Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Çin, ABD, Avrupadan yüzlerce şey almışımdır. Ama kraliçenin memleketinden toplamda üç kez alış veriş yaptım. İkisi elime hiç ulaşmadı! Hepsi de Royal-Mail idi.

Burda bariz bir bahtsız bedevi durumu söz konusu abi, sen sakın bu taraflara gelme ne olur ne olmaz :coolxf:

Sizin orası çöl, değil mi? Gelmem oraya. Kutup ayısı varmış çöllerde gezen :lollol:

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Sizin orası çöl, değil mi? Gelmem oraya. Kutup ayısı varmış çöllerde gezen :lollol:

bizim buraya çöl demek haksızlık olur ama yakınlarda çöller var, malum teknoloji gelişti, ulaşım rahatlaştı, çöldeki kutup ayısı aklına eserse şehre inebilir :D o yüzden aman dedim zaten :D

Nerde kalmıştık [emoji851][emoji851][emoji851]

Kimileri sanıyor ki tüm ilgi Super Cobra’ya kaydı Hurricane unutuldu, yok daha neler :) tamam bir miktar ilgi ve mesaiyi dönerkanada kaydırdık ama aslında Hurricane inşaatına da devam ettim ufaktan ufaktan.

Önemli bir aşama olarak orta panel flaplarının nihai montajı tamamlandı.

İlk iş flap yuvasında kontrol yekesinin gireceği boşluğu açtım, Sonra flap sinirleri ile flap sparını birbirine yapıştıracak olan, fabrika çizimlerinde “spool” olarak adlandırılmış parçaları basmam gerekliydi. Printerin nozzleını 0.25 mm olanla değiştirip işe koyuldum. Birkaç deneme parçası sonucunda tasarımı kesinleştirip bir grup parça bastım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hazır nozzle değişmişken flap kontrol yekesinden de yeni bir tane bastım. Tüm parçaları: menteşe yatakları, kontrol yekesi ve “spool”ları olması gereken sıralarıyla şişe, pardon, spara dizdim.

İlk olarak kontrol yekesini doğru konuma hizalayıp boruya yapıştırdım ve pushrodu da kanat içinden geçirip sistemi kanattaki yerine oturttum.

“Spool” ların hizalarını ve yönlerini düzenleyip, flap servosunu kapalı konuma getirip ilk flap panelini borunun üzerine oturttum ve en kenardaki sinirlerle boru arasına çok az ince CApon değdirip “punto”ladım. CApon tutunca flapları açık konuma getirip “spool”ları sinirlere dayanacak şekilde kaydırıp yönlerini hizalayıp hem boruya hem de sinirlere yapıştırdım.

Aşağıdaki fotoda sol baştaki spoollar yapıştırlmış ama sağdakiler henüz kaydırılıp yapıştırılmamış halde görülüyor:

Tüm parçalar yapışmış halde:

Aynı şekilde diğer paneli de yapıştırdım:

İkinci paneli yapıştırırlen çok dikkat etmeme rağmen nasıl becerdiysem çok az bir açı farkıyla yapıştırmayı başarmışım [emoji85][emoji85][emoji85]
Tam kapalı haldeyken sol panelin ucu 1-1.5 mm kadar açık kalıyor.

Her işte bir hayır vardır derler, bu farklılığı düzeltmek için önce elimle giriştim panellere, nasılsa fazla sağlam olamazlar azıcık zorlarım birinden biri kendini salar, yeniden hizalar yapıştırırım dedim ama nafile, benim tahminimden çok daha güçlü tutuyor meretler, içim rahatladı :) hizalamayı da sonraya erteledim, hatta hizalamasam bile çok dert değil. En kötü flap borusunu tam ortadan kesip içine dış çapı borunun iç çapıyla aynı olan bir parça karbon boru ile destekleyerek doğru açıda tekrar yapıştırırım. Ama dış panel flapları da tamamlandıktan sonra döneceğim bu mevzuya...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Flaplardan sonra kanadın orta panel kaplamasına giriştim.

Kaplamayı 1.6 mm balsa levha ile toplam 3 parçada yaptım. İlk olarak spardan flaplara kadar olan arka kısım, sonra sparın ön tarafında olan aynı zamanda iniş takımı yuvasının arkasını kaplayan kısım ve son olarak da iniş takımı yuvasının ön tarafındaki kısımlar kaplandı:

İlk kısmı kaplarken foto çekmemişim, ikinci kısım kaplamasının yerine yapıştırılmış ve iğneler ile tutturulmuş hali şöyle bişeydi:

Alt kaplama tamamlanınca artık kanadın cam elyafı kaplanması için gereken tek şey kanat filetolarının tamamlanması işi. Onun da zaten arka taraflarının kabası hallolmuştu, hücum kenarı tarafına giriştim.

Gerçek uçakta, buradaki fileto, belki daha doğru bir tabirle “fairing” kaportası aslında gövde iskeleti ile kanat iskeletini birbirine bağlayan destek borularından birisinin üzerini örtmek için yapılmış. Ben de modelde bu karmaşık şekli daha iyi benzeştirebilmek için gerçek uçaktaki borunun yerine bir balsa çıta yapıştırarak başladım:

Sonra ufak ufak çıbıhlar ver artık parçalar kullanarak aradaki boşluğu doldurdum:

Ay başında Dubai’ye gittiğimde oradaki bir yapı markette bizdeki pamuk macuna çok benzeyen bir ürün bulup almıştım, deneme amaçlı o macunu bastım dahtaların üzerine:

Baktım aynı bizdeki “pambıh” macun, pek mutlu oldum. O mutlulukla verdim coşkuyu, tüm fileto alanını bu macunla doldurdum ve kabaca şekil verdim:

İlk (nispeten) ince katlar kuruyayazınca da ikinci katı bastım geçtim:

Modeli de balkona atıp Umman “yaz”ında kurumaya bıraktım. Akşam olunca muhtemelen zımparaya uygun hale gelecektir, o zaman zımlara ile ilk şekil vermeyi yapacağım. Sonrasında halen ihtiyaç olan yerler var ise son kat macun uygulaması yapılacak. Sıradaki aşama kanadın fiberglass/epoksi kaplanması olacak.

Acaba kaplama sırasında youtube yada instagramdan canlı yayın yapsam mı atolyeden diye düşünüyorum...

YouTube iyi olur sonra da seyrederim instagram olmadığı için bazı görüntülerinizden mahrum kalıyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şahsen benim de tercihim YouTube Evren Hocam %p Malum herkes instragram kullanmıyor :D

Bu arada modelimizi özlemiştik. Son güncellemeden bu yana baktım da 1 ay geçmiş ;)

Aslında benin tercihim de Youtube. Buğüne kadar hiç canlı yayın yapmadım ama bildiğim kadarıyla yayın sonrasında da istersem video kalabiliyor, yani kalıcı bir referans oluyor. İnstagramda böyle bir seçenek yok, ama onun avantajı da doğrudan izleyenlerle etkileşim mümkün, sorular sorulabilir ve o sorulara göre anlatım şekillenebilir vs. Acaba youtube da böyle bir seçenek var mıdır?

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Aslında benin tercihim de Youtube. Buğüne kadar hiç canlı yayın yapmadım ama bildiğim kadarıyla yayın sonrasında da istersem video kalabiliyor, yani kalıcı bir referans oluyor. İnstagramda böyle bir seçenek yok, ama onun avantajı da doğrudan izleyenlerle etkileşim mümkün, sorular sorulabilir ve o sorulara göre anlatım şekillenebilir vs. Acaba youtube da böyle bir seçenek var mıdır?

bir çok canlı yayın izledim youtube de ve evet etkileşim var hatta sorulan soruları yavaş yavaş al diye seçenek dahi var.

Akşamüstü balkonda zımlara seansı sonuçları:

Pambıh macuna coşkuyu fazla kaçırmışım [emoji23][emoji23][emoji23] fazla kalın uyguladığım için halen tam kurumamış o yüzden filetoların ön kısmını fazla zımparalayamadım.

Kanat uçları nihai hallerine getirildi.

Kanattaki hasar tamir edilip macun çekilmişti, orası da tesviye edilip son haline getirildi.

Genel olarak kanadın orasındaki burasındaki macunlar, zımparalanması gereken yerler vs tamamen halledildi.

Kanat gövde birleşiminin ön alt tarafı balsa levha ve çıtalar ile kapatıldı.

Kanat gövde birleşiminin arka alt taraftaki kısmına başlandı.

Kanattaki top yuvası açıklıkları nihai çizgilerine kadar kesildi son şekilleri verildi.

Hazır balkonda açık havadayken elevatör ve dikey kuyruğa son bir kat dop uygulandı.

Bu işlerin son kısımları karanlığa kaldığı için “Emre Kaman Lambası” altında çalışıldı ve kulakları çınlatıldı :)

Mustafa Çoban.' Alıntı:
bir çok canlı yayın izledim youtube de ve evet etkileşim var hatta sorulan soruları yavaş yavaş al diye seçenek dahi var.
Mesajı şimdi gördüm. Güzel haber teşekkürler :) önce bir gün belirleyip deneme yayını yapalım, herşeyi becerebildiğimden emin olunca da şu kanat “camlama” (gavurlar glassing diyorsa biz de camlama deriz dimi :) ) işini canlı yayında yaparız.

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Mesajı şimdi gördüm. Güzel haber teşekkürler :) önce bir gün belirleyip deneme yayını yapalım, herşeyi becerebildiğimden emin olunca da şu kanat “camlama” (gavurlar glassing diyorsa biz de camlama deriz dimi :) ) işini canlı yayında yaparız.

Hem canlı etkileşim hem de sonrası için kaynak adına arşivlemekısmını test etmek güzel olur :thumbup:

Kanatımız da nerede ise hazır hale gelmiş maşallah :hoppa:

"Emre Kaman lambası" sagolsun diyorsun yani Evren Hocam :thumbup:

Valla ben de çok merak ediyorum bu camlama işini. Airwolf gövdesini yaparken lazım olacak, izleyim de öğreneyim :D

Emre Kaman' Alıntı:
Valla ben de çok merak ediyorum bu camlama işini. Airwolf gövdesini yaparken lazım olacak, izleyim de öğreneyim :D
Projeye ortak arıyorsan ben varım.
Malum benim nickname "Airwolf" .
Onda da altın vuruşu ömür ve para yeterse jet bir model ile yapmak.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hey maşallah be Evren dahta nelere kadir baksana işçilik gelen ellerde neler yapılıyor. :saygilar: