Raptor G4 Destek

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar.
Pitch ve aileron servolarının montajı ile ilgili bir sorunum var. Ayar yaparken Metal servo hornları ball linklere temas ediyordu. Ama uçuş sırasında tema olmayacak gibi görünüyor. Yine de danışmak istedim ve sorunun daha iyi anlaşılması için video ekliyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Raptor G4 Helidestek

Selam Cahit, orada tasarim o sekilde hic bir problem yok. Deymiyor icin rahat olsun.

U9200 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Raptor G4 Helidestek

Cahit bey servo yanlış takılmış kesinlikle, orda yandan bakıldığında servo kollarında açı var o kollar frame ile aynı düzelmde yani paralel olmalı , kesinlikle servoları söküp içerden montajlamanız gerekli aksi taktirde belirttiğiniz gibi ball link kolları metale çarpar

Thunder Tiger USA sayfasından bir fotoğraf

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut AKIN' Alıntı:
Cahit bey servo yanlış takılmış kesinlikle, orda yandan bakıldığında servo kollarında açı var o kollar frame ile aynı düzelmde yani paralel olmalı , kesinlikle servoları söküp içerden montajlamanız gerekli aksi taktirde belirttiğiniz gibi ball link kolları metale çarpar

Thunder Tiger USA sayfasından bir fotoğraf

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesutun dedigi dogru ozur dilerim yanlis takmisim. Fakat biz hakan abilerlede defalarca baktik herhangi bir surtme bile yoktu

Raptor G4 Helidestek

Ahmet bende Trex 600 ü ilk topladığımda dıştan takmıştım aynı durum bendede oldu normal uçuşta herhangi bir sorun yaratmadı banada ama sert hareket yani limitlere kadar hareket ettirdiğimde ball linklerde esneme oluyordu, servoları söküp içten takılması doğru olur tabiki

Raptor G4 Helidestek

Cahit Bey bana sorarsanız da söküp içeriden taksanız daha iyi olur.

Benim 700 sınıfı helikopterim havada tek bir ball linkin çıkması sonucunda paramparça oldu. Neyseki uygunsuz bir pozisyonda falan değildi, çok şükür bize birşey olmadı. ???

Mesut AKIN' Alıntı:
Ahmet bende Trex 600 ü ilk topladığımda dıştan takmıştım aynı durum bendede oldu normal uçuşta herhangi bir sorun yaratmadı banada ama sert hareket yani limitlere kadar hareket ettirdiğimde ball linklerde esneme oluyordu, servoları söküp içten takılması doğru olur tabiki
Haklisin abi degistirmek en dogrusu dikkatsizlik etmisim. Ozur diliyorum Cahit beyden

Raptor G4 Helidestek

Güzel ve net bir soru, ondan da güzel cevaplar :thumbup:

Raptor G4 Helidestek

İlgilenen herkese çok teşekkürler.
Mesut Beyin paylaştığı fotoda açıkça görülüyor. Gerçi bu şekilde uçmuş ama ben yine de düzelteyim.

Türkey Bey sizin de büyük şanssızlık. O modelin toplanışından çok şey öğrenmiştik.

ahmet.goktas' Alıntı:
Haklisin abi degistirmek en dogrusu dikkatsizlik etmisim. Ozur diliyorum Cahit beyden

Ahmet Bey özür dilenmesi gereken biri varsa sizsiniz. Özür dileyecek olan da Helidestek :)
Önemli olan sorunun çözülmesi. Benim için de tecrübe oluyor.

Ynt: Ynt: Raptor G4 Helidestek

Cahit Kaş' Alıntı:
Ahmet Bey özür dilenmesi gereken biri varsa sizsiniz. Özür dileyecek olan da Helidestek :)
Önemli olan sorunun çözülmesi. Benim için de tecrübe oluyor.
Helidestegin sucu yok servolari ben taktim manuele dikkatli bakmamisim. Hareket ederken hatta limitlerde bile takilmadigindan dikkat etmedim sanirim

Ynt: Ynt: Raptor G4 Helidestek

ahmet.goktas' Alıntı:
Helidestegin sucu yok servolari ben taktim manuele dikkatli bakmamisim. Hareket ederken hatta limitlerde bile takilmadigindan dikkat etmedim sanirim

Helidesteğin günahını aldım. Daha önce fırça yediği videoyu izlemiştim. Onun işidir diye düşündüm. Şu an yapılan ayarlarla çarpma yok. Daha servoları sökmeyi denemedim. Söküp takması kolay ise değiştireceğim.

Raptor G4 Helidestek

o videoda beni fırçalamaları gereksizdi da büyüklerim diye birşey demedim ben + verince + alsın diye öyle topladım uçuşuna hiçbir etkisi yoktu.

Raptor G4 Helidestek

DenizSERT' Alıntı:
o videoda beni fırçalamaları gereksizdi da büyüklerim diye birşey demedim ben + verince + alsın diye öyle topladım uçuşuna hiçbir etkisi yoktu.

Deniz senden özür dilerim günahını aldım. Ben o servoların yerini değiştirmeye kalkınca, sıfırdan bir helikopter toplamanın ne kadar zor olabileceğini daha iyi anladım. yaptığınız işe daha bir saygı duydum. Alt tarafı iki servo idi ama baya uğraştırdı içerden takmak.

Raptor G4 Helidestek

Türker Akgün' Alıntı:
Cahit Bey bana sorarsanız da söküp içeriden taksanız daha iyi olur.

Benim 700 sınıfı helikopterim havada tek bir ball linkin çıkması sonucunda paramparça oldu. Neyseki uygunsuz bir pozisyonda falan değildi, çok şükür bize birşey olmadı. ???
:( Ah be Türker kardeşim , şu ball linkler...Hala üzülüyorum aklıma geldikçe. Bizim sahada bazen Can 600'ü deli gibi havada çeviriveriyor , aklıma o ball linkler gelince , arabaların arkasına siper alasım geliyor.Bilmiyorum bu hobi teknik olarak %70 ise %30 şans diyorum.Kibrit çöpü kadar metallerin tuttuğu 1.5 metre çapında bilmem kaç bin devir dönen , döner bıçakları....Allah'ım sen koru Ya' Rabbiiim......