Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Kuyruk iskeleti ve yüzey kaplamaları tamamlanınca çok daha sağlam bir yapıya kavuştu, bu sayede hafifletme deliklerini arttırma şansı da elde etmiş oldum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Menteşe delikleri de el matkabıyla uygun çapa getirilip menteşeler yerlerine alıştırıldı:

Yatay kuyruğun kaba inşaatı tamamlanınca ezber bozup gövdeye girişmişim :) Normalde dikeyi, sonra da yön ve yükseliş dümenlerini yapmam gerekirdi ama herhalde o an için daha büyük bişeyleri tamamlama hevesi sarmış olsa gerek, hatırlamıyorum :D

Uçağın kuyruk kısmının daha hafif yapılabilmesi için Brian amca (tasarımcı) gövdenin arka kısımlarının 1/4" (6.4mm) balsa çıtalar ile yapılmasını uygun görmüş. Ön kısımlar ise yine 1/4" lik levhadan yapılmakta, en önde, motorun bağlanacağı alanda ise 1.5mm lik bir kontra 1/4" lik set balsadan yapılma bir destek (doubler) sistemi bulunmakta. Levhalar ve kontraplak zaten lazer kesim kitle gelmişti ama inşaat için gerekli çıtaları 6mm lik balsadan kendim çıkardım. Bu işlemde "master airscrew" marka çıta çikartıcı aletim ve sevgili kedim İrmik bana oldukça yardımcı oldular :)

Hazırladığım bu çıtalar ve lazer kesim parçaları kullanarak plan üzerinde gövde yanlarını inşa ettim:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir üçlü sıra vardı. Neydi? Rende. Zımpara. ...?

"Never carve when you can saw, never sand when you can carve!"

Önce testere ile kes, testerenin kesemediği noktada rendeyle giriş, en son da zımparayla dal... :D

Çıtaları birleştiği köşelerde üçgen destekler konması faydalı olur, bu destekler artık levhalardan kesildi:

Kullanılan destek parçalarındaki lif yönlerine dikkat, sadece lifleri boyuna olanları kullandım, diğerleri yük altında sıkışacak yada çekmeye maruz kalırlarsa da liflerinden ayrılacak haliyle hiçbir işe yaramayacaklardır...

Diğer gövde yanı da tamamen simetrik olabilmesi için ilk gövde yanının üzerinde (yapışmaması için araya naylon serilerek) hazırlandı:

Artık elimizde iki gövde yarısı olduğuna göre burun kısımdaki destekleri yapıştırmanın da vakti geldi demektir. Yapıştırma öncesi tekrar tekrar kontrol edip iki tane sağ yada iki tane sol gövde yanı yapmadığımızdan emin olmak lazım :) ihtiyacımız olan bir adet sağ bir adet sol gövde yanı. Hadi canım olur mu, öyle hata da yapılır mı? demeyin, nereden bildiğimi ise hiç sormayın :D

Önce kontraplak destekler ince bir film tabakası olarak sürülmüş 30dk lık epoksiyle yapıştırılıp

Ağırlıklar altında preslenerek kurumaya bırakıldı

Kontralar kuruyunca da sert balsadan kesilmiş levhalar da yine aynı şekilde yerlerine yapıştırıldı

Gövde yanları tamamlanınca bunları birleştirip gövdeyi oluşturmak için gerekli işlemlere başladım.

Öncelikle ön gövdedeki gövde bölmelerini hazırlayıp bir gövde yanı üzerindeki yerlerine yapıştırdım (bu parçaların diklikleri çok önemli, o yüzden gönye yardımı ile yapıştırıldılar)

Sonra plan üzerinde çok dikkatli çalışarak iki gövde yanını biraraya getirip her şeyin dikliğinden, olması gerektiği yerde olduğundan vs emin olarak birbirlerine yapıştırdım

Son olarak da yine plan üzerinde gövdenin ön kısmını sabitledikten sonra kuyruk uçlarını plandaki merkez hattına çekip birbirlerine yapıştırdım.

Bu aşamalar çok dikkatli çalışmayı gerektiren işlemler, çünkü yapılacak ufacık bir hata gövdenin çarpık olmasını ve hem modelin görüntüsünün hem de uçuşunun bozulmasına neden olabilecektir.

Gövdenin arka kısmındaki "former" lar lazer kesim olarak ve üst, yanlar ve alt parça olacak şekilde short kitten çıkmaktalar.
Olası merkezleme/ortalama problemlerini önlemek için bu parçaları gövde iskeleti üzerine yapıştırmadan önce üst ve yan kısımlarını plan üzerinde birbirlerine yapıştırdım.

Normalde kendi parçalarımı kendim kesmeyi severim, hiç gocunmam ama iyi ki bu lazer kesim "yarı" kiti almışım yahu, bu çentiklerle uğraşılmaz, deli işi diycem ama deli bile uğraşmaz (nitekim uğraşmadım) :D

Gövde yanlarını birleştirmekte kullanılacak enine çıtaları da olması gerekenden biraz daha uzun olacak şekilde (ince ayar yapabilmek için) alt ve üst için birer tane kesip hazırladım.

Her şey hazır olunca, yine plan üzerinde dikkatlice çalıştırılarak önce çıtalar son boylarına getirilip yerlerine yapıştırıldılar:

sonra da gövde bölmeleri iskelet üzerindeki yerlerini aldılar:

Sanırım bu aşamada gerçek uçağın iskeleti hakkında biraz bilgi vermek faydalı olacak.

Hurricane aslında tasarlandığı zamanı için (1930lar) mühendislik açısından arada kalmış bir tayyare idi. Tasarımında hem o zaman için "alışageldik" eski ve kendini ispatlamış yöntemler hem de daha yeni yeni uygulanmaya başlanmış konseptleri barındırmaktaydı. Klasik yöntemler arasında, Hawker firmasının daha önceki modellerinde kullandığı ve tecrübeli olduğu "çelik boru iskelet üzerine kumaş kaplama" gövde tasarımı da vardı. Bu yöntem aslında modern yöntemlere (yapısal yüzey kaplamalı - monokok gövde) nazaran çok daha karmaşık bir inşa yöntemi olmasına rağmen halihazırda gerekli olan tüm üretim ekipmanları ve tecrübeli ekipler mevcut olduğundan hızlı bir şekilde üretimi yapılabiliyordu. Ayrıca bu imalat tekniğinde hava muharebesi sırasında olası bir "vurulma" durumunda gövdenin büyük yapısal hasar almadan kurtulması, uçağın üsse geri dönebilmesi ve döndüğünde de çok hızlı bir şekilde tamir edilerek yeniden uçuşa çıkarılması mümkün idi.

Bu laf salatasından sonra bir fotoğraf paylaşayım:

Gövdenin arka kısmının kaplama olmadan görünümü şöyle birşey:

İç kısımda ana iskelet görülebilmekte. Dışarda ise gövdenin şeklini veren ve "stringer" adı verilen ahşap çıtalar bulunmakta. Uçağın kumaş kaplaması bu stringerlar üzerine giydirilip tutturulmakta imiş.

Bizim modelimizde de benzer şekilde gövdenin arka kısmında 1.5x6mm balsa çıta kullanarak yaptığım stringerlar olacak. Öncelikle bu stringerların gövde üst kısmında olanlarını yerlerine yapıştırdım:

Pilot kabinine doğru olan tarafta, pilot kabini camının geriye doğru kayarak açılmasını sağlayan ray/kanalların geleceği alanı da balsa levha ile oluşturdum:

Vay arkadas, ne emek, ellerinize sağlık :bravo:

Bu arada Sümer abi ile ortak bir noktanızı daha buldum. Ayni ailen kalite kontrolcü kullanıyorsunuz siz de :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bir sonraki aşama olarak da "köpek kulübesi" adı verilmiş olan aslında kokpitin arka kısmını oluşturan bölgeyle çalışmaya başladım. Bu kısım gerçek uçakta da kontraplak kullanılarak üretilmekteymiş.

Balsa levhayı kırmadan düzgünce bükebilmek için bir tarafını buhara tuttum (iddiama göre çaydanlıktan çıkan buharı kullanmışım... ben çay sevmem ki, kettle kullansam daha mı iyi olurdu acaba :D )
Tek yüzeyinden buharı yiyen balsa fazla zorluk çıkarmadan kendi rızası ile kolayca kıvrıldı...

ve yerine yapıştırıldı

Tam bu aşamada aklıma dikey kuyruğu halen yapmadığım aklıma gelmiş! Muhtemelen buharı çaydandanlıktan değil kettledan elde ettim, hazır su kaynamışken de kahve yapıp içtim, ayıldım, kendime geldim, eksikliği farkettim :D :D :D

Aklımda kalacağına tezgahta kalsın diyerekten dikeyin imalatına girişmişim o kafein gazıylan...

inşa yöntemi yatay kuyruk ile aynı, önce merkezdeki balsa levhaları hazırla:

sinirleri çıtaları yapıştır

Ama o arada kitten çıkan sinirlerden birisinin (no1) yanlış oldğunu farketmişim, günahım boynuma, kendimin yalancısıyım, inanın hatırlamıyorum ama mazoşistliğimin de bir sınırı var, yok yere dememişimdir bu kadar da...

doğru sinir parçası için biraz kesme biçme şablon oluşturma

şablonla kalın balsadan parça kesme

ve yerine yapıştırma...

Deli var yetisin!!! [emoji16][emoji16][emoji16]

Kalite kontrol muhendisi ayni aileden Mehmet abi, bu is olur [emoji106][emoji5]

Yahu İrmik de sizinle mi orada?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi