Tekne için fikirler ve tavsiyeleriniz lütfen.

Sankim birileri topu bana doğru atıvermiş. ;D

Devir yükselmesi yakıtlı motorlarda evet istenmeyen durumdur. Hatta gerçek catamaran teknelerde tekne sudan kesildiğinde gaz kesilir.
RC teknelerde plastik pervane tekrar suya vurduğunda kırılır. Yüksek devirde metal pervane tercih edilir.
Çürük su olayı derin mevzu. Pervane tamamen su içerisinde dönüyorsa ve su akışına mani durum yoksa yeterlidir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sankim birileri topu bana doğru atıvermiş. ;D

Devir yükselmesi yakıtlı motorlarda evet istenmeyen durumdur. Hatta gerçek catamaran teknelerde tekne sudan kesildiğinde gaz kesilir.
RC teknelerde plastik pervane tekrar suya vurduğunda kırılır. Yüksek devirde metal pervane tercih edilir.
Çürük su olayı derin mevzu. Pervane tamamen su içerisinde dönüyorsa ve su akışına mani durum yoksa yeterlidir.
emre bey vallahi koşu yolunuza doğru çok temiz bir pas olduğunu düşünüyorum :lol:

selamlar;
sayın üyeler tekrar merhaba, size bir müjdem var. inanmayacaksınız ama sonunda başardım. hem de yaklaşık 30/40 km kuzey/kuzeydoğu dan rüzgarlı zeytin köyde, bilmeyenler için yüzünüzü denize döndüğünüzde tekneye sancak/ sancak kıç omuzluk tan acayip bir rüzgar vardı.
teorik te tahmin ettiğim gibi üst güverte den alacağım rüzgarı bertaraf etti, karşıdan gelen dalganın tekne üstünden aşmasını, hem de videolarda var iki defa alabora tehlikesi atlattım (benim hatam aslında direkt kıçtan aldım dalgayı) ağırlık noktası aşağıda kaldı. altta kısa bir salma var oraya kurşun ağırlık koymayı düşünüyorum ki ağırlık noktamı iyice aşağıya çekmek istiyorum böylelikle stabil seyir daha mümkün olacak.
ben tekne ağır oldu sanıyordum ama değilmiş, tam olması gereken ağırlıkta olmuş. Dikkat ederseniz dalga önüne düştükten sonra dalga çukuruna kayarken çok aşırı çürük yapmadı pervane, gerçi bende o anda motor ambele olmasın diye gaz kesmiştim ama yine de iyi durdu yani :)

vallahi çok mutlu oldum emeklerinin karşılığını almanın mutluluğu başka :)

bu konuma sizlerin önerileri ile geldim, lütfen eksikleri yazarsanız çok mutlu olurum. daha bununla o arkada atlayan yazılı orkinos ya da palamut olabilir onları avlayacağız :)

motor 700 kasa
pervane 3 palli 40 mm
pil 14.4 4s li-ion
dümen servosu 9 gr micro, yetti valla hayret :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Selamlar tekrar 🙋🏻‍♂️☺️
Esc olayında yardımlarınıza ihtiyacım var.
Yeterli olur mu
Yoksa surrpas 60 A mi almalıyım

Teşekkürler

Hatırladığım kadarıyla siz 12V 7Ah kuru akü kullanıyorsunuz. 60A olarak link verdiğiniz ESC 12V için uygun değil.

Hatırladığım kadarıyla siz 12V 7Ah kuru akü kullanıyorsunuz. 60A olarak link verdiğiniz ESC 12V için uygun değil.
Şimdi 14.4 4s Li-ion pil kullanıyorum ancak mah değerini bilmiyorum yazmıyor üstünde. Video da quicrun 1060 60 A esc kullanıyordum gayet başarılı idi, ancak başka proje de kullanırken yandı😉🙂 bende yeni bir esc almak istiyorum
Emre bey.
Aslında fırçasız motora geçmek istiyorum, ama kw konusunda ve pil konusunda önerilere de açığım aslında ☺️

Merhaba;
Teknemde bazı değişiklikler yaptım ardından deneme yapmak istedim. Quikrun 1060 esc yandıktan sonra

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu özelliklerde bir esc satın aldım, bataryam 14.8v 18650 4s
Boşta çalışırken herşey normal
Göründüğü gibi, servo normal çalışıyor, motor da gayet normal aşırı bir akım çekmiyor. Ancak suya indirdikten sonra 7.60 A akım çekerken

Sonda duyulan ses geliyor ve motor komutlara cevap verirken servo çalışmamaya başlıyor.
Esc düşük akım korumasına mı geçiyor yoksa yüksek akım korumasına mı. Anlamadığım neden sadece servo çalışmaz hale geliyor.
Görünen voltaj ve akım ölçeri esc den önce bağladım batarya dan çekilen akımı gösteriyor, esc den sonra motor uçlarına mı bağlamalıyım gerçek akımı görmek için

Baba akü yok😀. Pardon. Adem bey akü bitik. Gösterge doğru ise 9 volt akü çıkışınız var.
Ayrıca o tip amper ve voltaj göstergelerini devrede bağlamanızı tavsiye etmem. Çok sağlıklı değiller. Kesinti sebebi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Adem CANITEZ
Baba akü yok😀. Pardon. Adem bey akü bitik. Gösterge doğru ise 9 volt akü çıkışınız var.
Ayrıca o tip amper ve voltaj göstergelerini devrede bağlamanızı tavsiye etmem. Çok sağlıklı değiller. Kesinti sebebi olabilir.
voltajı ben öyle ayarladım emre bey daha önce ki esc arızalarından korktuğum için 7.2/16 v çalışma aralığı hadi dedim ortalarda olsun :)
gösterge olayını iptal ediyoruz anlaşıldı, hani pek te pro görünüyor ya hoşuma da gitmişti aslında :)

Adem Bey
Gördüğüm doğru ise 12 Volt kuru akü kullanmışsınız. Akü voltajını 12 Volttan 9 volta nasıl düşürdünüz.?

Adem Bey
Gördüğüm doğru ise 12 Volt kuru akü kullanmışsınız. Akü voltajını 12 Volttan 9 volta nasıl düşürdünüz.?
Görünen akü soğutma suyu motorunu çalıştırmak için kullandım röle ile çalışıyor. Asıl kullandığım 14.4 4s 18650,

Voltajı da
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Voltaj ve akım ayarlı regülatör ile düşürdüm,