Trex 700 Nitro Helikopter Maiden Uçuş (Yine Yeni Yeniden)

DenizSERT' Alıntı:
Çok sevindim abi :) farklı bi model tercih etseydin ama aliginden ağzın yanmadı mı :)
Teşekkürler Deniz. :)
Valla yanmasına yandı ama elimde motor ve kırılan modelden kalan bir sürü yedek parça olunca bir kez daha şansımı denemek istedim. Esas en önemlisiyse modelden hevesimi de alamamıştım.

sedriq' Alıntı:
Ne güzel bir modeldir bu böyle maşallah güle güle kullanın Türker bey.
Teşekkürler Serkan Bey. :) Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah...

Hayırlı olsun Türker bey, kumandanızla birliklte çok keyif alacağınız kesin, :thumbup: hangi sensörler var modelin üzerinde ?

Ömer Çelebi' Alıntı:
Hayırlı olsun Türker bey, kumandanızla birliklte çok keyif alacağınız kesin, :thumbup: hangi sensörler var modelin üzerinde ?
Teşekkürler Ömer Bey. :)

Model üzerinde sıcaklık sensörü ile flight battery voltaj sensörü var şuan. Receiver voltajı zaten default olarak görebiliyorum.

Elimde RPM sensörü de mevcut ilerleyen zamanlarda onuda ilave edebilirim.

Hayırlı olsun Türker Bey. Hayalimdeki helikopter sınıfı. Bu boyutlarda nitrolu bir helim olmasını çok isterim ama Align mı olur Raptor mu bilmiyorum şu an. Umarım ilerleyen zamanda durumum buna müsait olur. Umarım sizin uçuşlarınızda videolardaki gibi kırımsız ve zevkli olur. Teşekkürler paylaşım için.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Hayırlı olsun Türker Bey. Hayalimdeki helikopter sınıfı. Bu boyutlarda nitrolu bir helim olmasını çok isterim ama Align mı olur Raptor mu bilmiyorum şu an. Umarım ilerleyen zamanda durumum buna müsait olur. Umarım sizin uçuşlarınızda videolardaki gibi kırımsız ve zevkli olur. Teşekkürler paylaşım için.
Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim Nesimi Bey. :)

Açıkçası sizi de karanlık tarafta görmeyi çok isterim. :laugh: İnşallah o gün geldiğinde birlikte değerlendiririz size nasıl bir heli alalım diye. :thumbup:

Türker Bey hayırlı olsun. İnşallah bu helikopteri sorunsuz kullanırsınız. Göndermiş olduğunuz pal tutucu için de çok teşekkürler. Mahçup ettiniz beni.

Etrafımdakiler benim raptorun pilli olduğunu duyunca oyuncak gözüyle bakıyorlar. Keşke nitro olsaymış.

Ama yakıtlı modeller konusunda tereddütlerim var. Hadi diyelim ki ayarlarını falan öğrendim, gereken ekipmanları tamamladım. Yer sıkıntısının yaşandığı apartman dairelerinde yakıtlı model ile uğraşmak sorun olmuyor mu?

Türker Akgün' Alıntı:
Açıkçası sizi de karanlık tarafta görmeyi çok isterim. :laugh:

Ben zaten karanlık tarafa geçtim. Önce şu 450 işini kıvırayım sonra daha büyüklerine bakacağız. Hala arkadaştan video bekliyorum. Onlar içinde 450 ninde ilk uçuşu vardı.

Cahit Kaş' Alıntı:
Türker Bey hayırlı olsun. İnşallah bu helikopteri sorunsuz kullanırsınız. Göndermiş olduğunuz pal tutucu için de çok teşekkürler. Mahçup ettiniz beni.

Etrafımdakiler benim raptorun pilli olduğunu duyunca oyuncak gözüyle bakıyorlar. Keşke nitro olsaymış.

Ama yakıtlı modeller konusunda tereddütlerim var. Hadi diyelim ki ayarlarını falan öğrendim, gereken ekipmanları tamamladım. Yer sıkıntısının yaşandığı apartman dairelerinde yakıtlı model ile uğraşmak sorun olmuyor mu?

Teşekkür ederim Cahit Bey, inşallah sorunsuz olur bu defa. :) Pal tutucunun lafını bile etmeye gerek yok, işe yarasın yeterki.

Esasında elinizdeki kit sebebiyle Nitro/Elektrikli geçiş konusunda siz şanslısınız. Sanıyorum bir dönüşüm kitiyle modeliniz kolayca nitroya dönüşebiliyor.
Size maliyet olarak :
- Elektrikli / Nitro dönüşüm kiti,
- 91 - 120 cu 2 zamanlı helikopter motoru,
- Voltaj regülatörü ve buji ateşleyici ünite,
- 2S lipo pil,
- Starter,
- Yakıt, yakıt pompası ve buji anahtarı, silikon hortum gibi ufak el aletleri gerekecektir.

Nitro modellerin elektrikliler kadar kullanıcı dostu olmadıkları bir gerçek. Uğraşmanız gereken birde ilave motor ayarı ve governor gündeme geliyor ister istemez. Ayrıca birde egzozdan çıkan yağ her tarafı batırıyor. :laugh: Ama herşeye rağmen ayrı bir keyfi olduğuda ortada. :coolxf:

Yer sıkıntısına gelince ilave bir yer sıkıntısı yaşatmıyor bence. Neden öyle düşündünüz tam anlıyamadım. :rolleyes:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ben zaten karanlık tarafa geçtim. Önce şu 450 işini kıvırayım sonra daha büyüklerine bakacağız. Hala arkadaştan video bekliyorum. Onlar içinde 450 ninde ilk uçuşu vardı.
Son zamanlarda heli camiasında yaşanan kayıplar sonrası bu haber, bizler için çok sevindirici oldu Nesimi Bey:laugh: :halay:

450 ile ilgili takıldığınız teknik konular olur ise, bizler buradayız, elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız ;) Kaldı ki, sizin gibi titiz ve araştırmacı bir modelci, çok rahatlıkla heli işini de yapabilir :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Son zamanlarda heli camiasında yaşanan kayıplar sonrası bu haber, bizler için çok sevindirici oldu Nesimi Bey:laugh: :halay:

450 ile ilgili takıldığınız teknik konular olur ise, bizler buradayız, elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız ;) Kaldı ki, sizin gibi titiz ve araştırmacı bir modelci, çok rahatlıkla heli işini de yapabilir :)

Teşekkürler Mehmet Bey. Helikopter işini çok önceden beri çok seviyordum ve istiyordum. Bugünlere nasipmiş ama şu var ki helikopter işi uçak kadar kolay değil. Çok fazla teferruat var. Daha fazla da teknik bilgi istiyor.

Zaten hazırlamış olduğunuz videolar ve konularla çok yardımcı oldunuz şu ana kadar. Forumda bulamadığım konularda mutlaka başınızı ağrıtacağım. Yeri gelmişken belki tekrar olacak ama bu site ve sağladığınız içerik için emeği geçenlere teşekkür etmek isterim. Umarım bu birliktelik uzun yıllar bozulmadan devam eder...

Türker Akgün' Alıntı:
Teşekkür ederim Cahit Bey, inşallah sorunsuz olur bu defa. :) Pal tutucunun lafını bile etmeye gerek yok, işe yarasın yeterki.

Esasında elinizdeki kit sebebiyle Nitro/Elektrikli geçiş konusunda siz şanslısınız. Sanıyorum bir dönüşüm kitiyle modeliniz kolayca nitroya dönüşebiliyor.
Size maliyet olarak :
- Elektrikli / Nitro dönüşüm kiti,
- 91 - 120 cu 2 zamanlı helikopter motoru,
- Voltaj regülatörü ve buji ateşleyici ünite,
- 2S lipo pil,
- Starter,
- Yakıt, yakıt pompası ve buji anahtarı, silikon hortum gibi ufak el aletleri gerekecektir.

Nitro modellerin elektrikliler kadar kullanıcı dostu olmadıkları bir gerçek. Uğraşmanız gereken birde ilave motor ayarı ve governor gündeme geliyor ister istemez. Ayrıca birde egzozdan çıkan yağ her tarafı batırıyor. :laugh: Ama herşeye rağmen ayrı bir keyfi olduğuda ortada. :coolxf:

Yer sıkıntısına gelince ilave bir yer sıkıntısı yaşatmıyor bence. Neden öyle düşündünüz tam anlıyamadım. :rolleyes:
Evet Raptorda nitroya geçmek daha kolay ama sanırım yine baya bir maliyetli. Onun yerine belki ilerde temiz ikinci el bir yakıtlı düşünürüm.

Yer sıkıntısından kastım aslında heliyi koyacak yer değildi aslında. Mesala evin içinde yakıt bidonu bulundurma fikri bana garip geliyor. Ya da bakımlarını falan yaparken kokusu falan oluyor mu. Yakıtlı model olunca ayrı bir odanın atölye gibi kullanılması gerekirmiş gibi geliyor bana. Gerçi bu imkan çoğu kişide yoktur.

Cahit Kaş' Alıntı:
Evet Raptorda nitroya geçmek daha kolay ama sanırım yine baya bir maliyetli. Onun yerine belki ilerde temiz ikinci el bir yakıtlı düşünürüm.

Yer sıkıntısından kastım aslında heliyi koyacak yer değildi aslında. Mesala evin içinde yakıt bidonu bulundurma fikri bana garip geliyor. Ya da bakımlarını falan yaparken kokusu falan oluyor mu. Yakıtlı model olunca ayrı bir odanın atölye gibi kullanılması gerekirmiş gibi geliyor bana. Gerçi bu imkan çoğu kişide yoktur.
Depolama anlamında nitro modeller elektrikli modellerden pek farklı değiller Cahit Bey. Glow motorlarda kullanılan yakıt benzin ya da mazot benzeri yakıtlar gibi sıkıntı yaratacak bir kimyasal değil. Bu motorlar temel olarak alkol yakıyorlar, bu yakıtlar parlayıcı/patlayıcı değiller ve rahatsız edici bir kokuları yok. Ayrıca miktarsal olarak az bir miktar depolamanız yeterli oluyor. Bana sorarsanız elektrikli modellerimizin lipo pilleri güvenlik olarak depolama yönünden daha sıkıntılı.

Bakımları için de elektrikli modellerde ihtiyaç duyduğumuz koşullar yeterli, yani ev ortamında bakımları yapılıp saklanabilirler. Biraz daha fazla kağıt havlu ve temizleme sıvısı kullanmanız gerekiyor yalnız. :laugh:

Öyle ise yeterince bilgi ve para sahibi olunca ben de düşüneyim bir yakıtlı. Gerçi bilgiye ulaşma konusunda sıkıntım yok sayenizde ama :laugh: ikincisi de zamanla

Cahit Kaş' Alıntı:
Öyle ise yeterince bilgi ve para sahibi olunca ben de düşüneyim bir yakıtlı. Gerçi bilgiye ulaşma konusunda sıkıntım yok sayenizde ama :laugh: ikincisi de zamanla
Bilebildiğimiz kadarıyla her zaman yanınızdayız Cahit Bey. :RCKolik: