Kaliteli Uçuş Videosu Paylaşım Tiyoları : FPS, Bitrate Seçimi

Burak Öğüt' Alıntı:
Ben teşekkür ederim Mevlüt abi.

Gopro hero 3'te; 4k ve 2.7k, çözünürlükleri gösteriyor. Yani 4k:3840x2160, 2.7k:2704x1528 çözünürlükte video çekiyor. Bu modların en boy oranları 16:9.

Cin modları ise 17:9 dediğimiz en boy oranına sahip. 4k modunda genişliği 3840'tan 4096'ya arttırıp yüksekliği sabit tutarak daha geniş bir video çekimi sağlıyor.
2.7k'da ise yüksekliği 1528'den 1440a çekerek daha geniş video çekimi sağlıyor. Tabi bu arada 4k ve 2.7kda fpsler oldukça düşük. 4kda 15fps, 2.7kda ise 24-30 fps.

Wide, Medium, Narrow modları; geniş açı, biraz daha düz ama halen geniş açı ve tamemen düz açı seçenekleri.

Şu videodan daha iyi anlayabilirsiniz;

Yeterince anlaşılır ve net olmuş çok sağol Burak

Bu konu çok güzel oldu, sevgili Burak'la da ayrıca konuştuk, değerlendirdik ve onun da beğenisini kazanan Canon SX60 HS model makineyi aldım :) Yarın elimde olacak gibi görünüyor, pazar günü çıkabilirsek sahada ilk denemelerimizi gerçekleştireceğiz. Yarın bi kutusunu açarım sanıyorum :D

Emre Kaman' Alıntı:
Bu konu çok güzel oldu, sevgili Burak'la da ayrıca konuştuk, değerlendirdik ve onun da beğenisini kazanan Canon SX60 HS model makineyi aldım :) Yarın elimde olacak gibi görünüyor, pazar günü çıkabilirsek sahada ilk denemelerimizi gerçekleştireceğiz. Yarın bi kutusunu açarım sanıyorum :D
Hayırlı olsun, gelsin videolar fotolar. :halay: :halay: :yuppi:

Türker Akgün' Alıntı:
Hayırlı olsun, gelsin videolar fotolar. :halay: :halay: :yuppi:

Video işi Rasim'de, o çok hevesli ;D ;D

Emre Kaman' Alıntı:
Video işi Rasim'de, o çok hevesli ;D ;D

Yoğun ilgi gören videolarımızdan sonra ben de vazgeçtim. İki foto paylaşırız adetten...

Emre hayırlı olsun, guzel makine :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Emre Kaman' Alıntı:

Hayırlı olsun Emre abi. :halay:

Şimdilik hayırlı olsun abi.
Kutu açılımında mübarekleriz :saygilar: :)

Hayırlı olsun Emre güzel makine almıssın.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre abi hayırlı olsun , güzel makine gerçekten :)

Benim bir sorum daha olacak , tüm düzenlemeleri yaptık. 3-4 tane video birleştirdik. En sonunda tüm videoya filtre vs. eklemek istiyorum. Bunun için en basiti videoyu render yapmak ardından render yaptığımız videoya direk efektleri eklemek daha basit olur. Peki en kaliteli şekilde ilk render işlemini hangi formatta almamız gerekiyor ? Çünkü 2. kere rendera soktuğumuzda 1 tık daha kalite düşer diye düşünüyorum.. İnşallah durumu anlatabilmişimdir :D

Emre Kaman' Alıntı:

Emre hayırlı olsun. Pazara görmek nasip olur[emoji106]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doğukan Ocak' Alıntı:
Emre abi hayırlı olsun , güzel makine gerçekten :)

Benim bir sorum daha olacak , tüm düzenlemeleri yaptık. 3-4 tane video birleştirdik. En sonunda tüm videoya filtre vs. eklemek istiyorum. Bunun için en basiti videoyu render yapmak ardından render yaptığımız videoya direk efektleri eklemek daha basit olur. Peki en kaliteli şekilde ilk render işlemini hangi formatta almamız gerekiyor ? Çünkü 2. kere rendera soktuğumuzda 1 tık daha kalite düşer diye düşünüyorum.. İnşallah durumu anlatabilmişimdir :D

Doğukan kesinlikle iki kere render kaliteyi düşürür azda olsa. Ama ilk renderını makinenin çektiği mbpsde yaparsan çok fazla anlaşılmaz. Benim tavsiyem tüm kesme biçme bittikten sonra filtreleri ve color correctionu yapıp öle render alman. Parçalara tek tek efekt eklemek zor olsada daha kaliteli sonuç için değer. :D

Sony Vegasda her şeyi çözdüm ama videonun geneline nasıl efekt uygulanır çözemedim. Color correction ne onuda bilmiyorum :laugh:

Son bir soru daha :laugh:

Elimde Sony DSC-HX300 marka bir kamera var. Video olarak sadece MP4 25fps ve AVCHD .MTS formatlı 50FPS (!) kalitesinde 2 seçeneği var. İki formatıda denedim , bilgisayarda MTS formatı rezalet gözüküyor , ama kayıt yaparken kameranın ekranında cam gibi gözüküyor. Windows Media Playerde bu formatı oynatmada hata veriyor , başka programla açtığımda da gerçekten sonuç kötü. Ama tahmin ediyorum ki bu format daha kaliteli.. Ne yapmamı önerirsiniz?