RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Abi gel inat etmede bu eskiyen işlemcii upgrade edelim artık :):D
Değmeyin Ömer Abi'me lütfen! Zaten bu modeller fazla kurcalamaya gelmez. Upgrade mupgrade derken RAM çakışır, slot yanar vesaire, daha beter sarpa sarar. Aklına girip iş çıkarmayın başına rica ederim:D
Az daha yeni bir versiyonu olan kendimden biliyorum:D :lol::lol:

Hic de oyle bisey yok. Bu islemcilerde sogutma olarak ev kolasi kullaniliyor. Hic oyle isinma yanma falan olmuyor ?

Aynen! Direk beyne, pardon işlemciye gidiyor. Cosss! Bir rahatlama, arkasından performansta da bir iyileşme... ? Yalnız, aşırı soğutma kontrol kaybına falan yol açabiliyor! ?

Abi gel inat etmede bu eskiyen işlemcii upgrade edelim artık :):D

Bilgi işlem sektöründe eski sistemler veya yazılımlar için kullanılan yazılı olmayan bir kural vardır o geldi aklıma. :D:D

"Çalışıyorsa dokunma"

o hesap Ömer abi çalışıyorsa dokunma abi.

Yeni mallar ulaştı :thumbup::thumbup::thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeni mallar ulaştı :thumbup::thumbup::thumbup:

Çok heyecanlı ??

Kalıpların boyama hazırlığı da tamamlandı. En son 1000 numara ile “okşanıp” mumlu bez ile temizlendiler ve baz kat boya atılması için balkonda yerlerini aldılar:

Büyük kompresör de boya tabancası da göreve çağrıldı.

Hava koşulları bu iş için ideal değil, %80 üzeri nem var (Muson) ve elimde boya için geciktirici yok, ama şu koşullarda yapacak birşey de yok, bakalım sonuç nasıl olacak.

Turuncu baz kat atıldı (renk kalitesi önemli olmadığı için turuncunun altına beyaz atmadım bu sefer, haliyle turuncu olması gerektiği gibi “canlı” değil.)

Baz kat kuruyunca 2000 numara ile yüzeyi hafifçe zımparalayıp boyama sırasında oluşan “tozlanma” etkisini giderdim yüzeyi ipeksi hale getirip 2K verniğe hazır hale getirip verniği de attım.

Artık bunlar kurumaya bırakıldılar, 24 saat sonra kalıp ayırıcı operasyonu başlayabilir :thumbup:

O arada yeni iç yapının tasarımını tamamlayıp parçaları hazırlamam faydalı olur sanırım :)

@Özgür Evren Varol bey, hayatta aç kalmazsın! Hiç bir şey olmazsa oto boyacılığı yaparsın. Benim diyen boyacının yaptığından daha iyi görünüyor. ??

Ah Ömer Bey, keşke o iş öyle kolay olsaydı :) O da kendi başına bir sanat ve bilek işi. Böyle ufak tefek parçaları model uçakları boyamak başka koca arabayı kusursuz boyamak bambaşka. Ben anca buradaki merdiven altı "Bengali" boyacılara rakip olabilirim :D

Sağolsun bizim İstanbul'daki kaporta/boya ustamız zamanında elimden tuttu, ardı arkası kesilmeyen sorularıma, yanında dikilip herşeye burnumu sokmama aldırmadı sabırla cevapladı, gösterdi, anlattı, bu konuda çok şey öğrendim onun sayesinde, çok da faydasını gördüm öğrettiklerinin modellerde uygulamasında :saygilar:

Sağolsun bizim İstanbul'daki kaporta/boya ustamız zamanında elimden tuttu, ardı arkası kesilmeyen sorularıma, yanında dikilip herşeye burnumu sokmama aldırmadı sabırla cevapladı, gösterdi, anlattı, bu konuda çok şey öğrendim onun sayesinde, çok da faydasını gördüm öğrettiklerinin modellerde uygulamasında :saygilar:
Oto sanayi deyip geçeni cahilden sayarım. Gerçek bir okuldur, hem de doktora düzeyinde:) Tabi doğru"usta"lara ve düzgün insanlara denk gelmek şartıyla; yoksa bu aralar sanayilerde herkes "usta":rolleyes:

Geçen hafta şans eseri yerel sayılabilecek (UAE’de) bir filament üreticisi buldum. Deneme amaçlı olarak iki kilo PLA filament satın aldım, onlar da dün teslim edildiler.

Şu an deneme amaçlı bir parça basıyorum
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu meret 1/7.5 ölçekli Me262 modelinin gövdesinin en geniş yeri! Ölçeği neye göre seçtiğim anlaşılıyor olsa gerek :)

Hem bu kadar büyük hem de ince duvarlı (0.8mm) bir baskı filamentin kalitesi hakkında iyi bir fikir verecektir, ve şu ana kadar sonuç gayet de güzel görünüyor:

Bu parçadan sonra bir de 109Z nin elevatör hücum kenarı için bir kalıp tasarlayıp basacağım. Sonuç olarak bu filamentin kalitesinden memnun kalırsam eğer kalıplar için nispeten daha ekonomik bir alternatif bulmuş olacağım. Bu meretin kg fiyatı şu an kullandığım filamentten 10usd daha pahalı, ama bana ulaşmış halde bu meret kg başına 10usd daha ucuz oluyor! 10kg dan daha fazla filament harcayacak olan kalıpları düşününce ciddi bir maliyet farkı çıkıyor ortaya. Bakalım sonuç ne olacak :thumbup: