IMAC İçin Düşük Bütçeli Antrenman Modeli İnşası

Aradan neredeyse 1 ay geçmiş video atmayalı. Zaman zaman bol bol uçuşlar yaptım. Zaman zaman yoğunluktan pek uçmaya gidemedim. Ama genel anlamda aktif şekilde uçtum. Hatta mix muhabbetine bir tane de uçak kırdım. Bahanesi mix ama kırım sebebi salaklığım oluyor. Uçuşun 2. saniyesinde yere çaktım uçağı. Neyse daha fazla detaya gerek yok :D

Yeni uçak yaptım bu sürede. Biraz daha işçiliğinin güzel olması dışında herşey aynı. Ama geometrisi ve kesimleri falan eskilerine göre gayet iyi. Alt kısma da şöyle bir motif yaptım. Güzel de oldu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün bu sahadaki yarışmadan önceki son uçuşumu yaptım diyebilirim :D Çarşamba günü yola çıkacağım İMUK'a doğru. Hem çok güzel bir tatil olacak benim için. Hemde bu tatilde sevdiğim hobiyi dolu dolu yapma imkanım olacak. Güzel günleri heyecanla bekliyorum :D

Bugünün uçuşlarından tabi ki en beğendiğimi bırakıyorum buraya (İniş hiç olmamış bu arada) :) Keyifli seyirler..
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vay anasını, köpük uçak böyle uçarmıymış yavv ?????

Aynen devam...

Deniz abi; Rıfat abi zoru kolaylaştırıyor. Tavsiye ederim :D

Bu arada rakip olacaz diye hem korkuyordum hem seviniyordum :D Allah'tan Rıfat abi seni bir üst sekansta uçmaya ikna etti :D :D

Son düzenleme:
Deniz abi; Rıfat abi zoru kolaylaştırıyor. Tavsiye ederim :D

Bu arada rakip olacaz diye hem korkuyordum hem seviniyordum :D Allah'tan Rıfat abi seni bir üst sekansta uçmaya ikna etti :D :D

Yok, Rıfat'ın çok şeyde etkisi büyük ama bir tek Sportsman'de yarışmaya katılmamla yok. Federasyon bana "artık Basic'te yarışma, başkaları da artık kupa alsın" dediği için Sportsman'e kaydoldum ?
Ama rakiplerim rahat olsun. Herhangi bir iddiam yok. Sadece yarışmadan soğumayayım, listede adım olsun ve Rıfat iyi gaz verdiği için katılıyorum.
Programı da geçtim, uçağım ve kumandam yeni, daha alışamadık birbirimize, D/R ve expo ayarları da daha oturmadı. Kaldı ki, ablamın sağlık durumu ile ilgili olarak yaklaşık son bir yıldır 3-4 günde bir hastanedeyim. İş yoğunluğu başka bir sıkıntı. Aklım sürekli angaryalarla meşgul. Konsantrasyon hiç yok...
Hatta geçtiğimiz Pazar günü ilk ve tek kez bir programı baştan sona uçtum. Korkunç bir durumdayım.
Sizlerle görüşmeye geliyorum, yarışma bahane.

Sportsman'e kaydoldum ?
Hoba, gaz dediysek Basic gazıydı o ? Bu iş benden çıktı çıkıştı artık ?

Rıfat iyi gaz verdiği için katılıyorum.

Evet de, fazla kaçmış, baksana kategoride durmadı adam, fırladı gitti... Biraz da fren lazımmış demek ?

Programı da geçtim, uçağım ve kumandam yeni, daha alışamadık birbirimize, D/R ve expo ayarları da daha oturmadı.
İmuk'dayim hafta sonuna kadar... Vakip bulur da gelirsen toparlarız hepsini hızlıca... Yarışma pazar, cumartesi antrenman... Reglaman dışında bilgi bu şekilde geldi federasyondan

Hatta geçtiğimiz Pazar günü ilk ve tek kez bir programı baştan sona uçtum
Vay vay vay... Yalnız, sportsman neredeyse intermediate kadar zorlayıcı. Ya Basic ya da İntermediate girerdim üstad yerinde olsaydım. Ama kısmet artık...

Korkunç bir durumdayım.
İyi ki modelciyiz... ????

Kaldı ki, ablamın sağlık durumu ile ilgili olarak yaklaşık son bir yıldır 3-4 günde bir hastanedeyim. İş yoğunluğu başka bir sıkıntı. Aklım sürekli angaryalarla meşgul. Konsantrasyon hiç yok...
Abi geçmiş olsun. Ablanız inşallah en kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. ;)

Yok, Rıfat'ın çok şeyde etkisi büyük ama bir tek Sportsman'de yarışmaya katılmamla yok. Federasyon bana "artık Basic'te yarışma, başkaları da artık kupa alsın" dediği için Sportsman'e kaydoldum ?
Ama rakiplerim rahat olsun. Herhangi bir iddiam yok. Sadece yarışmadan soğumayayım, listede adım olsun ve Rıfat iyi gaz verdiği için katılıyorum.
Programı da geçtim, uçağım ve kumandam yeni, daha alışamadık birbirimize, D/R ve expo ayarları da daha oturmadı. Kaldı ki, ablamın sağlık durumu ile ilgili olarak yaklaşık son bir yıldır 3-4 günde bir hastanedeyim. İş yoğunluğu başka bir sıkıntı. Aklım sürekli angaryalarla meşgul. Konsantrasyon hiç yok...
Hatta geçtiğimiz Pazar günü ilk ve tek kez bir programı baştan sona uçtum. Korkunç bir durumdayım.
Geçmiş olsun abi, Allah şifa versin.
Yarışmada da tüm arkadaşlara başarılar diliyorum :saygilar:

Konuya küçük bir nokta koyalım.

Yarışmaya katıldım. 4. oldum :( Çalıştığım süreci göz önüne aldığımızda buda bir başarı. Ama açıkçası benim için anlamı olmayan bir başarı. Kesinlikle daha iyi olmalıydı. Her neyse.

Benim için en büyük başarı bir uçak nasıl ayarlanır ve nasıl yapılırı öğrenmek oldu. Uçağın verdiği tepkilere göre uçağı ayarlamayı öğrendim. Uçağı istediğim çizgilerde uçurabilmeyi öğrendim. Ve yine en önemlilerinden bir tanesi İMAC için bir temel oluşturduk. Imac uçmasam bile her zaman ihtiyacım olacak bir şey bu. Ve bu başarıları kazanmamdaki en büyük rol @3dholicpilot Rıfat abide. Tekrardan çok teşekkür ediyorum :)

Bu hobide olayımız uçak yapmak ve uçmak. Uçak yapma işlemi çok keyifliydi. Bu zamana kadar hep keyifle yaptım. Ama işin uçma kısmına geldiğimde hep bir yavanlık vardı. Bi uçakla 3-5 pil uçup kaba ayarları yapınca boşluk oluyordu. Hani uçağı havalandırdım. Sonra ne yapıyoruz? Biraz öyle biraz böyle gidiyoruz. Dönüyoruz falan... Bence ımac bu boşluğu keyifli bir şekilde doldurabiliyor. Tabi hedef bir yarışmaya katılıp derece almak olursa ciddi bir disiplin gerekiyor. Haliyle iş hobi olmaktan bir nebze çıkıyor. Ama yarışma derdi olmaksızın ımac hareketlerini parça parça veya sekans olarak uçmak (uçağın yapabileceği kapasitede) ve güzel bir şekilde yapmak için çabalamak daha önce bahsettiğim boşluğu dolduruyor.

Son durum ve düşüncelerim bu şekilde :) Belki yakın zamanda değil ama fırsat oldukça ımac konusuna eğilip kendimi geliştirmeye devam edeceğim.

Son durum ve düşüncelerim bu şekilde :) Belki yakın zamanda değil ama fırsat oldukça ımac konusuna eğilip kendimi geliştirmeye devam edeceğim.
Bence yakaladığın disipline ara vermeden bu şekilde devam et Ali. Uçuş stilinde biraz daha yol almanı tavsiye ederim. Sonra yeniden döndüğünde ilerlemek daha kolay olur. ;)

Son zamanlarda hem ultimate ile hemde izoplane ile biraz uçuş yaptım. Sekans falan kalmamış diyordum ki 3-5 uçuş sonra sekansı hatırladım. Hemen sonrasında Rıfat abinin ayarladığı flightkoçla deneme uçuşları yaptım. Bu flighkoç meselesi müthiş bişey bence. Yaptığın her şeyi kaydediyor. Kanat mı yatırdın, yavaşladın mı tonoyu dalgalı mı attın.. Hepsi kayıt altında :D Ve izleyerek hatanı tam analmıyla farkedip doğru olanı yapmak için uğraşabiliyorsun. Mesela benim en büyük hatam hareketlerin küçüklüğü. Hareketler belirgin ama tam olarak da değil. Rıfat abi hareketi büyüt, göster diyordu ama zaten büyük diye düşünüyordum. Şimdi hareketlere bakınca ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum.

Neyse sistemi denediğim ilk uçuşu şöyle editledim. Genelde çok ilgi duyulmuyor gibi düşünüyorum. Havada uçak uçup duruyor gibi geliyor :D Anlaşılması kolay olsun diye böyle bir edit yaptım. Olması gereken hareketleri de ayrıca koyuyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu flighkoç meselesi müthiş bişey bence. Yaptığın her şeyi kaydediyor. Kanat mı yatırdın, yavaşladın mı tonoyu dalgalı mı attın.. Hepsi kayıt altında :D
Kisitli bir surede guzel bir ilerleme kaydettigin asikar, bundan sonraki sureci metodik olarak ilerletmek en mantiklisi idi. Evet bir boot camp yapmis olduk yarisma doneminde ancak her zaman ucus yaparken ben arkanda olamayacagim icin ve uzaktan sapka kamerasiyla yaptigin cekimler ile ancak subjektif yorumlar yapabilecegim icin bence cok dogru bir gerecle devam ediyoruz yola...

Bu arada guzel haber, ilki yayinlanan paper'dan sonra Auto Assesment (Otomatik Puanlama) icin gelismeler devam etmekte. Hakemlerce hakkim yendi demene gerek kalmayacak, Flight Coach lobisi yazilim uzerinden yiyecek hakkini onumuzdeki donemde :lol:

Drone uzerindeki zimbirti ne ise yariyor olabilir acep ?
Mesela benim en büyük hatam hareketlerin küçüklüğü. Hareketler belirgin ama tam olarak da değil. Rıfat abi hareketi büyüt, göster diyordu ama zaten büyük diye düşünüyordum. Şimdi hareketlere bakınca ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum.
Genelde streclemeden anlamiyorsun konuyu ama neyse, bu da olumlu bir adim :lol:

• Haha
Tepkiler: Ali Haydar GÖK