SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

Ynt: SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

ilker bey gens pil alipta 6s pilin 2 seli tamamen bos 0 voltajla eline ulasan arkadasimiz var 6 hucrede 2 tanesi bozuk bu sizin hesabinizla bakarsan %33 eder hata payi , ama dunya bu pili kullaniyor , RJX leride , size denk gelmis olabilir , elektronik sistem bu tamamen sans isi , keza ilk cikan ice 80hv lerdede durduk yere pili takinca yanma sorunuyla karsilasilan cok kullanici var , yada msh brain alip elektrigi verir vermez yanan arkadasim var , unite sifiriyla degisti gelende yandi :) benim ds610 servolardan elevatorde olan down pozisyonunda kitleyip kaldi , helimin kendi kendine takla atarak dususunu izledim bu tarz ornekleri cogaltabiliriz bu bir hata degildir , her firmanin belirli bir fire verme yada hatali urun uretme olasiligi var :)

milyarlik arabalar bile hatali uretilip geri cagiriliyor degilmi :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

yıldırayın motorda bi puştluk var o zaman :D :D :D
şakası bi yana da , abi evet HV servolarda bende MKS X8 tek gecerim imkanım olsa 170$ tanesine veririm , rjx servo , servo king ve bert servolarida aynı muhtemelen aynı yere urettırılıyor , elektronık kusur size gelmiş ama Tr de şu ana kadar sorun olan size denk gelmil ;)

dedigim gibi o fiyatlara HV servo 80$ bandında zor bu hız ver özelliklerde , elektronık devre sonuçda bozuk çıkabilir , demekki kötü şans olmuş sizin adınıza ...

normal servo fiyatlarına yakın nerdeyse fiyatı ve performansına göre bence RJX servolar burda bahsettigim önce fiyat tabi bence tercıh edılebilinir ...

he bu arada torq un yenı nesıl servolara bende yanıgım ;) benimde çok hoşuma gidiyor :D :D

satılık RJX var :D :D

Yav savox 1258lerle çok mutluyken canım mks servo almak istedi birden kötü örnek olmayın lütfen :D

Biri de çıkıp demiyor ki tareq bütün modellerde jr kullanıyordu diye :)

Vay arkadaş artık ben bile bu forumu gerçekten sevmeye başladım :thumbup: Şaka yapmıyorum, eskiden sadece kurucularından birisi olduğum için seviyordum, yani bir nevi manevi bir bağım vardı RCKOLIK ile :laugh:

Ama şimdi tamamen tarafsız bir göz ile bakınca bile forumumuz gerçekten beni bile ciddi anlamda doyurmaya başladı :halay: :yuppi:

Örneğin bu son açtığımız konu. Tercihlerimi paylaştım artından neler neler geldi :D İşin en güzel tarafı da bu yazıyı okuyan insanlar olayı farklı pencerelerden, farklı görüş açılarını bir çatı altında okuyup, değerlendirme imkanına sahipler artık. Bu da bir forum için bulunmaz bir nimet diye düşünüyorum %p

Netice de yaptığımız hobinin %100 doğrusu yok. Bir de üzerine fiyat, maliyet, fiyat / performans ilişkisi devreye girince, nerede ise sınırsız bir seçenek var insanın önünde.

Önemli olan bence bunları net, tarafsız ve çekinmeden kendi tecrübelerimiz çerçevesinde paylaşabilmek. Gerisi bu yazıyı daha sonra okuyup, kendi imkanları, kendi tercihleri ile karar verecek kişilere kalıyor ;)

Elektronik malzemelerin bir kısmı geldi, geri kalanlar da yolda olunca, yavaştan montaj işine başlayayım dedim :D

Ana Frame ve aktarım sistemi montajları tamamlandı :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elektronikler gelince şöyle bir hepsinin fotoğrafını alalım yan yana , gözümüz gönlümüz açılsın. Oyuncakcı dükkanına girmiş çocuk gibi oluyorum onları görünce :)
Bu arada son dönemlerde okuduklarımdan 570 serisinde bile ana dişlinin lynx marka dişli ile değişmesini öneriyorlar. Kırılan 570 dişlileri varmış. Genelde 12S setuplarda görülüyor ancak sizin motorda güçlü olduğu için risk grubunda.

İlker Sönmez' Alıntı:
Elektronikler gelince şöyle bir hepsinin fotoğrafını alalım yan yana , gözümüz gönlümüz açılsın. Oyuncakcı dükkanına girmiş çocuk gibi oluyorum onları görünce :)
Bu arada son dönemlerde okuduklarımdan 570 serisinde bile ana dişlinin lynx marka dişli ile değişmesini öneriyorlar. Kırılan 570 dişlileri varmış. Genelde 12S setuplarda görülüyor ancak sizin motorda güçlü olduğu için risk grubunda.

Benim goblin 500 de başıma gelmişti. Yeni orjinal ana dişle kırılmıştı. Ama daha sonra Lynx aldım. Çok kaliteli.

Mehmet Bey kutu açma videosunda ana dişlinin daha sağlam olduğunu ve upgradeye ihtiyaç duymadığını belirtmişti. Tabi Bert'in iddiasına göre

Valla inanıp deneyenler içinde genede kıranlar olmuş. Lynx olanı daha kıran yok. İşi şansa bırakmamak lazım. Tabi uçuş tarzı , governor gain , sistemin gücü hepsi etkiler ancak havada sıkıntı olursa masrafı çok olur.

Bu arada yanlış anlama olmasın , dişliler sıyırmıyor , göbekten çatlıyor .

İlker Sönmez' Alıntı:

Valla güzel olur. Bir aksilik olmazsa pazartesi elimde olacaklar :thumbup:

İlker Sönmez' Alıntı:

Valla inanıp deneyenler içinde genede kıranlar olmuş. Lynx olanı daha kıran yok. İşi şansa bırakmamak lazım. Tabi uçuş tarzı , governor gain , sistemin gücü hepsi etkiler ancak havada sıkıntı olursa masrafı çok olur.

Bu arada yanlış anlama olmasın , dişliler sıyırmıyor , göbekten çatlıyor .
Bu inananlar arasında ben de varım :D Lynx 500 için çıkan dişli seti metal. İşin doğrusu pinyon metal, ana dişli metal çok hoşuma gitmedi.

Ben de Helifreak takip ediyorum bu aralar. Özellikle 500 kullanan herkes hemen değiştir diyor. Valla ne yapayım bilemedim :rolleyes:

DenizSERT' Alıntı:
Biri de çıkıp demiyor ki tareq bütün modellerde jr kullanıyordu diye :)

Ne zaman kullaniyormus ??? Isin ozune girersen hepsi marketing muhabbeti , cidden bu hobide birsada egomuzu tatmin ettigimiz icin , garajimizda 67mustang imiz yok ama bizimde elimizin altinda kendi oyuncagimiz var ;)

Bu arada jr servolarin zamanla , bosluk yaptigini sagirsultan bile biliyor ;)

Msk X8 , torq , rjx , aligin veya savox dur benim siralamam( hv olmayan serisi savox un )

Soyle de bi durum var cidden tareq gibi ucsam yada TR de cidden en iyi ucabilen pilot lardan olsam isi şova dokerim hic umrumda olmaz cekerim kontronik in pyro 850-500kv motoru koyarim yanina kosmic esc yi , X8 servolarida takarim , model degil biblo yaparim ... yaninada platonik aşkim ugruna şiirler yazdigim 18mz kumandami alirim ...

Oturut karsisina izlerim ...

Tabi bunlar utopya gibi gozuksede hepimiz icin aslinda bu isi prof anlamds yapan 3-4 yillik cogu modelcinin kavusabilecegk ekipmanlar ... helimaster da en genelde modelcilerin ortalamasi 6-7 yildkr ucan adamlar 3 yildir yapanda var 15 yildir yapandan ...

En basiti alvin chai adam 10 yildir ucuyor , herseyi kendi ogrenmiş ...

1 yil komple hover sonraki yil nose in calismis nerdeyse 1 yil priflip calismis , adamin ucuslarinin cogu bigsky , en son sova dayali ucucagi zaman yere yaklasiyor... herif cok disiplin li cidden ...
Bu adam.kullanmasinda ben mi kullaniyim bu ekipmanlari ???

Evet biz Tr modelcileri de kendimiz ogreniyoruz genellikle , kendimjz arastirip sorup sorusturarak ogreniyoruz evet bilgilerimiz paylasiyoruz bu kismida cok guzel yani kendimizi cidden teknik anlamda gelistiriyor , bilgilerimiz ile birbirimizin teknik anlamda gelismesine yardim ediyoruz bu kisima kadar da guzel ...

Ama yalnis yaptigim bir nokta ki cogu modelci de bu sekilde , pilotaj anlaminda birbirizimi destekleyecek yonergeler yontemler , vsvsvsb gibi noktalarda eksigiZ ,yani teoride yurt disindaki cogu pilotdan fazla , ama pratik de eksigiz ...

3D ucan cogumuz hepimiz hep kalip calisip kalip ucup kaliplari birlestiriyoruz , kisa vadede ayni turkiye super ligdeki takimlar gibi ilk sene sampiyon luk olmadi avrupa kupasi seneye oldu oldu olmadi direk teknik ekip degisikligi ...

Yani kisa vadede basariya endeksli o yuzden husran cok oluyor kirim cok oluyor bu yuzden ...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu inananlar arasında ben de varım :D Lynx 500 için çıkan dişli seti metal. İşin doğrusu pinyon metal, ana dişli metal çok hoşuma gitmedi.

Ben de Helifreak takip ediyorum bu aralar. Özellikle 500 kullanan herkes hemen değiştir diyor. Valla ne yapayım bilemedim :rolleyes:

Ben incelemedim ama sadece ortası metal gibi göründü bana , dişli kısmı değişebiliyor , ayrı satılıyor. Erhan kullandı o daha iyi bilir.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

İlker Sönmez' Alıntı:
Ben incelemedim ama sadece ortası metal gibi göründü bana , dişli kısmı değişebiliyor , ayrı satılıyor. Erhan kullandı o daha iyi bilir.

lynx ile goblin arasındaki en büyük fark göbek bağlantı yapısı. goblin sadece milin içinden geçen bloğun çapı kadar tansiyonu dağıtmış. ama lynx ise bu çapı yaklaşık 3 kat büyüterek. ve kısa aralıklarla vida bağlantısı yaparak. tansiyonu daha fazla dağıtmış. lynx techno-polymer malzeme kullanıyor. yani metal değil ama çok sert kendineden yağlamalı bir madde. resimde ekliyorum farkları. kesinlikle değiştirilmeli diyorum.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
lynx ile goblin arasındaki en büyük fark göbek bağlantı yapısı. goblin sadece milin içinden geçen bloğun çapı kadar tansiyonu dağıtmış. ama lynx ise bu çapı yaklaşık 3 kat büyüterek. ve kısa aralıklarla vida bağlantısı yaparak. tansiyonu daha fazla dağıtmış. lynx techno-polymer malzeme kullanıyor. yani metal değil ama çok sert kendineden yağlamalı bir madde. resimde ekliyorum farkları. kesinlikle değiştirilmeli diyorum.
Oncelikle Paylasim icin tesekkurler Erhan :thumbup: Yaptigin tespite Aynen katiliyorum. Keske SAB firmasi da tipki Lynx ya da Align yaptigi sekilde Bir dizayn yapsaymis. Muhtemelen montaj sirasinda bu parcayi mile baglanti sirasid=nda Biraz asiri simma ya da imalat sirasinda kucuk bii fark, bu dislinin ortada bulunan metal kisimdan parcalanmasina neden Oluyor.

Benim anlamadigim Goblin firmasi bilmem kacinci upgrade bzi.erin gordugu bu detayi nasil gormez :'(

Bu arada madem Lynx upgrade parcasi mdetal degil, bu durumda bunu almak farz oldu artik :)