Tüm Aliexpress ve Alibaba paketlerine vergi mi geliyor ?

Vergi kutsaldır arkadaşlar. Bu konunun burada konuşulması bile doğru değil.

Vergi kutsaldır arkadaşlar. Bu konunun burada konuşulması bile doğru değil.
Merak etmeyin doğru olmayan şeyleri ne arkadaşlarımız burada yazar, ne de yönetim olarak bizler buna izin veririz.

Bu forumda belki fark etmediğiniz ama oto kontrol sistemi gayet güzel çalışır. Keşke her yer ve her şey bu kadar düzgün olsa ve düzgün çalışsa...

Son düzenleme:
Sıkıntımız verginin alınması değil, vergilerin ne kadar doğru değerlendirildiği bile değil. Sıkıntımız, Türkiye ye 1 haftada gelen ürünün 2 haftaya yakın gümrükte beklemesi.

Yoksa diğer yönden uzun vadede biz karlı çıkarız. Çünkü, her ürünün gümrüğe sunulması demek, neredeyse her ürünün incelenmemesi demek. Buda bizim gibi yükte hafif pahada ağır malzeme alanlar için gayet olumlu bir gelişme.

Yoksa yerli üretici varda biz mi almadık. Adam Çin den getirtip %100 karla satsa yine alalım. Çin den getirtip üzerine %200 - 300 kar koyup satıyor. %18 KDV verince arkadaş aklanmış oluyor.

Bir de nedense vergi sadece biz bordrolu çalışanlara kutsal. Suriyeliye esnafa işportacıya göz yumup biz daha maaşı almadan %30una "çöküyor" devlet. Ama büyük şirketlerin futbol takımlarının milyarlarca lira borcunu siliyor.

İşte insanlar bu yüzden burada itiraz ediyor ses çıkarıyor. Yoksa adaletli bir vergi sistemi olsa ve verdiğimiz verginin karşılığını açık bir şekilde görebilsek kimse vergi vermeye ses çıkarmaz. Ama vergiyi toplarken sosyal devlet olup hizmet dağıtırken liberaller dönersek halimiz böyle olur tabi.

Bir de bunların konuşulması bile yanlış demişsiniz ama belli kurallar çerçevesinde her şey her yerde tartışmaya açıktır. Tartışarak argümanlar sunarak doğruya ulaşabiliriz ancak. Maalesef başka türlü olmuyor.

Neyse , hadi konuya dönelim , ben bu 2700kv motoru mart girmeden nasıl alırım bana bi yardımcı olun bakalım.Scorpion alırsam vergileriyle beraber 450 sınıf 2700 KV motor bana yaklaşık 1000 TL olacak.Hadin bi el atın ne yapalım , haa, maaşım 2020 TL :D
Yav he he .....Biz de abarttık mı tam abartıyoruz be , bugünkü kurdan 843.7 TL ediyormuş :D

Son düzenleme:
Kesinlikle vergi kutsaldir. Vermek ne kadar kutsalsa, almak da, harcamak da kutsaldir. Bizler devlet isi bitince kamu mali mumu sondurup, kendi mumunu yakan devlet adamlarinin hikayelerini dinleyerek buyuduk, dinledigimizi de anlamayi becerdik. Bilmem anlatabildim mi...

Bir de nedense vergi sadece biz bordrolu çalışanlara kutsal. Suriyeliye esnafa işportacıya göz yumup biz daha maaşı almadan %30una "çöküyor" devlet. Ama büyük şirketlerin futbol takımlarının milyarlarca lira borcunu siliyor.

İşte insanlar bu yüzden burada itiraz ediyor ses çıkarıyor. Yoksa adaletli bir vergi sistemi olsa ve verdiğimiz verginin karşılığını açık bir şekilde görebilsek kimse vergi vermeye ses çıkarmaz. Ama vergiyi toplarken sosyal devlet olup hizmet dağıtırken liberaller dönersek halimiz böyle olur tabi.

Bir de bunların konuşulması bile yanlış demişsiniz ama belli kurallar çerçevesinde her şey her yerde tartışmaya açıktır. Tartışarak argümanlar sunarak doğruya ulaşabiliriz ancak. Maalesef başka türlü olmuyor.

Tartışma yaratmak istemiyorum. vergilerimiz nereye gidiyor yada vergi oranları neden bu kadar yüksek ayrı bir konu ancak ben aldığım ürün için vergi vermekten rahatsız değilim.

Umarım bu olay hayırlara vesile olur ve yerli modeller, uçuş kontrol kartları, motorlar üretmeyi başarırız.

Tartışma yaratmak istemiyorum. vergilerimiz nereye gidiyor yada vergi oranları neden bu kadar yüksek ayrı bir konu ancak ben aldığım ürün için vergi vermekten rahatsız değilim.

Umarım bu olay hayırlara vesile olur ve yerli modeller, uçuş kontrol kartları, motorlar üretmeyi başarırız.

Ben kazandığım paranın 60%-70% bandında kesilmesi üzerine konacak her ekstra kuruş vergiden rahatsız olurum. Eğer vergi vermiyorsanız tabi ki sizi rahatsız etmez.
Ayrıca birşeylerin konuşulmaması gerektiğini kabullenmek malesef herkese has bir özellik değil. Bir vatandaş olarak öncelikli görevlerimizden ( dikkat edin hak değil görev diyorum ) biri de vergilerimizin nerelere harcandığını sorgulamaktır.

Ben kazandığım paranın 60%-70% bandında kesilmesi üzerine konacak her ekstra kuruş vergiden rahatsız olurum. Eğer vergi vermiyorsanız tabi ki sizi rahatsız etmez.
Ayrıca birşeylerin konuşulmaması gerektiğini kabullenmek malesef herkese has bir özellik değil. Bir vatandaş olarak öncelikli görevlerimizden ( dikkat edin hak değil görev diyorum ) biri de vergilerimizin nerelere harcandığını sorgulamaktır.
Konunun siyasete uzanacağının farkında olduğum ve siyasetin yerinin burası olmadığını bildiğim için uzatmak istemiyorum.

Vergi vermiyor degilim devlet memuruyum her ay maaşımdan kesiliyor merak etmeyin.

Vergiler kanunla konulur "benim maaşımdan kesiliyor başka vergi vermem" anlayışı bana mantıklı gelmiyor.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Konunun siyasete uzanacağının farkında olduğum ve siyasetin yerinin burası olmadığını bildiğim için uzatmak istemiyorum.

Vergi vermiyor degilim devlet memuruyum her ay maaşımdan kesiliyor merak etmeyin.

Vergiler kanunla konulur "benim maaşımdan kesiliyor başka vergi vermem" anlayışı bana mantıklı gelmiyor.

Konunun aslında siyasetle ilgisi yok, ancak mevcut vergi politikası eleştirilir korkusu da bana mantıklı gelmiyor. Mantıklı oranlarda ve adil vergi alınsa emin olun bu platformda kimse gümrük vergisine, gelecek ek vergilere, vs. ses çıkartmaz.

Son düzenleme:
Konunun aslında siyasetle ilgisi yok, ancak mevcut vergi politikası eleştirilir korkusuna da bana mantıklı gelmiyor. Mantıklı oranlarda ve adil vergi alınsa emin olun bu platformda kimse gümrük vergisine, gelecek ek vergilere, vs. ses çıkartmaz.
O zaman olması gereken vergi politikasını anlatın belki birileri görür. Önerileriniz nedir. Maaşından bir kere vergi kesilene birdaha kesinti yapılmasın mı? Yada vergi oranları %3 olsun mu? Rc modelcilere vergi uygulanmasın mı? Türkiyede üretilmeyen ürünlere vergi konulmasın mı?

Korkmayın 7 yıldır bu platformda Siyasetin “S” geçmedi ve geçmezde.

Dikkat etti iseniz bu konuyu açan benim. Eğer kendimden ya da arkadaşlarımdan şüphem olsa zaten açmazdı.

Hobimizi ilgilendiren bir gelişme oldu ve paylaştık. Bu durumda herkes herhangi bir hareket etmeden konu hakkındaki fikirlerini paylaşıyor, buna siz de dahilsiniz.

Ortada rahatsız eden hatalı bir durum veya bir uygulama varsa ve bu direkt olarak hobimizi de etkiliyorsa, bırakalım insanlar fikirlerini özgürce dile getirsin. Bunda korkacak ve çekinilecek bir durum yok.

Kim hata yapıyorsa ve bu bizi de direkt etkiliyorsa, bu konuda az da olsa söz söyleme hakkımız olduğunu düşünüyorum.

O zaman olması gereken vergi politikasını anlatın belki birileri görür. Önerileriniz nedir. Maaşından bir kere vergi kesilene birdaha kesinti yapılmasın mı? Yada vergi oranları %3 olsun mu? Rc modelcilere vergi uygulanmasın mı? Türkiyede üretilmeyen ürünlere vergi konulmasın mı?
Polimik yaratmayayım diyorsunuz ama çanak tutuyorsunuz, bilmem farkında mısınız ?

Hayır siz kendinizce fikrinizi söylediğiniz, arkadaşlar kendi fikirlerini paylaştı.

Konuyu kalkıp da Vergi sistemine getirmenin çok da bir anlamı yok.

Siz hobiye uygulanan her türlü vergiden memnunsunuz, biz değil. Olay aslında bu kadar basit ve net.

O yüzden uzatmanın bir anlamı yok bence. Hele karşılıklı polimiğe girmeye hiç gerek yok.

Polimik yaratmayayım diyorsunuz ama çanak tutuyorsunuz, bilmem farkında mısınız ?

Hayır siz fikrinizi söylediğiniz, arkadaşlar başka fikirlerimi paylaştı.

Konuyu kalkıp da Vergi sistemine getirmenin çok da bir anlamı yok.
Yanlış vergi politikalarından şikayet eden ben değilim hocam arkadaş dile getirmiş bende önerilerini sordum

Yanlış vergi politikalarından şikayet eden ben değilim hocam arkadaş dile getirmiş bende önerilerini sordum
Sorma sevgili kardeşim. Boşver sen nasıl olsa memnunsun bu durumdan.

Bırak bizim gibi memnun olmayanlar düşünsün.