Günün Videosu

Mars'ta uçacak olan Ingenuity adlı araç ilginç bir mekanizmaya sahip.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Görsel: Popular Mechanics)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mars'ta uçacak olan Ingenuity adlı araç ilginç bir mekanizmaya sahip.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Görsel: Popular Mechanics)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Aslında bakınca çok basit duruyor ben helikopterle ilgilenmeme rağmen üst üste duran swashplateleri ve servoları ve sistemini anlayabiliyorum. Ama şunu anlamadım 1 ve 7 dediği motorlar pervaneleri çeviren ana motorlar mı baya küçük duruyorlar. Ya çok verimli ve güçlü motorlar ya da mars yerçekimi düşündüğümün altında

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Ana motorlar hakkında bir bilgiye rastlamadım. Yalnız servo motorları 10 mm çapında Maxon DC fırçalı motor. Yıllar önce Dornier firması koaksiyel rotorlu böyle bir İHA yapmıştı.

• Beğen
Şimdi bunu anladım da , bildiğim kadarıyla , pervanenin çalışması için hava olması lazım ki kaldırma kuvveti oluşsun.Şimdi orada hava var mı da uçacak bu alet , yoksa hava var da oksijen yok , bir şekilde o pervaneler sürtünerek kaldırma kuvveti oluşturacak bir gaz kütlesinde falan mı uçacak.Yoksa teknolojinin en son limitlerinden faydalanılarak oluşturulmuş kaliteli bir simülasyon mu izliyoruz.Kafamda deli sorular :evil:

Şimdi bunu anladım da , bildiğim kadarıyla , pervanenin çalışması için hava olması lazım ki kaldırma kuvveti oluşsun.Şimdi orada hava var mı da uçacak bu alet , yoksa hava var da oksijen yok , bir şekilde o pervaneler sürtünerek kaldırma kuvveti oluşturacak bir gaz kütlesinde falan mı uçacak.Yoksa teknolojinin en son limitlerinden faydalanılarak oluşturulmuş kaliteli bir simülasyon mu izliyoruz.Kafamda deli sorular :evil:
Hava çoğunluğu oksijen ve azot olan gaz karışımına verdiğimiz isim. Atmosfer de uzaydaki gezegenlerin ve gök cisimlerinin kendi yer çekimleri sayesinde etraflarında tuttukları gazlar. Dünyanın atmosferindeki gazların belirli bir oranda karışmış haline hava diyoruz. Kaldırma kuvvetinin oluşması için ortamda herhangi bir akışkan olması gerekiyor, bu sadece hava yani oksijen ve azot gazlarının karışımı olmak zorunda değil. Neredeyse bütün gezegenlerin atmosferi var. Mars ın da bir atmosferi var ve çoğunluğu karbondioksit den oluşuyor. Yoğunluğu dünyadaki atmosferden çok daha düşük bu yüzden helikopterin pervaneleri özellikle mars ortamında çalışacak şekilde tasarlanmış.

Hocam Kaan bey zaten açıklamış, dediği gibi Mars'ın da atmosferi (ve "hava"sı) var ancak yoğunluğu çok çok düşük (Dünya'nın %0.6'sı imiş). Bu yüzden de yeterli hava kaldırabilsin diye böyle bir tasarım yapılmış ve hafifliğe önem verilmiş. Toplam ağırlığı da 1.8 kg. Diğer bilgiler için de linke bakmanızı öneririm.

Benim kafamı karıştırsansa bu kadar yoğunluğu düşük ortamda servo motor nasıl gerekli havayı sağlayabilecek?

• Beğen
JP Laboratory Mars atmosferini oluşturup denemiş. Mars yer çekimi etkisi için de vakumlu odada helikopteri üstünden yukarı bağlamış. Pratik çözüm.

• Beğen