Volantex Firstar Modeli ile FPV

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Sıcak sıcak gelişmelerimiz var. Bir kaç gündür diğer ufaklık quad ile ilgilendiğim için buna bakamamıştım. Daha önce yazdığım üzere sistemde bir parazit dolaştığı için FPV uçuş yapamamıştım. Hoş normalde uçuramadım ya o ayrı ;D
Parazit efendiyi buldum sonunda. Şüphelendiğim bir parça vardı sağolsun İrfan'ın da doğrulamasıyla nokta atışı sorumluyu buldum. Daha önce video vericinin gücünü sistemden ayırıp filtre yardımıyla direk pilden almıştım. Video verici bu haliyle aslında hiçbir şekilde parazit yapmadan çalışıyordu ama modele takıldığında daha öncekilerden fazla bir parazitle karşılaşınca şaşırmıştım açıkçası. Sonradan aklıma geldi video verici ile kamera arasında bağlı olan bir de OSD miz var. OSD gücünü direk pilden alıyor. İlginç bir şekilde bu durumda bile parazitlik yapmaya yetiyormuş. Bu akşam OSD nin gücünü de filtre üzerinden alınca her taraf temizlendi, aklandı, paklandı, güllük gülistanlık oldu.

Demek ki neymiş? Video ile ilgili her zerzevatı güç sistemine karıştırmadan mümkünse ayrı pille olmuyorsa güç sisteminden ayrı olarak filtreden geçirerek besleyecekmişiz. Bunu da acı bir tecrübe kazanmadan öğrenmemiz yanımıza kar kaldı.

Şimdi sırada vatandaşın kalkmak yerine soluna yatması problemine çözüm bulmaya geldi. Model evde yatmaya çok alıştı tabi böyle olması normal. :lol:
Nesimi abi parazit sorununun çözülmesine sevindim. Bu filtreleme işi nasıl yapılıyor ? Ayrı aparat takılılarak mı yapılıyor ? Elevatör sorunuda çözülünce uçuş videolar gelmeye başlar o zaman :halay:

Hadi gözümüz aydin o zaman :) Nesime Bey sana zahmet su son tespit ile beraber filitre olayı ayrı bir konu olarak paylasabilirsin rica etsek.

Sent from my iPhone using Tapatalk

filtre işi banada lazım olacak gibi görünüyor. Nelere filtre takmak lazım , filtre nasıl birşey , nereden temin edilir bir öğrensek iyi olur.

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

Sola doğru yatış konusunda test yapabilidinizmi? Parazit olayinin cozuldugune sevindik.

Hımmm bu filtre konusu ciddi galiba. Mehmet Bey aslına bakarsanız öyle bir konu yazacak kadar tecrübem yok. Gördüğünüz gibi bende yeni yeni öğrenerek tecrübe ediyorum. Ama bildiklerimi ve bulabileceklerimi toparlayıp bir şeyler yazayım.

Filtre olarak kullandığım parça zaten Fatshark gözlüğün içinden çıkan filtre. Bunu konu içinde paylaşmıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker Bey bu zaten alacağınız setin içinden çıkan bir parça. Şöyle bir durum var. Bu modelde bu parçayı kullanmak zorunda kaldım. Ama mini quad da kullandığım video verici Boscam TS832. 12 volt ile direk pilden besliyorum. Cihaz kameralara 12 volt çıkış veriyor. Bu voltajı filtreleyip mi veriyor bilmiyorum ama o sistemde herhangi bir filtre kullanımına gerek kalmadan sıfır parazitli bir sistem kurabildim. Sizin almış olduğunuz Fatshark verici ve İmmersion verici kameraya 5 volt filtrelenmiş voltaj veriyor. Orjinal kamera da 5 volt ile çalıştığı için (bu parçaları kullanacağınızı farzediyorum) filtreye ihtiyacınız olmayabilir ama sıkıntı siz araya OSD koymak istediğinizde çıkıyor. Minim OSD gücünü direk Multiwii veya Naze32 den alacak. Dışarıdan besleme durumu söz konusu değil. Diğer bir konu da yanlış hatırlamıyorsam ki bunu teyid etmem gerek Minim OSD 12 volt kameralarla çalışıyor. 5 volt kamera ile denememiştim. Yani işler çok karmaşık. Umarım bu uygulamalara ihtiyacınız olmaz. Aslında benim quadda kullandığım PDB filtreli 12 volt ve 3-20 volt aralığında çıkış veriyor. Kamera ve vericiyi bu parça ile beslemekte çare olabilir. İlker Bey size söyleyebileceğim tek şey şu an için bu konuyla ilgili bir şey yapmamanızdır. Sistem kuruldukça eksikleri görüp ona göre önlem almak daha mantıklı olacaktır. Hiçbir sorun çıkmadan toplanması da büyük ihtimal.

Ferhat Bey henüz test yapamadım. Son düşüşte kanopi de biraz hasar vardı. Onu tamir etmem ve elevatör yekesini eski yerine almam gerekiyor.

Nesimi Bey paylaşım için teşekkürler. Şu an hatırlamıyorum bu konuda mı yoksa action FPV'de mi, bazı küçük filitreler vardı. Irfan mı paylaşmıştı acaba onları :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi Bey paylaşım için teşekkürler. Şu an hatırlamıyorum bu konuda mı yoksa action FPV'de mi, bazı küçük filitreler vardı. Irfan mı paylaşmıştı acaba onları :rolleyes:

Galiba bu konudaydı. Onları bir yere toparlayım diyorsanız bekleyin. Ben daha derli toplu ayrı bir yazı hazırlayacağım...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Galiba bu konudaydı. Onları bir yere toparlayım diyorsanız bekleyin. Ben daha derli toplu ayrı bir yazı hazırlayacağım...
Aynen aklımdan geçeni okumuşsunuz Nesimi Bey :thumbup: O zaman konu sizin emin elleriniz de %p

Benden başka uçan yok herhalde.

Bu haftayı videosuz bırakmayalım. Pazar günü uçuşundan bölümler.

İyi seyirler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fatih Birkan' Alıntı:
Benden başka uçan yok herhalde. Bu haftayı videosuz bırakmayalım. Pazar günü uçuşundan bölümler.

İyi seyirler.
Uçuş sayısı arttıkça modele iyice alışmışsın Fatih :thumbup: Güzel uçuş, paylaşım için teşekkürler ;) Eğer yanlış görmedim ise, sanki modelin kuyruk kısmı biraz ağır gibi, sanki model hep yukarı tırmanma eğiliminde, yani en azından bana öyle geldi. :)

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Uçuş sayısı arttıkça modele iyice alışmışsın Fatih [emoji106] Güzel uçuş, paylaşım için teşekkürler ;) Eğer yanlış görmedim ise, sanki modelin kuyruk kısmı biraz ağır gibi, sanki model hep yukarı tırmanma eğiliminde, yani en azından bana öyle geldi. :)

Ağırlık merkezi tam yerindeydi Mehmet bey, ancak kuyruk kısmı biraz daha ağır olabilir ben de hep yukarı tırmanma eğiliminde olabilirim. :)

Modele alıştım ancak yere yakın akrobasi deneyince sonuçları oluyor. Gövdeyi kuyruk tarafından kırdım tam tur dönmeye çalışırken yükseklik yetmedi :) ama tamir edilebilir görünüyor daha ellemedim.

Fatih Birkan' Alıntı:

Evim böyle bir yere 300 metre mesafede olsa ben her gün uçarım. :halay: Kıskandım mı? Tabii ki de.

Fatih bir kaç tavsiye de bulunayım. Uçuşun gün geçtikçe daha iyi oluyor. Modele alışıyorsun. Öncelikle modeli devamlı önünde tutmaya çalış. Sen ve kameraman devamlı yerinde dönmek zorunda kalmaz. Ayrıca kanat altlarından birine havada rahat görebileceğin bir şeyler yap. Bu boya ile de olur çıkartma ile de. Dikkat ettim bazı yerlerde koordinasyonu kaybediyorsun gibi geldi. Görerek uçtuğun için ve modelin her tarafı aynı renk olduğu için çok zorlanabilirsin.

Gövdeyi kuyruk tarafından kırdım tam tur dönmeye çalışırken yükseklik yetmedi

Motor mount hala boşa çıkmadı mı? :lol: :lol: Şaka bir yana artık ona ihtiyacım kalmadı. :coolxf:

Ben tamiratları tamamladım model uçuşa hazır ama bu haftayı aileme ayırmak zorundaydım. O yüzden bu hafta benden pas...

Fatih Birkan' Alıntı:

Bu haftayı videosuz bırakmayalım. Pazar günü uçuşundan bölümler.

İyi seyirler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçuş videolarını gördük mutlu olduk..Baya agresif irtifalı uçmuşsunuz..Alıcım sağlam çıktı fakat esc m bozulmuş...Esc siparişi vereceğim..Darısı bana :D

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Evim böyle bir yere 300 metre mesafede olsa ben her gün uçarım. :halay: Kıskandım mı? Tabii ki de.

Fatih bir kaç tavsiye de bulunayım. Uçuşun gün geçtikçe daha iyi oluyor. Modele alışıyorsun. Öncelikle modeli devamlı önünde tutmaya çalış. Sen ve kameraman devamlı yerinde dönmek zorunda kalmaz. Ayrıca kanat altlarından birine havada rahat görebileceğin bir şeyler yap. Bu boya ile de olur çıkartma ile de. Dikkat ettim bazı yerlerde koordinasyonu kaybediyorsun gibi geldi. Görerek uçtuğun için ve modelin her tarafı aynı renk olduğu için çok zorlanabilirsin.

Motor mount hala boşa çıkmadı mı? :lol: :lol: Şaka bir yana artık ona ihtiyacım kalmadı. :coolxf:

Ben tamiratları tamamladım model uçuşa hazır ama bu haftayı aileme ayırmak zorundaydım. O yüzden bu hafta benden pas...

Nesimi abi ev uçuş için çok ideal bir yerde. Arada öğle arası eve gelince çıkıp uçuyorum 1 saatimi almıyor. %p

Evet bazen koordinasyonu kaybediyorum modele bir yön verip anlayınca devam ediyorum yüksekte sorun olmuyor. Alçakta kaybettiğim zaman ki o zaman modeli görüyorum ancak hızına yetişemediğimden koordinasyonu kaybediyorum o daha fena oluyor :D Dediğin gibi motor mount az kaldı boşa çıkacak. ;D

Model problem değil abi bendeki halen uçabilir durumda sayılır :) Ne zaman müsait olursan.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Uçuş videolarını gördük mutlu olduk..Baya agresif irtifalı uçmuşsunuz..Alıcım sağlam çıktı fakat esc m bozulmuş...Esc siparişi vereceğim..Darısı bana :D

Sağolun Ferhat bey umarım kısa sürede tekrar havada olursunuz.

Fatih Birkan' Alıntı:
Model problem değil abi bendeki halen uçabilir durumda sayılır :) Ne zaman müsait olursan.

Ben onu kendi modelim için yazmıştım. ;D Seninki ile ufak ufak ilgileniyorum ama eksik parçaları temin edememem yavaşlatıyor. Parçaların hepsini tek noktadan alabilsem sorun olmayacak ta hepsi farklı adreslerde olunca sıkıntı oluyor. 5 tl'lik malzemeye 10 tl kargo parası vermek çok koyuyor insana.