Proxxon MF 70 Mikro Freze CNC Dönüşümü

Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah hep birlikte CNC olduğu günleride görürüz. :bravo:

Büyüklüğü nedir bu cihazın Levent abi. Evde beslenebilecek tarzda mıdır acaba, insanın canı çekiyor. :laugh: :laugh:

Bende taşındıktan sonra kendime kurtarılmış bir bölge oluşturmaya çalışıyorum yeni evde. Hatırı sayılır bir yeri rezerve ettim. :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Evren Hocam, makinalar geldi. Ne yapıyoruz..:evil:
Bunları CNC yapmak lazım, artık engin bilgilerinizi rica edicez.:saygilar:

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, bol keyifli talaş kaldırmalardilerim :thumbup::thumbup::thumbup:

Tornanın CNC olmasına prensipte karşıyım, o manuel olarak çok daha keyifli bir makina bence, ama tabi illa cnc tornagerektiren projeler varsa lafım yok :)

Ne yapıyoruz kısmına gelirsek...

Öncelikle makinaları kutularından çıkartıp öpüp okşuyoruz, sonra en azından 4-5 gece yatakta birlikte uyuyoruz, kokularını içimize çekiyoruz :evil:

Sonra ufak ufak manuel olarak çalışmaya başlayıp tanışıyoruz... (ben de bu arada parçaları tamamlayıp yayınlamak için zaman kazanıyorum ;D)

Büyüklüğü nedir bu cihazın Levent abi. Evde beslenebilecek tarzda mıdır acaba, insanın canı çekiyor. :laugh: :laugh:

Bavula koyup uçakla başka ülkelere taşınabilecek boyuttalar abi :D tecrübe ile sabit :) Senin tezgahta yer bulurlar elbet. Ama sorun şu ki o odanın temizliği ile bu makinalar birbirine pek yakışmıyor, ya bu sevdadan vazgeç ya odayı kirlet :p

Evren Hocam, makinalar geldi. Ne yapıyoruz..:evil:
Bunları CNC yapmak lazım, artık engin bilgilerinizi rica edicez.:saygilar:

Hayırlı olsun güle güle kulanın.:)?:heartxf:

İyi dilekler için teşekkürler öncelikle, Türkercim, Evren Hocanın dediği gibi makinalar küçük, her şekilde yer alır senin atölyede ve bu arada hayırlı olsun yeni ev. Biraz kirletebilir ortalığı tabi ama değer bence.%p
Evren Hocam, sevdim, okşadım ve kurdum makinaları, problem yok görünürde. Tornayı cnc yapmayı düşünmüyorum, gerek yok zira bir tanede PocketNc V1 var bende.
Sizin dosyaları 4 gözle bekliyoruz ailecek .:laugh:

Levent abi gule gule kullan ☺️ Bir de pocketnc!.. Orasi cennet mi abi? ?

Benim acimdan yer olayi gittikce daha zor hale gelmeye basladi. Eskiden hem evde, hem de is yerimde gonlumce kirletebilecegim alanlarim varken, simdi her ikisinden de oldum... Kurlarin da cosmasiyla birlikte kucuk makineler de uctu gitti. 500mm kutuk cevirebilen ikinci el bir torna ile 50mm cevirebilen tornanin fiyati ayni oldu. Biri 2 metrekare yer kaplarken biri masanin uzerinde 0.4 metrekare kapliyor.

Bende taşındıktan sonra kendime kurtarılmış bir bölge oluşturmaya çalışıyorum yeni evde. Hatırı sayılır bir yeri rezerve ettim. :laugh:
Gerçekten de şahane oldu kardeşim, tekrar hayırlı uğurlu olsun :thumbup: Allah benim gibi olmayanlarda versin :)

Hocam makine sadece gravür mü yapıyor yoksa aluminyum yada pirinç malzeme freze ,kesim yapabiliyor mu ?
Doğru freze ucu, doğru dalma ve ilerleme sürati ile problem yok, ben ahşabı hariç tutarak ki zaten hiç sıkıntısız kesiyor, aluminyum ve karbon kestim.:D

Hocam makine sadece gravür mü yapıyor yoksa aluminyum yada pirinç malzeme freze ,kesim yapabiliyor mu ?

Aynen Levent Bey’in beliettiği gibi, doğru çakı, devir ve ilerleme hızı ile aluminyum ve pirinç işleyebilir. Makina manuel haldeyken hem alinyum hem de pirinç ile çalışıp başarılı sonuç aldım. Henüz CNC olarak bu tür bir iş yapmadım ama doğru kalemler ve parametreler ile yapılabilecektir diye düşünüyorum, CNC dönüşümündeki ana motivasyon da buydu zaten.

Tabi makinanın boyutu, gücü ve bunlara bağlı kapasitesi gözardı edilmemeli, boyundan büyük işler beklemek mantık olmaz :)

Proxxon mf70 cnc dönüşümlü alüminyum da işe yariyor bn yazi yazmak için kullaniyorum ama özgür evren abinjn dediği gibi fazla da bizey beklememk lazım özellikle 3 boyutta birde eksen kacikliklari illaki oluyor vidali mil olmadığı için yatak boşluğu sıfır olmuyor hiç bir zaman

Bu iyi havadis değil , genelde bizim işler hassasiyet istediği için , tüm yatakların ve millerin değişmesi anlamına geliyor ?
Acaba doğru paso ve hızla sürdüğünüzden emin misiniz , daireler gerçekten kaçmış eksenden ?

Proxxon mf70 cnc dönüşümlü alüminyum da işe yariyor bn yazi yazmak için kullaniyorum ama özgür evren abinjn dediği gibi fazla da bizey beklememk lazım özellikle 3 boyutta birde eksen kacikliklari illaki oluyor vidali mil olmadığı için yatak boşluğu sıfır olmuyor hiç bir zaman

Elinize sağlık. Kullandığınız "dönüşümün" detaylarını paylaşabilirseniz sevinirim.

Normalde makinanın milleri 0 boşlukla yapılabiliyor (en azından benim makinamda boşluğu sıfırlayabildim) Ama kızaklarla ilgili bir problemvar malesef, kızakların boşluksuz olması için iyi sıkılması gerekiyor, ama bu ayar çok hassas, azıcık fazla sıkarsanız bu sefer motorlara çok yük biniyor (kaplin kırdım bu şekilde!) azıcık az sıkarsanız da bu sefer tablada hareket başlıyor. AMa bu hareket tek başına bu parçadaki kaçıklıkları açıklayacak seviye olmuyor. Bu kızak boşlukları en çok yüksek parçalar işlerken kendini belli edecektir, zirakesme işlemi tabladan uzaklaştıkça artan moment kolu kızaklara daha fazla yük bindirecektir.

Bu iyi havadis değil , genelde bizim işler hassasiyet istediği için , tüm yatakların ve millerin değişmesi anlamına geliyor ?
Acaba doğru paso ve hızla sürdüğünüzden emin misiniz , daireler gerçekten kaçmış eksenden ?

Doğru paso ve hız vede çakı uzunluğu/esnemesi bir arada sıkıntı yaratabilir abi dediğin gibi. Kızaklarda potansiyel sıkıntılar var, ama hassas çalışarak giderilebiliyor. Vidalı miller ise tamamen boşluksuz çalışır hale getirilebiliyor. Tabi her durumda makinın boyutunu ve amacını unutmamak gerekir :)

Bu hafta ben de başlıyorum aluminyum denemelerime, kalıp işi için kumaş rulolarını açarken birisinin içinde aluminyum şeritler buldum, zamanında yurtdışından gelirken kompozit malzemelerle birlikte taşırken serseri mayın gibi dolanmasın diye güzelce paketleyip rulolardan birisinin içine tıkıştırmışım, sonra da unutmuşum :D :D :D

Hakan bey proxxon mf 70 i gördünüz mü hiç minnacik bisey ama yatak boşlukları sifirlanmiyo gijon vidali olduğu için x y eksenleru bi nebze iyi ama z eksenini sifirlamak mümkün değil keşke pocketnc v1 v2 gibi bi cihazimiz olsaydi

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Elinize sağlık. Kullandığınız "dönüşümün" detaylarını paylaşabilirseniz sevinirim.

Normalde makinanın milleri 0 boşlukla yapılabiliyor (en azından benim makinamda boşluğu sıfırlayabildim) Ama kızaklarla ilgili bir problemvar malesef, kızakların boşluksuz olması için iyi sıkılması gerekiyor, ama bu ayar çok hassas, azıcık fazla sıkarsanız bu sefer motorlara çok yük biniyor (kaplin kırdım bu şekilde!) azıcık az sıkarsanız da bu sefer tablada hareket başlıyor. AMa bu hareket tek başına bu parçadaki kaçıklıkları açıklayacak seviye olmuyor. Bu kızak boşlukları en çok yüksek parçalar işlerken kendini belli edecektir, zirakesme işlemi tabladan uzaklaştıkça artan moment kolu kızaklara daha fazla yük bindirecektir.

Doğru paso ve hız vede çakı uzunluğu/esnemesi bir arada sıkıntı yaratabilir abi dediğin gibi. Kızaklarda potansiyel sıkıntılar var, ama hassas çalışarak giderilebiliyor. Vidalı miller ise tamamen boşluksuz çalışır hale getirilebiliyor. Tabi her durumda makinın boyutunu ve amacını unutmamak gerekir :)

Bu hafta ben de başlıyorum aluminyum denemelerime, kalıp işi için kumaş rulolarını açarken birisinin içinde aluminyum şeritler buldum, zamanında yurtdışından gelirken kompozit malzemelerle birlikte taşırken serseri mayın gibi dolanmasın diye güzelce paketleyip rulolardan birisinin içine tıkıştırmışım, sonra da unutmuşum :D :D :D
Abi bnce de dene bakalim ama cihaz biraz sesli çalışıyor bnm makinenin fotosu

Bu hazir almistim robotpark yapimi alan kişi beceremedim dedi bnde çekinerek aldım çözdüm bi çok olayini cam yapmayi ama dediğim gibi ancak hobi amaçlı özgür abi sende katilirsin dedigime muhtemelen