RCKolik Üyelerinin Kumanda Tercihi - En İyi Kumanda !!

Kullandığım kumandanın markası

• Futaba

Oy: 56 22.5%
  • JR

Oy: 12 4.8%
  • Spektrum

Oy: 33 13.3%
  • Hitec

Oy: 23 9.2%
  • Turnigy

Oy: 42 16.9%
  • Diğer

Oy: 83 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    249
Bu konuyu yeniden gündeme getirip kumandalar ile ilgili güncel bilgilerin paylaşılmasını sağlamak istedim. Başlık altındaki tüm yazılanları okudum ancak en son Ağustos 2018 de güncellenmiş.

Tavsiye edildiği gibi, bütçemin aslan payini kumandaya ayırmak istiyorum. Heli için tavsiye edilen güncel kumandalar nelerdir acaba? Kullanıcı yorumlarini okumak harika olurdu.
Bütçe belirlenecek. O bütçe ile alınabilecek en pahalı kumanda alınacak. Bu kadar basit! :D
Şaka bir yana bence artık kumanda seçiminde en önemli nokta alıcılarının fiyatı ve bulunabilirliğidir. Sonrası biraz fasa fiso.

İlk kumandam Sportster ile gelen 4 kanal kumandaydı. Sonra Turnigy 9 aldım hoşuma gitmedi Hitec Aurora 9 aldım. Halen elimde bu kumanda var uçaklar için yeterli bir kumanda. Arada bir tane JR xg8 aldım sattım. Şu anda Quadcopterler ile kullanmak için RadioMaster Tx16S ön sipariş verdim. Yeni nesil kumandalar artık eski sistemleri de kullanabildiği için Hitec Aurora 9 Simulator kumandasına dönüşecek.
Eğer kumanda almayı planlıyorsanız Jumper 16v2 veya Radiomaster Tx16s fiyat performans için öneririm.

Kumanda seçimi konusu, "bu mecrada kalıcı olacağım" diyorsanız, kesinlikle gözünün yaşına bakmadan parayı bayılmanız gereken bir mevzu. Hocanın bahsettiği "alıcı temin edebilme" durumunu mutlaka göz önünde bulundurmak lazım. Ben Spektrum kullanıyorum ve orijinal alıcısı (AR8000) memlekette na-mevcut; yedek bir tane olsun diye dışarıdan getirtmeye kalksam fiyatları pek na-hoş:lol:
İşinizi görecek sistemi belirlerken ileri aşamalarını hesaba katmalısınız:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Serkan Demirkesen
Helikopterde yaygın olarak sadece çift satellite kullanıldığından, Spektrum alıcıların yaygınlığı azalıyor olabilir. Alıcının klonları var mıdır bilmiyorum, satellitelerin vardı. O da etkileyebilir.

Yurtiçi alışveriş zaten çok kısıtlı, bence sık alışveriş yapılan ve kargosu üzmeyen belli başlı yurtdışı sitelerdeki yaygınlığına bakmak lazım.

Kumanda seçimi konusu, "bu mecrada kalıcı olacağım" diyorsanız, kesinlikle gözünün yaşına bakmadan parayı bayılmanız gereken bir mevzu. Hocanın bahsettiği "alıcı temin edebilme" durumunu mutlaka göz önünde bulundurmak lazım. Ben Spektrum kullanıyorum ve orijinal alıcısı (AR8000) memlekette na-mevcut; yedek bir tane olsun diye dışarıdan getirtmeye kalksam fiyatları pek na-hoş:lol:
İşinizi görecek sistemi belirlerken ileri aşamalarını hesaba katmalısınız:saygilar:

Spektrumun klon alıcılarını yıllardır kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım. 10 dolar civarında da fiyatı vardı. Sanırım şu model idi. Hobbyking in turuncu alıcıları ile de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Diğer kumanda modellerinde alıcı için klon seçeneği var mı bilmiyorum. Ama alıcı bulma konusunda spektrum iyidir. Kendi adıma konuşuyorum. Hiç bir sorun yaşamadığım klon alıcıların orjinaline 500 -600 tl vermem. Daha önce bu konu tartışılmıştı. Lütfen tartışmayalım. :):)

Konunun yukarılarında yazmıştım. ;) Yinede bir hatırlatma yapayım.

JUMPER serisi kumandalar "Multi-protocol" . Alıcı sıkıntısı yaşanmaz.
Özellikleri / Fiatı kıyaslanınca ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ayrıca unutmadan hatırlatayım. Elit bir modelci olacaksanız Futaba, nonplusultra elit olacaksanız Graupner kumanda şarttır. Alıcının tanesi ise 200 dolardan aşağı olmamalıdır. :thumbup:

Sümer Hocam, ben elit modelci olmayı hiç istemiyorum ??

İlgi duyduğum hobiye hem maddi, hem manevi anlamda hakkını vermeyi hem çok severim, hem de çok isterim. Ama gerçekten gereksiz yere para harcamak da istemem.

Eskiden hemen hemen herkes Futaba,Graupner,JR,Hitec gibi markaları tercih ediyordu.Son zamanlarda Çinli kumanda üreticileri büyük ilerleme kaydederek çok iyi kumandalar üretmeye başladılar.Örneğin FrSky,Radiolink,Jumper ve Radiomaster gibi.Mesela Radiomaster gibi kumandalar multiprotokol destekliyorlar ve şuana kadar Futaba gibi kumandaların multiprotokol desteklediğini duymadım.Varsa da ben bilmiyorum.Açıkçası benim öngörüme göre alıcının bulunabilirliği ve fiyatı başlıca tercih sebebi.Bir alıcıya 200 USD (bugün kü kura göre 1400TL'ye yakın) vermek bana hiç mantıklı gelmiyor.Hani diğerlerine göre olağanüstü özelliği olsa tamam diyeceğim.Bu benim düşüncem göreceli bir kavram olabilir. ?

Kumandalarla alakalı düşünceler gün geçtikçe ve koşullar farklılaştıkça değişebiliyor. Örneğin benim bu konu açıldığı zamanki düşüncelerimle şu zamanki düşüncelerim epey farklılaştı. Değişmeyen şey ise kumanda konusunun modelcilikte hiçbir zaman popülaritesini kaybetmiyor olması. :laugh:

Bana göre 2 yol var kumanda seçimi yaparken :

- Birincisi her modele hitap edecek yazılımsal olarak kuvvetli bir tercih yapmak. Bu durumda kumandanın yazılımının kullanıcı dostu olması çok anlam ifade ediyor benim için. İster istemez bilinen aşina olduğumuz markalara meyil ediliyor. Modelimiz belli olmadığından kanal sayısı, siviçler, noblar gibi imkanların olabildiğince fazla olması tercih sebebi oluyor. Bu haliyle iş alabildiğinin en iyisini al noktasına gidiyor.

-İkincisi ise modele özel spesifik tercih edilen bir kumanda. Örneğin güncel bir heli toplayaksınız diyelim. Rescue'sü olan bir FBL ünite kullanacağınız belli bir durum. Çok muhtemeldir ya ESC yada FBL ünite tarafında kullanacağınız bir governor olacaktır. Peki kumanda modelinizde ne ifade edecektir bir düşünelim. Modelinizle alakalı yapacağınız bütün ayarlamalar bilgisayar ile FBL sisteminiz üzerinde olacaktır. Devir kontrolü governor'da olacaktır. Temel ayarlar dışında kumandaya kalan sizin ayar yapacağınız bir şey kalıyor mu ? Pek bir az... Yapacağınız en detaylı ayar belkide timer ayarı olacaktır. :lollol: Bu durumda elinizdeki kumandanız neredeyse sadece iki stick'ten ibaret. Böyle olunca bir kumanda tercih edecek olsam neye bakarım ? Ergonamiye. Kumandamın tutuş hissi nasıl, stickleri rahat mı, rescue, hold, idle siviçlerinin yerleşimi elimin yapısına uygun mu ? Özetle benim için konforlu mu değil mi ?

Son dönemdeki bakış açım böyle ama hala kumandaları çok seviyorum hepsinden almak istiyorum. :lollol: :lol:

Kumandalarla alakalı düşünceler gün geçtikçe ve koşullar farklılaştıkça değişebiliyor. Örneğin benim bu konu açıldığı zamanki düşüncelerimle şu zamanki düşüncelerim epey farklılaştı. Değişmeyen şey ise kumanda konusunun modelcilikte hiçbir zaman popülaritesini kaybetmiyor olması. :laugh:

Bana göre 2 yol var kumanda seçimi yaparken :

- Birincisi her modele hitap edecek yazılımsal olarak kuvvetli bir tercih yapmak. Bu durumda kumandanın yazılımının kullanıcı dostu olması çok anlam ifade ediyor benim için. İster istemez bilinen aşina olduğumuz markalara meyil ediliyor. Modelimiz belli olmadığından kanal sayısı, siviçler, noblar gibi imkanların olabildiğince fazla olması tercih sebebi oluyor. Bu haliyle iş alabildiğinin en iyisini al noktasına gidiyor.

-İkincisi ise modele özel spesifik tercih edilen bir kumanda. Örneğin güncel bir heli toplayaksınız diyelim. Rescue'sü olan bir FBL ünite kullanacağınız belli bir durum. Çok muhtemeldir ya ESC yada FBL ünite tarafında kullanacağınız bir governor olacaktır. Peki kumanda modelinizde ne ifade edecektir bir düşünelim. Modelinizle alakalı yapacağınız bütün ayarlamalar bilgisayar ile FBL sisteminiz üzerinde olacaktır. Devir kontrolü governor'da olacaktır. Temel ayarlar dışında kumandaya kalan sizin ayar yapacağınız bir şey kalıyor mu ? Pek bir az... Yapacağınız en detaylı ayar belkide timer ayarı olacaktır. :lollol: Bu durumda elinizdeki kumandanız neredeyse sadece iki stick'ten ibaret. Böyle olunca bir kumanda tercih edecek olsam neye bakarım ? Ergonamiye. Kumandamın tutuş hissi nasıl, stickleri rahat mı, rescue, hold, idle siviçlerinin yerleşimi elimin yapısına uygun mu ? Özetle benim için konforlu mu değil mi ?

Son dönemdeki bakış açım böyle ama hala kumandaları çok seviyorum hepsinden almak istiyorum. :lollol: :lol:

Türker bey, görüşünüzü ilgiyle okudum. Teşekkürler.