Rc Katamaran Yapımı Denemesi elektrikli (100cm)

Anıl Bey geçmiş olsun.

Bende bir kaç sene önce 120 cm lik Lobster yapmıştım. İmalatında kontraplak ve kavak ağacı kullandım. Dışını 2 kat polyester kapladım. Dıştan ve içten '' pütür megez'' denen otomobillerin altına atılan boyalardan yapmıştım. Su yalıtımı baya iyi olmuştu. Teknenin içini komple su basmıştı 1-2 kere ama hiç çatlama patlama olmamıştı.
Kontraplakları önce hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıp, üzerinden deniz tutkalı sürüp sağlamlaştırmıştım.

Levent abinin dediği gibi ince bir cam elyafı kaplarsan yaptığın tekne sağlam olur.

Ben Turnigy 3665 - 2400kv motor ve pirinç pervane kullanıyordum. Ama pervanenin ebatını hatırlamıyorum malesef.

2200mah 3s lipo ile 1 dk kullanıyordum. Esc motor ve pil çok ısınıyordu.

Benim amacım hız değil di. Dalgalara karşı baya dayanıklı olmuştu. Teknenin ağırlığı en az 8-9 kilo vardır. Ama kullanırken teknenin dalgada komple sudan kesildiğini hatırlıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Bende bir kaç sene önce 120 cm lik Lobster yapmıştım
Teknelerden pek anlamam ama bana sanki Karadeniz’lerin takasına çok benziyor gibi geldi :D
Benim amacım hız değil di. Dalgalara karşı baya dayanıklı olmuştu. Teknenin ağırlığı en az 8-9 kilo vardır. Ama kullanırken teknenin dalgada komple sudan kesildiğini hatırlıyorum
Gayet güzel yüzmüş Tamer :bravo: Maşallah sende de yok yok :thumbup: Her türlü modelden en az 1 tane yaptın galiba :D

• Beğen
Mehmet abi Lobster tarzı tekneleri çok seviyorum. Bu model teknelerle balık avlayan da var, gezi teknesi olarak kullananda. Türkiye'de Angel Yatchs ın yaptığı (kendi imalatlarımı bilmiyorum) çok güzel Lobster tarzı tekneleri mevcut. İlerde bol zamanım ve kontraplak param olursa gerçeğini yapmak, zaman +bol param olursa gerçeğini satın almak isterim :lol:

Geçen seneye kadar vakit vardı, depron, çalı çırpı çıta ne bulursam birşeyler yapmaya çalışıyordum. Çoğu başarılı olmuyordu ama yapması da zevkliydi Mehmet abi. Şuan elimi süremiyorum malesef :(

Mehmet bey teşekkür ederim. Önemli birşey yok yol bakım çalışmaları nedenlı sabah asfalt olan yola akşam bol mıcır dökmüşler, gece virajda geç farkedince motorsiklet yattı ufak tefek sıyrıklar...:) Geçti. "Yurdum halleri"...
Su araçları uçanlardan biraz farklı ama keyfi ayrı. Shaft , kovan, pervane, soğutma sistemleri derken detay farklar var.
Umarım yakında el atarsınız.
Gerçekten de tam da dediğiniz gibi “Yurdum Halleri” durumu olmuş abi :(

Ben de zaten bu tür farkları öğrenmek için bu işe uygun zamanda bir el atmak istiyorum :)

• Beğen
Geçen seneye kadar vakit vardı, depron, çalı çırpı çıta ne bulursam birşeyler yapmaya çalışıyordum. Çoğu başarılı olmuyordu ama yapması da zevkliydi Mehmet abi. Şuan elimi süremiyorum malesef :(
Evet farkındayız Tamer :) Geçtiğimiz senelerde bu konuda çok aktif ve üretkendin. İnşallah tez zamanda eskisi gibi bolca vaktin olur diyelim :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Tamer Kaymakçı
merhaba ,
Öncelikle gecmis olsun kardesim , bende aynı katamaran planı var mümkünse bende destek istiyorum öncelikle gövde ve diğer kısımlar için kullanıcağım ağaç türü ne olmalıdır yardımcı olacak varsa sevinirim bi bilgilere göre cnc de kestirmeyi düşünüyorum

Maalesef islerin yogunlugu nedeniyle foruma bir suredir bakamiyordum.Uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba. Katamaran in yapimi pillerin fiyatli olmasi nedeniyle bir sure beklemek zorunda maalesef cunku 2 pil yaklasik 1000 tl gibi bir fiyat tutuyor. Dis kabuk hazirmi satin alsaydim acaba diye fulyadaki kalyon modele girdigimde tam istedigim gibi redbull balsa bir nitro ucak gorunce onu satin aldim. Projeyi bitirecegim fakat balsa ne kadar dayanikli olur acaba kabugu hazir mi alsaydim diye dusunmeye basladim.Bakalim elime biraz nakit gectiginde tekrar teknenin yapimina devam edecegim. Bu arada kendi teknelerini paylasanlar olmus cokta guzeller emeğinizesaglik :)

Uzun zamandır hem vakit ayıramamıştım hem de pillerin maliyeti yüzünden projeden biraz uzaklamıştım.Bugün biraz uğraşasım geldi ve bir kaç şeyi daha halledip motorları , esc yi , servoyu ve alıcıyı şöyle yalandan bir yerleştirip nasıl durduğuna ve sığıp sığmadığına baktım.Piller için gerekli yer biraz dar gibi duruyor ama ancak pilleri alınca o tespiti tam anlamıyla yapıp olmadı ön taraflara doğru bir bölme daha yapacağım.Şimdilik son durum fotoğraflardaki gibi. Daha eksik olan malzemeleri alıp motorları yerlerine sabitleyip sonra üst kapağı delip kapak yapacağım.Vakit buldukça sizlerle de paylaşacağım. Çok teknik olmayan tamamen kendi kafama göre yaptığım bir gövde oldu.Daha iyisini yapabilirdim ama çok aceleye geldi o zamanki hevesimle.İlerleme oldukça sizlerle paylaşacağım :)

Dolgu ve zımpara yapılınca iyi duracak. Fiberglas kaplama yapacak mısınız?

Aslinda altina dediginiz gibi setler yapabilirim henuz gec degil sanirim. Herhangi bir kaplama dusunmuyorum ama acaba yapsammi bilemedim

Uzun zaman önce açmışım konuyu hep ihmal ettim teknenin durumunu sizlerle paylaşmayı. Alttaki fotoğraf son hali :) Tabi ki ikinci el bir kabuk alıp elektroniği içine yerleştirdim. Çünkü fark ettim ki öyle planlama yapmadan ha deyince bazı şeyler olmuyormuş. Tabi ki kabuk alınca sorunlar bitmedi. Yeni sorunumuz flexible shaft. Kabuğu 2. el aldığımda shaft ta yanında geldi ama epey bir parçalanmıştı. Bir şekilde tutturdum ama bir kaç seferden sonra parçalandı yine. Son durum yine bir şekilde idare eder vaziyette. En kısa zamanda başka bir shaft ile değiştireceğim.