konu silinebilir

Trainer Model Topluyorum

Sümer Yamaner' Alıntı:
Pil ve şarj cihazı öncelikle konnektörden kaybediyor. Ayrıca voltaj uygun değil.
Tamer'in dediği gibi "alıcı pili" alman gerekiyor. Sonradan verdiğin pil linki uygun. Ona uygun şarj cihazı lazım.
Buji kızdırıcı iyi ama onu nasıl şarj edeceğini de düşünmelisin.
Muhtemelen servo uzatma kablolarına ihtiyacın olacak. Hiç değilse aileron için mutlaka gerekecek. Çünkü aileron bağlantısını her seferinde alıcıya takmak yerine alıcıdan kısa bir uzatma ile çıkıp aileron servolarını Y kablo ile o uzatmaya takıp çıkarmak alıcının sağlığı açısından daha iyi olacak.
Motoruna 11 x 7-8, 12 x 4-6 pervane uygun. İki pervane bulundurmakta yarar var. Ayrıca OS No:8 buji (bir tane motorla birlikte gelir) bir tane yedek almak mantıklı olur.

Sümer abi, swift trainer da aileron servosu tek ve ortada. Uzatma kablosu gerekmiyor o model için.

Düzeltme : alıcıyı 'yormamak' için diyorsan başka tabi...

Trainer Model Topluyorum

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Sümer abi, swift trainer da aileron servosu tek ve ortada. Uzatma kablosu gerekmiyor o model için.

Düzeltme : alıcıyı 'yormamak' için diyorsan başka tabi...

Mümkün olduğu kadar alıcıya soketleri bir kere takmak lazım. Tak çıkar yapa yapa plakete hasar verme riski var her zaman. O nedenle kısa bir uzatma ile alıcıdan çıkıp sonra neyi bağlarsan bağla...

Trainer Model Topluyorum

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mümkün olduğu kadar alıcıya soketleri bir kere takmak lazım. Tak çıkar yapa yapa plakete hasar verme riski var her zaman. O nedenle kısa bir uzatma ile alıcıdan çıkıp sonra neyi bağlarsan bağla...
Aynen katılıyorum.Olası bir hasar durumunda kablonun zarar maliyeti daha düşük olur.Ben de küçük bir uzatma kablosu ile kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. :)

Trainer Model Topluyorum(Seagull Swift)

Hayırlı olsun. Toplarken hiç bir şey aceleye gelmesin. On kere ölç, bir kere kes (veya yapıştır)!

Hayırlı olsun Emre :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hayırlı olsun Emre güle güle kırımsız günlerde kullan.Motor aldıktan sonra topla acele etme ustaların yanında biraz seyir ve birazda muhabbete katıl,uçuşları gör ondan sonra.

Emre Kacan' Alıntı:
Tesekkurler.
Bakalım kış geliyor . Belki de ilkbahara kalır toplama işi

kırımsız uçuşlar, kışın uçan da çoktur sizin tarafın ekibinde.
rüzgarı az bir kış gününü, rüzgarlı yaz gününe tercih ederim. termosta sıcak çay, mangalda sucuk :)

Modeli kırmak, çevreye ve kendimize zarar verip sakatlık çıkarmak için güzel bir alan.Kolay gelsin!

Emre Kacan' Alıntı:
Teşekkür ederim abi :) . Aynen acele etmeyeceğim . Motoru aldıktan sonra mı yoksa motor olmadan mı toplasam bilemedim açıkcası

Teşekkür ederim abi :)

Motoru sonra da takarsın. Niye bekliyorsun ki?...

Emre, motor yataklarının vida delikleri alacağın motora göre delinecek. Uçağı motoru aldıktan sonra monte etsen iyi olur.

Emre, montaj tarifnamesinin tamamı bende yok, onun için bilemeyeceğim. Motor yataklarını delmek için sonradan çıkarabilirsen mesele yok.

Bir de vida deliklerini 90 derece olması için bir pres matkap ile delersen iyi olur. Pres matkabın yoksa bir torna atölyesinde bulabilir, delikleri açtırabilirsin. El matkabı ile de açılır ama 90 derece olması lazım, biraz uğraştırır.

Emre merhaba.Satın almış olduğun epoxy gördüğüm kadarıyla 5 dakikalık.Bence uçağın montajına başlamadan önce küçük bir tahta veya köpük parçasını yapıştırıp deneme yap.Genelde 2'li oluyor ve eşit miktarda olacak şekilde karıştırıp kullanıyoruz.Yapıştırıcın 5 dakikalık olduğu için hızlı olman gerekecek bazen 4 dakika gibi sürede sertleşiyor.İmkan varsa 30 dakikalık olanını al onu kullan.Daha fazla çalışma süresi olur hem hata yaparsan düzeltme şansın olur.

Dediğim gibi montajı bilen birisine yaptırman en güzeli olacaktır.Kendim yapacağım diyorsan da, hiçbir detayı atlamadan yavaş yavaş dikkatli bir şekilde yapmanı öneririm.Motor olmadan da diğer yerlerin kurulumu yapılabilir.Sonuçta servoların ve ekipmanların bir kısmı elinde mevcut.Motor montajını da motorun geldiğinde halledersin.Kolay gelsin.

Burada sorun çalışma süresi değil. İlke olarak özellikle sağlamlık gerektiren yapıştırmalarda uzun kürlenme süresi olan yapıştırıcı tercih edilir. Çünkü uzun kürlenme süresi olan yapıştırıcı ahşabın daha derinine nüfuz edebilmek için zaman bulur.
Kanat birleştirmede 5 dakikalık epoksi kullanmayız. 30 dakikalık isteriz. Çünkü kanat birleşimi çok sağlam olmalıdır. Yük taşımayacak ıvır zıvır bölgelerde 5 dakikalık kullanabiliriz.
Haa kimi zaman zorunluluktan bu kuralın dışına çıktığımız olmaz mı? Olur tabii. Ama neyi neden yaptığımızı bilirsek çok daha sağlıklı ilerleriz.

Emre Kacan' Alıntı:
Teşekkürler Tamer
Ben de onu soracaktım soramadım bir türlü
Epoxy nin içinde 2 tane tüp var . Bunu karıştırıp kullanıyoruz dimi ?
Evet ikisini karıştırıp kullanacaksın.Bir tanesi yapıştırıcı,diğeri sertleştirici diye biliyorum.Yalnız, eşit oranda olmasına dikkat et.

Emre Kacan' Alıntı:
Teşekkür ederim abi. O zaman 30 dakıkalık olan ile yapıştırayım . Yapıştırıcı istedim sadece satıcıdan o da bunu verdi :)

Biz buralarda bar bar bağırıp bir yerimizi yırtıyoruz. Diyoruz ki Cessna başlangıç uçağı değildir. Ama sana yapıştırıcı deyince 5 dakikalık epoksiyi veren arkadaş başlangıç uçağı almaya gittiğinde bir Cessna'yı kakalayıveriyor.
Demek ki boşuna "sahaya git, insanların arasına karış" demiyormuşuz. Ama kime ne anlatıyoruz o da ayrı konu.