Tüm Aliexpress ve Alibaba paketlerine vergi mi geliyor ?

Geçen benim pervane paketini açmışlar gümrükte. 10 çift plastik karbon karışımı pervane. Beyan değeri 8 usd. Postayı teslim ederlerken 5.2 tl gümrük ödedim. Bizim açımızdan sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Çünkü, bizim ürünler yükte hafif pahada ağır şeyler. Anladınız siz onu:)
Selam,
5.2TL paketin gumruge sunulma bedeli. Eger paket gumruge sunuluyorsa sonuc ne olursa olsun en az 5.2TL aliyorlar. Istanbuldaki bagzi distributorlerden ithalatda cok cari acik verdigimiz icin mercek altina alinacagini soyluyorlardi.

Valla sıradan bir vatandaş olarak koskoca bakandan iyi bilecek halim yok... Ancak, 26 milyon paket değil, 126 milyon pakete de gümrük uygulansa, ekonomik durumda da, üreticinin halinde de bir değişiklik olmayacak, olamayacak. Keşke düze çıkmak Çin'den gelen mallara gümrük uygulamakla mümkün olsaydı, ama değil. Hani gözümüzde çok büyüyen ve bir o kadar da önemli bir iş olur, ama onun yerine masamızı toplamaya falan başlarız ya kaçınmak için, işte bu gümrük işi de böyle gibi sanki...

Aslında olay bireysel alışverişlerde değil sıkıntı, buralardan malzemeleri çekip satış yapan esnafta. Vergisiz satışları engellemek istiyorlar ama engelleyemeyince böyle saçma işler çıkıyor ortaya. Bu durumda tabi bizler de etkileniyoruz malesef. İnanılmaz bir hacimde ticaret dönüyor bu yolla.

Yeterli olmasa da Turkiye de benim bildigim iki Hobby urunleri ureten sirket var. Metal Hobby ve MCD Racing. MCD Racing 1/5 araba sinifinda bir dunya markasi oldu. Bir cok ulkede sadece MCD Racing araba yarislari yapiliyor. Urunlerindeki tasarim ve iscilik 10 numara. Bildigim kadariyla Metal Hobby de ScaleArt markasina cogunlukla 1/14 olcek TIR a CNC de yapilmis yedek parca yapiyordu. Simdi is makinalarida yapiyorlar bildigim kadariyla. Bu makinalar hidrolik yag ile gercegine tam uygun modeller. Bazilanin is makinalarinin fiyati 10,000 Euronun uzerinde. Yani yaraticilik deseniz var, makina (CNC, design app, etc) hepsi ulkemizde var. Sadece biraz daha desteklenmesi gerekli. Ben mesala 1/5 araba almayi dusunuyorum. Losi, HPI, Rovan, FG Modellsport yerine MCD Racing alicam. 100% yerli. (Motor ve servolar haric)

Yani gruptaki abilere, kardeslerime soruyorum. Turkiye de Goblin gibi bir helikopteri yapacak yetenek, ve teknoloji yok mu? Bence var ama desteklemek lazim.

• Beğen
Tepkiler: Erkan Gürbüz
Olurda sayın bakana sorma fırsatı yakalayan bir arkadaş olursa lütfen şu soruyu sorsun . İthalat vergilerini %0 veya %1 yapıp yurtiçine soktuğunuz ürünlerin neticesinde yerli üreticilerden kaçı iflas etti ? Veya muadil ürünlerin üretiminde düşüş % kaç oldu ?

Ben görürsem mutlaka soracağım .

Arabada belki olur ama uçarlılarda zor , koca memlekette kaç tane helikopterci veya daha doğrusu modelci var?
Bunlar mı ayakta tutacak girişimciyi.
Elbette yurt dışı satış esas hedef olacak, da nasıl.?
Sonuçta servo,motor,elektronik de yine dışa bağımlısın.Hadi yapın dışarıdan bir vida bile almadan en ucuzundan bir quad.Ha , olmuyor mu ,neden ,e kartı bile çinden geliyor.
Eh bu kurlar ,lansman maliyetleri , işçilik,yatırım falan eklenince ne kadar ekonomik ürün sürülebilir ki ortaya.Kaldı ki bu öyle diş macunu gibi çok satılan bir ürün türü de değil.Rakipler 2 dakika da hamm yapar.
Evet , yaparız , hem de en iyisini , ama benim artık basit bir elektrik motoru bile alabilecek gücüm kalmadı.Napcez şimdi.

merhaba ,
üreticiyi korumak yerli üretime teşvik ! herkes bunu istiyor fakat üretimi olmayan bir ürünüde bırakın yurtdışından
alalım.Sırf para kazanmak için bu uygulamalara gerek yok, zaten belli sınırlar dahilinde alıyoruz.Geçen arkadaşın saatini
gümrüğe sokma ücreti adı altında 5.22tl ücret aldılar bu vergi değil sadece gümrüğe sunum ücreti iyide daha önce neden
yoktu bunu anlamış değilim , ama arkadaşın dediği gibi iç çamaşırı bile getiriliyorsa durum garipleşmeye başlar yakında
domates patlıcanda getirtirlerse şaşırmam galiba biraz bizdede kabahat var ?

saygılarımla.

gümrüğe sokma ücreti adı altında 5.22tl ücret aldılar bu vergi değil sadece gümrüğe sunum ücreti iyide daha önce neden
yoktu bunu anlamış değilim

Bu konuda yanlışlık olmasın, 2013-14 dönemlerinden beri yurtdışı alışveriş yaparım, 15'te zirveye çıktı... Bu ücret o zamanlar da vardı... 2010'da nasıldır bilmem.

Devletin yaklaşımı farklılıklar gösterebiliyor diğer taraftan. Kimi zaman sadece üstünde yazana bakıp geçiyor, fazla irdelemiyor. Kimi zaman (=ekonominin kötüye gittiği, sineğin kanadından yağ çıkarılan zaman) daha fazla irdeliyor, üstünde yazana inanmıyor, sevk ediyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
merhaba , bende çok ürün aldım ama hiç duymadım okulda herkes mutlaka her hafta bir ürün alır
ama geçen yıllara göre bu olay ilk başımıza geliyor belki vardır yada okul olduğu için bakmıyorlardı
ama şimdi galiba kapsam içine alındık ne yapalım ödeyeceğiz.

Bana bu karar henüz iyi günlerimiz diye düşündürdü...

Neler yaşanacak bilmiyorum ama sadece gümrüğe sunma ücreti 5TL. En basit haliyle tüm gelen ürünler açılıp incelenecek dense bile bir bedel yapıyor. Bakalım ilerleyen günler bize neler gösterecek. Bir de böyle bir uygulama hayata geçerse bize ürünler ne zaman ulaşacak. En üzücü kısımda neredeyse alternatifsiz bırakılan bizler ekonominin sorumlusu olan kişilermişiz...

10 gün önce aliexpressten 4 adet sunnysky x4110s 340kv motor siparişi vermiştim orijinal kutularıyla göndereceğini söylemişti satıcı. 6 günde kargoya verdi ve direkt Turkish Post (PTT) ile göndermiş ve takip kodu RH...TR şeklindeydi. 3 günde Türkiye’ye giriş yaptı şuan Şanlıurfa’ya ulaşmış ve işin garibi takip sisteminde gümrüğe girdiğine dair bir belirti hiç olmadı. Şimdiye kadar hiç böyle birşeyle karşılaşmamıştım. Tabiki gümrük ücreti vb. bir ödeme de çıkmamış. Şaşırdım doğrusu.

Edit: inşallah gönderdiği ürünler motorlardır :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
10 gün önce aliexpressten 4 adet sunnysky x4110s 340kv motor siparişi vermiştim orijinal kutularıyla göndereceğini söylemişti satıcı. 6 günde kargoya verdi ve direkt Turkish Post (PTT) ile göndermiş ve takip kodu RH...TR şeklindeydi. 3 günde Türkiye’ye giriş yaptı şuan Şanlıurfa’ya ulaşmış ve işin garibi takip sisteminde gümrüğe girdiğine dair bir belirti hiç olmadı. Şimdiye kadar hiç böyle birşeyle karşılaşmamıştım. Tabiki gümrük ücreti vb. bir ödeme de çıkmamış. Şaşırdım doğrusu.

Edit: inşallah gönderdiği ürünler motorlardır :)
eger sizin 4 adet 4110 dev motora vergi cikmadiysa , benim 1 adet sunnysky 2814 motorada cikmamistir , vergi cikmasi bisey degil 10 gun ukimde bekletiyorlar

Ukime girip kaldıysa , size bir ihbarname gelir, aldığınız ürünün faturasını veya ödeme ekstresini gönderdikleri mail adresine yollamanızı isteyecekler.Eh sonrası malum , %30 gümrük vergisi üzerine toplamına KDV artı sunum ve inceleme ücreti.