Modelcinin Kırım Raporu

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit Kaş' Alıntı:
Hepinize çok çok teşekkürler. Bu bu nasıl bir şanssızlıktır anlamadım gitti. Aslında biraz da benim özensizliğim belki.
Ben en son yeni sürüm spirit için lablolamayı tekrar yapmıştım. İlk yaptığım kadar özenli olmasa da sorun çıkaracağını sanmazdım. Ama gelin görün kü bec devresinden alıcıya giden kablo alıcıdan çıkmış.
Ana paller dışında görünürde çok masraf yok. Kuyruk boomu ve tail şaft da gitmiş ama onlar yedekte var. Linkler de olması lazım.
Benden modelci olmaz ben onu anladım bu gün. Elimdekiler tamamen kırılsın bırakayım bu işi.
Loglara da bakarım birazdan

Cahit Abi'm öyle demesen iyiydi :(
Sen de biliyorsunki baya bir emek vermiş modelcisin.
Ne yazık ki bazen böyle durumlar gerçekleşiyor.
Ne bileyim adı ne olursa olsun, dalgınlık olsun, ihmal olsun, özensizlik olsun, olsun da olsun... Her şey biz insanlar için hatasız kul olmazmış.
Sebep alıcıdan çıkan kablo ise içimiz rahatladı.
Çok şükür elinde yedeklerde varmış. Alınacak bir pal bir kaç parça.
Raptor bence bu formun gözbebeği.
Yine ayağa kaldırır ve yolumuza devam ederiz. Bırakma düşüncesi olmasın lütfen :saygilar:

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit hocam V977 ilk modelinden beri beraberiz. Bu modeli aldığın gunü de dun gibi hatırlıyorum. Hatta modeldeki servonun ters takıldığını bulman bile bir olaydı bizler ıcın :)

Tek basına olmana rağmen modelcilik anlamında bulunduğun nokta ortada ve hepimiz bunu takdir ediyoruz.

Olayın üzüntüsü ile söylenmiş bu lafi, yarın hepimizin unutacagina eminim. 1-2 gun istersen hic modelle ilgilenme, soyle bir dinlen sonra detaylı bakarsın. Tekrar gecmis olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit hocam çok geçmiş olsun hepimiz üzüldük, seninle özdeşleştirdiğimiz forumun gözbebeği bir modeldi. :'(

Hepimiz istemeyerekte olsa biliyoruz ki modellerimiz bu hobide geçici. :rolleyes: Bunu bilsekte çoğu zaman kırım yaşadığımızda insan olduğumuz için elde olmadan moraller bozuluyor elbete. ??? Umarım yaralar çabuk sarılır ve tez zamanda daha da güzelini toplarsın. ;)

Bu hobide görebildiğim kadarıyla kalıcı olabilecek tek şey senin gibi sevdiğimiz modelci arkadaşlarımızın bizimle olması. Bence hobide ve bizimle kalmalısın, G4 olmadan da idare ederiz ama Cahit hoca bize lazım. :laugh: :RCKolik:

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit bey, geçmiş olsun! Kırım insanı üzüyor gerçekten. Ama nedenini bilmemek daha da üzüyor. Hobiden tamamen kopmayın! Gelin uçakçı olun. Pert kırım değilse, insan ekleyip, kenetleyip uçuyor tekrar.

Modelcinin Kırım Raporu

Arkadaşlar hepinize teşekkürler. Tek tek cevaplayamıcam bu saatte. Modelin başındayım ve durumlar çok da kötü değilmiş.
Ama beni galiba yanlış anladınız. Benim üzüldüğüm nokta tam olarak kırım ve masraf değil.
Bizim ilçede iki katlı müstakil bahçeli evimiz var. Hatta foruma bahçede çektiğim G4 fotosunu eklemiştim. Birkaç hafta önce o evi boşalttık. Eve giren çıkan şu an belli değil. Dört tarafı patlayıcılarla çevrilmiş. Hal böyleyken tabiki bi heliye üzülmem. Dikkatsizliğime yanıyorum.
Ben kablolamayı yaptıktan sonra dağınık durmasın diye kabloları bir araya getirip sarıyorum. Sonra ağırlıktan dolayı sarkmasın veya oynamasın diye plastik kelepçeyle sabitliyorum. İşte sabitlememişim. Pilotajdan olsa üzülmem.
Aşağıda logları ekliyorum

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelcinin Kırım Raporu

Omer Erkan' Alıntı:
Cahit bey, geçmiş olsun! Kırım insanı üzüyor gerçekten. Ama nedenini bilmemek daha da üzüyor. Hobiden tamamen kopmayın! Gelin uçakçı olun. Pert kırım değilse, insan ekleyip, kenetleyip uçuyor tekrar.
Ömer Abi az kalmıştı uçakçı olmama. Ama bu sefer yırttık :)

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit abi, esc'den gelen kablo benim iki sefer çıktı. Bir tanesi senin koyduğun fotoğrafın üstündeki video.

2.side bu video,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim gözlemlediğim kadarıyla spiritin pin soketleri çok dar,uçuştan önce bir ayar değişikliği yaptıktan sonra usb kablosunu sökerken yandaki esc veya bec kablosunun yerinden çıkmasına yol açıyor..Ben harici bec kullandığım için ve bec guard kullandığım için ucuz atlattım. Bec çıkışı olası kritik durumlar için minimum 2 farklı con. ve artı olarak bec guard olmalı.

Ayrıca bunun senin modelciliğin ile hiç alakası yok her şeyde bir hayır vardır,bazen böyle düşünmek gerek. :) Tekrar çok geçmiş olsun.

Modelcinin Kırım Raporu

Zaten data log lar da neyin meydana geldiğini gösteriyor. Çok şükür size ve sevdiklerimiz zarar gelmemiş.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Modelcinin Kırım Raporu

Arda Erkan' Alıntı:
Cahit abi, esc'den gelen kablo benim iki sefer çıktı. Bir tanesi senin koyduğun fotoğrafın üstündeki video.

2.side bu video,

Benim gözlemlediğim kadarıyla spiritin pin soketleri çok dar,uçuştan önce bir ayar değişikliği yaptıktan sonra usb kablosunu sökerken yandaki esc veya bec kablosunun yerinden çıkmasına yol açıyor..Ben harici bec kullandığım için ve bec guard kullandığım için ucuz atlattım. Bec çıkışı olası kritik durumlar için minimum 2 farklı con. ve artı olarak bec guard olmalı.

Ayrıca bunun senin modelciliğin ile hiç alakası yok her şeyde bir hayır vardır,bazen böyle düşünmek gerek. :) Tekrar çok geçmiş olsun.
Arda ben spiritin usb bağlantısı portuna ünitelerden birinde gelen 5cmlik uzatmayı taktım, onu hiç çıkartmıyorum, servo kablolarıyla toplu duruyor, bilgisayara bağlayacağım zaman usb arayüzüne de uzatma olarak dişiden dişiye takarsan çok rahat kullanılabiliyor, tavsiye ederim bu problemlerden de kurtulmuş olursun

Modelcinin Kırım Raporu

çok geçmiş olsun cahit bey

Modelcinin Kırım Raporu

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Abi inan çok üzüldüm şimdi ya :( :(
Neyin planını yaparken ne oldu.Daha buluşacaktık.
Nedeni bulunmaz ise daha kötü.
Noldu acaba yine ünite sapıtması mıdır :(

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Cahit Abi'm öyle demesen iyiydi :(
Sen de biliyorsunki baya bir emek vermiş modelcisin.
Ne yazık ki bazen böyle durumlar gerçekleşiyor.
Ne bileyim adı ne olursa olsun, dalgınlık olsun, ihmal olsun, özensizlik olsun, olsun da olsun... Her şey biz insanlar için hatasız kul olmazmış.
Sebep alıcıdan çıkan kablo ise içimiz rahatladı.
Çok şükür elinde yedeklerde varmış. Alınacak bir pal bir kaç parça.
Raptor bence bu formun gözbebeği.
Yine ayağa kaldırır ve yolumuza devam ederiz. Bırakma düşüncesi olmasın lütfen :saygilar:
Teşekkürler İbrahim. Buluşmamıza engel bir durum yok. Çok şükür elimde Goblin de var ki Raptorun durumu çok kötü değil

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit hocam V977 ilk modelinden beri beraberiz. Bu modeli aldığın gunü de dun gibi hatırlıyorum. Hatta modeldeki servonun ters takıldığını bulman bile bir olaydı bizler ıcın :)

Tek basına olmana rağmen modelcilik anlamında bulunduğun nokta ortada ve hepimiz bunu takdir ediyoruz.

Olayın üzüntüsü ile söylenmiş bu lafi, yarın hepimizin unutacagina eminim. 1-2 gun istersen hic modelle ilgilenme, soyle bir dinlen sonra detaylı bakarsın. Tekrar gecmis olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Çok Teşekkürler Mehmet Bey. İyiki varsınız

Türker Akgün' Alıntı:
Cahit hocam çok geçmiş olsun hepimiz üzüldük, seninle özdeşleştirdiğimiz forumun gözbebeği bir modeldi. :'(

Hepimiz istemeyerekte olsa biliyoruz ki modellerimiz bu hobide geçici. :rolleyes: Bunu bilsekte çoğu zaman kırım yaşadığımızda insan olduğumuz için elde olmadan moraller bozuluyor elbete. ??? Umarım yaralar çabuk sarılır ve tez zamanda daha da güzelini toplarsın. ;)

Bu hobide görebildiğim kadarıyla kalıcı olabilecek tek şey senin gibi sevdiğimiz modelci arkadaşlarımızın bizimle olması. Bence hobide ve bizimle kalmalısın, G4 olmadan da idare ederiz ama Cahit hoca bize lazım. :laugh: :RCKolik:
Teşekkürler Türker Bey. Benim üzüldüğüm model değil. Şu an ne kadar zor şartlarda bu hobiyi yaptığımı anlatamam.

Arda Erkan' Alıntı:

2.side bu video,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben ar8000 alıcı + satwllite ile kullanıyorum. Ar8000 girişleri de çok sıkı güveniyordum ama tak çıkar gevşemiş. Akıl etmem lazımdı.
BEC den çıkan iki güç çıkışını da alıcının farklı kanallarına taksam alıcı yanar mı. Yoksa paralel olduğundan sorun çıkmaz mı?

Modelcinin Kırım Raporu

fatih cebir' Alıntı:
çok geçmiş olsun cahit bey
oguzhannn' Alıntı:
Geçmiş olsun Cahit Abi...
ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Zaten data log lar da neyin meydana geldiğini gösteriyor. Çok şükür size ve sevdiklerimiz zarar gelmemiş.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hepinize teşekkürler. Telefondan bağşanıp cevap yazıyorum. Arada unuttuğum kimse varsa kusura bakmasın.
İyi dilekte bulunan herkese teşekkürler. İyiki varsınız

Modelcinin Kırım Raporu

Cahit bey ne hissettiğinizi az çok anlıyorum. Heli ayrı bir dal ben uçakcıyım ama bizde de kırım oluyor. Çok kırımlar gördüm ne heveslerle toplanan modellerin daha ilk uçuşta dağıldıklarına şahit oldum. Geçen gün kendi tasarımım doğaçlama ismini veridğin uçağımla test uçuşu yapıyordum. Pili biraz öne koyunca önü ağır bastı bir iki kere pisti pas geçmek zorunda kaldım üçüncü denememde uçak birden burun verdi elevatörü çekip gaz verdim bu daha kötü oldu uçağın burnu kalkamadığı gibi kamikaze gibi çakıldı. Çok canımı sıkmadım. Biraz keyif alayım diye bu defa plandan yaptığım f22 yi havalandırdım. Oda havalandıktan 2 dakka sonra esc koblosu banttan boşalmış pervaneye dolanınca oda çakıldı. O öfkeyle parçaları sökerken diğer servo koblosunuda ben yolmuşum. Sakin olmak lazım kırım bu. Bu işte herzaman kabullenilmesi gereken bir husus. Sonra skyscout u havalandırdım ama nasıl söyleyim moralim sıfır hiç keyif almadım uçuştan soğudum hobiden eldeki malzemeleri satışa çıkarmayı bile düşündüm iki hafta hiç bakmadım. Sonra vazgeçtim tekrardan bir uçak yapma kararı aldım şimdi yüzde 60 tamamlandı. Ruh halime gelirsek cumartesi günü tekrar uçurdum kalan modeli ilk pilde sakindim ikinçi pilde canlandığımı hissettim acro uçuşa geçtim gaza asıldım. Moralim güzel. %p