Spektrum Kumandalarda Yazılım Güncelleme (Firmware Upgrade)

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Gözlemlediğimiz kadarı ile gün geçtikçe Spektrum kumanda kullanıcı sayımız artıyor. Uzun zamandır aklımızda olup da, gerek biraz üşenme ve gerekse vakitsizlikten fırsat bulup paylaşamadığımız "Yazılım Güncelleme" konusunu, yeni DX9 kullanıcı olan Muammer arkadaşımızın sorusu üzerine bugün paylaşalım istedik %p

Temel olarak şu işlemleri yapıyoruz :

1- Öncelikle adresine girip, üye oluyoruz.
2- Sonra üyelimize kumandamızın seri numarasını girerek, model olarak ilave ediyoruz.
3- Modelimize tıklayarak, var ise SADECE bizim modelimize OZEL ÜRETILMIŞ Upgrade dosyasını indiriyoruz.

NOT: Burada kritik nokta, güncelleme dosyasının kumandaya özel olması. Aynı model kumandanın güncelleme dosyası, diğer kumanda da çalışmamaktadır.
Bu nedenle özellikle 2.el kumanda alımı sırasında, ilk sahibi eğer ürünü kayıt ettirmiş ise, mutlaka KAYIT BILGISINI de almamız gerekiyor.
Daha önce başkası adına kayıt ettirilen kumanda, yeniden sisteme kayıt edilemiyor ne yazık ki.

4- Indirdiğimiz dosyayı, SD karta kopyalıyoruz.
5- SD kartımızı takıp, kumandamızı açıyoruz. Kumanda otomatik olarak güncelleme yapıyor.

Güncellemeleri takip etmek elbette ki yararlı. Burada esas olan güncelleme detaylarına bakarak, bizim ile ilgili bir madde olup olmadığını kontrol etmek. Eğer kullandığımız bir özellikle ilgili bir iyileştirme yapılmamış ise, bu güncellemeyi yapmasak da olabilir.

Gelelim yukarıda kısaca anlattıklarımızın videolu anlatımına. Keyifli seyirler :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yahu amma abartmış bu Spektrum. :) Bari kumandalara bir de IMEI numarası falan verselermiş. :D

Koala Kbar gibi klonlardan korkmuşlardır :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yahu amma abartmış bu Spektrum. :) Bari kumandalara bir de IMEI numarası falan verselermiş. :D
Dolaylı da olsa vermiş gibi olmuşlar abi :laugh: :D

mehmet abicim çok teşekrler fakat video gözükmüypr bir bakarmısınmbire ben kayıt oldum fakat kumandanın seri nosu nereye yazılacak farkedemedim

buldum kayıt olduktan sonra Product Registration na tıklıyoruz ana sayfanın orta en üst bölümünde orda model seçiliyor ve seri numarası giriliyor çok teşekkür ederim mehmet bey eve gidince ilk işim kumandamı güncellemek olacak her kapanışta 15 sn güncelleme uyarısı veriyordu ;D

Rica ederim Muammer de sen de video neden gözükmedi onu anlamadım ?? Az once cepten kontrol ettim, videoda bir sıkıntı yok ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

eve geldim evdeki pc de video görunüyordu bende adimlari uyguladim seri numarami sitede hesabima ekledim ve gerekli firmware dosyasını indirdim v1.06 en yeni olanini sonra kumndayla gelen sd kartı temizlemek amaciyla pc de biçimlendirdim ve icine güncelleme dosyasıni attim kumandai açtım fakat güncelleme başladıgı anda kumanda dondu bende kumandayi kapatip açtim kumanda acilmiyor :rolleyes: saat sabahın 6 sı 0 olarak aldığım dx9 artik acilmiyor ne yaptimsa nafile bu saattede kimseyi rahatsiz etmemek icin googleden durumu arastirdim yurt disi forumlarinda okudugum kadariyla sdcard formati kamera veya fotograf makinesiyle atilmasi lazimmis benimde sj4000 ne taktigim microsd karti adaptöruyle sd ye cevirdim ve guncelleme dosyasini yukleyip kumandaya taktim bir besmele ile actim şükürler olsun kumanda v1.06 yı yükledi ve açıldı şükrolsun ayrica kameralarda kendi üzerinde formatlanmamis sd yada microsd kartlarla tam uyumlu calismiyor kuralı buymuş Mehmet abicim tekrardan teşekkürler konu ve bilgilendirmeleriniz bizleri hergün daha ileriye taşıyor. :saygilar: :RCKolik:

Öncelikle geçmiş olsun Muammer, gece gece seni iyi uğraştırmış :embarras: Bence eğer sd kartı temizlemek amaciyla pc de biçimlendirmemiş olsaydın bir sorun çıkmazdı. Ben bu sorunun benzerini zamanında fotograf makinası kartında yaşımışdım.

Neyse problem çözülmüş. Burada da paylaşman güzel oldu, benzer sorunu yaşayacak arkadaşlara fikir vermiş olduk, teşekkür ederiz :RCKolik:

bu sorunu yaşamamın asıl sebebi tam emin olmamakla beraber kumandamda pulse 2s 4000mAh lipo kullanıyorum dx8 için almıştım ama dx9 a nasip oldu arada yaptığım modelleri ayarlarında oynamalar olduğunda onları sd kartta yedeklemek istiyorum fakat bazen export olmuyo yani kart kullanım dışı gibi oluyor lipo pili cıkartıp takıyorum düzeliyor kumanda setting de pil lipo olaak ayarladım geçen birisi lipo yapmasydın dedi oda mantıklı değil ama vardır bir bildikleri elbet. işte böyle bir durumda bende kartı biçimlendirdim ve bu sıkıntılı durumda bind olayıda çalışmadı nezaman pili cıkartıp taktım öyle çalıstı :rolleyes:

Muammer tam olarak anlamadim.bu olaylar yaniexport sirasinda karti tanimama DX8 mi oldu yoksa DX9 mi ? Pil ayarlari ile ilgili bir durum oldugunu zannetmiyorum. Ben hala dx9 lipo aldim ama takmadim. Turker epey bir suredir DX8 lipo pil ve lipo ayari ile kullaniyor. Su ana kadar bir sikinti yasamadi diye biliyorum ??

Bende bir kere güncelemiştim.Dediğin nokta gerçekten önemli abi siteye daha önceki üyelik durumu.Ben sormamıştım fakat şansıma öyle bir durumla karşılaşmadım ama 2.el alırken sormak şart.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
NOT: Burada kritik nokta, güncelleme dosyasının kumandaya özel olması. Aynı model kumandanın güncelleme dosyası, diğer kumanda da çalışmamaktadır.
Bu nedenle özellikle 2.el kumanda alımı sırasında, ilk sahibi eğer ürünü kayıt ettirmiş ise, mutlaka KAYIT BILGISINI de almamız gerekiyor.
Daha önce başkası adına kayıt ettirilen kumanda, yeniden sisteme kayıt edilemiyor ne yazık ki.

Spektrum kişisel sayfamda kumanda için "deregister product" seçeneği var. Satmadan önce onu desek, alan kişi seri numarası ile tekrar register dese kendi spektrum sayfasından... Öyle olur mu bilmiyorum.

Gidince bi bakayım kumandanın yazılım versiyonu ne... 1.03 gibi bişeydi en son sanırım

Rasim Öztürk' Alıntı:
Spektrum kişisel sayfamda kumanda için "deregister product" seçeneği var. Satmadan önce onu desek, alan kişi seri numarası ile tekrar register dese kendi spektrum sayfasından... Öyle olur mu bilmiyorum.

Gidince bi bakayım kumandanın yazılım versiyonu ne... 1.03 gibi bişeydi en son sanırım
Ben bu ozelligi fark etmemistim Rasim :thumbup: Bence olur ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Muammer tam olarak anlamadim.bu olaylar yaniexport sirasinda karti tanimama DX8 mi oldu yoksa DX9 mi ? Pil ayarlari ile ilgili bir durum oldugunu zannetmiyorum. Ben hala dx9 lipo aldim ama takmadim. Turker epey bir suredir DX8 lipo pil ve lipo ayari ile kullaniyor. Su ana kadar bir sikinti yasamadi diye biliyorum ??
mehmet abicim dx8 de hiçbir sıkıntı yaşamadım ama dx8 de güncelleme yada model kopyalamada yapmadım yani sd kartla ilgili hiçbir işim olmadı tekmodelim 450 pro idi oda zaten kumandada tek modeldi . Fakat dx9 aldım goblin700 , trex 550dfc , trex 450 pro ve extra260 uçak 4 modelim oldu ve kumanda v1.01 versiyonla geldi ve her kapamada 10sn yeni versiyon uyarısı veriyordu . bendesd karta modellerin ayarlarını girmek istedim fakat bazen export oluyor bazen not fail ile başlayan hata veriyordu bu noktada pc den formatladım ve bu sıradada firmware yüklemeye çalıştım kujmanda çalışmaz hale geldi firmware yuklemesı %5 lerde kaldı kumanda dondu. neyse sonrasında netten araştırma sonucu kartın kamera yada fotoğraf makinesinden formatlanması gerekli olduğunu öğrendim ve elimde kamerada formatlanmış bir kart vardı firmware dosyasını içine attım ve başarılı bir şekilde yükleme yaptı buraya kadar hersey normal olması gerektiği gerçekleşti . fakat sonradan yine modeli karta aktarmak istediğimde yine not fail hatası vermeye başladı üstelik pc den formatlanmamış bir kart ile o sıra lipo pili cıkarttım taktım bu sefer yükleme yani model export yapabildim karta şu an yine not fail hatası veriyor lipoyu cıkarttım taktım ama hala hata veriyor . bu konuda bir sıkıntı var ama kumandanın çalışması özellikleri kullanımı gerçekten süper orjinal kartını kameradan formatladım ama yok hala hata veriyor belki fotoğraf makinesinden formatlamam lazım .