SAB Goblin Heliler için Ugrade Tavsiyeleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Malum hemen hemen her marka ve model için sınırsız sayıda UPGRADE seçeneği var :laugh: Bunlardan bazıları fonksiyonel açıdan gerçekten gerekli upgradeler iken, bazıları ise tamamen görsel zevkimize hitap eden upgradeler oluyor.

Şahsen özellikle modelin havada görselliğini değiştirmeyen / katkı sağlamayan görsel upgrade tamamen keyfe keder buluyorum. Yapanlara tabii ki saygım var, ama kişisel olarak özellikle bunları birer para tuzağı olarak gördüğüm için uzak durmaya çalışıyorum.

Neyse sözü daha fazla uzatmadan konumuza geri dönelim :D Bu konumuzda forumdaki değişik konularda paylaşılan GOBLIN serisi heliler için yapılan upgradeleri bir arada toplamayı hedefledik.

Değerli katkılarınızı bekliyoruz :thumbup:

Önerilen Upgrade'ler

-- LYNX Main Gear Upgrade -

-- Heavy Duty Tail Push Rod -

...Bu arada son dönemlerde okuduklarımdan 570 serisinde bile ana dişlinin lynx marka dişli ile değişmesini öneriyorlar. Kırılan 570 dişlileri varmış. Genelde 12S setuplarda görülüyor ancak sizin motorda güçlü olduğu için risk grubunda.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu mesaj aşağıdaki konudan taşınmıştır.

İlker Sönmez' Alıntı:
Elektronikler gelince şöyle bir hepsinin fotoğrafını alalım yan yana , gözümüz gönlümüz açılsın. Oyuncakcı dükkanına girmiş çocuk gibi oluyorum onları görünce :)
Bu arada son dönemlerde okuduklarımdan 570 serisinde bile ana dişlinin lynx marka dişli ile değişmesini öneriyorlar. Kırılan 570 dişlileri varmış. Genelde 12S setuplarda görülüyor ancak sizin motorda güçlü olduğu için risk grubunda.

Benim goblin 500 de başıma gelmişti. Yeni orjinal ana dişle kırılmıştı. Ama daha sonra Lynx aldım. Çok kaliteli.

Mehmet Bey kutu açma videosunda ana dişlinin daha sağlam olduğunu ve upgradeye ihtiyaç duymadığını belirtmişti. Tabi Bert'in iddiasına göre

Valla inanıp deneyenler içinde genede kıranlar olmuş. Lynx olanı daha kıran yok. İşi şansa bırakmamak lazım. Tabi uçuş tarzı , governor gain , sistemin gücü hepsi etkiler ancak havada sıkıntı olursa masrafı çok olur.

Bu arada yanlış anlama olmasın , dişliler sıyırmıyor , göbekten çatlıyor .

Bu inananlar arasında ben de varım :D Lynx 500 için çıkan dişli seti metal. İşin doğrusu pinyon metal, ana dişli metal çok hoşuma gitmedi.

Ben de Helifreak takip ediyorum bu aralar. Özellikle 500 kullanan herkes hemen değiştir diyor. Valla ne yapayım bilemedim :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla güzel olur. Bir aksilik olmazsa pazartesi elimde olacaklar :thumbup:
Bu inananlar arasında ben de varım :D Lynx 500 için çıkan dişli seti metal. İşin doğrusu pinyon metal, ana dişli metal çok hoşuma gitmedi.

Ben de Helifreak takip ediyorum bu aralar. Özellikle 500 kullanan herkes hemen değiştir diyor. Valla ne yapayım bilemedim :rolleyes:

Ben incelemedim ama sadece ortası metal gibi göründü bana , dişli kısmı değişebiliyor , ayrı satılıyor. Erhan kullandı o daha iyi bilir.

lynx ile goblin arasındaki en büyük fark göbek bağlantı yapısı. goblin sadece milin içinden geçen bloğun çapı kadar tansiyonu dağıtmış. ama lynx ise bu çapı yaklaşık 3 kat büyüterek. ve kısa aralıklarla vida bağlantısı yaparak. tansiyonu daha fazla dağıtmış. lynx techno-polymer malzeme kullanıyor. yani metal değil ama çok sert kendineden yağlamalı bir madde. resimde ekliyorum farkları. kesinlikle değiştirilmeli diyorum.

Abi Lynx Disliyi ben de kullanmaya basladim.Disi plastik degisebiliyor.Acikcasi bunu secme nedenim orjinal siyah eriyor ve heryeri simsiyah toz icinde bırakıyor.Performans acısından bir fark yok.

Abi 500 ve 570 i bilemiyorum, fakat uretim tipi ve malzemesi butuk ihtimal.aynıdır.Onu kırmak inan beceri ister.

Sorun su olabilir, bende de oluyordu, ana dislinin onundeki slant disli aluminyum ve eriyor.Disleri keskinlesiyor ve ana disliyi eritip zamala dislerini kırıyor.Bu nedenle Sab upgrade steel slant disli cıkardı.Ben alıp taktım.Daha kalın ve etli disleri var.

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi 500 ve 570 i bilemiyorum, fakat uretim tipi ve malzemesi butuk ihtimal.aynıdır.Onu kırmak inan beceri ister.

Sorun su olabilir, bende de oluyordu, ana dislinin onundeki slant disli aluminyum ve eriyor.Disleri keskinlesiyor ve ana disliyi eritip zamala dislerini kırıyor.Bu nedenle Sab upgrade steel slant disli cıkardı.Ben alıp taktım.Daha kalın ve etli disleri var.
Mehmet bey tam anlamadım. Aliminyum Dişli ana Dişli yimi eritiyor yoksa tam tersimi. Bide aldığınız yeni Upgrade takım halinde mi aldınız yoksa sadece metal olanı mı aldınız.

Bunu aslinda HF de okumustum, sorunum ana dislinin erimesi ( gozle gorulur hale gelmisti artik) ve her yeri simsiyah toz kaplamasi idi.Kanopini ici, helikopterin mekanik kismi pislik icinde kaliyordu.Daha sonra ogrendimki ( ben dikkat etmemisim) ana dislinin onundeki kucuk slant disli( secondary shaft uzerinde olan zamala eriyor daha dogrusu torpulenip disleri keskinlesiyor.Bicak gibi oluyor.Bu da bizim siyah disliyi eritip toz icinde birakiyor.zamanla disleri kiriyor.Zaten disli kirilma sikayetleri genelde 2 ye ayrilma degilde birden fazla disli kirilma siyirma seklinde.Sab da bu sorunu cozmek icin o aluminyum disli yetine steel olani uretmis.Onu aldim bu keskinlesmiyor dolayisi ile ana disli erimiyor.Digerine gore de biraz daha etli.Lynx e gelince cok upgrade parca aldim makineye alirken onu da koydum.Bir fark hisstemedim ben
Sozde daha sessiz diyorlar ama bence ayni.

Iste bunlar;)

bildiğim kadarı ile have duty dişli takımını birlikte almak lazım. çelik pinyon u takınca onun takımı olan ana dişlide upgrade edilmesi lazım. helidrec de geçen yıl almaya kalkıştığımda ürünün altında bu açıklama vardı.

goblin 500 ün manualinde: kuyruk kayışı, motor kaışı. ana dişli, pinyonve damperlerin değişmesini söylüyor. 100-200 uçuş arasında. eğer sadece ana dişli değiştirip pinyon değişmezse. resimdeki sonuçla başbaşa kalabiliriz.

ama hava duty dişli takım halinde alıdığımızda. ne kadar sürede değişeceği hakkında bir bilgiye sahip değilim.