Messerschmitt Me-262 1/10 ölçek - dahta inşaat :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Messerschmitt müzesinin Me-262’si geçen haftasonu RIAT gosterileri icin ilk kez İngiltereye geldi...

Uçağın geleceğini RIAT listesinde görür görmez hem cuma hem cumartesi icin bilet almıştım. Cuma günü saçma sapan bir hava vardı, sabah evden çıktığımda yağmur başladı, nefes almak için bile durmadı! Cuma programında uçuş gösterileri daha kısa süreliydi, saat 10 da başlayıp 3 te bitecekti. Ben de uçuşlardan sonra rahat rahat statik uçaklara bakarım, Me-262yi yerde görürüm incelerim fotoğraflarım diye planladım (cuma gösteri daha sakin oluyor). Cumartesi günü de uçarken izlerim dedim. Ama yağmur o kadar saçmaydı ki resmen telef oldum. Üzerimde yağmurluk olmasına rağmen saat 11 itibariyle kuru yerim kalmadı, uçuş gösterilerinin de pek çoğu iptal edildi zaten, mucizevi bir şekilde uçabilenler de oldu o arada, ama görmek istediğim uçuşların hepsi iptal edilenler arasındaydı... Hava da temmuz ortasında 12-13 dereceye düştü, soğuk, sırılsıklam olmak ve bir de 25km/s lik rüzgarı yiyince artık elim ayağım tutmamaya başladı, saat 2 civarı mecuren şovu terkettim. Defalarca dolanmama ve aramama rağmen 262 de yoktu ortalarda, büyük hayal kırıklığıyla eve döndüm... Onca hayal kırıklığı, halsizlik ve bitkinliğe ragmen Cumartesi yine gittim. Programa göre cumartesi 262 uçacaktı, hava da nispeten daha güzel olmasına rağmen tam Battle of Britain müzesinin Lancaster-Hurricane-Spitfire üçlüsü ve ilk nesil jetler olarak Gloster Meteor ile Me262nin uçacağı zaman diliminde cuma günkünden çok daha beter bir yağmur bastırdı! Haliyle bunların hiçbiri uçamadı... Üstelik nedense 262 park yerinde de yoktu, defalarca baştan sona dolandım görmek umidiyle ama yoktu hiçbiyerde... Yine büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak döndüm eve. Günün en güzel tarafı (zaten onca bitkinlik ve halsizlikle gitme kararı vermemde etkili olan şey de buydu) uzun zamandır "mektup arkadaşlığı" yaptığım iki modelci arkadaş ile yüzyüze tanışmış olmak oldu.

Me-262'yi pazar gunu ucurmuslar! Üstelik birileri foto koymuş, yerde de görülebilmiş uçak, hem de tam tahmin ettiğim yerde, çirkin meteorun yanına parketmişler! Oysa ki oraya defalarca bakmıştım, yoktu, meteoru gördüm, ne kadar çirkin olduğunu bikaç kez daha teyid edebildim ama yanındaki park yeri hep boştu! 🤬😡🤬

Sevdigim ve modelci olan, ayni zamanda kutu oyunlarina merakli bir dostum tarihte yasanmis olaylari belirli bir zaman cercevesinde (cephe savasinda bir tur 20 dakika iken, misir tarihindeki bir oyunda bir tur 2 seneye tekabul edebiliyor gibi) konuyu gercek kosullari da gozeterek farkli bir stratejiyle yeniden kurgulayarak oynamayi saglayan platformlardan bahsetti... Su an oldukca uzak olsam da kutu oyunlarina, videoyu gorunce cagrisim yapti.

Ucak bugun dahi izlerken oldukca etkileyici ve kompakt... Caginin cok otesinde oldugu kesin... ikinci dunya savasinda cok enteresan bir yeri olan bu ucakla Hitler erken imalat olsa neler yapabilirdi, sonuclari ne kadar etkilerdi diye dusunmeden edemiyor insan...

Insaat nasil gidiyor, varmi guzel gelismeler ?

Sevdigim ve modelci olan, ayni zamanda kutu oyunlarina merakli bir dostum tarihte yasanmis olaylari belirli bir zaman cercevesinde (cephe savasinda bir tur 20 dakika iken, misir tarihindeki bir oyunda bir tur 2 seneye tekabul edebiliyor gibi) konuyu gercek kosullari da gozeterek farkli bir stratejiyle yeniden kurgulayarak oynamayi saglayan platformlardan bahsetti... Su an oldukca uzak olsam da kutu oyunlarina, videoyu gorunce cagrisim yapti.

Ucak bugun dahi izlerken oldukca etkileyici ve kompakt... Caginin cok otesinde oldugu kesin... ikinci dunya savasinda cok enteresan bir yeri olan bu ucakla Hitler erken imalat olsa neler yapabilirdi, sonuclari ne kadar etkilerdi diye dusunmeden edemiyor insan...

Insaat nasil gidiyor, varmi guzel gelismeler ?

Aynen abi, hele o sözüm ona çağdaşı bir jet olan Meteor'u gördükten sonra daha bir anlıyor insan ne kadar zamanının ilerisinde bir tasarım olduğunu. Tabi kanatların ok açısı gibi bazı özellikleri mühendislikten ziyade biraz da tesadüfi ortaya çıkmış onu da gözardı etmemek lazım :)

İnşaat aynen burda gördüğümüz halinde duruyor, epeydir iştahsızım açıkçası, modelcilik adına bişey ürettiğim yok.

Altinda yatan birsey mi var ?
İngiltere havası adamı bozar böyle! Sen Akdeniz ikliminde olması gereken bir bünyeyi önce çöle götürüp, ardından yağmur memleketine koyarsan böyle oluyor işte. Bir de kraliçe faktörü var! Herkes düzgün İngilizce konuşuyor orada. Adamın ayarlarının bozulacağını ben öngörmüştüm.
:rolleyes:

Desene modelcilik hevesin şu an yaz tatilinde dinleniyor. ;)

🤣 Güzel bir bakış açısı, sevdim :thumbup:

Altinda yatan birsey mi var ?

Çok da özel bir sebebi yok, kafa fazla meşgul, ülke değişikliğinin getirdiği yapılacaklar listesi iyice azaldı ama hala tamamlanmadı. Ehliyet ve ona bağlı olarak uçuşa gidemiyor olmak da can sıkıcı tabi.

Hanımın bir teorisi var bu konuda; buradaki işyerimde epeydir çok özlediğim teknik konularla uğraşıyorum, üstelik tekdüze teknik konular değil çoğu zaman sıradışı ve yenilikçi düşünmeyi gerektiren, hatta bazen "forensik mühendislik" dediğim türde işler oluyor elimde. Hanıma göre bunlar beni teknik açıdan tatmin ettiği için modellerle uğraşmanın da altında yatan benzeri "ihtiyaçları" gideriyor, haliyle aynı seviyede üretkenlik de olmuyor. Kısmen doğru olsa da ben tamamen katılmıyorum bu teoriye :) Bu faktörler model yapmadığım zaman ortaya çıkan sorunların :evil: daha az olmasına neden oluyor olabilir ama model yapmama isteği oluşturmuyor kesinlikle. Neyse, geçici bir dönem sonuçta, daha önce de oldu, geçiyor biliyorum :saygilar:

İngiltere havası adamı bozar böyle! Sen Akdeniz ikliminde olması gereken bir bünyeyi önce çöle götürüp, ardından yağmur memleketine koyarsan böyle oluyor işte. Bir de kraliçe faktörü var! Herkes düzgün İngilizce konuşuyor orada. Adamın ayarlarının bozulacağını ben öngörmüştüm.
:rolleyes:
:lol::lol::lol:
Rahmetli kraliçenin ne günahı var anlamadım ;D

Ah keşke herkes düzgün İngilizce konuşsa burda... Ben ingilizce bilmiyormuşum onu farkettim, ben amerikanca biliyormuşum ;D Zaten İngilizce derse biri artık hangi İngilizce: diye soruyorum... Kendileri bile birbirlerini anlamıyorlar bazen...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ah keşke herkes düzgün İngilizce konuşsa burda... Ben ingilizce bilmiyormuşum onu farkettim, ben amerikanca biliyormuşum ;D Zaten İngilizce derse biri artık hangi İngilizce: diye soruyorum... Kendileri bile birbirlerini anlamıyorlar bazen...
Harbiden ya videonun sonundaki amca ne dedi İngilizce ;D:lollol:

Harbiden ya videonun sonundaki amca ne dedi İngilizce ;D:lollol:
Gecenlerde online bir toplantiya girdim, karsi taraftaki katilimci listesinde de hem ismi hem soyismi Arapca olan birisi var, ama tanismamistik hic. Toplantida adam bir basladi konusmaya, neredeyse ayni bu amca :) Dedim herhalde Robin Hood'un kankisi Azeem'in (Morgan Freeman) Iskocyaya yerlesen torunlarindan bu :)

Son düzenleme: