Tüm Aliexpress ve Alibaba paketlerine vergi mi geliyor ?

eger sizin 4 adet 4110 dev motora vergi cikmadiysa , benim 1 adet sunnysky 2814 motorada cikmamistir , vergi cikmasi bisey degil 10 gun ukimde bekletiyorlar
Bende çok şaşırdım. Garibime giden mevzu hiç gümrüğe bile uğramadan direkt başakşehir e gitti sonrada adresime yönlendirildi. İnşallah sizinde stresiniz son bulur..

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
eger sizin 4 adet 4110 dev motora vergi cikmadiysa , benim 1 adet sunnysky 2814 motorada cikmamistir , vergi cikmasi bisey degil 10 gun ukimde bekletiyorlar

Eğer İstanbulda yaşıyorsanız ukimin adresine gitmenizi tavsiye ederim. Oraya gittiğinizde sizin adresinize yolladıkları belgeyi size sunuyorlar böylece istedikleri maili daha hızlı atabiliyorsunuz bu sayede işlemler hızlanır. Sizin bizzat gitmenize de gerek yok, takip numarası ile bir tanıdığınızda gidebilir.

Bende çok şaşırdım. Garibime giden mevzu hiç gümrüğe bile uğramadan direkt başakşehir e gitti sonrada adresime yönlendirildi. İnşallah sizinde stresiniz son bulur..

Sanırım şöyle bir fark oluyor küçük kutu dışardan ne olduğu çok belli değil üzerindeki fiyat etiketi de düşük gösterildiğinde doğrudan pim üzerinden girer hiç ukime uğramadan elinize ulaşır. Ancak bu son yaşanan olaylardan sonra heralde gelen paketlerin büyük bölümünü ukime yönlendirecekler. :hoppa:

Eğer İstanbulda yaşıyorsanız ukimin adresine gitmenizi tavsiye ederim. Oraya gittiğinizde sizin adresinize yolladıkları belgeyi size sunuyorlar böylece istedikleri maili daha hızlı atabiliyorsunuz bu sayede işlemler hızlanır. Sizin bizzat gitmenize de gerek yok, takip numarası ile bir tanıdığınızda gidebilir.

Sanırım şöyle bir fark oluyor küçük kutu dışardan ne olduğu çok belli değil üzerindeki fiyat etiketi de düşük gösterildiğinde doğrudan pim üzerinden girer hiç ukime uğramadan elinize ulaşır. Ancak bu son yaşanan olaylardan sonra heralde gelen paketlerin büyük bölümünü ukime yönlendirecekler. :hoppa:
malesef ankaradayim , gecen aylarda 60tl lik bir urun almistim , tam 1 hafta ukimde bekledi 5tl gumruge sunma ucreti cikti , gecikmeye sebep oluyor , 1 haftada tr ye gelen paket 10 gunde teslim edilemiyor hu yuzden.

Merhaba, Banggood'dan aşağıda ki gibi bir alışverişim oldu. Normalde her ürünü 'Turkey Direct Mail' ile alıyorum ancak kumanda için hiçbir satıcıda böyle bir seçenek yoktu. O yüzden Türkiye'de PTT ile dağıtıma çıkacak. Eğer olurda gümrüğe takılırsa ne kadar vergi öderim ?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çin'den gelen 2kg altında ve 22 Avro'un altında olan HER ŞEYE 5,20 TL vergi uygulanacak.
@Deniz Tanrıverdi abi o dediğin rakam bildiğim kadarıyla VERGİ diye değil de, ÜRÜN INCELEME adı altında kesilen bir ücret.

Eğer kutuyu açtıktan sonra kıymetli bir şey çıkarsa ve fatura bedelinin özellikle düşük gösterildiği tespit edilirse, o zaman ürünün gerçek fiyatı üzerinden %25 vergi çıkacak diye biliyorum

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Bugünkü haberlere göre :
Çin'den gelen 2kg altında ve 22 Avro'un altında olan HER ŞEYE 5,20 TL vergi uygulanacak.
Bu durumun haksız kesilen "VERGİ" dışında gelen her kargoyu Türkiye sınırları içerisinde haftalarca beklememiz gerekecek anlamına geliyor... Aslında herhangi bir hobisi olan herkese aylık bir vergi belirleseler uygulaması daha kolay olur sanırım...

26 milyon postadan bahsediyordu bakan. Acaba bu 26 milyon postayı artık tek tek açıp bakacak olsalar bizim paketler kaç ayda gümrükten çıkar.. Bence bu gelişme gümrük memurlarını da daha esnek davranmaya itecek gibi görünüyor. Paketi al incelemeden 5,70₺ sunma ücreti kes sahibine postala. Böyle bir durumda olan yine 1-2 dolarlık alışveriş yapan garibana olacak malesef. Kendi açımdan söyleyeyim; şuan bahsettiğim motorlar elime geçti vergi vb. Birşey ödemedim. Üzgün değilim tabiki ama mutlu da değilim çünkü bu işte bir haksızlık var. Sonumuz nasıl olacak bilmiyorum gerçekten.

Cuma ve pazartesi 30$ civarı ve 50$ civarı biri çok ürünlü bir diğeri ise tek ürünlü çinden gelen iki kargom geçti gümrükten . Herhangi bir ücrete tabi tutulmadım . Faturaları da yasal vergi sınırının üstünde .
Asıl anlayamadığımda tam bu nokta işte . Vergi sınırı 22€ olmasına rağmen ve alınan ürünler 22€ nun üstünde faturalandırılmışken herhangi bir vergi almayan bir sistemsizlik var . Alması gereken vergiyi almayı beceremeyen sisteme , almaya niyetin olmayan yeni bir vergi getirip kendini daha da beceriksiz gösterme hevesi nedir yahu ?

Bu nedir ya.. İyice tadı tuzu kaçtı. Bari kendi halimizde hobilerimizle meşgul olalım diyoruz, ona da el attılar en sonunda.. Hani adaletli bir vergi sistemi olsa eyvallah. Ama üretmediğin, ülkende bulunmayan, Çinlilerin kuruşa ürettiği ürüne, sen 5 lira vergi koyacaksın. Adam emek harcamış, kafa yormuş, üretmiş.. Hele Almanlar.. Milyarlarca dolar harcayıp, fabrikalar kurmuş, onbinlerce insana ekmek kapısı yaratmış, maaş veriyor, para harcıyor, adamların 1 liraya ürettiği araba bizim ülkemize girince 2 liradan fazlaya satılıyor. Hiçbirşey yapmadan adamların ürettiğinin üzerinden para kazanıyorsun.
Saçma sapan köpükten kendini zor uçuran uçak uçursak yok izin belgesi, yok para.. Hatta uçurtma uçurmak bile yasak.. Madem bu rc modelleri, droneları, uçurtmaları tehdit olarak görüyorsunuz, o zaman tehlike oluşturmayacak alanlar gösterin. Oralarda model uçak uçuracak alan yaratın. Bir silindir geçir, üzerine ince asfalt dök, ufak pistler yap zor ve külfetli bir şey de değil..

Bana da az önce Aliexpress’dan aldığım küçük bir poşet geldi. İçindekilerin gerçek ederi $4 idi ve inceleme yapılmadan ve 5 TL ödemeden teslim aldım. Bunun gibi 3-4 paketim daha var. Bakalım onlara 5 TL inceleme bedeli çıkacak mı ?

Trafik cezalarına bile seçimler yaklaşırken ara verildiği güzel ülkemde, belki seçim sonrasını bekliyorlardır. Seçim öncesi dillendirip, aynı zamanda "vergisini veren esnafa" bir göz kırpmış oldular.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker