunuyla devam etmeye karar verdim. Model de büyük olunca, bir bölgeyi seçip, o bölgede zımpara yapıp, zımpara seansının sonunda ilave macun ihtiyacı olan yerleri tespit edip, macunu çekip, başka bir bölgenin zımparasına geçerek bu sistemi devam ettirdim. Toplamda bu şekilde çalıştığım 6 ayrı bölge vardı, son bölgenin macununu çektiğimde ilk bölgenin macunu çoktan kurumuş ve zımparaya hazır hale geliyordu ve kesintisiz, verimli bir şekilde çalışmama olanak sağlıyordu. Fotoğrafta macunlanmış alanın bihayli fazla olduğunu görebilirsiniz (bazı macunlu alanlar halen tesviye edilmedi, haliyle macun da olduğundan fazla görünüyor) ama aslında macun uygulanmış alanlarda derinlik birhayli sığ, yani kütle olarak fazla bir macun uygulaması olmadı, yine de kaliteli bir işçilikle bu macunun bile olmaması gerekirdi, modeli bu sezonda uçuralım sevdasıyla dahta inşaat kısmının tesviyesini fazla aceleye getirdim :)

İnanmak güç ama özellikle öğle saatlerinde hava hala fazlasıyla sıcak burada, aslında hava aşırı sıcak olmasa da güneşin gücü küçümsenemez, o yüzden öğlen 12-15 arasında balkonda çalışamıyorum. Bugün bu zaman aralığında gövdedeki kablolaların hazırlığına başladım. Malum kuyrukta 3 servo olacak, kanatlarda da ikişer servo. Kabloların gideceği güzergahları plan üzerinde belirleyip boylarını ayarladım. Kuyruk servoları için Hitec'in HD servo kablosunu kullandım. Kanatlara gidecek kablolar için de uçlarında MPX konektörler yapılmış halde gelen powerbox kablolarını kullandım.

Kabloların servolara bağlanacak uçlarına powerbox'tan aldığım konektörleri ekledim. Klasik konektörlerden farklı olarak bunlar kabloya sıkıştırılan konektör pinlerini standart verip araya eklemek için 3'lü çift taraflı pin konektör vermişler. İlk başta çok anlamsız gelmiş olsa da konektörleri yapıp servo ile birleştirince standart konektörlerden çok daha sıkı geçen bir sistem olduğunu farkettim, hoşuma da gitti. Ayrıca konektörlerin plastikleri de şeffaf verilmiş, pinlerin iyice ve düzgün bir şekilde oturduğunun görsel teyidi yapılabiliyor.

Kanatlar için kullanacağım kabloların da uçlarına aynı şekilde servolar için konektörler eklendi. Alıcı tarafındaki konektörleri kabloları gövde içine yerleştirip boylarını kesin olarak belirleyince ekleyeceğim.

Eh ılıman kış iklimi, durumlar güzel... :coolxf:
Biz buralarda balkon su, zımpara derken, en kısa yoldan hasta oluruz. Fethiye bile 0 derece....:laugh:
Bu karmaşık yüzey görüntüsünde kusur algılamak zor olmuyor mu? Arada ince astar atıp kusurlar varsa daha iyi görme imkanı olmaz mı?
Kolay gelsin modeli çirkinleştirme aşaması başarılı gidiyor. ;)%p

...
Bu sabah itibariyle modelin görünümü şöyle idi:

Abbovv! Her tarafı cılk yara olmuş! Güneş yanığı mı?

Bu karmaşık yüzey görüntüsünde kusur algılamak zor olmuyor mu? Arada ince astar atıp kusurlar varsa daha iyi görme imkanı olmaz mı?

İdeal olan aralarda dediğiniz gibi ince bir kat astar atmak olurdu, ve görsel olarak bunun faydası da çok olurdu kesinlikle, benim durumumda uygun ışık kullanımı ile birlikte, yüzeye doğru açıdan bakmak zımpara değmiş ve değmemiş alanları görsel olarak tespit etmek için yeterli oldu. Zaten bir de alttaki ahşabın rengi, astarın rengi ve macunun renginin verdiği "zımpara derinliği" bilgisi de mevcut ve her ikisinin kombinasyonu daha hızlı bir şekilde ilerlememe imkan verdi. Astar atınca bu tür alanları görmek daha kolay oluyor, öte yandan bazen de o astarı az bişey de osla zımparalamadan bazı noktalar gözden kaçabiliyor. TAbiki astarı atmak, kurumasını beklemek vs gibi zaman maliyeti de var. Gün içinde belli saatlerde kompresörü çalıştıramıyor olmam da bu yöntemi seçmemde etken oldu.

Kolay gelsin modeli çirkinleştirme aşaması başarılı gidiyor. ;)%p

Teşekkürler, görüntü çirkin gerçekten, ama zımpara işinin sonunda gözlerimi kapatıp modeli okşayınca o ipeksi pürüzsüz yüzeyi hissetmek çok keyifli :)

Abbovv! Her tarafı cılk yara olmuş! Güneş yanığı mı?

:D Zımpara yanığı :D yoğurt sürücem her yerine bişeyciği kalmayacak :)

Plan üzerinden Kablolama çalışması yapmak basit ama süper bir fikir %p:thumbup:

Teşekkürler adminim :)

@Özgür Evren Varol kardeşimizi gören oldu mu ? :D
Firar etti sanırım. Şu anda yerel saatle 19 Ocak'a 24 saat kaldı! :rolleyes:
Abi bu fırtına öncesi sessizlik , bir gelecek pir gelecek haberiniz ola , o yüzden bırakalım da azcık dinlensin :)

Son mesajımdan buyana modele ne elimi ne de beynimi süremedim malesef. Öyle yamalı bohça modunda asılı duruyor garibim, atolye zaten işgal altında, adım bile atmadım desem yeridir. Kısacası şimdilik tüm planlar çöp oldu. Önümüzdeki hafta da böyle olacak o da görünüyor, sonraki haftaya sarkması da gayet olası. Maiden’in ocakta olması zaten imkansız artık, şubat ortasını tutturursam şanslı hissedeceğim kendimi :)