Foto Kendi Uçağımı Yapıyorum

SERKAN IŞIK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar
Ben Serkan, kendi uçağımı yapmaya çalışıyorum, bu konuda rckolik formundan çok yardım aldığım için uçağımın aşamalarını burada paylaşmaya karar verdim.
Belki benim gibi yeni başlayan arkadaşlar olursa yardımım dokunur.

1.İlk olarak kendi kumandamı yapmaya karar verdim çünkü hazır setler bir öğrenci için fazla pahalıydı.
Bende çözüm olarak ikinci el bir simülasyon kumandasını arduino ve nrf24 modülü ile gerçek bir kumandaya çevirdim.
Bu süreçte hiç kodlama bilmediğim için baştan öğrenmem gerekti ama zaten amaç eğlenirken öğrenmek ?.
Şimdilik sadece kumanda ve alıcı kısmını hallettim, elektronik olarak bir problemim kalmadı, uçağın kendi kasasını henüz yapamadım ancak finallerden sonra yapabileceğim.
Kumandanın ve alıcının resimlerini ekliyorum ilerleme oldukça güncellemeye çalışacağım.
Teşekkürler
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize sağlık çok iyi iş çıkartmışsınız . Bu benimde yapmak istediğim birşeydi, hangi kaynaklardan yararlandınız acaba? bildiğim kadarı ile kanal sayısı baya arttırılabiliyormuşta , benimde kodlama bilgim yoktur , bu konudan anlayan arkadaşlar örneğin 10 kanallı ( 2 joystik 4 swich 2 pot) bir alıcı ve verici nasıl yapabiliriz ?

• Beğen
Tepkiler: SERKAN IŞIK
NRF24 modülü ya da benzeri bir modülle işe yarar bir kumanda yapabilmek için bir "protokol" geliştirmeniz de gerekecek. 2.4GHz bandında basitçe bir kanal belirleyip onu kullanamazsınız (NRF24 ile bunu yapmak gerekiyor). Çevredeki diğer kumandalarla karışma riski olabilir. Klasik olarak 2.4 kumandalarımızda çift kanal vekarşılıklı iletişim söz konusudur. Kanal seçim algoritmaları ise zurnanın zırt dediği yerdir. Bu konuda bir çözümünüz var mı acaba?

Elinize sağlık çok iyi iş çıkartmışsınız . Bu benimde yapmak istediğim birşeydi, hangi kaynaklardan yararlandınız acaba? bildiğim kadarı ile kanal sayısı baya arttırılabiliyormuşta , benimde kodlama bilgim yoktur , bu konudan anlayan arkadaşlar örneğin 10 kanallı ( 2 joystik 4 swich 2 pot) bir alıcı ve verici nasıl yapabiliriz ?

benim kumandamda şuan 9 kanal var, istediğiniz şekilde bir kumanda arduino ile mümkün

Tebrikler!... Eline sağlık! ? Şimdi bu kumandayı basit bir köpük uçak üstünde denemek gerek. Uçağı denenmiş, kendini ispatlamış bir model seçersen ve de pilotajı iyi biri ile denersen, oluşan sorunların kaynağını daha kolay bulabilirsin.

teşekkürler, henüz kaportayı yapamadım ama kısa sürede deneme yapmayı planlıyorum.
Maalesef çevremde bu hobi ile ilgilenen kimse olmadığı için ilk uçuşu benim yapmam gerekecek

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
NRF24 modülü ya da benzeri bir modülle işe yarar bir kumanda yapabilmek için bir "protokol" geliştirmeniz de gerekecek. 2.4GHz bandında basitçe bir kanal belirleyip onu kullanamazsınız (NRF24 ile bunu yapmak gerekiyor). Çevredeki diğer kumandalarla karışma riski olabilir. Klasik olarak 2.4 kumandalarımızda çift kanal vekarşılıklı iletişim söz konusudur. Kanal seçim algoritmaları ise zurnanın zırt dediği yerdir. Bu konuda bir çözümünüz var mı acaba?

kanal algoritmasını şimdilik en kolay versiyonuyla halletim ama asıl uçuş kısmına geçtiğimde mutlaka bu konuyu haledeceğim

Serkan kardeşim merhaba,
Tam olarak yapmak istediğimi yapmışsın :) mümkünse alıcı ve verici yazılımlarını paylaşabilir misin?
Çalıştığım yerde elektrik-elektronik kısmında çalışan arkadaşlarımız var kod konusunda yardımcı olacaklar ve farklı düşünceleride mevcut. Gps ve gyro sensörler de eklemeyi önerdiler hatta. tabiki ilk uçak :) uçacak mı? kırım yaşayacak illaki :D Ama adı üstünde hobi. Herşeye açık olmak gerekli.
Senden kod listesi ve parça listesi paylaşmanı rica ederim. Yapmayı planladığımız uçağın da çizim dosyasını ekliyorum. Belki işine yarar. Hatta yapım videosu da var.

Başarılı projeler.

Planı olan uçağın videosu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dosyalar büyük olduğu için yükleyemedim.
Lİnkten ulaşabilirsiniz.

Serkan kardeşim merhaba,
Tam olarak yapmak istediğimi yapmışsın :) mümkünse alıcı ve verici yazılımlarını paylaşabilir misin?
Çalıştığım yerde elektrik-elektronik kısmında çalışan arkadaşlarımız var kod konusunda yardımcı olacaklar ve farklı düşünceleride mevcut. Gps ve gyro sensörler de eklemeyi önerdiler hatta. tabiki ilk uçak :) uçacak mı? kırım yaşayacak illaki :D Ama adı üstünde hobi. Herşeye açık olmak gerekli.
Senden kod listesi ve parça listesi paylaşmanı rica ederim. Yapmayı planladığımız uçağın da çizim dosyasını ekliyorum. Belki işine yarar. Hatta yapım videosu da var.

Başarılı projeler.

Planı olan uçağın videosu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dosyalar büyük olduğu için yükleyemedim.
Lİnkten ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,
Kullandığım kod;

Parça olarak;
kumandanın içinde;
-arduino uno
-nrf24 antenli versiyon
-nrf24 adaptörü

alıcı için;
-arduino nano
-nrf24 (ilk kullandığım küçük versiyondu şimdi bunu da antenli olanla değiştirdim)
-nrf24 adaptör
-arduino nano sensör shield (anakartı ilk önce ben yapmıştım ancak lehimde problem çıktığı için hazır shield aldım, zaten lehimle uğraşılmayacak kadar uçuzmuş)

Başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım:saygilar:, çizim dosyaları için ayrıca teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafa Yetiskin
Merhabalar,
Kullandığım kod;

Parça olarak;
kumandanın içinde;
-arduino uno
-nrf24 antenli versiyon
-nrf24 adaptörü

alıcı için;
-arduino nano
-nrf24 (ilk kullandığım küçük versiyondu şimdi bunu da antenli olanla değiştirdim)
-nrf24 adaptör
-arduino nano sensör shield (anakartı ilk önce ben yapmıştım ancak lehimde problem çıktığı için hazır shield aldım, zaten lehimle uğraşılmayacak kadar uçuzmuş)

Başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım:saygilar:, çizim dosyaları için ayrıca teşekkür ederim :)

paylaşım için teşekkürler.
nrf24 adaptör nedir?

Nrf24 antenli versiyon düşünüyoruz, herhangi bir kopma problemi var mıdır acaba? Hiç Böyle bir durum yaşadınız mı?