SAB Goblin Heliler için Ugrade Tavsiyeleri

Şimdi durumu bir özetleyelim isterseniz.

1- Anladığım kadarı ile 500 dahil büyük modellerde stock main gear diş erime problemi var. Mehmet'tin yukarıdaki mesajından anlaşılan bunun sebebi "Main Gear" temas eden "Slant" dişlisinin Aluminyum olması ve zaman içerisinde kendisinin aşınması sonucu keskinleşen diş aralığının Main gear dişlilerine zarar vermesi.

Bu Goblin 500 Main gear dişli resmi. Zannedersem bu duruma güzel bir örnek

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Unutmadan söyleyeyim, Goblin 570'de "Slant Dişli" upgrade edilmiş durumda. Eskiden Aluminyum olan bu dişlinin malzemesi değiştirilmiş durumda.

3- Diğer ana problem ise, Main Gear ortadan parçalanması. Anladığım kadarı ile bu sorun özellikle 500 çok yaşanmış. Bert açıklamasına göre 570 'de yine bir upgrade sonrası Main gear malzemesini değiştirmişler. Fakat Erhan yukarıda bahsettiği dizayn sorunu (Ana mile bağlantı noktası olan metalın main gear gömülü olması) aynen devam ediyor.

En son Ilker hocamızın yurtdışıdan takip ettiği kadarı ile özellikle 12S konfigurasyonlu Goblin 570 benzer kırılma durumları yaşanmaya başlamış.

Ekte kırılan bir goblin 500 main gear dişlisini paylaşalım.

Hatta Goblin 500 için Main gear upgrade parçasını çıkarmış ama 570 de olduğu gibi yine yanlış dizayn

SAB Heavy Duty Main Gear - Goblin 500

Bu durumda Main gear kırılma problemi için en mantıklı çözüm, Erhan'ın paylaştığı lynx Upgrade Main dişlisi

NOT: Benim anlatıklarım bunlar. Yanlış ve eksiğim var ise düzeltilmesini rica ederim ;)

Forumlardaki genel yorumları okuduktan sonra benim kanaatim başlangıç için iniş takımı ve ana dişli upgrade parçalarının alınması yönünde oldu.

İlker Sönmez' Alıntı:
Forumlardaki genel yorumları okuduktan sonra benim kanaatim başlangıç için iniş takımı ve ana dişli upgrade parçalarının alınması yönünde oldu.
Ilker hocam Goblin 570 için ana dişli upgrade konusunda hem fikirim. Fakat HF şunu fark ettim, insanların çoğu henüz Goblin 570 ile gelen upgrade çoğunun farkında değil. Her ne kadar 570 ile ilgili soru sorulsa da, büyük bir çoğunluk hali hazırdaki 500 tecrübelerine göre cevap veriyor, en azından benim tespitim bu yönde oldu.

Şimdi Goblin 570 ile 500 arasındaki Iniş takımı farklılığını vurgulamak ve buna göre yeniden fikrini almak isterim ;)

Temel bazda iniş takımında 2 ana değişiklik yapılmış durumda :

1- 500 serisinde uzun olan karbon iniş takımları kısaltılmış, onun yerine taşıyıcı plastik kollar uzatılmış durumda. Ayrıca 570 manual belirtildiği gibi, iniş takımı daha dayanıklı olsun istenirse, plastik taşıyıcı kolların üst kısmına 2 tane extra vida takılabiliyor. Şahsen Türker ile konuştuktan sonra bu vidaları takmadan monte etmeyi uygun buldum.

Bu konudaki fikirleri rica edelim ;)

2- İkinci en büyük değişikte plastik taşıyıcı kolların girdiği yerde yapılmış. 500'de kollar frame alt kısmında bulunan plastik yuvalara girerken, 570'de bu yuvaların her ikisi de metal yapılmış durumda.

Goblin 500 inis takimi

Gonlin 570 inis takimi

Helifreakde dediklerine göre ana sıkıntı sert inişlerde bile plastiğin kırılması , yani illa kırım olmasına gerek yok. Tabi kırılınca genelde pallerde gidiyor , masraf artıyor. Ancak 570 'in iniş takımkındaki farklılıktan şimdi haberim oldu. Bu dizaynda iniş takımı karbonunun kırılacağını sanmıyorum ancak plastiğin durumunu bilemiyecem. Şu anda satılan upgradeler sadece 500 için olanlar.

İlk etapta alınmayabilir diye düşünüyorum. Yeni dizaynın ne getireceğini görmek lazım.

yozgatta tarık alsadi goblini acil yere indirmesi gerektiğinde biraz sert indi.(adam inert ten düzeltti normal) ve plastik iniş takımı kırldı. paller gitti.

şimdi benim başıma geleni söliim. :)
heli havada elektirk kesti (soketleri tam takmamışım havada iltibatsızlık yaptı) heli yi otoratsonla sert indim. sadece carbon iniş takımım kırıldı ama kopmadı carbon olduğu için sadece %40 eğildi. masrafım sadece 1 adet carbon iniş takımı idi. eğer plastik alsaydı. pallerim ve başka parçalar zarar görecekti.

o yüzden sakın demeyin plastikler ucuz carbona bişey olmasın. direk aliminyum ile değiştirin. yakında zaten çıkar.

bide goblin 570 de iniş takımı girişlerinin metal yapılmasının sebebi. kırımlarda oraların zarar görmesi. böyle olması iyi olmuş.

goblin 700 in aliminyum iniş takımları lynx aliminyum ile değiştirilmesi lazım. goblininkiler sert inişlerde esneyip frame kırabiliyor.

İlker Sönmez' Alıntı:
Helifreakde dediklerine göre ana sıkıntı sert inişlerde bile plastiğin kırılması , yani illa kırım olmasına gerek yok. Tabi kırılınca genelde pallerde gidiyor , masraf artıyor. Ancak 570 'in iniş takımkındaki farklılıktan şimdi haberim oldu. Bu dizaynda iniş takımı karbonunun kırılacağını sanmıyorum ancak plastiğin durumunu bilemiyecem. Şu anda satılan upgradeler sadece 500 için olanlar.
....
İlk etapta alınmayabilir diye düşünüyorum. Yeni dizaynın ne getireceğini görmek lazım.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
yozgatta tarık alsadi goblini acil yere indirmesi gerektiğinde biraz sert indi.(adam inert ten düzeltti normal) ve plastik iniş takımı kırldı. paller gitti.

şimdi benim başıma geleni söliim. :)

..........o yüzden sakın demeyin plastikler ucuz carbona bişey olmasın. direk aliminyum ile değiştirin. yakında zaten çıkar.

bide goblin 570 de iniş takımı girişlerinin metal yapılmasının sebebi. kırımlarda oraların zarar görmesi. böyle olması iyi olmuş.
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar :thumbup: Anlaşıldı ki "Main Gear" sonrası bir de iniş takımını upgrade edeceğiz :-\

Valla ne yalan söyleyeyim daha uçmadan Goblin gıcık olmaya başladım. Bunları ALIGN yapsa, yerin dibine sokardık....

Hele bir de bugün kuyruk kısmının montajını yaptık, inanın resmen şok oldum :eek: Tamam belki uçarken sıkıntı yaratmayacak ama o kadar basit dizayn hataları vardı :'(

Vakit bulur olmaz, konu ile ilgili çektiğimiz videoyu paylaşacağım ;) Bakalım sizlerin yorumu ne olacak :)

tahmin edebiliyorum ama bekliyorum konunun açılmasını.

Evet dün yaşanan teknik bir sıkıntı nedeni ile "Kuyruk mekanizmasını" montajını bitirememiştik :embarras: Bugün Türker kardeşimden aldığım mekanik destek ile :laugh: montajı tamamlandık.

İnşallah ukalalık olarak algılanmaz :embarras: ama ne yalan söyleyeyim Goblin beni ve Türker kardeşimi Kuyruk mekanizmasında biraz hayal kırıklığına uğrattı. Konu ile ilgili bir video çektik. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

mehmet abi kaygılarınzı anlıyabiliyorum.

1- kuyruk da bulunan eğik açı almış pall tutucu linklerin amacı boşluğu almak. böyle eğik olmasa align gibi vida ile sabitlemesi lazım. :) :) :)
2- o kuyrukta yeni upgrade plastik olan kısımı ilk sıfırken kumpasla ölçmek lazım. belli bir zaman sonra tekrar ölçmek lazım. hatta sıkıntı olmazsa o raya slikon sprek sıkılabilir.
3- kuyruk servo aktarım mekanizması nın bence tek kötü yanı ball ları biraz fazla sıkılsa kırılma riski. diğer türlü dediğiniz gibi uçuşa etki eden bi durumu yok. ama şunu da söliim o yönde istediiniz kadar güç uygulayın en fazla carbon çubuk kırılır. bazı upgrade firmaları. aşşa ğı yönde üretmiş. bu tamamen benim şahsi düşüncem. insanların içini rahatlatmak. :):):):laugh:rolleyes::):):rolleyes::):):):):):):):)

paylaşım için teşekkürler.

Öncelikle yorumlar için teşekkürler Erhan :)

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
mehmet abi kaygılarınzı anlıyabiliyorum.

1- kuyruk da bulunan eğik açı almış pall tutucu linklerin amacı boşluğu almak. böyle eğik olmasa align gibi vida ile sabitlemesi lazım. :) :) :)

Valla eğik olması sadece dizayn olarak pek hoşuma gitmedi. Hani ne bilemeyim Goblin yakıştıramadım

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
2- o kuyrukta yeni upgrade plastik olan kısımı ilk sıfırken kumpasla ölçmek lazım. belli bir zaman sonra tekrar ölçmek lazım. hatta sıkıntı olmazsa o raya slikon sprek sıkılabilir.
Sıfırlarken dediğin aşağıdaki resimdeki "A" mesafesiden bahsediyorsun herhalde doğru mu Erhan :rolleyes: Bir de belli bir zaman sonra neden ölçüm yapayım, anlamadım :rolleyes:

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
3- kuyruk servo aktarım mekanizması nın bence tek kötü yanı ball ları biraz fazla sıkılsa kırılma riski. diğer türlü dediğiniz gibi uçuşa etki eden bi durumu yok. ama şunu da söliim o yönde istediiniz kadar güç uygulayın en fazla carbon çubuk kırılır. bazı upgrade firmaları. aşşa ğı yönde üretmiş. bu tamamen benim şahsi düşüncem. insanların içini rahatlatmak. :):):):laugh:rolleyes::
Videoda da dediğimiz gibi uçuşta sıkıntı yapmayacağı konusunda hem fikiriz. Ama ne bileyim, böyle bir şeye de ne gerek var, onu anlayamadım. Belki montaj tamamen bitince anlamlı hale gelecek :)

Daha önce hiç goblinim olmasa da 570 haric bütün serisiyle gerek uçtum gerek mekanik olarak el attım o yüzden sanırım bende birşeyler söyliyebilirim :)
Maddelerce sıralarsak;
1. Kuyruk sliderindeki yapılan ballinkli upgrade yeni competation serilerinde geliyor. Ben bunu funflyda tareqin modelinde görünce sormuştum after market mi diye Tareqde comp serisine özel demişti.
Bu upgradenin amacı Erhan abinin dediği gibi vidalı sistemdeki boşlugu almak sıkışma olmasın diye sab ın koydugu uzun burçlar boşluk yapmasına sebep oluyordu. Halbuki alignde oldugu gibi plastik yada metal linkin içinde kalacak kadar bir burç olsa da iş yapıyordu zira ben goblin 630 da dramelle kısaltarak boşluğu almıştım :)
2. Dual point slider uzun zamandır birçok modelde kullanılan sade ama işlevi büyük bir yöntem. Ama alignin ürettiği v2 sliderlar gibi rulmanlı olanı demiyorum o zamanla boşluk yapmaya başlıyor. Kuyruk ayarında servo limitlerini önerilen şekilde yapılırsa ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
3. Kuyruk l parçası bazı firmalar bu şekilde yapıyor bazı firmalar align gibi yapıyor yalnışım olmasın ttx50 ve e720 de bu şekildeydi montajını yapmıştım. Eksenden sapma yaparak biraz kasılma oluyor olabilir ama bu alttan bağlı olan ballinklerdede olan bir durum tabi azlık çokluk derecesini öçmeden bilemeyiz.

Abi biraz içiniz rahat olsun lütfen :laugh:

DenizSERT' Alıntı:
....... Ama alignin ürettiği v2 sliderlar gibi rulmanlı olanı demiyorum o zamanla boşluk yapmaya başlıyor. Kuyruk ayarında servo limitlerini önerilen şekilde yapılırsa ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
.......
Abi biraz içiniz rahat olsun lütfen :laugh:
Yorumlar için teşekkürler Deniz :thumbup: İçimiz rahat olmasına rahat ama ne bileyim Goblin beklemezdim böyle şeyler diyeyim :laugh: :D
Birde 40 yılda bir model topluyoruz ya biz, ne bulursak paylaşalım, forumca canlılık olsun diyoruz :D

Yoksa video da dediğimiz gibi havada bir şey olacağından değil. :D Bu arada yanlış bilmiyorsam Align V2 slider yapısı tamamen KDE upgrade kopyası. Insan bilinç aldında, Goblin'in de kopyalamasını bekliyor zannedersem ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada yanlış bilmiyorsam Align V2 slider yapısı tamamen KDE upgrade kopyası. Insan bilinç aldında, Goblin'in de kopyalamasını bekliyor zannedersem ;D
Abi zaten bütün modeller birbirinin kopyası karşılıklı carbon kuyruk case sistemi mikadonın kullandığı birşey bu senin yeni slider zaten hali hazırda uzun zamandır kullanılıyor öyle cok büyük bir değişiklik kimse yapamıyor ki olanda az biraz, sab bir kuyruk borusu yaptı yürüdü gitti mesela :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle yorumlar için teşekkürler Erhan :)
Valla eğik olması sadece dizayn olarak pek hoşuma gitmedi. Hani ne bilemeyim Goblin yakıştıramadım
Sıfırlarken dediğin aşağıdaki resimdeki "A" mesafesiden bahsediyorsun herhalde doğru mu Erhan :rolleyes: Bir de belli bir zaman sonra neden ölçüm yapayım, anlamadım :rolleyes:

Videoda da dediğimiz gibi uçuşta sıkıntı yapmayacağı konusunda hem fikiriz. Ama ne bileyim, böyle bir şeye de ne gerek var, onu anlayamadım. Belki montaj tamamen bitince anlamlı hale gelecek :)

Dual point slider

Re: SAB Goblin Heliler için Ugrade Tavsiyeleri

Madem konu rotorlar, hayırlı olsun;)

KONU TASINMISTIR