Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar Selam, yaklaşık 2 yıl kadar önce Spitfire MK8 uçağım kalkış esnasında motorun stop etmesi ile (hint yağlı yakıt yüzünden) uçak düşük hızı nedeni ile stall oldu ve yan yatıp kanat üstüne düştü ve kanadı kırıldı, o günden bu yana 2 yıldır model evde tamir edilmek için bekliyordu ve evli iken böyle meşakatli bir iş ile uğraşmak zor Eşiminde annesinde olması nedeni ile bunu fırsat bilip uçağın tamirine Mert arkadaşımız ile giriştik

Mert arkadaşımız kanadın tamirinde epeyce yardımcı oldu sağolsun , ayrıca mekan kendi mekanı diye artislik yapıp çoğu şeye elimi sürdürmedi :D

ve işte kırık olan kanat ve tamir aşamaları taşıyıcı çıta kırılmıştı ve bizde yeniden taşıyıcı inşaa ettik, kaplamayı promodelden aldım , mağlesef uçağın girise uygun renk yoktu bende ona yen yakın olanını tercih ettim ancaqk kaplama gerçekten kaliteli :thumbup:

Modelin özellikleri:

Wingspan: 39" (990mm)
Wing Area: 272sq in (17.5sq dm)
Length: 35.5" (895mm)
Flying Weight: 40 - 48oz (1130 - 1360g)
Wing Loading: 21 - 25 oz/sq ft (65 - 78 g/sq dm)
Requires: Glow Engine Requirements: 2-stroke .25 cu in (4 cc)
Electric Motor Requirements: 1450kV Outrunner brushless motor; 45A brushless ESC; 11.1V 2100-3200 mAh LiPo battery

Modelin kırılmadan önceki son fotoğrafı

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eveet kırık kanadımızı görüyorsunuz :) daha öncede birkere kırım geçirmişti ve kanadı tamir etmiştim , uçağın burnundada tamit vardı :)

kanadı soyarak işe başlayalım sonra kırık parçalardan kullanılabilir olanları japonla yerine sabitleyelim :)

Rudder yerinden kompuş :D

Taşıyıcı çıtamız için kanal açıp montajını yapalım :)

bu fotorafta kanadın sol tarafında daha ince işlem görmüş yer gözüküyor :) sağ taraftada şimdi işlem yapılıyor :D

Rudderi ve elevatörü yerine yapıştırıp epoxinin donmasını bekleyelim

kısa bir zımpara ile zemini düzledikten sonra kaplamamızı yapıyoruz :)

Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

sıra geldi kanadın sticker çalışmalarına :)

Modelin kırılmadan önceki son uçuş vidyosu :D

[vimeo]http://vimeo.com/17473617#at=0[/MEDIA]

kanada devam edelim :)

Decal lleride yapıştırınca model tamamlandı :) bu hafta inşallah sağ salim uçuş testini atlatırım :D

Üstad,

Tek kelime ile harika bir çalışma :thumbup: Anlatım, resimler, video süper :thumbup: Mertin ve senin de ellerine sağlık. Bence çok başarılı bir tamir çalışması olmuş, eminin sonuçta öyle olacak. İlk uçuş videosunu merakla bekliyourz ;)

Sadece küçük bir ricam olacaktı. Lutfen kırmayın da bahardaki buluşmada uçuçuşu canlı canlı görelim inşallah :laugh:

Bu ve bunun tarzı modeller, siz buna, nasıl diyorsunuz, warbirds :D du galiba, hep hoşuma gitmiştir. Modelciliğe ilk başladığım zamanlar 1 tane almak istedim. Ama sonra hem çok dağılmamak hem de kesin iniş sırasında kıracağım için vazgeçtim.

Şöyle özel bir odan olacak. Bunlardan bir kaçını tavana asıp seyredeceksin. Hatta bunların micro tiplerinden alıp sırf vitrine bile koymayı düşündüm bir ara :D

Ynt: Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Üstad,

Tek kelime ile harika bir çalışma :thumbup: Anlatım, resimler, video süper :thumbup: Mertin ve senin de ellerine sağlık. Bence çok başarılı bir tamir çalışması olmuş, eminin sonuçta öyle olacak. İlk uçuş videosunu merakla bekliyourz ;)

Sadece küçük bir ricam olacaktı. Lutfen kırmayın da bahardaki buluşmada uçuçuşu canlı canlı görelim inşallah :laugh:

Bu ve bunun tarzı modeller, siz buna, nasıl diyorsunuz, warbirds :D du galiba, hep hoşuma gitmiştir. Modelciliğe ilk başladığım zamanlar 1 tane almak istedim. Ama sonra hem çok dağılmamak hem de kesin iniş sırasında kıracağım için vazgeçtim.

Şöyle özel bir odan olacak. Bunlardan bir kaçını tavana asıp seyredeceksin. Hatta bunların micro tiplerinden alıp sırf vitrine bile koymayı düşündüm bir ara :D

Mehmet abi vidyodada farkedeceğin gibi uçuşu çok hızlı olan bir model, hızını düşürürsen stall oluyor hemen özellikle dönüşlerde zor bi modeldir, kanadının yapısı nedeni ile daha çok hız için tasarlanmıştır.

Ricanı yerine getirmeyi çok isterim umarım kırılmaz :D warbirdleri oldum olası sevmişimdir bunlara karşı ayrıca bir sempatim var :)

Ynt: Ynt: Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi vidyodada farkedeceğin gibi uçuşu çok hızlı olan bir model, hızını düşürürsen stall oluyor hemen özellikle dönüşlerde zor bi modeldir, kanadının yapısı nedeni ile daha çok hız için tasarlanmıştır.

Ricanı yerine getirmeyi çok isterim umarım kırılmaz :D warbirdleri oldum olası sevmişimdir bunlara karşı ayrıca bir sempatim var :)
Daha öncede 1-2 videosunu izlemiştim. Hızı görünce zaten tırsıp vazgeçtim :lol: Dedim ilk inişte ben bunu kesin parçalarım diye :lollol:

Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Mesut AKIN' Alıntı:

Daha öncede 1-2 videosunu izlemiştim. Hızı görünce zaten tırsıp vazgeçtim :lol: Dedim ilk inişte ben bunu kesin parçalarım diye :lollol:

abi bundan al bitane bak :D

Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Mesut AKIN' Alıntı:
Yapma üstad kanıma girme. Almamam lazım, almamam lazım :lol:

Elinize sağlık Mesut Bey,

Tamiratta, uçakta, paylaşımda çok güzel olmuş. :bravo:

Eminim eskisinden bile daha iyi uçacaktır. Görsel olarak zaten çok hoş duruyor. %p

Mesut AKIN' Alıntı:
Yapma üstad kanıma girme. Almamam lazım, almamam lazım :lol:

Abi ne var işte hem köpük hem ufak hemde RTF :D :D daha ne istiyorsun fiyatıda güzel :D

Türker Akgün' Alıntı:
Elinize sağlık Mesut Bey,

Tamiratta, uçakta, paylaşımda çok güzel olmuş. :bravo:

Eminim eskisinden bile daha iyi uçacaktır. Görsel olarak zaten çok hoş duruyor. %p

Türker abi teşekkür ederim , inşallah dediğin gibi olurda sıkıntı çıkartmaz bana :D

Üstad doğru diyorsunda onu al, bunu da al. Bu işin sonu yok ki :lol:

Mesela geçen hafta daha yeni şu ufaklığı aldım. Biraz daha oynayayım, sıkılınca belki bunu da alırım :laugh:

Mehmet abi hayırlı olsun son bikaç gündür bende bakıyordum buna :D ama parça sıkıntısı çekermiyim diye tereddütlerim var :D

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi hayırlı olsun son bikaç gündür bende bakıyordum buna :D ama parça sıkıntısı çekermiyim diye tereddütlerim var :D
O konuda sıkıntı yok üstad. Bir kere çok sağlam. Ben 40 ucusta yaklaış 10 defa öyle bir çarptım ki dedim gitti. Hele son 3 ü invert denemesinde oldu ki birinde resmen alet yerde chicken dance yaptı (ama invert acık alan ve cim pist üstünde denedim ve yapamadım :lol:)

Her türlü yedek parça var, özellikle Banggood en uygun fiyata veriyor. Aşağıdaki konuya bir bak istersen. Cogu parça Blade, Turnigy FBL100 ile uyumlu zaten ;D

Bence senin kesin alman lazım ;)

Mesut bey güzel bir tamirat olmuş tebrik ederim
Mehmet abi gibi bende savaş uçaklarını severim özellikle 2. dünya savaşı uçaklarını, hani derlerya tüfek çıktı mertlik bozuldu işte aynen bu oldu, jetler çıktı mertlik bozuldu
En sevdiğim uçakta p 51dir
ileride kendimi yeterli gördüğümde bir tane alacağım, belli olmaz kendimde yapabilirim.

Ragıp bey teşekkürler :) bende P51 biri severim :) spitfire mk8 , mustang p51d . f4u corsair bu üçlüyü çok seviyorum. mutlaka modeli yapmayı deneyin bence :) çok keyiflidir.

Mesut AKIN' Alıntı:
Ragıp bey teşekkürler :) bende P51 biri severim :) spitfire mk8 , mustang p51d . f4u corsair bu üçlüyü çok seviyorum. mutlaka modeli yapmayı deneyin bence :) çok keyiflidir.

Corsair hep aklımda kalmış bir modeldir benimde. O geriye doğru katlanan retrakları birde parça parça flapları yok mu bitiriyor beni. :coolxf: