Toplamaya çalıştığım quadcopter yerden kalkmadan bir yöne yatıyor

saglamyemre

Yeni Uye
Merhaba değerli RCKolik ailesi,

Biraz hobi amaçlı biraz akademik amaçlı olarak bir quadcopter toplamaya çalışıyorum. Şu ana kadar forumdan aldığım yardımlar sayesinde sorunsuz ilerliyordum ancak ilk defa bugün uçuş testi gerçekleştirme fırsatım oldu. Quadcopter yerden yükselmeden direk olarak bir yöne yatıyor. Quadcopter özellikleri:

1) Gövde: F450
2) Kontrol Kartı: Openpilot CC3D Flight Controller 32
3) Motor: EMAX MT2213 935KV
4) ESC: 30A SimonK Firmware
5) Pervane: 1045 plastik
6) Kumanda: FlySky 2.4Ghz FS-I6
7) Pil: Floureon 3S 11.1V 35C 2800mAh

Kumandanın trim ayarları varsayılan olarak hepsi ortalanmış durumda. Kontrol kartını kendi yazılımı aracılığıyla PC'ye bağlayıp escleri kalibre ettim(hepsi aynı anda kalibre olmuyor. Bir tanesinden bip sesi daha geç geliyor). Motorların dönüş yönleri yine kontrol kartı yazılımıyla kontrol edildi. Pervaneler dönüş yönüne göre takıldı ancak sonuç(36.saniyeden sonra gözüküyor):

Temel de ESC lerden aynı anda senkron olarak bip sesini almanız lazım.

Siz hangi yazılım ile konfigüre ediyorsunuz. Ben Open pilot ile sıfır ekipmanlar ile yaptığım kurulumlarda hiç bir sorun yaşamadım.

Ama kullanılmış ( birazda hırpalanmış bir motor ile ) motorlar ile havada düz duramıyordum :)

Benim kullandığım Open pilot versiyonu aşağıdaki gibi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir sorun olduğunu bildiğiniz bir durumda, bir deneyelim belki havalanır demeyin, en küçük eksiklik Kırımla sonuçlanıyor genelde.

ÖNEMLİ: Ve denemelerinizi yol ortasında yapmayın, mazallah sizin yada bir başkasının kaza yapmasına sebep olabilirsiniz. İlk denemeleri çayır çimen bulun yapın, 3-5 mt den düşse bile hasar almaz kolay kolay. Ama betonda durum farklı :)

Su konuya bakma imkanim oldu mu peki ??

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ercan bey, Openpilot isim değişikliğine gitmiş ve librepilot olmuş. Kullandığım yazılım Linux sistemleri için son sürüm olan LibrePilot Ground Control Station 15.09 ve tüm malzemeler sıfır olarak alındı.

Uçuş tavsiyeniz konusunda ekstradan teşekkür ederim. Yaşadığım ilçe gece saatlerinde dışarlarda pek kimsenin olmadığı küçük ve rüzgarı bol bir ilçe olduğu için gece saatlerinde yol ortasında tercih etmiştim ve asıl amacım yerden sadece bir miktar kaldırıp ilk testi tamamlamaktı. Bundan sonra çok daha dikkatli olacağıma emin olabilirsiniz.

Mehmet bey, evet üye olduğum zaman gelen özel mesajla beraber okuduğum ve bu konuyu açmadan önce okuduğum konulardan birisi kendisi. Gözümden kaçan bir şey var mı diye link verdiğiniz için tekrar okudum. Özel olarak vurguladıgınız bir alan yoksa ilgili kontrolleri dogru olarak yaptıgıma inanıyorum.

Testlerinizi çimende ve gündüz yapmanız daha emniyetli ve çok daha az maliyetli olacaktır.

Aynı sorunları ben de yaşamıştım. Sorununuz muhtemelen motor sıralaması veya pervane yönüyle ilgili. Motor sıralamasına internetten bakıp doğru şekilde tekrardan takın. Olmadı pervaneler yanlış yerlerde olabilir. Eminim demişsiniz ancak kontrol etmekte yarar var.

Benim sorunun çözümü böyle olmuştu.

Teşekkür ederim Seçkin bey. Motor yönlerini tavsiyeniz üzerine tekrar kontrol ettim ve doğru gözüküyor. Pervane kontrolü için yeni setin gelmesini beklemem gerekiyor.

Motor yönünün yanı sıra ESC'lerin bağlandığı pin sıralaması önemli.

Yani CC3D için sol üst motorun ESC'si ilk girişe, sağ üst 2. girişe, sağ alt 3. girişe, sol alt 4. girişe bağlanacak. Genelde 3. ve 4. motor birbirlerinin yerine bağlanıyor. Ona dikkat edilmeli.

:saygilar:

Değerli yorumlarınız için tekrardan hepinize teşekkür ederim. Yön göstermelerinizle beraber sorunumu giderebildim ve geri bildirimde bulunmanın vakti geldi.

Öncelikle LibrePilot GCS yazılımı ile kontrol kartının firmware güncellemesini yaparken ayarları kendi içine kaydetmediğinin farkına vardım. Yine aynı yazılım içerisinde "rescue mode" aracılığıyla eski tüm ayarları silip sonra yeniden kalibre ettim. Motor ve kontrol kartı bağlantılarını yeniden GCS ile kontrol ederek gösterildiği gibi yapıldığından emin oldum. Sonuç olarak rüzgarlı havada küçük bir test yapabildik. Uçuş tecrübemiz olmadığı için hem çok heyecanlıydık hem çok basit hatalar yaptık ama ayakları yerden ilk kesildiği an müthiş bir duyguydu.

Bundan sonra kimse tutamaz sizi %p

Emre uçuş tecrüben yok ise sim kablosu siparişi vermeni tavsiye ederim çok ekonomik olur eğitimin.

thor cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi