Pil - Motor - Kumanda sorunu ?

Galiba dediğiniz gibi oldu. Bu pilleri korumak için öneriniz var mı acaba. Baktığım bazı yerlerde zilli sistemler varmış fakat havadayken duymam biraz zor. Kullandığınız bir şey varsa önerilere açığım. Acemilik zormuş.:(

Mehmet Beyin onerdigi cihaz "zilli" dir :)
Kardesim zaten pil zayifladigi zaman bunu anlarsin cihazi indirirsin, o sirada pil henuz ölmemiştir. 3.2 ~ 3.3V'un altina dusmeyecek hucreler.

Benim bildiğim 3.7 v aşağı düşmemeli piller. Ve aslında bunu kontrol etmek gayet basittir. Pil doluyken 3 dakika uçuş yaparsınız. Voltaj 3.70se zaten sorun çözülmüş olur. 3.90sa 4 dakika uçar. Gibi basit bir hesaplama yapabilirsiniz. Kumanda zamanlayıcısını yarım dakika geriye kurarsanız iniş için rahat olursunuz. Zaten pilin saklama voltajı 3.80dir. Yani yarım dakika erken iniş yapsanız bile pili tekrar saklama moduna almadan bi kenara atabilirsiniz.

Tamamdır. Multimetreyle pilin voltajına baktım.3.80-3.70 arasında. Pili hiç dibine kadar kullandığımızı hatırlamıyorum. Şarj aletinde sorun olma ihtimali var mı acaba?

Konu karmakarışık olmuş.
Pil, motor, esc, pervane vs. bir fotoğrafları çekilip eklense de neyi anlamamız gerektiğini bilip ona göre yazsaydık.:rolleyes:
Pil dibine kadar kullanma, hücre bazında 3 volt altına düşmesin filan denmiş. Hangi esc 3.50 V altına düşmesine izin verir ?
3 voltun altına düşmedikce sorun olmaz. Kısa sürede düşerse de nicd veya nimh olarak sarjere takıp 3volt olduktan sonra lipo ile şarj etmek gerekir, Kurtulabilir.
Arkadaşın şarjer çok kötü türden.
Menüsünde secenekleri olan B6 serisi bir şarjer almalı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Hepsi izin veriyor. Cihazı indirip pili soketinden sökmeden, yemeğe gidersen, 3-4 saat sonra geri geldiğinde sürpriz. :)
Yazdığımı anladın. ON/OFF switch değil esc
Her ne RC kullanılıyorsa işi bitince pili çıkarmayan da buna katlansın.
RC model uçarken, yüzerken(tekne),yada giderken (araba) çalışan esc hücreyi 3.5 volt altına düşürmez. Bunu kast ettim...
Evde elektrikli birseylerı de prize takılmış veya açık bırakır tatile gidersen; ya ev yanar, yada kabarık fatura gelir.
Ne demiş M. K. Atatürk. sporcunun hangisini severmiş?:lol:

Mehmet abi, arkadaşımızın durumu için geçerli olmayabilir tabi, muhtemelen ESC kalibrasyonu harici bir ayar da yapmamıştır ama,
benim ESC lerin hepsinde "Auto Cut Off" kapalı mesela, zira malum pil 500 lira ise model 5000 lira. :D
Bence de en güzeli timer ayarlamak.

Konu karmakarışık olmuş.
Yahu pil, motor, esc, pervane vs. bir fotoğrafları çekilip eklense de neyi anlamamız gerektiğini bilip ona göre yazsaydık.:rolleyes:
Pil dibine kadar kullanma, hücre bazında 3 volt altına düşmesin filan denmiş. Hangi esc 3.50 V altına düşmesine izin verir ?
3. voltun altına düşmedikce sorun olmaz. Kısa sürede düşerse de nicd veya nimh olarak sarjere takıp 3volt olduktan sonra lipo ile şarj etmek gerekir, Kurtulabilir.
Arkadaşın şarjer çok kötü türden.
Menüsünde secenekleri olan B6 serisi bir şarjer almalı.
Fotoğraflarını ekledim şimdi. Daha düzgün bir şarj aleti almam şart oldu şimdi değil mi?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Fotoğraflarını ekledim şimdi. Daha düzgün bir şarj aleti almam şart oldu şimdi değil mi?
Neten baktım zaten. Hayli yıllar önce kullanmaya teşebbüs etmiştim. Kendisinden kat kat pahalı pilleri katlediyordu.:)
Bu arada Deniz Tanrıverdi arkadaşımız sormuştu yukardaki mesajlarda kaç inc pervane kullandınız bu motorla? Yanıt gözüme çarpmadı.

Her RC'cinin başına bir kere gelir sanıyordum, sadece ben miyim :)
17 yıldır başıma gelmedi. Ha çok yüksek ve uzak iken model (uçak. rotorlu değil) pil bitti stop etti. Birkaç kez Gazı kapat aç yaparak yanıma getirebiliyordum modeli. 3.60-3.70 civarında akımı kesen esc öyle yapınca 3.40-3.50 V a kadar indiriyordu. Ama gerçekten kullanırken hiç görmedim 3 volta düşeni.

Mehmet abi, arkadaşımızın durumu için geçerli olmayabilir tabi, muhtemelen ESC kalibrasyonu harici bir ayar da yapmamıştır ama,
benim ESC lerin hepsinde "Auto Cut Off" kapalı mesela, zira malum pil 500 lira ise model 5000 lira. :D
Bence de en güzeli timer ayarlamak.
Levent cim, arkadaşın balans konnektörler de sorun olabilir.

Her RC'cinin başına bir kere gelir sanıyordum, sadece ben miyim :)

Benim 120’lik quadla zamaninda sitede bir kere ucus yaptim. Sonlara dogru biraz azitmistim ki, quad komsumun balkonuna cakildi. Onlar eve gelene kadar 3-4 saat boyunca vtx pili tukettigi gibi kendisini de kavurmustu.

• Haha
Tepkiler: Anıl Tosunlar