Patlar Motorlu İlk Modelim için Uçak, Motor, Servo Seçimi

Tamer selam.Sümer abimizinde dediği gibi hepsi çıkmalıydı kutudan.Tam aklıma geldi içerden odadan geldim baktım Sümer abi yazmış zaten uzatmada olmalıydı diye.Benimkinden çıkmadı ama bendeki OS55AX i 2. el aldığımı unutmuşum,biran sıfır gibi düşündüm.Sıfırda uzatma teli,Egzost somunları ve egzost,bir adet buji ve hatta 1 adet sticker seti çıkması lazımdı.Yarın aldığın mağzaya durumu bildir.Ayrıca kutunun orjinal kapak bantı yuvarlaktır koli bandı gibi düz değil.

Murat Evitan' Alıntı:
Tamer selam.Sümer abimizinde dediği gibi hepsi çıkmalıydı kutudan.Tam aklıma geldi içerden odadan geldim baktım Sümer abi yazmış zaten uzatmada olmalıydı diye.Benimkinden çıkmadı ama bendeki OS55AX i 2. el aldığımı unutmuşum,biran sıfır gibi düşündüm.Sıfırda uzatma teli,Egzost somunları ve egzost,bir adet buji ve hatta 1 adet sticker seti çıkması lazımdı.Yarın aldığın mağzaya durumu bildir.Ayrıca kutunun orjinal kapak bantı yuvarlaktır koli bandı gibi düz değil.
Merhaba Murat abi.Bugün bir daha kontrol ettim paketi heryerini didik didik ettim belki bir yere sıkışmış olabilir diye hatta kullanım kılavuzunun arasına dahi baktım.Hatta gümrük muayenesinin yapıldığı yerdeki arkadaşlar tanıdıktır onlara sordum yine yok.Mağazanın sahibi göndermeden önce kontrol ettiklerini söylüyor ama parça hala yok.İade etmek gibi bir şansım yok zaten %32 gümrük ödedim.İade edip yenisini istesem(ki mağazanın kabul edip etmeyeceği de malum) yine gümrük alacaklardır yeni motordan.Bakmadığım yer kalmadı.Ne yapabilirim abi lütfen bana yol gösterin.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba Murat abi.Bugün bir daha kontrol ettim paketi heryerini didik didik ettim belki bir yere sıkışmış olabilir diye hatta kullanım kılavuzunun arasına dahi baktım.Hatta gümrük muayenesinin yapıldığı yerdeki arkadaşlar tanıdıktır onlara sordum yine yok.Mağazanın sahibi göndermeden önce kontrol ettiklerini söylüyor ama parça hala yok.İade etmek gibi bir şansım yok zaten %32 gümrük ödedim.İade edip yenisini istesem(ki mağazanın kabul edip etmeyeceği de malum) yine gümrük alacaklardır yeni motordan.Bakmadığım yer kalmadı.Ne yapabilirim abi lütfen bana yol gösterin.
Yapacak bir şey yok eksik dediğin parçaları tamamlamak o kadar zor değil.Gideceksin bir hırdavatcıya Sümer abinin ölçülerini verdiği vidayı alacaksın o kadar.
İğne ayarı içinde illa ki orijinal tel olacak diye bir kural yok tecrübeli abiler o iğne göbeğine ince bir allen takarlar. Şansıma deyip canını sıkmadan bu motoru bu halde kullanacaksın.Eksik olan parçalar o kadar da önemli değil.Kargosuna değse buradan göndereyim diyeceğim ama oradan çok kolay halledersin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamer, motoru iyice kontrol et. Temiz ve sağlam görünüyorsa diğer eksikler her durumda giderilir. İğne uzatması için bir pushrod parçası da iş görür. Ucunu L şeklinde bükersin olur biter. Ya da Celalettin Abinin dediği gibi bir Allen kullanırsın. Egzost cıvataları ise her yerden bulunabilecek türden zaten.

Sümer abi bugün motoru inceledim ve kontrol ettim.Bu pazar uçuşa gidebilirsem oradaki bir abime götürüp baktıracağım.Bu arada yüksek hız ayar vidasını 2-3 tık döndüreyim dedim fazla zorlamadan ama bana sert gibi geldi.Yani kolay dönmüyor kuvvet uygulamak gerekiyor.Bu normal mi?

Tamer Öztürk' Alıntı:
Sümer abi bugün motoru inceledim ve kontrol ettim.Bu pazar uçuşa gidebilirsem oradaki bir abime götürüp baktıracağım.Bu arada yüksek hız ayar vidasını 2-3 tık döndüreyim dedim fazla zorlamadan ama bana sert gibi geldi.Yani kolay dönmüyor kuvvet uygulamak gerekiyor.Bu normal mi?
Titreşimle ayarının kaçmaması için bir miktar sert olmalı zaten. Ama normal sertliği mi yoksa bir sorun mu var bilemem. Dediğin gibi anlayan birisi görsün mutlaka. Gerekirse hep birlikte Hilalhobbyland ile konuşuruz konuyu.

Tamer motorun çok önemli bir eksiği yok bence.Yani piyasada olan şeyler vidadır,teldir v.s.Haa ama motorda bir sorun varsa aldığın mağazaya bizde söyler,hatta mağazayada senin için gideriz sorun değil.Sen motoru tecrübeli olan modelciler ile bir kontrol et daha doğrusu ettir.Sıkıntı var ise buradan elimizden gelen yardımı yapar mağazaya gideriz.Birde buralardan bir malzeme yani böyle motor,uçak falan gibi birşey almadan önce bize söyle biz yardımcı olalım gerekirse alacağın mağazaya gidip kontrol edelim eksiği gediği birşey varmı diye.Aklında olsun.
Örnek vermek gerekirse motorlarımda bende ya,1.5 alyen yada bu incelikte tel kullanıp ayar yapıyorum.

Sevgili abilerim hepinize ayrı ayrı canıgönülden teşekkür ederim. Bugün 6:30 - 10:30 saatleri arasında uçuştaydık oradaki tecrübeli bir abime gösterdim.Kabaca kontrol etti ve bir sorun olmadığını söyledi.Sizlerin de dediği gibi bir miktar sert olması gerekiyormuş.Benim de bilgim olmadığı için gereksiz yere stres yapmışım. Motoru modelci abime teslim ettim o ilgilenecek ve rodajını da yapacak.Sevgiler.

Herkese merhabalar.Nihayetinde yeni modelim göklerle buluştu.Zaman ayırıp yardımcı olan tüm abilerime teşekkür ederim.İlk uçuş heyecanlı ve bir o kadar da zevkliydi.Bol bol touch and go çalışması yaptım.İyi seyirler. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Video kalitesi için kusuruma bakmayınız lütfen.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Güzelll. Güle güle uçur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hadi gözün aydın Tamer, güzel kullan inşallah :thumbup: :halay:

Tüm abilerime ayrı ayrı teşekkür ederim.Uçuş karakteristiği trainera göre biraz daha farklı gibi geldi ama hemen hemen hiç zorlanmadığımı söyleyebilirim sadece inişte biraz hızlı yaklaşmak gerekiyor. :)

Hayırlı olsun! keyifli kırımsız uçuşlar dilerim [emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Güle güle uçur kırımsız günlerde.

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Hayırlı olsun! keyifli kırımsız uçuşlar dilerim [emoji1319][emoji1319][emoji1319]
Teşekkür Ederim Özgür hocam.Daha iyileri sizlerin olsun.Sevgiler. :)

Murat Evitan' Alıntı:
Güle güle uçur kırımsız günlerde.
Teşekkürler Murat abi.Daha iyileri sizlerin olsun abi.Yakıtlı modelimin olması 2009'dan bu yana hayalimdi uzun bir zaman geçse de hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.Sevgiler. :)