[Urun]: Goblin'den YENI BOMBA : Black NITRO

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
nitro son zamanlarda düşüse geçsede motor firmaları os ve ys 105 cc ve 96cc gibi yeni nesil ( boyut olarak aynı ama daha fazla güce sahip) motorlarla adeta can verdi tekrar. tabi buna büyük firmalar kayıtsız kalmadı ve en son goblin de bu furyaya katıldı. goblin ufak değişikliklerle elektirikli model atikliğinde bir ürün sundu.

hayatında nitro heli uçurmayan kişi ne yazıkki nitronun hazzını anlayamaz. marka önemli değil.

sizi video ile başbaşa bırakıyorum. performans için çekincesi olanlara

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erhan hocam Zevk deyince isler goreceliye donustugu icin tartismasi mantiksiz hale geliyor.
Ancak verim konusunda elektrikli motorun yarisi kadar bile olamayan bir sistemin cok ozel sartlar haricinde es degerdeki elektrikli bir sistemden daha iyi performans gostermesi olanaksiz. Verimin yaninda neredeyse dumduz olan elektrikli motorun tork egrisi, genis devir araliginda egri biciminde olan patlarli motorunki ile kiyaslandiginda elektrikli motorlari bir bes on adim daha one getiriyor.

Mert Barett' Alıntı:
Estağfurullah, umarim ben kirici olmamisimdir.
Isin kotu yani, benim suan kullandigim teyyarelerin hepsi icten yanmali ve verim konusunda glow ve gasoline motorlardan kat kat daha geride. O yuzden mantik konusunda cok haklisiniz :laugh:

Mert bey bu durumda elinizdeki motorun cinsini ve markasını ciddi bir şekilde merak ediyorum ?? Paylaşmanız mümkün müdür ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Mert bey bu durumda elinizdeki motorun cinsini ve markasını ciddi bir şekilde merak ediyorum ?? Paylaşmanız mümkün müdür ?

Etmeyin!! Tabiki mumkundur!!

T50 centrifugal flow gaz turbunu.
Isminden de anlasildigi uzere 50Newton itki uretiyor. Ortalama 5 dakikalik sure icin 1lt yakit tuketiyor ki bu da basit cevrimle 35-40MJ, 10- 11kw/h gibi bir tuketime denk geliyor.

50N ureten ortalama bir fircasiz set ise yine basit hesapla 5 dakika icin 12s 5000mah 44.4v x 5ah = 0.22kwh enerji tuketiyor

12 S pil= 1500-2000 gram arasi, 1lt yakit 750gram civari
Enerji depolamasinda fosil yakitlar hala cok ileri de olsa da cevrim sirasindaki kayiplar cok buyuk. Bizim model gibi cok daha verimsiz olceklerde ise fark daha da belirginlesiyor.

Yani tabi ki elektrik ile yakıtlının verim açısından çok farkı var, temizlik açısından çok farkı var, ama hobi açısından hiç farkı yok. :D Tamamen zevk işi, keyif işi. Verimlilik hesabı ile bu hobiye baktığımızda, asıl hobi modelcilik değil verimli cihazcılık olur diye düşünüyorum.

Mesela 700 modellerimde 4530 motorlar kullanıyorum, ancak bu modelleri 4035 motorlar da uçurur. Hem daha ucuzlar, hem daha az pil yakarlar. Ama benim istediğim o değil :D

Nitro merakım da uzun zamandır olmasına karşın daha yeni bir nitro model sahibi olabildim, bakalım nasıl olacak.

Eski teknoloji diyerek nitroları sileceksek, eski teknoloji diyerek en başta uçakları silmemiz lazım. Sümer abim'inkiler hariç ;D

Mert Barett' Alıntı:
T50 centrifugal flow gaz turbunu.
Isminden de anlasildigi uzere 50Newton itki uretiyor. Ortalama 5 dakikalik sure icin 1lt yakit tuketiyor ki bu da basit cevrimle 35-40MJ, 10- 11kw/h gibi bir tuketime denk geliyor.
Aklıma geldi aslında gaz türbünü motoru ama yok canım değildir dedim :laugh: Valla böyle bir motor kullanıyor olsam bakacağım en son şey verimliliği olurdu :D

Neyse tüm bunlar zevk ve imkan meselesi. Kim neyi alabiliyor ve en çok hoşlanıyorsa onu kullansın :)

Emre Kaman' Alıntı:
Tamamen zevk işi, keyif işi. Verimlilik hesabı ile bu hobiye baktığımızda, asıl hobi modelcilik değil verimli cihazcılık olur diye düşünüyorum.
En verimlisi "Bu hobiden uzak durmak" :laugh: ;D

Hobi de olsa, zorunlu egitim sirasinda ogretilen bilgileri uygulayarak nasil oluyor da oluyor sorusunun cevabini ogrenmek guzel birsey.
Yukarida yazdigimi kiyaslama da bu turden basit birsey.
Yoksa az yaksin, cok gitsin gibi bir derdim yok.
Ben bu sekilde ucmakdan hoslaniyorum seklinde goreceli bir aciklama yapabilir.
Ama daha iyi performans veriyor gibi bir beyanat icin cok daha fazla ayrintinin belirtilmesi gerek.

Neyseki Goblin muhendisi amcalar devamli yenilik pesindeler bu yolda nadir de olsa " yanlis yonde quantum sicramalari" ile karsilasmak kabul edilebilir bir durum :saygilar:

Kimse zaten daha iyi performans veriyor gibi bir beyanatta bulunmadı...

Daha çok keyif alıyorum diyenler var, onlara da neden daha çok keyif alıyorsun demek hiçbirimizin haddi değil :saygilar:

Mert Barett' Alıntı:
Erhan hocam Zevk deyince isler goreceliye donustugu icin tartismasi mantiksiz hale geliyor.
Ancak verim konusunda elektrikli motorun yarisi kadar bile olamayan bir sistemin cok ozel sartlar haricinde es degerdeki elektrikli bir sistemden daha iyi performans gostermesi olanaksiz. Verimin yaninda neredeyse dumduz olan elektrikli motorun tork egrisi, genis devir araliginda egri biciminde olan patlarli motorunki ile kiyaslandiginda elektrikli motorlari bir bes on adim daha one getiriyor.
burda önemli olan aradaki makas farkının artmamaması belki kağıt üstünde bahsettiğiniz değerler farklı olsada . önemli olan modelin hissi duygularımıza verdiği cevap.

eleltirik teknolojisi artık aldı başını gitti. Bundan sonra kimse de karşısına çıkamaz. Ama o nitro kokusu varya işte bağımlılık ne yaparsın....

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rasim Öztürk' Alıntı:
Kimse zaten daha iyi performans veriyor gibi bir beyanatta bulunmadı...

Daha çok keyif alıyorum diyenler var, onlara da neden daha çok keyif alıyorsun demek hiçbirimizin haddi değil :saygilar:
Yeni Avatar super olmus bu arada :thumbup: :halay:

Valla ben elektrik teknolojisinin alıp başını gittiğini de düşünmüyorum. Fırçasız motor bir atlamaydı, lipo piller bir atlamaydı, ama oldukları yerde sayıyorlar. Var mı ortada 800g'dan hafif 5000 pil? Yada ben x marka motorun harcadığı enerjinin yarısını yakarım, aynı pille aynı şekilde 10dk uçarım diyen elektrikli motor? Yok.

Lipo ve fırçasız ile bir kere ezdi elektrik nitroyu, nitrocular da anında sattılar nitroyu :D

Diğer yandan motor (engine) firmaları aynı dış ebatlarda olup, daha fazla güç üreten motorlar yapıyorlar. Piyasada rüzgarı yakalamalarına bakıyor olay. İlerleyen dönemde pil teknolojisinde bir başka atlama olmazsa, nitro motorlar da yeterli talebi yeniden görürlerse, nitro yeniden elektriğin üzerine çıkabilir bence... Nacizane fikrim...

Emre Kaman' Alıntı:
Lipo ve fırçasız ile bir kere ezdi elektrik nitroyu, nitrocular da anında sattılar nitroyu :D

Pisliğinden usanmış da olabilirler ;D

Nitro modelin tadı neden farklı ?

-Motor topluyorsunuz! Düşünsenize kol, piston, gömlek kendi ellerinizle takıp, motora start veriyorsunuz. Artık iyi bir motor rektefiye ustasısınız :coolxf:

-Modeli çalıştırmak, o sesi dinlemek ve dumanı görmek bile ayrı bir tat. Bazen uçuşa gidemesenizde bunu yapıyorsunuz. :D

-Modelin sesini dinliyorsunuz, dumanını, sicaklığını takip ediyorsunuz. Performans almak için esc timingi değil karbüratör ayarı yapıyorsunuz. Artık iyi bir karbüratör ustasısınız .:coolxf:

- Canınız mı sıkıldı ? Yeni modeller toplamak için hiç araştırma yapmanıza gerek yok. :D

Zaten yapacak iş çok %p

Nitro model için bakım listesi ;

** Piston, sekman , gömlek gerekli ise değişir.

**
Buji fazla uzatmadan belli aralıklarla değişir.

** Yakıt hortumları gerekli ise değişir.

** Debriyaj, balata belli aralıklarla değişir.

** Karbüratör iğnelerin temizliği, ekzoz contası vs. vs. uzatmak sizin elinizde.

Tüm bunların yanında nitro model pilota, 1.5 kat daha fazla adrenalin,keyif ve seyir zevki verir.

Şimdi birisi bana elektrikli modelin temizliğinimi, performansınımı, rahatlığınımı anlatacak yoksa tadını mı ? :) :saygilar:

Ellerine saglık Arda guzel bir özet olmus. Hic nitro model uçurmamış ama zamanında bolca zevkle seyretmiş ve seyretmek olan birisi olarak nacizane benim fikrim :

Nitro ile elektrikli modeller baklava ve Sutlu tatlıya benziyor bence. Her ikisi de farklı lezzetlerde olsa da tatlı netice de :D

Kimisi Sutlu tatlıları daha cok severken kimisi de serbetli tatları daha cok tercih ediyor :lol: Kimisi de benim gibi tatlı olsun da nasıl olursa olsun diyor :lollol:

Sent from my iPhone using Tapatalk