Kumanda, alıcı ve servolar

İlgi Alanı
Uçak
Selamlar;
Yahu bu cihazlar neden durup dururken arızalanır. Ne güzel her şeyi hallediyorsun pat bi arıza bi gariplik.

Neyse gelelim soruma;
Ustalarım, hiç sorun yoktu şimdi alıcıdan 10/20 m uzaklaşınca servolar kafalarına göre hareket ediyor. Motor kendi kendine tam gaz veriyor kesiyor.
Alıcıya gelen voltaj 5.97
Alıcı anteni uygun şekilde model dışında
Alıcı ve verici kristalleri aynı değerde
Verici: 35.150 tx
Alıcı:35.150 rx
Verici pilleri tam dolu
Sorun ne olabilir

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Deneme ev içinde açık alanda.
Alıcı ve verici antenleri tam açık yada kapalı olması sonucu etkiler.

• Beğen
Tepkiler: Adem CANITEZ
Deneme ev içinde açık alanda.
Alıcı ve verici antenleri tam açık yada kapalı olması
Deneme önce ev içi, dedim duvar engel olabilir.
Dış mekan, baz istasyonu yok elektrik direkleri az ama yine sapıttı
Verici anteni tam açık kontrol ettim kırık çatlak, kablo kopukluğu yok.
Ama alıcı anteni bağlantısını kontrol etmedim ? yemedi alıcının kapağını açmak.

Mukadderat mı diyeceğiz Emre bey sizce.
Öyle farklı alıcı ile deneme şansım da yok

@Özgür Öztürk İçeriden oksitlenme diyorsanız bilemem ancak dışta görünen bir durum yok.
Hani elimden düşse kristal zarar gördü diyeceğim sarsıntı ile, o da olmadı

Verici anteni içerden gevşemiş/temassızlık yapıyor olabilir. Aynı durum alıcı için de geçerli olabilir. Alıcı anteninin içinde kopukluk olabilir. Alıcı kristali, alıcının dual conversion veya single conversion olmasına göre uygun olmalıdır. Verici anteni kapalı iken mesafe denetimi yaptığınızda, yaklaşık 30 m sorunsuz kumanda etmesi gerekir. Bunların hiç biri değilse, alıcı veya vericinin içine "lamba cini" girmiştir, elinizle ovalayıp çıkmasını sağlayın.

Verici anteni içerden gevşemiş/temassızlık yapıyor olabilir. Aynı durum alıcı için de geçerli olabilir. Alıcı anteninin içinde kopukluk olabilir. Alıcı kristali, alıcının dual conversion veya single conversion olmasına göre uygun olmalıdır. Verici anteni kapalı iken mesafe denetimi yaptığınızda, yaklaşık 30 m sorunsuz kumanda etmesi gerekir. Bunların hiç biri değilse, alıcı veya vericinin içine "lamba cini" girmiştir, elinizle ovalayıp çıkmasını sağlayın.
Verici anteni kontrol edildi, kablo ve lehimlerde sorun görünmüyor, anten bağlantı civatası gayet sıkı.
Dual ve single conversion olayı araştırılacak.
30 m canımı yesin.
O cin ?‍♂️ aklıma geldi de, bir yakalarsam :)

Alıcı anteninin içeriden (yani plastik kaplamasının içinden) kopması başıma gelmişti bir kere. antenin dışındaki kaplamada herhangi bir sorun olmadığından fark edemiyorsunuz, 70 cm anten var zannederken 10 cm (rakamlar atmasyon) antenle kalkıyorsunuz, sonra iniş çabuk oluyor:rolleyes:.

Alıcı kristali, alıcının dual conversion veya single conversion olmasına göre uygun olmalıdır.
Hocam bu konu bana ağır geldi. Alıcının üzerinde de böyle bir bilgi yok alıcı resmini ekliyorum

Alıcı anteninin içeriden (yani plastik kaplamasının içinden) kopması başıma gelmişti bir kere. antenin dışındaki kaplamada herhangi bir sorun olmadığından fark edemiyorsunuz, 70 cm anten var zannederken 10 cm (rakamlar atmasyon) antenle kalkıyorsunuz, sonra iniş çabuk oluyor:rolleyes:.
Beynim sızladı hocam, hemen bakıyorum.

Maalesef kopuk değil. Çaresizce kopuk olsun diye açtım ama sağlam. Kıvırma germe gibi işlemler ile de ölçtüm kopukluk yok. Teşekkür ederim

Benim kastım da buydu. Alıcı kendi alıcısı. Üzerinde gelen kendi kristalleri ise, dual veya single conversion ne ise zaten ona göredir.
Kesinlikle, bilmeyince işte :)
Sanırım bu cin işi ha hocam?
Benimde aklıma bir cinlik geldi ama! Verici içinde ki osilatör sanırım isimleri ayarlı kutular, onlara mum damlatılmamış, alıcı dakiler mumla sabitlenmiş. Bunlarda oynama ayar bozulması olabilir mi. Biliyorum sakın elleme diyeceksiniz. Son çare bu ise ya ?‍♂️ İçindeyse
Resimde örnek olsun diye receiver dekiler

Son düzenleme:
Bu ayarlanabilen elemanların ismini bilmiyorum sorun bunlarda olabilir mi. Bunlar sabitlenmemiş alıcı da mum gibi birşey ile sabitlenmiş.