Kaliteli Uçuş Videosu Paylaşım Tiyoları : FPS, Bitrate Seçimi

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Bir de videolar çok canlı :) 50-60fps videoların tamamı çok güzel görünüyor youtube'da...

Boyut olarak çok fark ediyor mu upload ederken? 2-3dk lık bir video kaç mb'dan kaç mb'a çıkıyor 30fps den 50fps ye geçince?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

----------------------------------------------------

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu Yönetim tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bir de videolar çok canlı :) 50-60fps videoların tamamı çok güzel görünüyor youtube'da... Boyut olarak çok fark ediyor mu upload ederken? 2-3dk lık bir video kaç mb'dan kaç mb'a çıkıyor 30fps den 50fps ye geçince?

Ben kendi kısmıma cevap vereyim. :laugh:

Şöyle açıklıyım:

10 saniyelik bir video için; 25p çekim 65 mb boyutunda, 50p çekim ise 69 mb boyutunda oluyor. Bunların ikisindede 50 mbps bitrate değeri sabit.

Yani 50 mbps sabit görüntü verisi kullandığı için 25 ve 50 fps arasında çok boyut farkı oluşmuyor. Boyutu etkileyen fpsden çok görüntünün bitrate değeri. Bitrate değerini düşürdüğümüzde boyutta oldukça düşüyor.
( Aslında fps saniye başına kaydettiği kareyi belirtiyor. 50p'de 25'e göre saniye başına iki kat fazla kare kaydetmesine rağmen boyutta ciddi bir fark oluşmuyor, buda makinenin sıkıştırma parametreleriyle alakalı.)

Tabi ben videoları yüklemeden önce mutlaka render işleminden geçiriyorum. Render sırasında bitrate ayarını 50'den 15'e kadar düşürüyorum. Bu konudaki Arda'nın ilk uçuş videosundan örnek vereyim. 2:30 uzunluğundaki videonun orijinal hali 965mb, renderdan sonraki hali 278mb. Yani youtube'daki hali 278 mb boyutunda.

Bu düşürme normalde pc'de izlerken çok az kalite kaybına yol açsada, youtube zaten videoların kalitesini oldukça düşürdüğü için kesinlikle anlaşılmıyor. Yani 50mbps olarak renderlayıp yada direk orijinal halini yüklesem son izleyici için görüntü aynı olacak.

Upload kısmıda internet hızına bağlı olarak değişiklik göstercektir tabi. :)

Burak Öğüt' Alıntı:
Ben kendi kısmıma cevap vereyim. :laugh: Şöyle açıklıyım:

10 saniyelik bir video için; 25p çekim 65 mb boyutunda, 50p çekim ise 69 mb boyutunda oluyor. Bunların ikisindede 50 mbps bitrate değeri sabit.
.....
Upload kısmıda internet hızına bağlı olarak değişiklik göstercektir tabi. :)

Şimdi üstad, olay sanırım bitrate de kopuyor :)

Ben yozgatta 50p ile çekimler yaptım, hiç renderlamadan olduğu gibi yükledim. Toplamda 32gb çekim yapmıştım, haliyle upload bayağı üzdü. Ama youtube'da 50-60p videoları izlemek apayrı bir keyif... Youtube sitesinde tabii, forumdan player uygulaması aracılığı ile değil.
Boyutlar şişince 1080*50p den vazgeçip, 1080*25p ile çekmeye başladım. 35mbps den 24 mbps ye düştü. Makinenin çekim modları aşağıda var.

Yapmam gereken, yine 1080*50p ile çekip, bitrate düşürmek sanırım... Corel Video Studio Pro X8 kullanıyorum, orda bunların ayarı var mıdır? Baktım ama çok fazla seçenek göremedim.

Kayıt modu

Dört AVCHD kayıt kalitesi modu

50P: 1920 x 1080, 28 Mbps;
MXP 50i/PF25: 1920 x 1080, 24 Mbps;
FXP 50i/PF25: 1920 x 1080, 17 Mbps;
LP 50i/PF25: 1440 x 1080, 5 Mbps

Dört MP4 kayıt kalitesi modu

50p: 1920 x 1080, 35 Mbps;
25p: 1920 x 1080, 24 Mbps,
25p: 1920 x 1080, 17 Mbps,
25p: 1280 x 720, 4 Mbps

Rasim Öztürk' Alıntı:
Şimdi üstad, olay sanırım bitrate de kopuyor :)
Ben yozgatta 50p ile çekimler yaptım, hiç renderlamadan olduğu gibi yükledim. Toplamda 32gb çekim yapmıştım, haliyle upload bayağı üzdü. Ama youtube'da 50-60p videoları izlemek apayrı bir keyif... Youtube sitesinde tabii, forumdan player uygulaması aracılığı ile değil.
Boyutlar şişince 1080*50p den vazgeçip, 1080*25p ile çekmeye başladım. 35mbps den 24 mbps ye düştü. Makinenin çekim modları aşağıda var.
Yapmam gereken, yine 1080*50p ile çekip, bitrate düşürmek sanırım... Corel Video Studio Pro X8 kullanıyorum, orda bunların ayarı var mıdır? Baktım ama çok fazla seçenek göremedim.
Kayıt modu
Dört AVCHD kayıt kalitesi modu
50P: 1920 x 1080, 28 Mbps;
MXP 50i/PF25: 1920 x 1080, 24 Mbps;
FXP 50i/PF25: 1920 x 1080, 17 Mbps;
LP 50i/PF25: 1440 x 1080, 5 Mbps
Dört MP4 kayıt kalitesi modu
50p: 1920 x 1080, 35 Mbps;
25p: 1920 x 1080, 24 Mbps,
25p: 1920 x 1080, 17 Mbps,
25p: 1280 x 720, 4 Mbps

Aynen, olay tamamen bitratede kopuyor. :)

Sinemada izlediğimiz görüntülerin tamamı 24p'dir. Gerçekçilik oluşturmak ve insan gözünün algıladığı gibi görüntü alabilmek için böyle kullanılır. Ama biz, özellikle heli videoları çekerken ultra yüksek harekete maruz bırakıldığımız için :laugh: 50-60p seçeneklerini kullanmamız daha uygun. Böylece daha akıcı görüntü almış oluyoruz.

Senin makinende p'yi düşürdüğünde otomatik olarak bitrateide kısıyor ve böylece boyutta avantaj sağlıyorsun ama görüntüdeki akıcılık düşüyor. Bu durumda dediğin gibi yapman gereken mp4 modunda 50p 35mbps çekim yapıp, render sırasında bitrate düşürmek. Bu sayede ciddi boyut kazanımı sağlayacaksın.

Corel, benim tamamen yabancı olduğum bir program ama biraz araştırdım ve şu videoyu buldum. Render çıkış ayarlarını göstermiş, programa aşina olduğun için daha iyi anlayabileceğini düşünüyorum.

Bitrate değerini min: 12 mbps olcak çekilde ayarlarsan gayet yeterli olur. (Youtube'a yüklemek için) Tabi ben kıyamayıp 15-20 arası tutuyorum genelde. :D Ama tamamen takıntı, Youtube'da 12-20 arası hiç bir fark yok. Ancak pcde saklanan görüntülerde yüksek bitratede tutulması daha iyi, ilerde işlemek gerektiği zaman düşük bitrate daha kötü ve bozulmuş çıktılar almamıza sebep olur.

Ama benim tavsiyem. Adobe Premiere Pro kullanman, bana diğerlerine göre daha kullanışlı geliyor. Önüde daha açık. 2-3 giriş eğitim videosuyla çok rahat çözülebilecek bir program. En azından temel işlemler çok rahat uygulanır. Boş vaktinde indirip kurcalamanı öneririm. :)

Pcnin donanımıda harika bu arada, Premiere'de seni uçurur. Ultra hızda işlem yapar ve render alırsın. :thumbup:

------------------------------------------------------------------

Bu konu üzerine Youtube'un kalite parametrelerini detaylı bir şekilde araştırdım;
15 olarak belirlediğimiz bitrate değerini 12ye düşürebileceğimizi gördüm. Biraz daha kardayız bu durumda. :laugh:

Youtube kendi support bölümünde değerlerini vermiş aslında.

Sonuç olarak renderlarken bitrate değerimizi 1080 çözünürlük ve 50-60 fps için 12 mbps öneriyor. 720 için ise 7.5 mbps. Bizde sözünü dinleyip kara geçelim. :laugh:

Bu olayın dezavantaj olduğu nokta, görüntüyü pcde düşük bitratede saklayıp daha sonra üzerinde işlem yapmak. Düşük bitrateli bir videoda renk düzenlemesi yada hızlandırma, yavaşlatma vs. gibi herhangi bir işlem uyguladığımızda aldığımız çıktıda bozulma çok fazla olur. Ama yüksek bitrateli görüntüde bu durum çok daha minimum oluşacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Altug Tanca
Şahane bir konu olmuş :bravo: Bir sorudan neler çıkıyor neler :thumbup: Akşama hemen ben de video kameramın özelliklerine yeniden bir göz atayım ;)

Ben de haftasonu bir iki 50p çekim yapıp, sonra mbps kurcalayarak yüklemeyi planlıyorum abi :)

Adobe Premiere de deneyeceğim diğer taraftan...

Bende mi bi sıkıntı var bilmiyorum ama gerçekten 50-60p izlemek çok keyifli, özellikle youtube sitesi üzerinde. Farklı hissettiriyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bende mi bi sıkıntı var bilmiyorum ama gerçekten 50-60p izlemek çok keyifli, özellikle youtube sitesi üzerinde. Farklı hissettiriyor.
Yok Rasim sen söyleyince fark ettim. Forum içinden seyretmekle, youtube kanalı üzerinden özellikle en yüksek çözünürlükte seyretmek kesinlikle çok farklı ;) :thumbup:

Video düzenlemek için yeni bir bilgisayar toplarken çok yararlı bir konu olmuş , elinize sağlık. :agreed:

Diğer yandan ben Sony Vegas kullanıyordum , kolay erişebileceğim diğer hangi programları önerirsiniz?

Doğukan Ocak' Alıntı:
Video düzenlemek için yeni bir bilgisayar toplarken çok yararlı bir konu olmuş , elinize sağlık. :agreed:

Diğer yandan ben Sony Vegas kullanıyordum , kolay erişebileceğim diğer hangi programları önerirsiniz?
"Camtasia Studio 8" ve "Corel VideoStudio Pro X4" özelden gönderdim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şahane bir konu olmuş :bravo: Bir sorudan neler çıkıyor neler :thumbup: Akşama hemen ben de video kameramın özelliklerine yeniden bir göz atayım ;)

Konu için teşekkürler Mehmet abi. Böyle bir başlık olması güzel oldu. :thumbup:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben de haftasonu bir iki 50p çekim yapıp, sonra mbps kurcalayarak yüklemeyi planlıyorum abi :)
Adobe Premiere de deneyeceğim diğer taraftan...

Kesinlikle haklısın Rasim. 50-60p'de akıcılık olarak çok farkediyor. Birde şu forum üzerinden değilde youtubedan izleme olayı doğru, forum üzerinden izlendiğinde ilginç bir şekilde kalite düşüyor. Özellikle videonun alt bandında bozulmalar oluşuyor.

Doğukan Ocak' Alıntı:

Ben Adobe Premiere Pro cs6'yı tavsiye ederim Doğukan.

Aynı işi gören bir çok program var aslında, Mehmet abinin önerdikleri gibi veya senin kullandığın Sony Vegas gibi. Eğer Vegas'a alışıksan bence devam et, çünkü Premiere'le yapıpta Vegas'la yapamayacağın çok fazla birşey yok. Yada en güzeli Youtube'dan bu programların egitim videolarına göz gezdir, hangisi daha kolayına giderse onu tercih et. :D

Sony Vegas hariç diğer hepsi iniyor , tek tek deneyip bakacağım. Ya da hepsi bir köşede dursun illaki bir gün işe yarar :laugh:

Burak Öğüt' Alıntı:
.. Kesinlikle haklısın Rasim. 50-60p'de akıcılık olarak çok farkediyor. Birde şu forum üzerinden değilde youtubedan izleme olayı doğru, forum üzerinden izlendiğinde ilginç bir şekilde kalite düşüyor. Özellikle videonun alt bandında bozulmalar oluşuyor.

Doğru Burak, aynen katılıyorum %p Forumda bu mesajları görmek için yazılan Kod kısmı ;

-- Zannedersem biraz eski kaldı
-- Ya da özellikle kolay ve hızlı izlensin diye çözünürlüğü düşük izletecek şekilde ayarlandı
-- Ya da Youtube son yaptığı değişikliklerin bir yansıması.

Az önce hızlı bir şekilde kodlara baktım. Boyutla ile ilgili kodları buldum ama çözünürlük ile ilgili bir kısma rastlamadım. Müsait bir zamanda tekrar bir gözden geçireyim :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Doğru Burak, aynen katılıyorum %p Forumda bu mesajları görmek için yazılan Kod kısmı ;
-- Zannedersem biraz eski kaldı
-- Ya da özellikle kolay ve hızlı izlensin diye çözünürlüğü düşük izletecek şekilde ayarlandı
-- Ya da Youtube son yaptığı değişikliklerin bir yansıması.
Az önce hızlı bir şekilde kodlara baktım. Boyutla ile ilgili kodları buldum ama çözünürlük ile ilgili bir kısma rastlamadım. Müsait bir zamanda tekrar bir gözden geçireyim :)

Abi sanırım bu olay Youtube'dan kaynaklanıyor. Başka forumlarda da benzer durumlarla çok karşılaşıyorum. Sanırım Youtube, siteye girip izlenilsin diye bağlantılı linklerde kaliteyi düşürüyor. Hatta bazı forumlarda tam ekran yapmanıza bile izin vermiyor.

Bu durumda en güzeli video ismine tıklayıp Youtube üzerinden izlemek. :)

Edit: Bunuda şimdi farkettim; forum üzerinde 1080 seçtiğinizde 50p olmuyor. Sadece 1080p gözüküyor. Youtubeda ise 1080p50 şeklinde gözüküyor ve görüntüde fark var. Buda tamamen Youtube'un çakallığı. :laugh:

Forum üzerinden 50p gorulmeme olayını ben de bugün yeni farkına vardım Burak :D Dediğin gibi yüksek kalite seyredilecekse link ile Youtube gitmek en mantıklisi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

4dk bi video çektim... 980mb tuttu... 1920*1080@50p... (35 Mbps)

Sonra onu Corel'de 1920*1080@50p (15 Mbps) ye dönüştürdüm. 390mb a düştü...

Sonra Yozgat günlerim aklıma geldi, cahilliğime üzüldüm :( :'( ;D