Lipo Pilleri Storage Mode Saklamak

Serkan Bey,

Aldığınız sıfır pilleri saklayacaksanız hiç bir işlem yapmanıza gerek yok, öylece safety box yapabilirsiniz. Rodaja gelince, sizin yöntemi daha önce duymadım, uygulamadım da fakat, rodaj işlemi için pili, şarj ettikten sonra, helikopterlerimle sadece hover yapıyorum, piller yeniyken heliyi zorlamıyorum.Bunu 5 kez filan tekrarlıyorum, sonrası normal devam... ;)

Ynt: Lipo Pilleri Storage Mode Saklamak

Rodaj isi tamamen hikaye , yillardir lioo kullanirim bu rodaj isini yeni nesil arkadaslardan duymaya basladim , 1 kere bende denedim ama.hicbir faydasini hicbir farkini gormedim , rodaj yapmadan 3 yildir kullandigim lipolarim var

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Yalçın Aydın

Ali Salih AK' Alıntı:
Serkan Bey,

Aldığınız sıfır pilleri saklayacaksanız hiç bir işlem yapmanıza gerek yok, öylece safety box yapabilirsiniz. Rodaja gelince, sizin yöntemi daha önce duymadım, uygulamadım da fakat, rodaj işlemi için pili, şarj ettikten sonra, helikopterlerimle sadece hover yapıyorum, piller yeniyken heliyi zorlamıyorum.Bunu 5 kez filan tekrarlıyorum, sonrası normal devam... ;)
hocam benim pil gens ace ve pilottr'den almıştım. Sayfasında 3 kez rodaj yapin yazıyor. Ama hic deneme şansım olmadı. Ben sadece elimdeki pilleri bir kez ful doldurdum simdide storage moda getirdim. Rodaj mi yapmalıyım.

Mesut AKIN' Alıntı:
Rodaj isi tamamen hikaye , yillardir lioo kullanirim bu rodaj isini yeni nesil arkadaslardan duymaya basladim , 1 kere bende denedim ama.hicbir faydasini hicbir farkini gormedim , rodaj yapmadan 3 yildir kullandigim lipolarim var
Üstad ben sana bu konuda katılmıyorum. Lipo pil dediğimiz içerisinde kimyasal bir reaksiyon olan bir yapı sonuç itibariyle. Makinaların parçalarının bile bir süre birbirine alışması gerekiyorsa bence böyle bir yapı içinde yumuşak bir geçis süreci uzun ömürlü olması açısından faydalı olsa gerek.

Bende lipo pillere öyle uzun uzadıya rödaj yapıyor değilim ama 5 uçuş kadar fazla zorlamamaya dikkat ediyorum. Bu zamana kadarda bunu yapmanın hiçbir zararını görmedim. En azından zararı yok faydası olma ihtimali var diyebilirim.

Ynt: Ynt: Lipo Pilleri Storage Mode Saklamak

Mesut AKIN' Alıntı:

Rodajı zaten istemesekde yapıyoruz. Pili doldur, 3.80 é gelince heliyi indir . hard 3d yapan bir avuç insan varken heliyi zorlayan az olur 3d yapabilen arkadaşlarda zaten bir birikime sahiptir.hangi karakterde uçarsak uçalım heli 3.80 de yere konmuş olur.rodaj süreci zaten zincirleme olarak işliyor yani.
Fakat zurnanın zırt dedigi yer store olayı.
Uçuş sonrası pilleri mutlaka store moda alıyoruz.
Saklama voltajına alınan ve alınmayan, oda sıcaklığında ve buz dolabında saklanan aynı marka pille yapılan test de 1 yıl sonra pillerden kapasite kayıpları ciddi göze çarpıyor.

Buzdolabında store modda saklanan %2,oda sıcaklığında saklanan %4. Tam dolu Buzdolabında olan %6, oda sıcaklığında olan %20 kapasite kaybediyor. 40 derece sıcaklıkta dolu saklanan pil %35 kayıp veriyor.
Yani pilleri olabildiğince serin ve saklama voltajında tutmak lazım. Şarj cihazları kendilerine has hesap yaptıkları için Pilin karakterine göre Pillerinizi hücre başı 3.82-3.89 arasında store moda alırlar.
Hyperion, tunigy, imax, gtpower ve align şarj cihazları kullanmış biri olarak şahsi tecrübelerim bunlardır.

Oda sıcaklığı 25 derece, buzdolabı 3-4 derece

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ömür İVEN

Üstadlara bir sorum olabilir mi. şarj cihazından mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama 5000mah 45c bir pili doldurmak ve storage moda almak cok uzun sürüyor. ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum. cihazdaki safety time iptal ettim. 300 dakika gösteriyordu. 5 saat sonunda cihaz şarj ediyordu. sizin ortalama balanslı şarj süreniz nedir acaba. 80wat turnigy bir cihaz bendeki. cahilliğime verin, saygılar sunarım.

Eger amper değerini sen ayarlaya biliyorsan 5a ya ayarla. Amper degeri düşük olabilir. 80 watt cihaz 7a ile şarj edebilir. 5a yada 1c ile 50-70 dakika içinde halletmesi lazım şarj işlemini

rafet odabaş' Alıntı:
Eger amper değerini sen ayarlaya biliyorsan 5a ya ayarla. Amper degeri düşük olabilir. 80 watt cihaz 7a ile şarj edebilir. 5a yada 1c ile 50-70 dakika içinde halletmesi lazım şarj işlemini

hocam sizinde deiğiniz gibi 7A şarj edebiliyor. 5000mah olduğu için 5.0 yani 1C ile şarj ediyorum. ama 3 saat once başladığım storage uygulaması hala devam ediyor. resimlerde gorulduğu gibi 180 dakika oldu ama 3.8v de bitirecek işlemi ama en az 2 saati var. Onla ilgili olabilir diye safety time iptal ettim. yalnız ben işleme başlamadan 5.0a ayarlıyorum ama resimlerde de görulduğu gibi 0.2A diye bir yazı var bu neden boyle oluyor. cahilliğime verin. acaba sbep bu olabilir mi. saygılar.

enginber' Alıntı:
hocam sizinde deiğiniz gibi 7A şarj edebiliyor. 5000mah olduğu için 5.0 yani 1C ile şarj ediyorum. ama 3 saat once başladığım storage uygulaması hala devam ediyor. resimlerde gorulduğu gibi 180 dakika oldu ama 3.8v de bitirecek işlemi ama en az 2 saati var. Onla ilgili olabilir diye safety time iptal ettim. yalnız ben işleme başlamadan 5.0a ayarlıyorum ama resimlerde de görulduğu gibi 0.2A diye bir yazı var bu neden boyle oluyor. cahilliğime verin. acaba sbep bu olabilir mi. saygılar.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Adaptör mü yetersiz acaba? Kendinden trafolu bir model mi yoksa, Kaçlık adaptör kullandınız.?

rafet odabaş' Alıntı:
Adaptör mü yetersiz acaba? Kendinden trafolu bir model mi yoksa, Kaçlık adaptör kullandınız.?

hocam 300wattlık. Hobbyking. .

Şarj ederken de depolarkende aynı hizda.belki şarj ederken biraz daha hızlı. Storage modda 0 ila1amper arasinda seçimi yaparken ben 0.7 yapmıştım.

Serkan Büyükoğlu' Alıntı:
Güzel bir paylaşım olmuş ama burda hala bir merak konusu mevcut yeni alınmış bir pili storage modda gelmesi lazım bu pilin rodaj yapılması gerekmiyormu ben yeni pilleri ilk önce şarj edip sonra 3 volta inene kadar deşarj edip tekrar balanslı şarj ediyorum bu işlemi 3 kez yaptıktan sonra pilleri kullanmaya başlıyorum hatalı birşey yapmıyprumdur umarım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Serkan gerçi arkadaşlar söylemişler ama Lipo RODAJ konusu ile ilgili şöyle bir paylaşım da bulunmuştuk zamanında :

Mesut AKIN' Alıntı:

Üstad ben de Türker'e aynen katılıyorum. %100 faydası konusunda emin olamasam da kaybedecek bir şey olmaması ve işlemin çok basit yapılabilir olması nedeniyle ben de kesinlikle yapılması taraftarıyım :)

• Beğen
Tepkiler: Ömür İVEN

Sen amper ayarını 5a ya alabiliyorsan al. 5a dan aşagı kademeli düşmesi normal ama seninki oraları hiç görmüyor sanırım. Tam modelini yaz şarj cihazının manuel ine bakıp menü yerleşimini araştırayım

rafet odabaş' Alıntı:
Sen amper ayarını 5a ya alabiliyorsan al. 5a dan aşagı kademeli düşmesi normal ama seninki oraları hiç görmüyor sanırım. Tam modelini yaz şarj cihazının manuel ine bakıp menü yerleşimini araştırayım

Hocam ilgilendiginiz icin çok teşekkürler.
Turnigy double tap 80Wx2 6s Balance charger/discharger
Power supply da 350W mis hocam

Türker beye katılıyorum zararını görmezsiniz bence ki ben rodaj yapmadığım iki tane pilimin erken bozulduğuna şahidim belki bana öyle denk gelmiştir bilmiyorum ama neyse sizlerle rodaj yaptığın lipo pilimin videosunu paylaşıcam http://youtu.be/ezjxKk78TS0

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi