[Urun]: Tarot ZYX ünite kurulum ve ayar (TÜRKÇE )

Sabah tekrar denedim hakli ciktiniz hocam ani sinyal kesintisi yapti ve kuyruk sağa sola salinim yapmaya basladi . Advance parametrelerini henüz test etmedim s1 deki gibi kontrol etme yada düzeltme yönünü reverse etme için menü yok.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aksam eve gecince bi bakiyim ne farklar varmis aslinda olmamasi imkansiz gibi geliyor bana

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Deveci' Alıntı:
Sabah tekrar denedim hakli ciktiniz hocam ani sinyal kesintisi yapti ve kuyruk sağa sola salinim yapmaya basladi . Advance parametrelerini henüz test etmedim s1 deki gibi kontrol etme yada düzeltme yönünü reverse etme için menü yok.

Bu arada
Program da servo menusu altin da sagda tail servi menusu olacak
Orda tail servo dir rev diye bi tik olmasi gerekiyor zannedersem o olmasi lazim bi deneyin onu o sekilde aklimda kalmis

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
Bu arada
Program da servo menusu altin da sagda tail servi menusu olacak
Orda tail servo dir rev diye bi tik olmasi gerekiyor zannedersem o olmasi lazim bi deneyin onu o sekilde aklimda kalmis

Hocam servo dir kuyruk düzeltme yönünü reverse ediyor. Benim swash da elevator düzeltme yönüm ters .

Mustafa Deveci' Alıntı:
Hocam servo dir kuyruk düzeltme yönünü reverse ediyor. Benim swash da elevator düzeltme yönüm ters .

pardon ya ben kuyruk anladım özür dilerim :embarras:

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
pardon ya ben kuyruk anladım özür dilerim :embarras:

Est. Hocam . Arayüzü incelerseniz farkedersiniz . Dedigim gibi üniteyi yerleştirdigim seçeneği seçince sadece ch2 yi reverse yapıp , kumanda da pitch i reverse yaptığımda kumanda yönleri doğru oluyor ama sadece elevator düzeltme yönü doğru değil . ch2 ve ch3 ü reverse yapınca düzeltme yönü doğru oluyor bu seferde swash reverse yapamadigim icin sorun oluyor .

Sorun çözüldü..

üniteyi frame üzerine yerleştirdiğim yerde yakıt deposuna ulaşmak için küçük çaplı bir delik vardı ama en uygun yer orasıydı gyro padi yapıştırırken fazla bastırmışım gyro hafifde olsa yüzeye tam paralel olamamış yerini deiştirince düzeltmeyi doğru yaptı . ani sinyal kaybini atlattik ama kuyruk sağa sola salınmaya başladı . mekanik zorlama yada kuyruk şaftında hasar yok pallerde balanslı sizde aurora kullanıyorsunuz heralde gaini kumandada 65 , ünite de 60 da bıraktım advance de P-I-D defult ayarlarda gaini azaltmak icin nasıl bir yol izlemeliyim ?

Herkese selam tarot un sitesinden ulaşılamıyor link e elinde dosya olupta paylaşabilecek varmı?
win7 driver ı olursa sevinirim

Herkese selam tarot un sitesinden ulaşılamıyor link e elinde dosya olupta paylaşabilecek varmı?
win7 driver ı olursa sevinirim
Rica etsek eski bir üyemiz olarak forum kuralları gereği müsait bir zamanda Profilinizdeki Kullanıcı Ad-Soyadınızı güncelleyebilir misin ?

Selamlar,

Tarot ünitede, rudder ile ilgili garip birşey yaşamaya başladım. Kumandadan gyro gaini 60% yaptigimda, ruddera sol komut verdigimde rudderda herhangi bir hareket olmuyor. Sağa komut verdigimde sorun yok. Kumandadan gyro gaini 30% a indirdigimde ve sol komut verdiğimde kuyruk slideri tamamen o yönde kayiyor fakat ünitenin arayüzünde çubuk pozisyonunu 100 de degilde 53 te gosteriyor. Gyro gain kumandada kapali iken endpointsler ve mid stick normal 100-0-100. Kumandadan gyro gaini 18 e düşündüğümde, sol komutta çubuk pozisyonu 80 lere geliyor. %6 gain ile %100 çubuk pozisyonu elde ediyorum. Fiziksel olarak rudder tamamen hareket ediyor.

Bu normal bir durum mu?

Son düzenleme:
Selamlar,

Tarot ünitede, rudder ile ilgili garip birşey yaşamaya başladım. Kumandadan gyro gaini 60% yaptigimda, ruddera sol komut verdigimde rudderda herhangi bir hareket olmuyor. Sağa komut verdigimde sorun yok. Kumandadan gyro gaini 30% a indirdigimde ve sol komut verdiğimde kuyruk slideri tamamen o yönde kayiyor fakat ünitenin arayüzünde çubuk pozisyonunu 100 de degilde 53 te gosteriyor. Gyro gain kumandada kapali iken endpointsler ve mid stick normal 100-0-100. Kumandadan gyro gaini 18 e düşündüğümde, sol komutta çubuk pozisyonu 80 lere geliyor. %6 gain ile %100 çubuk pozisyonu elde ediyorum. Fiziksel olarak rudder tamamen hareket ediyor.

Bu normal bir durum mu?

Buraya video yükledim. Gyro gain 35 iken, sola 41 gidiyor. Gyro gaini %8 e kadar azalttigimda, rudder %100 e kadar çıkıyor.

Sorun karmaşıklaşmış gibi duruyor. Ali Haydar ın düşüncesi faydalı olabilir. Ufak bir yerdeki hatalı ayar sonrasında düzeltmeye çalışmalarda hatalara sebep olabilir, sıfırdan adım adım tekrar ayarlamak sorunu çözebilir bencede.:saygilar:

Normal değil, rudder da çok fazla trim var, rudder kısmını tekrar ayarlayın, önce kumanda üzerinden rudder trimi sıfıra çek, sonra model üzerinden rudderı mekanik olarak merkezle, daha sonra ünite üzerinden rudder kısmını tekrar ayarla.

• Beğen
Tepkiler: SerhatYanardağ

Sonunda biraz da olsa kalkabildik. :) Kumandadan Gyro gaini kapatmayı unuttum. Belki kapatsaydım daha farklı olabilirdi.

Kuyruk çok fazla "wagging" yapıyor. Saat yönünün tersine dönüş var. Bunu ortadan kaldırmak için ünite arayüzünden Tail total gain'i düşürmeyi düşünüyorum. Doğru mudur?

Geçen sefer başıma gelen olayı tekrar yaşadım. Helikopter ekseni etrafında dönmeye başladı, toparlayamadım. Bu sefer sıkıntısız atlattık.