Lipo Pillerin Seri-Paralel Bağlanma Koşulları

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba geçen hafta temel bilgilerinden bahsetmeye çalıştığım lipo pillerin bu haftada seri ve paralel bağlanma özelliklerinden bahsetmeye çalıştım. Bu aşamada elimizdeki pilleri seri veya paralel bağlarken bilmemiz gereken konulardan bahsettiğim gibi bir pili satın alırken üzerinde yazan "3s2p" gibi terimlerin anlamını da göstermeye çalıştım. Bu video ile ilgili şunu belirtmek isterim video içeriğindeki bilgiler benim bildiklerim eksikler yanlışlar olabilir. Yine katkılarınızı bekliyorum :)

Son olarakta serinin belki her videosuna eklemek istediğim bir uyarı, lipo piller tehlikelidir. Tavsiyem mecburiyetiniz yoksa seri bağlamayın paralel bağlamayın. Ama en azından konu hakkında fikir sahibi olmak için videomu izleyebilirsiniz :)

İndeks konuya ulaşmak için :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

En çok merak edilen seri ve paralel bağlantı konusunu çok güzel ele almışsın. Emeklerine sağlık @İzzet Camcıoğlu kardesim ??
Mehmet abi çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Beğenmenize çok sevindim. Seri gerçekten beni biraz korkuttu doğrusu yanlış bir şey paylaşmış olmaktan ama şimdilik sanırım iyi gidiyor. :) Bakalım devamı nasıl geçecek. :)

En çok kafa karıştıran, farklı C değerlerine sahip pillerin bağlanması sonucu yeni oluşan paketin C değerinin ne olduğu da açıklığa kavuşmuş oluyor. Ellerine sağlık @İzzet Camcıoğlu kardeşim

Ömer abi çok teşekkür ederim. Sizin yorumunuz benim için çok değerli :) Beğenmeniz ve onaylamanıza çok sevindim :) :saygilar:

Merhabalar, Elimde Gens Ace 3S 2.200 mAh 30C ve 3S 520 mAh 30C Lipo pillerim var. Paralel bağlayıp (sarj soketleri hariç) kullanmaktayım. Kullanım sonrası pillerin akımları birebir aynı oluyor. (Toplam V olarak)

2.200 mAh olan pilden aynı marka model bir adet daha alıp 520 mAh bataryayı görüntü için kullanıcam.

Maks 40-50 döngü geçirmiştir elimde bulunan 2.200.

Bunun yerine tek 5.000 mAh vb. pil almama sebebim hem maliyet hemde aynı bataryayı gerektiğinde ayırıp uçakta da kullanma olasılığı.

Toplam amper ihtiyacım maks 90, Tamamen paralellendiğinde iki batarya 132 A verebiliyor olucak teoride.

Sorum şu; şuan ki paralel bağlantıyı sadece quad ı kullanırken kendi yaptıgım paralel xt60 konnektör ile bağlıyorum. Sarj soketleri ve çıkış bağlantıların kablolarını birebir lehimleyip, iki pilden tek şarj soketi ve tek xt60 çıkış alırsam şarj olmasında / kullanılmasında problem olabilir mi ? Lehim yerine 1 Dişi 2 Erkek 3S soketler ile de balans şarj kısmı paralel bağlansa bir problem olur mu ?

Teşekkürler.

Merhabalar, Elimde Gens Ace 3S 2.200 mAh 30C ve 3S 520 mAh 30C Lipo pillerim var. Paralel bağlayıp (sarj soketleri hariç) kullanmaktayım. Kullanım sonrası pillerin akımları birebir aynı oluyor. (Toplam V olarak)

2.200 mAh olan pilden aynı marka model bir adet daha alıp 520 mAh bataryayı görüntü için kullanıcam.

Maks 40-50 döngü geçirmiştir elimde bulunan 2.200.

Bunun yerine tek 5.000 mAh vb. pil almama sebebim hem maliyet hemde aynı bataryayı gerektiğinde ayırıp uçakta da kullanma olasılığı.

Toplam amper ihtiyacım maks 90, Tamamen paralellendiğinde iki batarya 132 A verebiliyor olucak teoride.

Sorum şu; şuan ki paralel bağlantıyı sadece quad ı kullanırken kendi yaptıgım paralel xt60 konnektör ile bağlıyorum. Sarj soketleri ve çıkış bağlantıların kablolarını birebir lehimleyip, iki pilden tek şarj soketi ve tek xt60 çıkış alırsam şarj olmasında / kullanılmasında problem olabilir mi ? Lehim yerine 1 Dişi 2 Erkek 3S soketler ile de balans şarj kısmı paralel bağlansa bir problem olur mu ?

Teşekkürler.
Doğru yöntem zaten ana konnektörlere ek olarak balans konnektörlerinin de paralel bağlanmasıdır. Sistemi soketli yapmak pilleri farklı amaçlarla da kullanabilmeyi sağlar ama tekrar birleştirileceği zaman iki pili aynı düzeye şarj etmek çok önemlidir. Farklı şarj durumundayken birleştirilirlerse anlık yüksek akımlar akıp hücrelere zarar verebilir.

Doğru yöntem zaten ana konnektörlere ek olarak balans konnektörlerinin de paralel bağlanmasıdır. Sistemi soketli yapmak pilleri farklı amaçlarla da kullanabilmeyi sağlar ama tekrar birleştirileceği zaman iki pili aynı düzeye şarj etmek çok önemlidir. Farklı şarj durumundayken birleştirilirlerse anlık yüksek akımlar akıp hücrelere zarar verebilir.
Tesekkurler hocam. Aynen soylediginiz gibi maks 0.02 farklarla paralel bagliyorum. sarj ederken de paralel bagli kalmalarinda herhangi bir problem olusmaz anladigim kadariyla farkli mAh degerleri olsa da. Sonucta ayni marka model olsalar dahi biri sifir digeri birazda olsa kullanilmis. ( sarj ederkende ayni V degerlerinde olmak kaydi ile boş durumda)

İyi çalışmalar.

Uygulama değil sadece bilgi amaçlı sorudur. Lipo ile li ion paralel baglansa problem yaratir mi ? Bu konuda tecrube etmis arkadas var mi ?🛩️