Hisky 100s :Mikro Heli Kutu Acılımı ve Ürün Inceleme

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar,

Heyecanla beklediğim HiSky hcp100s helikopterim sonunda geldi. Bind edip ayarlarını yaptıktan sonra uçuşlarına başladım. Öncelikle şunu söyleyebilirim, aşırı atik bir heli. Fiyatıyla çok cazip, iyi ve kötü yanlarıyla karşınızda HCP100s :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kutu açılımı da aşağıdaki gibi :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi gelelim helikoptere.
1- Ağırlığına ve boyutuna göre çok çevik. Pitch pump yaparsanız enteresan sonuçlar görebilirsiniz. 3.8 V 'daki piliyle bile acayip zıplamalar yapabiliyor.
2- Çok önemli bir detay : Satellite'i bir alıcı ile bind edip heliye takmanız gerekiyor. AR6210 alıcı ile bind etmenizi öneririm. Diğer alıcılarla problem çıkıyor kanal sıralamasından ötürü.
3- satellite olarak ben spektrum dsmx satellite kullanıyorum ama orange dsmx satellite alıp kutusunu çıkartıp kullanmak daha iyi olabilirdi bence.
4- Pilottr den gens pil aldım 2s 300mah. Discharge uçları var ama soketi yok. JST soketlerle lehimledim, canavar gibi oldu, uçuş sürelerini ölçüp yazarım.
5- Daha önce 3d mikro kullanmamış bir insan olarak, helikopter roll hareketlerinde pitch 'e göre daha yavaş kalıyor( lineer servolardan) , bunu manuelinde yazan şekilde değil de swash mix'i kısarak dengelemeyi planlıyorum.
6- Rudder da deadzone var. Bunu kompleks mix'ler ile aşmış walkera devo kumandası olanlar. DX8 ile nasıl yaparım yardımcı olan olursa müteşekkir olurum :)
7- 3D Mikro kullanmamış olsam da hoşuma gitti diyebilirim.
8- Manuel'deki ayarları kumandanıza girdikten sonra direk pili takıp uçabiliyorsunuz, bu güzel birşey:)

Uçuş videolarını da konuya ekleyeceğim,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selamlar.

[Urun]: Hisky 100s mikro heli

Tekrar hayırlı olsun Kağan, güle güle kullan. :)

Hayırlı olsun Kağan bey , gelişmeleri takip ediyoruz... :saygilar:

Hayırlı olsun Kağan Bey. :thumbup:

Çok merak ettiğimiz bir model. Yorumlarınızı ve uçuş videosunu merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim,

mikro helinin güzelliği bu olsa gerek ki az önce 2 pil uçtum sokak lambası ışığında,
evde uçabilmek için swash mix'i ciddi kısmak gerekli diye düşünüyorum, çok keyifli bir uçuşu var. Yarın fırsat olursa video çekip koyarım,
10 dolarlık orange satellite ile 106$ 'lık BNF fiyatı var. Paketi gelince insan bu kadar parayı bu ufaklığa mı verdik diye düşünmeden edemiyor :lol: :lol:
Ancak hakikaten mikro işi güzelmiş :)
Benim için en önemli olan kendi kumandamı kullanabilmekti, bunu yapabiliyorum şuan. Biraz ayar ile ev içerisinde de uçar duruma getirmeyi planlıyorum :)
Bir tek kusuru rudder stik'inin deadzone 'u olması, bunu mix ile çözebilmek için mix menüsünü iyi kullanabilen üstadlara ihtiyaç var :) Belki de mix yapamayabilim dx8 ile ama deneyeceğim:)

Dead zone derken nasıl birşey var. Belirli bir bölgede hiç reaksiyon alamamak gibi birşey mi ?

Birde miksle ne yapıyorlar onuda anlamadım tabi. ???

Türker Akgün' Alıntı:
Dead zone derken nasıl birşey var. Belirli bir bölgede hiç reaksiyon alamamak gibi birşey mi ?

Birde miksle ne yapıyorlar onuda anlamadım tabi. ???

Aynen abi hiç tepki yok, tabi küçük bir alan ama büyük helilerden mikroya geçince sıkıntı veriyor :)

linkte anlatılmış grafikli olarak, ben dx8 'in miks menüsü ile beceremedim açıkcası :lol:

Bence kumandadan ters expo vererekte bu dead zone ortadan kaldırılabilir sanki. Yani hareketi yavaşlatacak yönde değilde tersi yönde.

Genelde uçakçılar hover yaparken falan kullanırlar bu özelliği, (Rudder'ın gerekli olduğunu düşünen küçük azınlıktan bahsediyorum elbette :laugh:)
Heliye geçmemek için manasız bir çaba sarfeden bu modelci arkadaşlarımız; küçük stick hareketleriyle büyük atımlar sağlamayı hedeflerler böylece. :agreed:

Senin dead zone içerisinde kalan küçük stick hareketinin miktarı da bu yöntemle kumanda tarafından arttırılarak modele taşınacağı için vereceğin kontroller dead zone dışına çıkacaktır ve sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

Tamamen bir tahmin tabi bu. :laugh:

İncelemeniz iyi olmuş... Ben de kaç zamandır düşünüyordum alsam mı diye.

Şu alet DSM2 satalite ile neden kullanılmıyor :( :'(

Kağan abi beklediğimiz ürün gelmiş , hayırlı uğurlu olsun. Bir ara özelden görüşelim ;D

Merakla beklenen model için oldukça güzel bir inceleme konusu olmuş Kağan ellerini sağlık :thumbup: :bravo:

Kumanda ile bind konusundaki küçük ama önemli tiyoda bu modeli almayı düşünenler için çok faydalı olacağa benziyor ;)

Fakat benim anlamadığım şu Deadband olayı. Bu özellikle yapılmadığına göre bir dizayn hatası mı emin olamadım ??

Bu arada modelin atik olması gayet normal. Bu sınıfta ve güçlü mikrolar biraz atik oluyorlar. Ama özellikle dışarıda yapılacak 10- 15 uçuş sonrası insan çabuk alışıyo modele ;)

İlerleyen günlerde kullanıma bağlı yorumlarını da merakla bekliyor ve tekrar emeğine sağlık diyoruz :halay:

Türker Akgün' Alıntı:
Bence kumandadan ters expo vererekte bu dead zone ortadan kaldırılabilir sanki. Yani hareketi yavaşlatacak yönde değilde tersi yönde.

Genelde uçakçılar hover yaparken falan kullanırlar bu özelliği, (Rudder'ın gerekli olduğunu düşünen küçük azınlıktan bahsediyorum elbette :laugh:)
Heliye geçmemek için manasız bir çaba sarfeden bu modelci arkadaşlarımız; küçük stick hareketleriyle büyük atımlar sağlamayı hedeflerler böylece. :agreed:

Senin dead zone içerisinde kalan küçük stick hareketinin miktarı da bu yöntemle kumanda tarafından arttırılarak modele taşınacağı için vereceğin kontroller dead zone dışına çıkacaktır ve sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

Tamamen bir tahmin tabi bu. :laugh:

Expo ilk denediğim şeydi, aslında çözdü sayılır problemi ancak miks olayıyla tam anlamıyla çözüyorlar ve expoyu istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Tabi ki miks olayını beceremezsem expo ile devam edeceğim :) Teşekkür ederim :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Merakla beklenen model için oldukça güzel bir inceleme konusu olmuş Kağan ellerini sağlık :thumbup: :bravo:

Kumanda ile bind konusundaki küçük ama önemli tiyoda bu modeli almayı düşünenler için çok faydalı olacağa benziyor ;)

Fakat benim anlamadığım şu Deadband olayı. Bu özellikle yapılmadığına göre bir dizayn hatası mı emin olamadım ??

Bu arada modelin atik olması gayet normal. Bu sınıfta ve güçlü mikrolar biraz atik oluyorlar. Ama özellikle dışarıda yapılacak 10- 15 uçuş sonrası insan çabuk alışıyo modele ;)

İlerleyen günlerde kullanıma bağlı yorumlarını da merakla bekliyor ve tekrar emeğine sağlık diyoruz :halay:

Abi çok sağol, görseller açısından daha detaylı yapmak isterdim incelemeyi, ancak iş güç malum:)

deadband olayının neden olduğunu ben de anlamadım, özellikle mi yaptılar diyorum, pek mantıklı değil :rolleyes:
ancak bildiğin stick'in ortası komut vermiyor , çok problem olmuyor ancak insan alıştığı gibi bir kontrol hissiyatı istiyor tabi :) Bununla ilgili çözüm bulursam yazacağım. :RCKolik:

Kağan abi uçuş videolarını bekliyoruz , borçları kapatınca direkt ben de sipariş geçeceğim ;D

Hisky 100s :Mikro Heli Kutu Acılımı ve Ürün Inceleme

Taranis'de Custom Curve ile RCGroups'da belirtilen grafik yapılabiliyor. Aslında sadece meraktan denemiştim ama bir dakikada istediğim grafiği elde ettim.

Demekki HCP100S alanların Spektrum değil bir de Taranis alması gerekiyormuş :laugh:.

Şaka bir yana, bir V922 kullanıcısı olarak merakla beklediğim bir mikro idi. V922'nin de rudder'i biraz sağır olsa da deadband'a sahip değil. Brushless olsa da aynı tasarımdan yola çıkarak yapılmış bir helide böyle dramatik bir fark olması gerçekten ilginç...