İzinsiz drone uçurmaya 10 bin TL ceza

Sercan T.

Uye
Web sitesi
www.xiaomipilot.com
İlgi Alanı
Multikopter
Mevzuata muhalefette bulunularak izinsiz uçurulan İHA'nın bir haberini gördüm. Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama maalesef kurallara uyulmadığı zaman böyle cezalarla karşılaşabiliyoruz. Dikkatli olalım...:eek:

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü İnsansız Hava Araçları Bürosu ekipleri hafta sonu oynanan Düzcespor- Kırşehir Belediyespor maçında, saha üzerinde izinsiz drone uçuran kişiyi tespit ederek 10 bin lira para cezası kesti.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü İnsansız Hava Araçları Bürosu ekipleri hafta sonu oynanan Düzcespor-Kırşehir Belediyespor maçının 60’ıncı dakikalarında 18 Temmuz Stadyumu üzerinde drone olduğunu tespit etti. Yapılan takipte drone’nin şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezinin çatısından M.Ö. isimli şahıs tarafından uçurulduğu tespit edildi. Alışveriş merkezinin çatısında yapılan kontrolde drone’yi yönlendirmeyi sağlayan kumanda ve drone’ya el konuldu. Ayrıca drone sahibi M.Ö.’ye izinsiz uçuş yaptığı için 10 bin lira para cezası uygulandı.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada izinsiz drone uçurmanın yasak olduğu belirtildi ve vatandaşların bu konuda duyarlı olması istendi.
Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama maalesef kurallara uyulmadığı zaman böyle cezalarla karşılaşabiliyoruz. Dikkatli olalım...:eek:
Keşke bu tür izinsiz ve özellikle şehiriçi / insanların bulunduğu yerlerde yapılan izinsiz uçuşlara daha çok ceza verilse....

Bir gün birinin canı yanacağına, keyfine bakıp kafasına göre uçuş yapan kişilerin canı yansın diye düşünenlerdenim...

Emniyette iha burosu oldugundan haberim yoktu. Gerci haberi yazan arkadasin uydurmasi da olabilir... Neyse, stat uzerinde kafasina gore ucus yapana catir catir kessinler. Daha bile kessinler hatta. Bu tip olaylara zaten bir itirazimiz yok, ama mevzuat keyfi uygulamalara cok acik, sorun orda.

Zaten o gibi kişiler yüzünden geldi bu yasaklamalar ve kısıtlamalar. Az bile olmuş beter olsun böyle düşüncesiz insanlar. Ya birinin kafasına düşürür yaralar, ya bir havaalanına sokar ortalığı karıştırır. Emek veren kendini bilen hobiciyi ayrı tutarak bunların yaptığı tek şey cahil cesareti ve bu cesaret en tehlikelisi..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim merak ettiğim, bu olayların buralara gelmesinde katkıları olanlar (kız yurdu önünde uçan, havaalanında uçağın inişini çeken vb.) ne kadar ceza aldılar? Haklarında açılan mahkemelerin sonuçlarından bi haber var mı?

Araştırdım şimdi havaalancı arkadaş Aspet Manukyan 10 ay hapis cezası almış, mahkeme bunu 5 yıl ertelemiş. Yani 5 yıl boyunca herhangi başka bir hüküm almazsa aldığı toplam ceza "0", alırsa bu da üzerine eklenecek.

Yani adamın yanına kar kaldı, öyle görünüyor :D

Benim merak ettiğim, bu olayların buralara gelmesinde katkıları olanlar (kız yurdu önünde uçan, havaalanında uçağın inişini çeken vb.) ne kadar ceza aldılar? Haklarında açılan mahkemelerin sonuçlarından bi haber var mı?

Araştırdım şimdi havaalancı arkadaş Aspet Manukyan 10 ay hapis cezası almış, mahkeme bunu 5 yıl ertelemiş. Yani 5 yıl boyunca herhangi başka bir hüküm almazsa aldığı toplam ceza "0", alırsa bu da üzerine eklenecek.

Yani adamın yanına kar kaldı, öyle görünüyor :D

Bu ceza çok garip. Adamın komşusu(polis) "ne kadar uzağa gidebiliyor?" diye soruyor. Sonrada arkadaş havada iken arayıp ihbar ediyor. :):)

Keşke bu tür izinsiz ve özellikle şehiriçi / insanların bulunduğu yerlerde yapılan izinsiz uçuşlara daha çok ceza verilse....

Bir gün birinin canı yanacağına, keyfine bakıp kafasına göre uçuş yapan kişilerin canı yansın diye düşünenlerdenim...
Katılıyorum

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Peki izinli uçuş yapınca tehlikesiz mi oluyor? Gene tehlikeli. İzin alınca ne değişiklik oluyor?
O bölgede meydana gelen bir sıkıntıda en azından soru sorulabilecek insanlar belli oluyor. DJI belası yüzünden hobi rezalet hale geldi ! Notam kavramını incelemenizi öneririm. Mesela birisi izin alarak uçuş yaptı, geldi çocuğunuza çoluğunuza çarptı, kafasına düştü bakacaksınız o gün orada kimin uçuş izni varmış. Sert bir örnek oldu ama başka türlü anlaşılır olmuyor. Tabi senaryoya gelirsek çok var iki kişi uçar biri izinli biri izinsiz biri gelir yine birinin bir tarafına düşer o ayrı. Böyle şeyler güvenlik için gerekli.

Asıl problem kolluk kuvvetlerinin hiç bir halt bilmemesi, yasalara hakim olmaması, izin alsan da kendi kafalarına göre davranmaları

İzin alarak ta uçuş yapmasın. Bir gün Bursa'da Atatürk caddesinde çay bahçesinde oturuyorum. Birden birkaç metre arkamdan pervane sesi geldi. Dönüp baktım çekim yapan bir multikopter havalanıyor. Cadde gürültülü, ben de dalmışım, nasıl gelip kurdular bilmem. Altı tane bıçak gibi pervane. Oldu mu ya.