SIG Kadet Mark II İnşaatı

Mustafa Koç

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Değerli arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,
Başlıktan anlaşılacağı üzre forumumuzun değerli üyesi sevgili kardeşim @Kemal-Lütfi UZER ile yeni bir model inşaatına başlamış bulunmaktayız:halay:

Bundan yaklaşık 7-8 ay önce ilk kez yakıtlı bir uçağa geçmeye karar verdiğimde önce forumcak aşina olduğumuz Zutor'u yakıtlı motorla uçacak şekilde inşaa edip ufak bir nitro motorla uçurmaya karar vermiştim. Sonra Evren abiye bu iş mantıklı olur mu neler gerekir falan diye sordum sağ olsun karşılaşılabilecek zorlukları, düşündüğüm motorun büyük kalacağını bana izah etti ve başlıkta gördüğünüz modeli yapmamı tavsiye etti. Ben de kendisinin tavsiyesi üzerine bu modele yoğunlaştım hatta neredeyse inşaata başlayacaktım ama şansa ikinci el benzer boyutlarda, trainer bir uçağı motor, servolar, yakıt, starter, vs. Akla gelebilecek bütün malzemelerle birlikte set halinde uygun fiyatlı denk getirince benim inşaat işi askıya alındı. Ama kadet aklımın bir köşesinde hep duruyordu.

Geçenlerde burada gençlik merkezine ait uçaklardan biri kırılınca yeni bir trainer ihtiyacı oldu, Kemal'e de zaten daha önce Kadet'ten bahsetmiştim, bu uçağı yapmaya karar verdik:) Bu konuyu da hem yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak hem de inşaat sırasında takıldığımız yerler olursa buradan sorup sizlerin tecrübesinden yararlanmak için açıyorum. Fotoğrafları ve yapım aşamalarını da yavaş yavaş ilerledikçe paylaşacağım. Herkese sevgiler, saygılar.:saygilar:

Bu konuyu da hem yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak hem de inşaat sırasında takıldığımız yerler olursa buradan sorup sizlerin tecrübesinden yararlanmak için açıyorum. Fotoğrafları ve yapım aşamalarını da yavaş yavaş ilerledikçe paylaşacağım. Herkese sevgiler, saygılar.:saygilar:
Kış ve pandemi döneminde takip edeceğimiz yeni ve güzel bir konumuz daha geliyor :heartxf::thumbup:

İnşaata geçecek olursak, nispeten kolay gördüğümüz için ilk önce yatay ve dikey stabilizerden başlamayı uygun bulduk. Yatay Stab çıtalardan konstrüksiyon şeklinde yapılıp altı ve üstü balsa kaplanıyor. Çıtaları birbirine çatarken sert strafor köpüğe igneleyerek sabitledik CApon'la birleştirdik. Kaplamayı da titebond ile çıtalara yapıştırdık. Kaplama sırasında 1,5 mm kullanılması gerekiyordu ama elimizde yoktu. Ya 1mm ya da 2mm kullanacaktık kuyruğu ağırlaştırımamak için 1mm tercih ettik.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dikey stab rudder ve elevator nispeten basit parçalar bunlar da 6 mm balsa levhadan doğrudan kesilerek üretiliyor. Ama elmizde o an için 6mm levha yoktu iki adet 3 mmlik levhadan bütün parçaları ikişer adet kesip iki kat olarak lamine ettik. Bence orjinalinden daha sağlam oldu.

Daha sonra bu elde ettiğimiz rudder, elevator, yatay Stab ve dikey stabın hücum kenarlarını rende ve zımpara ile yuvarlattık.%p

Böylelikle yatay ve dikey stabilizer bitmiş oldu kaplamadan önce ufak tefek rötuşlar olabilir tabi ama şimdilik kenara kaldırıp gövde inşaatına geçtik.:thumbup:

Teşekkür ederiz:) aslında kaplama aliexpress ve banggooddan temin edilebiliyor :saygilar:
Ah ahhh.:undecided: gümrük filan memelekette işler zorlaştı da , benim halimi hiç sorma. Buralara kargo yok özel gönderiliyor.
Geçen yaz free shipping aldıgım esc yi istemeye kalksam altta ekledigim resimdeki gibi. Yada hiç gönderilemiyor. İhtiyacları bırıktırıp TR gezmeye geldigimden once TR adresime istemek durumundayım.
Örnek;-:)

Gövdenin inşaatı için 3mm balsa levhadan iki adet gövde yanı kestik bu gövde yanları tek bir balsa levhaya sığmadığı için iki parça halinde kesip sonradan birleştirmek durumunda kaldık.

Daha sonra gövde yanlarının çevresi boyunca 6x6mmlik balsa çıtalar yapıştırdık.

Gövde yanlarının burun kısmına kontrplak destek parçalarını da titebondla yapıştırdık. Şimdiye kadarki çıta yapıştırmalarında hep capon kullandık ama böyle yüzey yapışmaları için titebond daha uygun geldi. Titebondun tek kötü yanı bekleme süresi bence

Gövde yanları hazır olduktan sonra da uygun şekilde birleştirilmelidir kaldı önce iki kontrplak parçadan oluşan gövde postalarını yapıştırıp ardından da balsa çıtalarla kuyruğu birleştirdik.

Gövdenin alt ve üst kaplamaları henüz tamamlanması önce pushrod tellerini ayarlayıp kuyruğu öyle kapatmayı düşünüyoruz.:saygilar:

Ah ahhh.:undecided: gümrük filan memelekette işler zorlaştı da , benim halimi hiç sorma. Buralara kargo yok özel gönderiliyor.
Geçen yaz free shipping aldıgım esc yi istemeye kalksam altta ekledigim resimdeki gibi. Yada hiç gönderilemiyor. İhtiyacları bırıktırıp TR gezmeye geldigimden once TR adresime istemek durumundayım.
Örnek;-:)

Allah kimseyi DHLnin eline düşürmesin :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Ben inşaattan çok atölyeye bayıldım :heartxf:
Atölyenin daha ayrıntılı fotoğraflarını oranın başlığında paylaşayım ilk fırsatta abi:saygilar:

Mustafa, inşaat güzel gidiyor, kolay gelsin.? Parça kesimleri lazer mi? Yatay dengeleyici kaplaması için de bir tarafı 2 mm, bir tarafı 1 mm kaplardınız, ortalamayı 1,5 mm olarak tuttururdunuz.;)
Ömer abi parçalar lazer kesim evet. Yatay Stab rudder ile gövde arasındaki yerine otursun diye bu şekilde önerdin sanıyorum. Bunu düşündük ama ölçüler inç cinsi olduğu için sonraya bıraktık gövde bittikten sonra boşluk kalırsa 1mm daha kaplama yapacağız:saygilar:
Maşallah epey hızlı gidiyorsunuz :thumbup:
Teşekkür ederiz Mehmet abi ama biraz hile yaptık sayılır:laugh: yani aslında geçen hafta başladık ama paylaşım yapmaya ancak fırsat oldu o yüzden böyle hızlı ilerledik gibi görünmüş olabilir:lol: