[Video]: G500 Sport maiden

[Video]: G500 Sport maiden girişimi ve hüsran

Geçmiş olsun Cahit hocam ;)

Kalibrasyonla ilgili olarak (vbar controle geçtiğim için artık yapmıyorum fakat), ünite terste +100 -100 leri verme olayı yapabiliyor. Böyle durumlarda ben yine de önce reverse yapıyorum ve uçlarda bi nevi görmeden 100 leri ayarlıyorum. Mesela sola rudder veriyorum ekranda sağa gidiyor, ben değer değiştiriyorum fakat değiştirdiğim miktarı ekrandan görsel olarak görmüyorum, değiştirmeyi bırakıp sağa verince ne kadar değiştirdiğimi görebiliyorum ya hani... Mesela solda 97 olmuş, sağa dayayıp üç arttırıyorum. Sonra sola aldığımda 100 görüyorum vesaire... Bu şekilde yapıyorum.

Sonradan reverse edince uçlar yine çok az bozuluyor diye hatırlıyorum. O yüzden önce reverse ile düzgününe alıyorum ve "görmeden değiştirip" ardından "görerek doğrulama" yöntemini kullanıyorum. Bir de spektrum kumandalarda subtrim ile ortada sıfır için kumandadan 3 tık, ekranda 1 birim oynama demek. Travel ile uçlarda 100 için ise her tık ekranda 1 birim değiştiriyor. Görmeden yapılan işlemde bunlar da faydalı oluyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:

Kalibrasyonla ilgili olarak (vbar controle geçtiğim için artık yapmıyorum fakat), ünite terste +100 -100 leri verme olayı yapabiliyor. Böyle durumlarda ben yine de önce reverse yapıyorum ve uçlarda bi nevi görmeden 100 leri ayarlıyorum. Mesela sola rudder veriyorum ekranda sağa gidiyor, ben değer değiştiriyorum fakat değiştirdiğim miktarı ekrandan görsel olarak görmüyorum, değiştirmeyi bırakıp sağa verince ne kadar değiştirdiğimi görebiliyorum ya hani... Mesela solda 97 olmuş, sağa dayayıp üç arttırıyorum. Sonra sola aldığımda 100 görüyorum vesaire... Bu şekilde yapıyorum.

Sonradan reverse edince uçlar yine çok az bozuluyor diye hatırlıyorum. O yüzden önce reverse ile düzgününe alıyorum ve "görmeden değiştirip" ardından "görerek doğrulama" yöntemini kullanıyorum. Bir de spektrum kumandalarda subtrim ile ortada sıfır için kumandadan 3 tık, ekranda 1 birim oynama demek. Travel ile uçlarda 100 için ise her tık ekranda 1 birim değiştiriyor. Görmeden yapılan işlemde bunlar da faydalı oluyor.
Teşekkürler Rasim. Bundan sonra dediğin gibi yaparım. Ama bu üniteyle çok uçmam. Rescue alışkanlık yaptı. Raptorda iki defa ya rescue kullandım ya kullanmadım ama güven veriyor.
bu modeli baharda hatta yazın kullanmak istiyorum. Yeni bir ünite ve sıfır pillerle.
Bir de şu var. Hani daha önce ayarlamadığım bir ünite olsa inan bu sorun olmayacaktı. O kadar emimim ki. Rudder komutları doğru. Swash düzeltmesi de doğru. Yani bundemektir ki kuyruk düzeltmesi de doğru olacak. İlk defa ayarlasam böyle bir çıkarımda bulunmazdım

Abi bazen geç saatte yapınca sıkıntı olabiliyor :) Logo600 montajını salladım mesela ben bayağı... Sonra eskişehir buluşması olacaktı, gece 4 te 5 te yattım montaj yüzünden. Washout kollarını ters takmışım hiç farkında değilim :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Abi bazen geç saatte yapınca sıkıntı olabiliyor :) Logo600 montajını salladım mesela ben bayağı... Sonra eskişehir buluşması olacaktı, gece 4 te 5 te yattım montaj yüzünden. Washout kollarını ters takmışım hiç farkında değilim :D
Evet olabiliyor böyle hatalar. Ben gece 3 te kalktım. Aslında servoların montajı tahminimden çok uzun sürdü. Modele yabancıydım.
İşin garibi ilk mesajları yazdığımda da düzeltme yönünü kontrol ettim. Hatta Mesutun mesajından sonra bir daha baktım. Ben kuyruğu sağa götürünce slider sağa gidiyormuş ama o kadar eminim ki doğruluğuna öyle olması gerekir gibi geliyordu bana. Sonra bir anda bir şimşek çaktı beynimde. Hatta yazdığım mesajımı değiştirdim hemen. Dikkat ederseniz Mesutun alıntı yaptığı mesaj yazdığımdan farklı.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Geçmiş olsun Cahit hocam nazarı gitmiş sonrası güzel olur inşallah.
Teşekkürler Mustafa. Olacak inşallah

Başlığı görünce korktum inan Cahit Abi.
Bununla geçmiş olsun, nazarı çıktı diyelim.
Olsun da sıkıntı ayardan kaynaklı olsun şu küçük atlatılmış kaza için.
Kırımsız uçurman dileğiyle :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Başlığı görünce korktum inan Cahit Abi.
Bununla geçmiş olsun, nazarı çıktı diyelim.
Olsun da sıkıntı ayardan kaynaklı olsun şu küçük atlatılmış kaza için.
Kırımsız uçurman dileğiyle :saygilar:
Teşekkürler İbrahim. Aslında özellikle başlıkta kırım yazmadım. Başarısız bir maiden oldu. Yarına inşallah

Gecmis olsun.
Fazla bir hasar yok, nazar kırımcığı olmus sadece :)

Geçmiş olsun Cahit hocam. Biran " eyvah " dedim konuyu gördüğümde ama neyseki korktuğum gibi birşey değilmiş. :yuppi:

Sağlık olsun nazarlık olmuş, son aksilik olur inşallah. :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Gecmis olsun.
Fazla bir hasar yok, nazar kırımcığı olmus sadece :)
Türker Akgün' Alıntı:
Geçmiş olsun Cahit hocam. Biran " eyvah " dedim konuyu gördüğümde ama neyseki korktuğum gibi birşey değilmiş. :yuppi:

Sağlık olsun nazarlık olmuş, son aksilik olur inşallah. :)
Teşekkürler arkadaşlar.

Cahit Kaş' Alıntı:
.....Ama burada hemen reverse yaparsanız, uçlarda %100 ayarlamak zorlaşıyor. O nedenle önce %100 leri ayarlarım. Sonra reverse ederim (belki bu da yanlıştır)
Böyle olunca %100 leri ayarladıktan sonra bu kısmı hemen geçmişim. Reverse olayını unutmuşum. Swash ayarlarını da yaptım. Düzeltme yönleri doğruydu. En son Tail sekmesinde kuyruk yönünü de düzelttim. Tabi swash düzeltme yönü doğru rudder komutları da doğruysa rudder düzeltme yönü de doğrudur. Ama daha önce de reverse etmeyi unutmuşsanız değildir.
Ben böyle bir zorluk hiç yaşamadım :rolleyes: ??? Ama kesinlikle RESERVE düzeltenin tüm ayarlardan önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Zira Reserve işlemi sonrası Subtrim (Servo 90), End point parametrlerinde kayma oluyor. Bu nedenle FBL ünitede yazılımlarında bu ayarlar ilk önce yapılıyor diye düşünüyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ben böyle bir zorluk hiç yaşamadım :rolleyes: ??? Ama kesinlikle RESERVE düzeltenin tüm ayarlardan önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Zira Reserve işlemi sonrası Subtrim (Servo 90), End point parametrlerinde kayma oluyor. Bu nedenle FBL ünitede yazılımlarında bu ayarlar ilk önce yapılıyor diye düşünüyorum.
Mehmet Bey zorluk şöyle oluyor. Reverse ettikten sonra uçlarda %100 ayarlarken Rudder stiğini sağa itip kumamdada travel ayarını değiştirince bilgisayar ekranında herhangi bir değişim göremiyorsunuz. Çünkü diğer tarafta bir değişim oluyor. Bu bana hep saçma gelmiştir. Rasim ne demek istediğimi anlamış.

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet Bey zorluk şöyle oluyor. Reverse ettikten sonra uçlarda %100 ayarlarken Rudder stiğini sağa itip kumamdada travel ayarını değiştirince bilgisayar ekranında herhangi bir değişim göremiyorsunuz. Çünkü diğer tarafta bir değişim oluyor. Bu bana hep saçma gelmiştir. Rasim ne demek istediğimi anlamış.
Valla ben hala anlamadım dersen ayıp olmaz herhalde :rolleyes: Neyse çok da önemli değil zaten. Her nasıl yapıyorsak yapalım yeter ki son duruma göre tüm ayarlar doğru olsun :)

Rasim Öztürk' Alıntı:

Olay şurda anlatmaya çalıştığım gibi Mehmet abi.

Ben kbar ı önce gaui x3 te kullanmıştım, sonra forzada kullandım. İkisinden birinde düzgün gördü ekranda, diğerinde görselde ters durum oldu. Ama ayarlanıyor sorun olmuyor. Sadece değerleri değiştirirken ekrandan takip edemiyoruz ama değiştirdikten sonra diğer yöne yasladığımızda ne kadar değiştirdiğimizi görebiliyoruz. Her iki yön için de böyle böyle ayarlanıyor. Dediğim gibi kumandadan bip saymak da bir fikir veriyor.

Bu arada orjinal mini vbar hiç kullanmadım ama diğer orjinal ünitelerin end point ihtiyaçları hep azdı. (bavarian, spirit vs.) Kbar da ise ilk bağladığımda mesela 84 86 gibi görüyordu uçlarda, önce reverse edip ortada sıfırı ayarladıktan sonra uçlarda 100 e kadar bayağı bi kalibre etmek gerekiyordu.