RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Wax uygulamasında sıkıntı var dedim, düşüncemi söyledim, laf işittim, azar işittim, sustum kaldım. Şimdi benim dediğime geliyorsun... Bütün olay wax'ın uygulamasında.
İllede okuduğunu yapacağım diye inat ediyorsun. Niye? Çünkü birileri oraya öyle yazmış diye.
Bu okullu gençlik hep böyle. Hep inat hep inat.
Sen okullusun, ben alaylıyım. ?

(alınmaca yok, takılıyorum öyle)

Ustam , astara sertleştirici katmış mıydın.?
Biliyorsun , astar kurumuş gibi görünse de , geç kuruyan bir meret.Bence biraz sertleştiricisini artır , kemik gibi olsun , bir de öyle dene ?
Bir de , wax ister kuru sil ister yaş , mikro gözenekleri illa ki doldurmuştur diye düşünüyorum , hem de 5 kere :eek:

Wax uygulamasında sıkıntı var dedim, düşüncemi söyledim, laf işittim, azar işittim, sustum kaldım. Şimdi benim dediğime geliyorsun... Bütün olay wax'ın uygulamasında.
İllede okuduğunu yapacağım diye inat ediyorsun. Niye? Çünkü birileri oraya öyle yazmış diye.
Bu okullu gençlik hep böyle. Hep inat hep inat.
Sen okullusun, ben alaylıyım. ?

(alınmaca yok, takılıyorum öyle)

İnat etmedik dinledik işte :)

İşin şakası bir yana bu olayda sonuca olan doğrudan etkisinin önemsiz olduğunu düşünsem de sayende pek de iyi yapmadığım bir şeyi daha iyi yapabilecek hale geldim, teşekkür ederim :saygilar:

Ustam , astara sertleştirici katmış mıydın.?
Biliyorsun , astar kurumuş gibi görünse de , geç kuruyan bir meret.Bence biraz sertleştiricisini artır , kemik gibi olsun , bir de öyle dene ?
Bir de , wax ister kuru sil ister yaş , mikro gözenekleri illa ki doldurmuştur diye düşünüyorum , hem de 5 kere :eek:

Abi astar zaten hazır sprey astar, 2K ürün kullanmadım bu denemede, ne geldiyse başıma bundan geldi ya zaten :D bugüne kadar hep 2K ürünlerle çalıştım, gayet güzel işe yaradıklarını biliyorum, ne diye macera ararsın başka işlerde dimi :) ama risk almadan zafer olmaz onu da unutmamak lazım :p

wax dediğin gibi ideal olmasa da öyle veya böyle işe yaramış gibi görünüyor, astar değmeyen yerlerin çoğunluğundan cillop gibi ayrılmış kumaş/epoksi karışımı.

Bu tip bir "hızlı cila" nasıl bir etki yaratır acaba? diye sormadan edemedim. Kimyasal yapısı ile ilgili çok araştırma yapmadım ama çok etkili bir formülü olduğu kesin. Wax ile ilgili denemelere eklenebilir mi, ne dersiniz?:saygilar:

Bu tip bir "hızlı cila" nasıl bir etki yaratır acaba? diye sormadan edemedim. Kimyasal yapısı ile ilgili çok araştırma yapmadım ama çok etkili bir formülü olduğu kesin. Wax ile ilgili denemelere eklenebilir mi, ne dersiniz?:saygilar:

Bu meguiars markasının otomotiv serisi ürünlerinden birisi. Yani oto parlatma cilası. Doğrudan kalıp ayırıcı olarak kullanımı pek mantıklı olmayabilir ama kalıbın hazırlanma aşamasında yüzeyin iyice parlatılması için belki faydalı olabilir. Tabi arkasından uygulanacak olan kalıp ayırıcı ile etkileşimine de dikkat etmek gerek :)

Özgür bey, videolar için teşekkürler.

Kalıp ayırıcı cila için renksiz ayakkabı cilası işe yarıyor. Denedim.

Bu da süper bir bilgi teşekkürler :thumbup:

Tam olarak nasıl kullanıyorsunuz?

Yeni videomuz gelsin :thumbup:
Deniz’in ara ara yaptığı katılımlarla izlemesi çok daha keyifli bir video olmuş :heartxf: Bu arada maşallah iyice büyümüş ?

Demek büyük gün cumartesi öyleden sonra :thumbup: Eğer imkan olursa canlı bir yayında bu test sonuçlarına şahitlik yapmak isteriz :)

Bu arada bir tahminde bulunayım. Bence 3 ve 4 nolu bölmeler bu sefer sorunsuz çıkacak :D Bakalım tahmin tutacak mı ? :)

Devam eden tasarım aşamaları hakkında ara ara bilgi alabilirsek de mutlu oluruz efendim :saygilar:

Özel bir uygulaması yok. Kalıba cilayı sürüp fazlasını siliyorum. Kalıbı ayırdıktan sonra küçük girintileri Tamiya macun veya Milliput ile dolduruyorum.

Deniz’in ara ara yaptığı katılımlarla izlemesi çok daha keyifli bir video olmuş :heartxf: Bu arada maşallah iyice büyümüş ?

Demek büyük gün cumartesi öyleden sonra :thumbup: Eğer imkan olursa canlı bir yayında bu test sonuçlarına şahitlik yapmak isteriz :)

Bu arada bir tahminde bulunayım. Bence 3 ve 4 nolu bölmeler bu sefer sorunsuz çıkacak :D Bakalım tahmin tutacak mı ? :)

Devam eden tasarım aşamaları hakkında ara ara bilgi alabilirsek de mutlu oluruz efendim :saygilar:

Bence Murphy devreye girecek ve hepsi tertemiz çıkacak, beyinler yanacak ?