Kds 450 swashplate problemi

evet arkadaşlar uzun zamandır uğraştığım setup ayarlarının ana pal kısmını dün bitirdim.herşey mükemmel gitti fakat elevator ayarını yaptım 5-6 dereceyi gördüm swashplate ters çalışmaya başladı.yani kolu yukarı ittiğimde swasşın helinin önüne doğru yatması gerekirken arkaya kuyruk tarafına yatıyor.kumanda üzerinden reverse denedim başaramadım.ne yapabilirim....

Mehmet , anlatmış olduğun bu olay kumandandan reverse ile halledilmesi gereken bir durum gibi görünüyor.Kumandadan nasıl halledemedin ?
Reverse yaptıktan sonra , yaptığın işlemi onaylayıp kaydetmen gerek, acaba kaydedemedin mi , yoksa reverse işlemi kumandadan çok basittir.
Kumandan nedir? , ben donanımını bilmiyorum fakat bildiğim servo reverse işlemi kumandadan yapılabiliyor , bir video koyabilir misin , Türker kardeşim hemen çözer bu sorunu... :saygilar:

hakan abi reverse yapıyorum kaydetme gibi bi olay yok ama reverse yaptığımda aileron ters çalışıyor swash doğru çalışıyor.akşam tekrardan bi deneyim.yeni olduğum içinde swash ın hangi kanala bağlı olduğunu bilmiyorum.ama sizin yardımınızla halledecez.video içinde akşam halledebilirsem yarın foruma koyarım.

peki hakan abi swash sekmesine giripelevatorü artı yönden eksiye çeksem bulmama gereken 5-6 derecelik açı kaybolurmu...

Mehmet , kumandan ne ? ...Aleron ile elevator farklı kanallar.Elevatoru reverse yapman gerekir.Kumandan mode2 konumunda olmalı.Mode2 nedir biliyorsundur sanırım.Bilmiyorsan şu konuyu iyice bir incele

Eğer helikopter FBL değil normal kafa ise kumandanın swash mix ayarından pitch değeri 60 ise -60 yapın sorun düzelir

Mehmet Bey elevatör hareketi CCPM sisteminde sadece elevatör servosunun hareket ederek yaptığı bir kontrol değil. Zaten sizde farketmişsinizdir elevatör kontrolü verdiğinizde 3 servo birden hareket eder. Örnek olarak helikopterin önüne doğru swahplate eğilirken önceki iki tanesi ( Aileron ve Pitch servoları ) aşağı, arkadaki elevatör servosu ise yukarı hareket eder. Böylece swashplate'i öne doğru eğerek helikopterin burnunun aşağı doğru hareket etmesini sağlayan fiziki koşulu sağlarlar.

Bu sebeple eğer hareket ters ise sadece elevatör servosunu reverse ederseniz öndeki servoların yönleri reverse olmayacağı için swashplate'iniz doğru çalışmaz.
CCPM sisteminde Elevatör, Aileron ve Pitch kanallarının reverse'lerini SWASH menüsündeki ilgili kanalın değerini " + "dan " - "ye geçirerek yapmanız gerekir.

Yalnız bir kötü haberim varki eğer herhangi bir kanalı reverse etmeniz gerekirse swahplate'inizin paralellik ayarı bozulacaktır.
Paralellik ayarını tekrar yapmanız gerekecek. :(

Tamam olayı anladım.akşama tekrardan deneyeyim gerekirse bi video çekeyim.

Türker Akgün' Alıntı:
Mehmet Bey elevatör hareketi CCPM sisteminde sadece elevatör servosunun hareket ederek yaptığı bir kontrol değil. Zaten sizde farketmişsinizdir elevatör kontrolü verdiğinizde 3 servo birden hareket eder. Örnek olarak helikopterin önüne doğru swahplate eğilirken önceki iki tanesi ( Aileron ve Pitch servoları ) aşağı, arkadaki elevatör servosu ise yukarı hareket eder. Böylece swashplate'i öne doğru eğerek helikopterin burnunun aşağı doğru hareket etmesini sağlayan fiziki koşulu sağlarlar.

Bu sebeple eğer hareket ters ise sadece elevatör servosunu reverse ederseniz öndeki servoların yönleri reverse olmayacağı için swashplate'iniz doğru çalışmaz.
CCPM sisteminde Elevatör, Aileron ve Pitch kanallarının reverse'lerini SWASH menüsündeki ilgili kanalın değerini " + "dan " - "ye geçirerek yapmanız gerekir.

Yalnız bir kötü haberim varki eğer herhangi bir kanalı reverse etmeniz gerekirse swahplate'inizin paralellik ayarı bozulacaktır.
Paralellik ayarını tekrar yapmanız gerekecek. :(
Ulen bu cehaletin gözü kör olsun ................Ne güzel de açıklamış Türker kardeşim....Tabi ya , üç tane servo aynı anda çalışırken , tek servo reverse etmeyle kurtulur mu hiç.... :lollol:

hakan abi biraz erken oldu ama cevabım.kumanda kds nin kumandası ve dün hiç bişey yapamadım.ayranı fazla içmişim.bügünde düğün var.valla böyle giderse ben heliyi bi sonraki yaza tamamlarım. :lollol:

Türker senden bi ricam var.şahsım için bey kelimesini kaldırabilirmisin.alışkın değilim kelimeye. ;)

mehmet yıldırım' Alıntı:
hakan abi biraz erken oldu ama cevabım.kumanda kds nin kumandası ve dün hiç bişey yapamadım.ayranı fazla içmişim.bügünde düğün var.valla böyle giderse ben heliyi bi sonraki yaza tamamlarım. :lollol:
Sen aynı ben gibi ilerliyorsun Mehmet , yavaş ama emin adımlarla......... :laugh:

mehmet yıldırım' Alıntı:
Türker senden bi ricam var.şahsım için bey kelimesini kaldırabilirmisin.alışkın değilim kelimeye. ;)
Tabiki Mehmet öyle rahat edeceksen kullanmam. %p