Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

bir günlük dinlenme sonrası Panther yeniden masa üstünde :)

Türbin ve soba borusunun nihai montaj hazırlıklarına başladım. Hava giriş kanallarının içerdeki kısımlarına dremelin zımparasıyla giriştim ve türbinin ön tarafının girebilecği bir boşluk açtım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin arka tarafındaki açıklığı da yone dremelin zımpara silindiri ile genişlettim. Bu hava girişlerinden giren havanın soba borusu etrafından geçip, soğutma sağlayıp rahat bir şekilde gövde dışına çıkabilmesi için yapıldı.

Böylece türbin ve boru montaja hazır hale geldi. Ama nihai montaj öncesinde bu bölümde gövde altındaki çıplak ağaçlar epoksi ile “boyanarak” korumaya alınacak. Aynı şekilde yakıt deposu altında kalan kısımlar da korumaya alınacaklar.

Gerekli tüm ekipmanlar gövde içinde olduğu için modeli de bir tartayım dedim :) Kanatları ve kanat servolarıyla, pushrodları da model üzerine koyup tartım yaptım. Modelin ağırlığı evdeki tüm hassas terazilerin kapasitesinin üzerinde olduğu için standart “insan” baskülü kullandım ???

Arka tekerlekler bu baskül üzerindeyken ön tekerleği de bir hassas terazi üzerine koydum:

Toplamda yakıt hariç 10kg, başlangıç tahmininden yarım kilo yukarıda ama halen sınırlar dahilinde :) tabi buna kanat boyamasının geleceğini de unutmamak lazım. Öte yandan potansiyel hafifletme noktaları da var modelde.

Sezon finaline yaklaşıyoruz galiba ?

Son düzenleme:
Gövdede son hazırlıklar...

Arka tekerlekleri monte edilmiş halde tornaya bağlayıp aks deliklerini 10mm ye genişlettim, hazır tornadayken de fren disklerin yüzeylerinden da az biraz talaş kaldırdım. Bu disk yüzeylerinin aks eksenine dik olmasını sağladı.

3D yazıcıyla da ABS kullanarak dışları 10mm içleri 6.5 mm olan burçlar bastım. (Bu meretleri nylon ile basmak niyetindeyim ama ABS’ye de bir şans vereyim dedim)

Fren mekanizması ile jant arasına küçük bir yay koyup tekerlekleri tekrar iniş takımlarına sabitledim.

Deponun altındaki taban tahtasına hem hafifletme hem de alta ulaşabilme amacıyla eliptik delikler açtım. Önce bir şablon basıp şekilleri uçak üzerine aktardım. Elim değmişken hava kapanını da biraz daha yatık yerleştirebilmek için de bir şablon hazırladım.

Çizgilerin içlerinden matkapla bir sıra delik açtım:

Frezeyle delikleri birleştirip parçaları kopardım.

En son da dremelin zımpara silindiriyle kenarları düzelttim.

Dremel devreye girmişken de gövdedeki kablo güzergahlarındaki delikleri biraz daha genişlettim ve birkaç delik ekledim.

Son olarak da arkadaki “sıcak bölmedeki” kabloları aluminyum bantla korumaya aldım.

Bugün türbini ve soba borusunu nihai olarak monte edebilirsem modeli yarın sahaya götürüp motoru model içinde ilk kez çalıştırıp testleri yapabilirim.

2 sorum olacak :D

1- Bize özel poz yok mu ? :lollol:
2- Sümer abi mesajı almıştır ama bizim bu pozdan ne anlamamız gerekiyor :rolleyes:

Mesleki meseleler adminim :)

Sümer abinin ve benim mesleki uzmanlıklarımızın kesiştiği bir nokta var, oraya değinmek istedi bu fotoğrafla sanatçımız :)

Size özel de poz veririz tabiki ne demek :)